چگونه غذا دادن به نوزاد را شروع کنیم؟

چگونه غذا دادن به نوزاد را شروع کنیم؟

نحوه شروع و ادامه غذا های کمکی به کودک

انتقال از شیشه یا شیر به قاشق چندان راحت نیست،در واقع نحوه شروع و ادامه غذای کمکی به کودک اکثر والدین را با مشکل رو به رو می کند؛برای شروع  غذا دادن به نوزاد ، سعی کنید حتی الامکان با قاشق های کوچکتری مانند قاشق پلاستیکی شروع کنید.

برخورد قاشق پلاستیکی با جدار داخلی دهان کودک احساس بهتری در او نسبت به قاشق فلزی ایجاد می کند؛ زیرا هم به پلاستیک عادت دارد و هم این که به اندازه ی قاشق غذاخوری سرد نیست؛ بنابراین باز هم قاشق پلاستیکی را برای شروع کار پیشنهاد می کنیم.

برای عادات غذا دادن به نوزاد جهت استفاده از قاشق بعضی روزها یک قاشق پلاستیکی در اختیار او قرار دهید تا قبل از رسیدن به مرحله ی ترک شیشه ، کمی با آن بازی کنید و در دهان خود فرو ببرد.

چگونه غذا دادن به نوزاد را شروع کنیم؟

عادت کودک به غذا خوردن

در آغاز غذای کمکی به کودک ، به هر دست کودک یک قاشق بدهید و خود با قاشق سوم غذا  را در دهانش بگذارید. پیشنهاد این کار به این دلیل است که در حین غذا خوردن، کودک دست خود را داخل غذا نکند. در مراحل ابتدایی استفاده از چنگال، یک چنگال پلاستیکی یا چنگال مخصوص خوردن شیرینی در اختیارش قرار دهید؛ البته به شرطی که دانه های آن تیز نباشد.

در همین مرحله یک چاقوی پلاستیکی نیز در اختیار کودک قرار دهید، و توجه داشته باشید تیزی چاقو نباید خطرناک باشد. کودک با در دست گرفتن چاقو احساس میکند بزرگ شده است و موز خود را تکه تکه می کند، نان و هندوانه را می برد و… با این شیوه او طریقه ی استفاده از چاقو را نیز آموزشی می بیند.

کودک شما باید بیاموزد که قبل از خوردن غذا، دسته هایش را بشوید. منتها فراهم کردن یک زیر پایی در مقابل دستشویی، مایع دستشویی و حوله، وظیفه ی شماست. در پایان غذا ، حوله ی حمام که با آب گرم مرطوب شده است، دست و صورت کودک را پاک و میز را به سرعت تمیز کنید. سپس حوله را کنار ظرف های کثیف قرار دهید. به این ترتیب کودک به سرعت خواهد آموخت که تمامی این کارها را خود باید انجام دهد.

پیش بند پلاستیکی غذا بهترین وسیله برای کودکانی است که با شلختگی غذا میخورند؛ زیرا هم مانع از این می شود که لباس زیرین مرطوب شود و هم به راحتی زیر شیر آب شسته می شود. ضمناً لبه های آن هم برای جلوگیری از ریختن غذا روی پاها تا می شوند.

نوشته های مشابه

بی اشتهایی و کم غذایی در کودک و راه های درمان آن

با کودک بد غذا و بی اشتها چه کنیم؟

تغذیه با شیر مادر و تاثیر آن بر سلامت کودک و مادر

صبحانه نخوردن کودک و راه حل آن

لینک اینستاگرام: https://www.instagram.com/p/Bh6gANMFwPx/

 

نوشتهٔ بعدی
ایمن سازی خانه برای کودکان نوپا
نوشتهٔ پیشین
مقاومت کودک برای حمام رفتن و شامپو زدن موی سر
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست