روش های موثر آموزش رفتار صحیح به کودکان

چگونه باید کودک را تربیت کرد؟

انتخاب شیوه تربیتی مناسب برای آموزش رفتار صحیح به کودکان ، باید متناسب با شخصیت و خلق و خوی کودک باشد تا به کشف و شناسایی استعدادها و علایق او منتهی شود. تربیت به کودکان می آموزد که چگونه از مقررات اطاعت کنند و به همه احترام بگذارند. به عبارت دیگر، تربیت به کودک پیروی از مجموعه قواعدی را می آموزد و شامل روش های تنبیهی و تشویقی است.

روش های موثر آموزش رفتار صحیح به کودکان

چند راهکار برای آموزش رفتار صحیح به کودکان

  • مراقب باشید کسی در خانه به رفتارهای بد او نخندد. خندیدن، بچه ها را تشویق می کند تا رفتارهای بد را منبع شوخی و سرگرمی بدانند.
  • از این سؤال قدیمی که: « چه گفتی؟» بپرهیزید. در عوض حرفی را که او گفته است به صورتی که برایتان قابل قبول است بازگو کنید: «دوست دارم بشنوم ممکن است کیک بیشتری به من بدهی ..؟»
  • آموزش بدهید و سرزنش نکنید. به جای گفتن: «این کار خیلی زشت است ، مثل یک گاو رفتار نکن! بگویید: « آروغ زدن سر میز غذا، کاری بی ادبانه است و اگر این کار را انجام دادی، باید بگویی ببخشید »
  •    اگر فرزندتان نمی دانست رفتار صحیح چیست، درس با ارزشی به او داده اید و اگر می دانست، رفتارهای خوب خودتان را با اصلاح رفتار او نشان داده اید و احتمالا باعت شده اید از انجام چنین رفتاری احساس حماقت کند.
  • اگر کودکی برای تظاهر یا از کوره در رفتن شما رفتارهای نامناسبی می کند، بهترین کار این است که توجهی به او نکنید و از وی دور شوید. می توانید آشکارا او را نادیده بگیرید و پشتتان را به او کنید و بر مسئله ای دیگر متمرکز شوید. بعدها در فرصتی مناسب، با فرزندانان در مورد رفتارهای صحیح صحبت کنید.
  • به چشمان فرزندتان نگاه کنید و بگویید: «وقتی بتوانی با استفاده از رفتارهای مناسب از من سؤالی بکنی، خوشحال می شوم که پاسخ تو بدهم.» وقتی رفتارهای مناسبی دارد، او را تحسین کنید.
  • الگوی رفتاری باشید که دوست دارید از فرزندتان ببینید. والدین، در برخورد با بچه ها براحتی فراموش می کنند که از چنین عباراتی استفاده کنند: « لطفا » ، «متشکرم» و « ببخشید». رفتارهای خود را به خاطر آورید. این درس خوبی است و زندگی را خوشایندتر می کند. پس به جای جمله ی « برو و یک چکش برایم بیاور» بگویید: «لطفاً برایم یک چکش بیاور »

نوشته های مشابه

روش صحیح تشویق و تحسین کردن کودکان

روش صحیح برخورد با بدرفتاری کودکان

آموزش کودک برای احترام گذاشتن به دیگران

نحوه برخورد با بچه بی ادب در مهمانی

اهمیت روانشناسی کودک

لینک اینستاگرام: https://www.instagram.com/p/BhJdBEYFkYK/

نوشتهٔ بعدی
رشد کودک از یک تا دو سالگی
نوشتهٔ پیشین
مادر کامل هستید یا مادر کافی؟
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست