آموزش آداب معاشرت به کودکان

 آموزش آداب اجتماعی به کودک

بسیاری از بچه ها از رفتارهای بد خودآگاه نیستند و باید به آنها آموزش دهیم. آموزش آداب معاشرت به کودکان یعنی این که، نه تنها چه کاری را انجام ندهند، بلکه باید چه کاری را انجام دهند. آموزش آداب اجتماعی به کودک را هر چه زودتر آغاز کنید، تا به شکل رفتاری خودکار در کودک درآید.

    • مثلا اگر یکی از دوستان شما با فرزندتان صحبت می کند و او به کفش هایش نگاه می کند و توجهی  به دوستتان ندارد، معمولا این رفتار او ناشی از خجالت اوست. پس از رفتن آن دوست، جمله ای کوتاه به کودک بگویید: « پسرم ! هر وقت بزرگ تری با تو صحبت می کند، مؤدبانه این است که به چشم هایش نگاه کنی و در جوابش چیزی بگویی، وقتی خانم همسایه, از کفش های نوی تو تعریف می کرد، می توانستنی بگویی متشکرم، پدرم تازه آنها را خریده است. مردم دوست دارند که جوابشان این طور داده شود».
    • یادگیری استفاده از کلمات و عبارات مودبانه، پایه ای برای داشتن سایر رفتارهای خوب ایجاد می کند. ساده ترین راه برای تعلیم دادن به بچه ها در استفاده از عبارات ” لطفاً”، ” از شما متشکرم”، ” خوش آمدید” و ” خواهش می کنم”، این است که آنها هر روز و در شرایط مختلف استفاده از این کلمات توسط خود شما را ببینند. البته این بدین معنا نیست که آنها همیشه این کار را به یاد خواهند داشت و گاهی شما می توانید به آنها یادآوری کنید. بنابراین اگر شما خودتان الگوی خوبی برای او باشید، در نهایت فرزند شما نیز استفاده از کلمات مودبانه را سرلوحه کار خود قرار خواهد داد.
    • ثبات در آموزش مهم است. یادگیری مناسب آداب معاشرت ، نیازمند تمرین و صرف وقت زیادی است. مطمئن شوید شما و همسرتان یا پرستار بچه در خصوص تشویق یا تنبیه کودک، سیاستی مشترک دارید. اگر شوهر شما به کودک اجازه دهد هنگام غذا خوردن غذایش را پرت کند در حالی‌که شما اجازه این کار را ندهید، کودک دچار سردرگمی خواهد شد.
    • در خانه دوستان فرزندتان و در حضور خودش یک مهمان مودب و مهربان باشید، به خصوص وقتی که کودکان کمی بزرگتر می شوند. فرزندتان باید همیشه از قوانین وضع شده توسط شما در خانه دوستانش پیروی کند، پس ابتدا خودتان باید پایبند باشید. از زبان مودبانه و آداب معاشرت استفاده کنید و از والدین و دوستانش به خاطر دعوت و پذیراییشان تشکر کنید. همچنین کاملاً باید تمیزی را رعایت کنید. قبل از اینکه فرزندتان را به خانه دوستش بفرستید، در مورد این رفتارها با او صحبت کنید.

آموزش آداب معاشرت به کودکان

نحوه برخورد با کودک بی ادب

آموزش آداب معاشرت به کودکان

اگر فرزندتان با بی ادبی برخورد کرد: باید کودک بی ادب را به جایی دور از دیگران ببرید و به آرامی و مختصر، رفتارش را اصلاح کنید ، لبخندی به او بزنید. و او را در آغوش بگیرید تا نشان دهید که دوستش دارید. به این صورت می توانید او را در حالی که برای تغییری مثبت آماده است، به جمع برگردانید. در نحوه برخورد با کودک بی ادب دقت کنید. کودک این اجازه را ندارد که با کلمات نامناسب با فرد دیگری صحبت کند. سپس به او کمک کنید تا احساسش را بروز دهد.

او باید از فعل اول شخص استفاده کند؛ مثلا بگوید «من عصبانی هستم»برای تشویق او به این کار می‌توانید از او درباره احساساتش سؤال کنید. به کودک خود راه‌های درست بروز احساساتش را یاد دهید. درضمن به او این فرصت را بدهید تا بداند در عین حال که کاملا طبیعی است گاهی فرد ناراحت یا عصبانی باشد اما این دلیل محکمی برای این نیست که به دیگران توهین کند یا بر سر آنها داد بزند.

آموزش آداب معاشرت به کودکان باید قبل از شرکت در مناسبتی اجتماعی توسط والدین انجام گیرد. رفتارهایی را که از فرزندتان توقع دارید، به صورت مختصر به او بگویید. برای بچه های کو چک تر بهتر است در خانه نقش بازی کنید و رفتارهایی را که از آنها توقع دارید با هم مرور کنید. به فرزندان خود آداب اجتماعی را بیاموزید و مواردی را که در ارتباط با دیگران باید رعایت کنند، یاد بدهید.

وقتی فرزندتان رفتار خوبی داشت، او را تحسین کنید. شاید باور نکنید اما بچه ها وقتی با بزرگ تر ها برخورد می کنند و رفتارهای خوبی انجام می دهند، خجالت می کشند. از آنجا که شنیده اند بزرگترها حرف هایی از این قبیل می گویند: «خوبم، متشکرم، شما چطورید ؟» وقتی خودشان این حرفها را می زنند، احساس می کنند که مصنوعی رفتار کرده اند.

شیوه های یادگیری آداب معاشرت می توانند زمان بر باشند. به یاد داشته باشید زمانی که کودکان رفتارهای خوب دارند، آنها را ستایش و تشویق کنید و هنگامی که آنها اینگونه عمل نمی کنند، به سادگی به آنها تذکر دهید که آنها باید از کلمه یا رفتار مناسب استفاده کنند. عمل آموزش آداب معاشرت را با ذکر مثال و مصداق برای آنها دنبال کنید. آداب و رسوم، مورد استفاده و ضرورت روزمره ماست. بنابراین مادامی که اصول اولیه را به کودکان القاء نموده و برای بهبود آنها تلاش کنید، ادب به یک عادت تبدیل خواهد شد و فرزندانتان در سنین بالاتر با اطمینان بیشتری در جامعه حضور خواهند یافت.

 

نوشته های مشابه
نحوه برخورد با بچه بی ادب در مهمانی
اهمیت روانشناسی کودک
روشهای درمان بی نظمی کودکان
گفتگوی میان والدین و کودک

لینک اینستاگرام :
https://www.instagram.com/p/BjXKhVWl0T2/?

 

نوشتهٔ بعدی
آموزش نظافت و پاکیزگی به کودکان

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
فهرست