با بازی حس کنجکاوی کودک خود را تحریک کنیم

بازی های هدفمند برای کودکان

یکی از حس هایی که در اطفال  بسیار قوی عمل می کند، حس کنجکاوی آن هاست. با گذشت چند ماه از تولد کودک، علاقه شدیدی به محیط اطراف پیدا می کند و با افزایش مهارت دستان او و حرکت به این سو و آن سو، این حس نیر برانگیخته می شود. به کودک آموزش دهید به مسائل اطرافش با دید عمیق و نقادانه نگاه کند. امروزه ارتباط بازی با افزایش هوش و مهارت های اجتماعی کودکان ثابت شده است. شما میتوانید از بازی های هدفمند برای دستیابی به آن چه که دوست دارید فرزندتان به آن برسد، اما پیش از آن از خود این سوال را بپرسید: آیا فرزندم اصلاً فرصتی برای بازی دارد؟

با بازی حس کنجکاوی کودک خود را تحریک کنیم

بازی اینجاست ، پیدا کردم (از یک تا دو سالگی)

به کودک خود یک اسباب بازی نشان دهید و آن را در برابر چشمانش در یک ظرف پلاستیکی بگذارید و درش را هم ببندید.از ظروف نگهداری غذا استفاده کنید که در آن نیز راحت تر باز شود.ظرف را مقابل کودک قرار دهید و از او بخواهید اسباب بازی را پیدا کند. در مرحله ی بعد به ترتیب زیر می توانید بازی را سخت تر کنید. ظرف اول را درون ظرف بزرگ تری قرار دهید و در آن را ببندید. هیچ وسیله ای درون ظرف ها قرار ندهید و آن را زیر یک تکه حوله در نزدیکی او قرار دهید. کودک باید به این مطلب پی ببرد که درون ظرف چیزی نیست. این بازی برای کودکان یک تا دو سال پیشنهاد می شود .

بازی پیدا کردم ،پیدا کردم ( از دو تا سه سالگی)!

یک وسیله با حجم کوچک مانند ساعت مچی، در بطری یا یک وسیله ی آرایشی بردارید و از کودک خود بخواهید که به آن نگاه کند، سپس او را از اتاق خارج کنید و آن وسیله را، نه به طور کامل، پنهان کنید و از او بخواهید که به داخل اتاق بیاید و در وسط اتاق بایستد و با نگاه کردن به دنبال آن وسیله بگردد. در ضمن، در حالی که کودک در حال یافتن آن وسیله است، شما با صدای بلند شروع به شمردن کنید تا آن وسیله را پیدا کند. سپس این بازی را با اشیای دیگر تکرار کنید تا کودک هم در مدت زمان کوتاه تری آن را پیدا کند.

نوشتهٔ بعدی
با رفتارهای کودک در دو سالگی آشنا شویم
نوشتهٔ پیشین
هدیه دادن بیش از اندازه پدربزرگ یا مادر بزرگ ها
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست