راهنمای انتخاب خانه کودک و مهد کودک خوب

امروزه با توجه به فعالیت مادران شاغل در محیط بیرون از خانه، لزوم برخورداری از فضایی مناسب به جهت نگهداری کودکان بیش از پیش احساس می شود. بر همین اساس آشنایی با ویژگی‌های یک مهد کودک مناسب و یا خانه کودک ایده آل می‌تواند در آینده رو به رشد فرزندان نقش به سزایی داشته باشد. لزوم احراز این ویژگی‌ها از سوی خانه های کودک، مهد کودک ها و فضای بازی و سرگرمی کودکان امری است که نه تنها از سوی والدین مورد توجه قرار می‌گیرد بلکه باید به تائید بازرسان سلامت جامعه در این حوزه نیز برسد. حتی اگر کودکان تنها برای ساعتی در این قبیل محیط‌ها باشند می‌توانند تحت تأثیر عوامل مختلف موجود در آن محیط قرار گیرند.

گاهی والدین برای انجام اموری مانند خرید و یا پرداختن به امور شغلی خود نیاز دارند تا کودکانشان تحت نظارت و مراقبت افراد آگاه و مورد اطمینان قرار گیرند. این موضوع تنها به سرگرم کردن کودکان و فراهم نمودن وسایل بازی خلاصه نمی‌شود، زیرا والدین و متصدیان امور مرتبط با روانشناسی کودک بر این عقیده هستند که بازی نقش مؤثری در تعیین عملکرد ذهنی، فکری، اجتماعی و شخصیتی کودک دارد. ازاین‌رو می‌بایست با توجه به معیارها و فاکتورهایی متناسب با سن و نیازهای کودک نسبت به انتخاب مکان بازی آن‌ها اقدام نمود.

معیارهای انتخاب خانه کودک

همزمان با توسعه و بهبود کیفیت زندگی و لزوم پرداختن به آن، بسترهای گوناگونی در سراسر دنیا جهت فراهم نمودن فضا و امکاناتی برای پیش برد اهداف آموزشی و تربیتی کودکان مطابق با استاندارهای تعریف شده در روانشناسی کودک در سراسر جهان به وجود آمده است. یکی از این محورها تأکید بر اهمیت بازی کودکان است.

علم روانشناسی، کودک، بازی، وسیله بازی و زمان آن را یکی از مهم‌ترین ابزارها برای رشد صحیح و همه جانبه کودک می‌داند. ازاین‌رو محیط‌ها و کارشناسان مجرب زیادی در قالب خانه بازی و خانه کودک به ارائه خدمات در این زمینه می‌پردازند. برای کسانی که دغدغه پیدا کردن یک خانه کودک در تهران را دارند باید بگوییم بالونیا بهترین انتخاب والدین است. هر یک از این اماکن دارای شرایط و برنامه‌های گوناگونی برای کودکان هستند. برخورداری از چنین تنوعی باعث می شود تا والدین امکان انتخاب و رتبه‌بندی این فضاها را برای سپردن کودکانشان جهت سپری کردن اوقاتی مفید و لذت بخش داشته باشند.

والدین می‌توانند با در نظر گرفتن معیارهایی که مطابق با تأمین خواسته ها و انتظارات آن‌ها است، کودک خود را با فراغ بال به خانه کودک مورد نظرشان بسپارند. ا ز جمله ویژگی‌هایی که برای خانه کودک و فضای بازی آن‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد مواردی است که در زیر به آن اشاره خواهد شد.

پاکیزگی، نظافت و رعایت موازین بهداشتی

همانگونه که می دانید کودکان با قرار گرفتن در محیط بازی بسیاری از آموزه هایی را که توسط والدین و مراقبین آن‌ها در زمینه رعایت مسائل بهداشتی فرا گرفته اند، به بوته فراموشی می سپارند. آن‌ها با تعامل و برخورد مستقیم با اشیا، فضای بازی، وسایل بازی و هم بازیان خود، می‌توانند در معرض انواع میکروب ها، ویروس ها و بیماری های گوناگون قرار گیرند.

یکی از راه های شناخت دنیای پیرامون برای کودکان از طریق لمس کردن و حتی چشیدن است. ازاین‌رو رسیدگی و نظارت دقیق بر پاکیزگی و رعایت اصول بهداشتی، اولین فاکتوری است که والدین آگاه و بازرسان به آن حساسیت وافری نشان می دهند.

لزوم توجه و رعایت این موضوع تنها مختص به فضای یازی کودکان نیست، بلکه مربیان و هم بازی‌های کودک نیز باید از سلامت کافی برخوردار بوده و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. حفظ رعایت پاکیزگی و نظافت در سرویس های بهداشتی کودکان نیز در چنین فضاهایی از نظر دور نمی‌ماند.

وسعت فضای خانه کودک و تجهیزات آن ها

بدون شک هر چقدر فضای بازی کودکان بزرگ‌تر باشد، امکان تحرک و فعالیت آن ها نیز بیشتر خواهد شد. تقویت عضلات و مهارت‌های حرکتی یکی از اهداف بازی کودکان است. هر چقدر که کودکان بیشتر امکان برخورداری از بازی‌هایی که آن ها را به دویدن، جهیدن، پریدن و پرتاب کردن وادار می‌کند داشته باشند، می‌توانند توانایی‌های خود را در مهارت‌های حرکتی، تقویت قوای جسمانی و عضلانی و حتی هماهنگی بین نیم کره‌های مغزی خود افزایش دهند. ازاین‌رو بزرگی و وسعت فضای بازی می‌تواند باعث شود کودکان بدون برخورد و ایجاد مزاحمت و محدودیت فعالیت برای سایر هم بازی‌ها، به بازی بپردازند.

تجهیزات مستقر در فضای بازی کودکان از دیگر مواردی است که وسعت فضای بازی اختصاصی کودکان امکان برخورداری هر چه بیشتر از آن‌ها را مهیا می‌کند. این تجهیزات شامل انواع وسایل بازی با اهداف مشخص و برخورداری از امکاناتی نظیر اتاق‌های اختصاصی برای انتظار والدین، کارگاه ها، سرویس های بهداشتی، بوفه و غیره می باشد.

روانشناسان و مربیان مجرب

بازی‌های کودکان هر چقدر هم هوشمندانه و مبتنی بر اهداف تربیتی، آموزشی و روانشناختی طراحی شده باشد، باز هم نیازمند نظارت مربیان کار آزموده جهت هدایت بازی و کنترل عملکرد کودکان می باشد. کودک به هیچ وجه در بازی قادر نخواهد بود تا نسبت به تکمیل تمامی اهداف بازی اقدام نماید. او گاهی با عدم شناخت کافی از وسایل بازی به سرعت حوصله خود را از دست داده و تمایلی برای استفاده از آن وسیله نخواهد داشت.

همچنین عدم آگاهی کودک از رعایت مناسبات اجتماعی مانند نوبت گیری و احترام به حقوق دیگران، می‌تواند باعث ایجاد اختلاف بین کودک و گروه های بازی وی شود. حضور مربیان آگاه می‌تواند ضمن آموزش این موارد سبب افزایش ایمنی و کسب نتیجه بهتر از بازی‌ها شود.

با استقرار روانشناسان متخصص کودکان در برخی از خانه های بازی، فعالیت و عملکرد بچه ها در حین بازی مورد ارزیابی قرار گرفته و می توان از طریق مشاوره با آن ها نقاط ضعف و قوت کودکان را دریافت کرد. حتی می توان از همین طربق از برنامه‌های بازی مختص هر کودک که توسط این روانشناسان طراحی می شود بهره مند شد.

ایمنی و امنیت محیط

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در ایچاد ایمنی برای فضای بازی کودکان در نظر گرفته می شود، استفاده از کف پوش ها، دیوارپوش و وسایل بازی استاندارد است. بدون تردید ممکن است کودکان جذب رنگ ها و نقاشی ها و جذابیت هایی از این دست در فضای بازی خود شوند، اما برای والدین آن ها تنها جاذبه های محیطی کافی نیست؛ زیرا برخورد کودک با زمین، دیوارها و وسایل بازی در صورتی که مجهز به پوشش های مناسب نباشند، می‌تواند خطرناک بوده و سلامتی را کودک را تهدید نماید. اگر در شرایط کرونا نگران فرزندان خود هستید بالونیا یک شعبه خانه بازی کودک در سعادت آباد هم دارد که پاسخگوی تمام دغدغه های شماست. فیلم زیر را ببینید.

فراهم آوردن نور و تهویه هوای مناسب از دیگر مواردی است که می‌تواند در افزایش ایمنی و تأمین سلامت کودکان موثر باشد. ضوابط و شرایطی که هر یک از خانه های بازی کودکان برای پذیرش و ترخیص کودکان به والدین یا مراقبین آن ها اعمال می نمایند، علاوه بر اینکه نقش مهمی در افزایش امنیت خانه کودک دارد، باعث اعتماد سازی خانواده ها نسبت به سپردن فرزندان خود به این اماکن نیز می شود.

شاید بتوان خانه کودک بالونیا را یکی از مفرح ترین، ایمن ترین و در عین حال مفید ترین فضاها برای بازی کودکان دانست. طراحی و فضا سازی این مکان همگی بر اساس اصول استاندارد و مختص کودکان می باشد و از تمامی معیارهای فوق برای انتخاب برخوردار است. بدون شک تجهیزات و وسایل بازی گوناگون و متنوع موجود در این مکان اشتیاق هر کودکی را برای بازی برمی انگیزد. بالونیا پاسخ مناسبی برای تمام دغدغه های والدین در زمینه حضور کودک در فضایی مناسب و شاد با برخورداری از مربیان مجرب، کارشناسان زبده و مشاوره های روانشناسی است. یک بار حضور در این مجموعه مقدمه ای برای تکرار این تجربه خواهد بود و می توان از رزرو آنلاین بهرمند شد. برای رزرو نوبت بازی در خانه بازی کودک بالونیا در الهیه و سعادت آباد تهران از طریق این لینک فرزند خود را به پلی هواس کودکان (Children’s play house) بیاورید یا با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

شماره‌های تماس: ۲۲۶۵۶۴۳۹، ۲۲۶۵۶۴۳۹، ۰۹۱۲۷۱۲۱۸۹۰

آدرس ایمیل: [email protected]

آدرس سایت: https://ballooniakids.com

برنامه کاری: شنبه تا جمعه ، ساعت کاری: ۱۰ صبح تا ۲۲ شب

آدرس: خیابان الهیه، مریم شرقی پلاک ۶۷ ، طبقه اول تجاری

 

نوشتهٔ پیشین
با بازی حس کنجکاوی کودک خود را تحریک کنیم

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست