راهنمای کامل دوران بارداری

این شروع یک سفر باور نکردنی است. در این بخش برای کمک به شما و همراه شما، اطلاعات کاملی در مورد بارداری، درد، افزایش وزن و تغذیه هفته به هفته بارداری و آنچه که در حین بارداری ایمن است را منتشر می کنیم. با استفاده از ابزارهای تقویم بارداری ، همه چیز را در مورد علائم، پیشرفت کودک و آنچه که از هفته اول تا تولد فرزندتان انتظار می رود مطلع شوید.


رشد جنین در بارداری هفته به هفته 

با تقویم بارداری هفته به هفته  مراحل رشد کودک خود را پیگیری کنید و از جزئیات آنچه که در طول هفته ها در  دوران بارداری شما می گذرد مطلع شوید

سه ماهه اول بارداری

بارداری هفته به هفته

در سه ماهه اول بارداری تمام اطلاعات مفید را در مورد اینکه چگونه کودک کوچک شما در حال رشد است و آنچه که شما به عنوان یک مادر در طول این دوره مهم می تواند انتظار داشته باشد را ارائه می کنیم. سه ماهه اول بارداری شامل هفته یکم تا هفته سیزدهم است. در طول سه ماهه اول بارداری، یک مجموعه کوچک از سلول ها در بدن شما به سرعت تبدیل به یک جنین می شوند که اندازه آن در پایان سیزده هفته به بزرگی یک  آلبالو است. در طی این سیزده هفته اول از دوران بارداری ، قلب جنین، ریه ها، کبد، نخاع، سر و اندام های بسیار کوچک جنین شما شکل می گیرد. در ضمن، رحم شما به سرعت در حال تبدیل شدن به یک خانه راحت برای فرزندتان است. در پایان سه ماهه اول بارداری ، جفت و بند ناف نیز در جای خود قرار خواهند گرفت.

هفته نهم از جمله بخش های هیجان انگیز سه ماهه اول بارداری هست. زمانی که فرزند کوچک شما ممکن است شروع به حرکت کند (هرچند شما نمی توانید این حرکات را تا سه ماهه دوم احساس کنید) و  همچنین هفته یازدهم دوران بارداری هنگامی است که قلب کوچک  فرزند شما به اندازه کافی قوی شده است که بتوانید صدای تپش آن را با اسکن اولتراسوند (سونوگرافی) بشنوید. تا پایان ماه سوم، تمام اعضای بدن و اجزای بدن در جای خود قرار می گیرند – البته در اندازه های کوچک.

آنچه که شما می خورید، به طور طبیعی بر روی رشد جنین شما تأثیر می گذارد، بنابراین مهم است که رژیم غذایی دوران بارداری سالم و مغذی و تغذیه هفته به هفته بارداری را دنبال کنید. در مورد مصرف اسید فولیک و ویتامینهای ضروری پیش از بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

هر هفته از سه ماهه اول بارداری ، شرایط شگف انگیز و جدیدی برای شما به ارمغان می آورد، بنابراین با استفاده از تقویم بارداری هفته به هفته ، با تمام این تغییرات هیجان انگیز به روز شوید و با آگاهی کامل پا به سه ماهه دوم بارداری بگذارید.

در هفته اول بارداری اگر چه شما هیچ حسی ندارید؛ اما درون شما تغییرات شگفت آوری در حال وقوع است. اگرچه توضیحاتی مربوط به دو هفته اول بارداری و تغییرات درون شما کمی علمی می باشد، اما به عنوان بخشی از مراحل رشد کودک لازم و ضروری هستند. کسی با نگاه کردن به شما نمی تواند حدس بزند که باردار هستید اما در واقع معجزه حیات درون شما آغاز شده است.

در هفته دوم بارداری هنوز خبری از جنین نیست چون لقاح انجام نشده. این هفته شما در زمان باروری قرار دارید و با دانستن زمان درست تخمک گذاری می‌توانید شانس بارداری و لقاح به موقع را بالا ببرید. در عرض ۴۰ هفته دیگر جنین همین‌طور بزرگ و بزرگتر می‌شود. زمانی که اسپرم مرد به تخمک می رسد، هسته اسپرم با تخمک ترکیب شده و این عمل طی ۱۰ تا ۳۰ ساعت بعد نیز ادامه می یابد.

در هفته سوم بارداری تخمک بارور شده  « نطفه » نامیده می شود که در لوله رحم شروع به پایین آمدن می کند و همزمان با تقسیم سلول ها، بزرگتر می شود. اگر تخمک در لوله رحم لانه گزینی کند شما حاملگی خارج از رحم خواهید داشت که این امر به ندرت اتفاق میافتد. در این هنگام نطفه به خوبی به سمت لوله رحم حرکت می کند، و تنها با ۲۰۰ سلول شروع به رشد می کند.

اگر در هفته چهارم بارداری با لک و خونریزی مواجه شدید، زیاد نگران نشوید. نطفه در مراحل لانه گزینی در دیواره رحم است و گاهی اوقات سبب مقدار کمی خونریزی می‌شود که این امر کاملاً طبیعی است. در این هفته سلول‌های نطفه، شروع به تکثیر می‌کنند. بافت مربوط به جفت رشد می‌کند تا بتواند دیوارهٔ رحم را برای اتصال نطفه آماده کند که خون لازم را به جنین برساند.

در هفته پنجم بارداری شاید تصور این موضوع که جنین شما کوچکتر از الف (۱) است، کمی مشکل باشد، ولی در همین شکل و وضعیت هم هر روز تغییرات شگرفی برایش روی می‌دهد. جنین شما دیگر شبیه یک توپ نیست و بیشتر شبیه یک لوله مارپیچ است که انتهای آن طبیعتاً سر کودک و سایر قسمت بدن نوزاد قرار دارد که بین او و سر انتهایی، اعصاب نخاعی شکل گرفته است.

در هفته ششم بارداری تان، تعداد ضربان قلب جنین بین ۱۶۰-۱۵۰ بار در دقیقه است که تقریباً دو برابر ضربان قلب شماست. در این هفته، جنین تا حدودی شبیه یک بچه است. سر جنین، بزرگ‌تر از سایر قسمت‌های بدنش است، اما دست‌ها و پاهایش مثل جوانه‌های تازه هستند که شروع به رشد می‌کنند و بینی وی در حال شکل گیری است.

اگرچه جنین شما در هفته هفتم بیش از ۱ سانتیمتر طول دارد و به صورت مارپیچ است، اما به سرعت در حال رشد است. رشد، بیشتر در قسمت مغز جنین اتفاق می افتد که سلول‌های جدید مغزی با سرعت ۰۰۰ / ۱۰۰ در دقیقه رشد می‌کنند. در این هفته رحم بزرگتر می‌شود. اندازه رحم کم کم تغییر می‌کند و از اندازه یک مشت گره کرده به اندازه یک گرویپ فروت می‌رسد.

در هفته هشتم بارداری سیستم عصبی مرکزی و اندام‌های اصلی تقریباً تکامل یافته‌اند. با بزرگ‌شدن تدریجی رحم ممکن است احساس درد در شکم یا پهلو داشته باشید. با افزایش حجم خون، نیاز بدن به آهن بیشتر می‌شود. حواستان باشد که ویتامین‌های روزانه را به‌طور مرتب مصرف کنید تا مطمئن شوید آهن موردنیاز را مصرف کرده و دچار کم‌خونی نمی‌شوید.

در هفته نهم بارداری اگرچه هنوز جنین را به خوبی حس نمی‌کنید، اما جنین شما تقریباً حرکات کوچکی را شروع کرده است. سیستم عصبی و ماهیچه‌های جنین در وضعیت خوبی است و می‌تواند بازوهای خود را خم کند. این در حال حاضر، ضربان قلب جنین بین ۱۵۰-۱۶۰ بار در دقیقه است که بالاترین سرعتی است که قلب انسان تا به حال به آن رسیده است. زنانی که وزن بالایی در دوران بارداری دارند، زیاد احساس راحتی نمی‌کنند. لازم به ذکر است هرچه بیشتر در دوران بارداری وزنتان بالا برود، پس از تولد نوزاد نیاز به کاهش وزن بیشتری خواهید داشت. برای کنترل وزن و سلامتی خودتان تغذیه هفته به هفته بارداری را دنبال کنید.

در هفته دهم بارداری جنین شما آنقدر کوچک و ریز است که در حال حاضر جای کافی برای حرکت و رشد در داخل کیسه آب دارد. اکنون جنین ۱۵ سانتیمتری طول دارد. هفته دهم زمانی است که هیچ یک از لباس‌هایتان دیگر اندازه‌تان نیست شما وارد مرحله شده‌اید که نه لباس‌های خودتان مناسبتان است و نه لباس‌های حاملگی، زیرا برای لباس‌های خودتان بیش از حد بزرگ شده‌اید و برای لباس‌های حاملگی‌تان خیلی بزرگ نشده‌اید.

جنین شما در هفته یازدهم بارداری ، دارای چرخه های خواب و بیدار است که معمولا بین ۵ الی ۱۰ دقیقه طول می کشد و حتی سرفه و عطسه شما او را بیدار می کند.  درد لگن ممکن است درد و مشکلی در محدوده ناف و کشاله ران شروع شود.  این دردها اصلا جایی برای نگرانی به وجود نمی آورند. هنگامی که رحم بزرگ می شود، استخوان های لگن باید جابجا شوند تا جا برای رحم وجود داشته باشد. معمولا این جابجایی لگن تا حدودی باعث کمی درد می شود.

جنین در هفته دوازدهم بارداری ممکن است واکنش‌های بیشتری مثل مکیدن نشان بدهد؛ مثلا اگر شما به شکم خود فشار وارد کنید، او حتی ممکن است در داخل رحم شما پیچ‌وتاب هم بخورد. همچنین جنین حالا صاحب انگشت است و حرکات او به صورت ارادی انجام می‌شود.

هفته سیزدهم بارداری هفته آرامی برای مادر است. حالا دیگر با مادر شدن و تغییرات قبلی کنار آمده اید. احتمالاً در این هفته خیلی از شما تاکنون تهوع صبحگاهی و استفراغ را پشت سر گذاشته‌اید. سرحال‌تر از قبل هستید و خبری از خستگی‌ها و بی حوصلگی‌های قبلی نیست.در هفته سیزدهم بارداری تمام اندام های اصلی جنین شکل گرفته اند، ولی هنوز اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق جریان خون تأمین می کند.

سه ماهه دوم بارداری

تغذیه هفته به هفته بارداری

در حالی که کودک کوچک شما کم کم رشد می کند و بزرگ می شود، ممکن است شما هم مانند بسیاری از زنان باردار باشید که معمولا در سه ماهه دوم بارداری و در طول هفته های ۱۴ تا ۲۷ انرژی بیشتری دارند. برای بسیاری از مادران باردار، سه ماهه دوم بارداری دوره ی نسبتا راحتی است. احتمالا ناراحتی های صبحگاهی شما کمتر شده  و هنوز جنین انقدر بزرگ نشده است که مشکلات و ناراحتی های فیزیکی به دلیل بزرگ شدن شکم و وزن اضافی نوزاد ایجاد شود. در پایان سه ماهه دوم بارداری ، جنین به اندازه یک گل کلم می شود. به همین خاطر از ظاهر شکم شما هم می شود حدس زد که باردار هستید. علاوه بر این حرکت کودکتان را می توانید احساس کنید.

موارد ضروری در تغذیه هفته به هفته بارداری اهمیت زیادی دارد. اگر خوش شانس باشید به احتمال زیاد اشتهای خوبی برای خوردن غذا دارید اما باید دقت کنید که به اندازه دو نفر غذا نخورید. از انرژی اضافی خودتان برای ادامه تمرینات ورزشی روزانه خود استفاده کنید. با راهنمایی و اجازه پزشک خودتان می توانید به پیاده روی، شنا و یا بعضی از نرمش های یوگا که مخصوص دوران بارداری است بپردازید.

در سه ماهه دوم بارداری از جنسیت جنین و دختر یا پسر بودن کودک خود آگاه می شوید. بر این اساس می توانید بخشی از زمان خودتان را برای خرید لباس و لوازم مورد نیاز او برای بعد از تولد بگذارید و از تزیین اتاقش لذت ببرید. حتی بهتر است در مورد اسم فرزندتان هم فکر کنید.

در هفته چهاردهم بارداری جنین شما در کاملا شکل گرفته است. چشمانش همچنان کاملا بسته اند و تا حدود هفته ۲۳ بسته خواهند ماند. شکم شما بالا آمده است و همچنین که رحم بزرگ می شود، تا فضای بیشتری برای رشد جنین به وجود آورد، جفت نیز بزرگ می شود. بدن شما به شکل بسیار شگفت آوری، مکان امنی برای فرزندتان است.

در هفته پانزدهم بارداری استخوان بندی جنین در زیر پوست، در حال سخت شدن است، و همنیطور که به جذب کلسیم ادامه می دهد، غضروف های اسکلت به استخوان تبدیل می شوند. سه ماه دوم بارداری زمانی است که احساسات و خلق و خوی شما ثبات بیشتری پیدا کرده است. موهای جنین کاملا رشد کرده اند و کمی رنگ در سلول های رنگدانه فولیکل مو به وجود آمده است. اندام های جنسی جنین تقریبا کامل شده اند، حالا زمانی است که تصمیم بگیرید دوست دارید که جنسیت جنین را پیش از تولد بدانید یا نه. بنابراین با یک سونوگرافی ساده، جنسیت بچه مشخص می شود.

در هفته شانزدهم بارداری کم کم حرکات جنین را حس می کنید. با این حرکات، متوجه می شوید که انسانی درونتان رشد می کند و از این طریق، خود را به شما نشان می دهد. جنین شما به قدری کوچک است که به زحمت به اندازه کف دست شما می شود. او آنقدر سریع رشد می کند که طولش ۱۰ سانتیمتر و وزنش حدود ۱۵۰ گرم است.

در هفته هفدهم بارداری بچه شما روز به روز قویتر می شود، شما می توانید این را از کوچکترین حرکات دست ها و پاهای وی متوجه شوید. او می تواند صورتش را لمس کند و شاید به دنبال انگشتش برای مکیدن باشد. حالا با پیشرفت حاملگی رحم گرد و مدور شده به تدریج شکل تخم‌مرغ به خود می‌گیرد.

در هفته هجدهم بارداری اگر سونوگرافی داشته باشید، احتمالا جنین را در حال مکیدن انگشت شستش یا اخم کردن خواهید دید. انگشتان جنین تقریبا کامل شده اند و قلبش کاملا شکل گرفته است، به طوری که شما می توانید ساختمان متفاوت قلب وی را در سونوگرافی بینید. تپش قلب در دوران بارداری خیلی رایج است زیرا حجم خون تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است، و لازم است که اکسیژن رسانی به جنین بیشتر شود.

در هفته نوزدهم بارداری عضلات و سیستم های جدید و زنده جنین شروع به کار کرده اند، با وجود این که چشمانش هنوز بسته است هنگام بیدار شدن از خواب، به خود کش و قوس می دهد. وزن او الان به طور تقریبی ۲۱۰ گرم و ۲۰ سانتیمتر طول دارد. وزنی که اضافه می‌کنید در اطراف باسن و شکم جمع می‌شود. این وزن اضافی حدود ۳ تا ۶ کیلوگرم است.

در هفته بیستم بارداری جنین شما در حال حاضر واقعا در حال شناختن خویش است و با پاها و مشت هایش به شما لگد میزند، هرگاه دوست دارد می چرخد یا در خودش جمع می شود و ظاهرا بیشتر شب ها این اتفاق می افتد تا طی روز. او در این زمان، هنوز فضای کافی برای پشتک و وارو دارد. حالا در سه ماهه دوم قرار دارید، ممکن است حس بویایی تیز و تقویت شده شما به حالت طبیعی خود بازگردد و یا به همین منوال تا آخر دوران بارداری باقی بماند.

شما در نیمه راه بارداری خود هستید! در هفته بیست و یکم بارداری بچه شما نصف وزن خود را گرفته است، به طور باورنکردنی قد وی حدود ۲۳ تا ۲۵ سانتیمتر است .  حالا که به قدر کافی بزرگ شده است، کمتر می خوابد و در واقع چندین بار در ساعت لگد می زند و بیشتر بیدار است تا بیشتر لگد بزند.در هفته بیست و یکم بارداری از آنجایی که وی هنوز فضای کافی برای حرکت در رحم را دارد، شما لگدهای او را در سمت های مختلف احساس می کنید.

در هفته بیست و دوم بارداری استخوان های گوش داخلی وی به طور کامل شکل گرفته اند و می تواند ارتعاشات را به خوبی تشخیص دهد، صدای شما را به خوبی می شنود. برخی از مطالعات حاکی از آن است که اگر شما برای جنین تان کتاب بخوانید، او با میل و رغبت بیشتری غذا می خورد.در هفته بیست و دوم بارداری اگر احساس می کنید که بدنتان در میانه بارداری، بیش از حد بزرگ شده است به این معنا نیست که حتماً نوزادی با جثه درشت به دنیا خواهید آورد.

در هفته بیست و سوم بارداری ، جنین شما آنقدر شلوغ است که احساس می کنید دور کمرتان راه می رود. او پاهایش را به دیواره رحم فشار می دهد تا برای برداشتن اولین گام های خود به تنهایی آمادگی داشته باشد. در این زمان، جنین شما حدود ۲۸ سانتیمتر طول و بیش از ۵۰۰ گرم وزن دارد. اندام های وی تقریبا رشدشان کامل شده است. کنترل وسوسه خوردن غذاهای بی‌فایده در مواقعی که هوس خوردن غذاهایی مثل چیپس، کیک، غذاهای حاضری و شکلات را دارید، سخت است اما سعی کنید بر اساس برنامه تغذیه هفته به هفته بارداری غذاهای ناسالم را کلا از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

در هفته بیست و چهارم بارداری گوش های او کاملا نسبت به صدای بیرون حساس است و می تواند صدای شما را تشخیص دهد.  آنها همچنان به دیواره رحم لگد میزنند و تلاش می کنند به هر چیزی که در اطرافشان وجود دارد با پنجه های قوی شان چنگ بزنند، در این شرایط تنها اسباب بازی شان، بند ناف است. همه زنان باردار باید بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸ برای بررسی دیابت بارداری ، یک آزمایش غربالگری انجام دهند.

در هفته بیست و پنجم بارداری قد جنین شما بیش از ۳۵ سانتیمتر است و وزنش حدود ۹۰۰ گرم می باشد. حرکات جنین شما آنقدر محکم است که همسرتان نیز می تواند آنها را به راحتی احساس کند. حتی اگر سرش را روی شکم شما بگذارد، می تواند صدای ضربان قلب او را بشنود. در این هفته شکم تان به اندازه ی یک توپ بسکتبال بزرگ شده است.

در هفته بیست و ششم بارداری جنین شما دوره های خواب و بیداری کاملا مشخصی دارد.  چشمان او در حال حاضر باز هستند و شاید پلک هم بزند و هنگامی که می خوابد، آنها را می بندد. در هفته ۲۶ اعصاب اطراف دهان جنین حساستر می شود تا این آمادگی را داشته باشد که پس از تولد بتواند از سینه ی مادر، شیر بخورد و مواد غذایی لازم را برای بدنش تأمین کند.

در هفته بیست و هفتم بارداری از آنجایی که لایه های چربی زیر پوست جنین شما در حال شکل گیری هستند، جنین تان به وضوح چاق می شود و رنگ پوستش صورتی به نظر می رسد، زیرا رگ های خونی بسیاری به سطح پوستش می رسند. نوزاد بعد از تولدش برای تأمین انرژی خود و محافظت در برابر سرما به این لایه های چربی متکی است.

سه ماهه سوم بارداری

هفته های بارداری

معمولا سه ماهه سوم بارداری را از هفته های ۲۸ تا ۴۰ در نظر میگیرند، اما مدت دقیق دوران بارداری در میان مادران متفاوت است. در حقیقت، تعداد بسیار کمی از زنان باردار زمان دقیق دوران بارداری خود را می گذرانند. در ماه های آخر بارداری احتمالا شما با چند مورد مثبت و منفی روبرو خواهید بود.  موارد منفی معمولا ناراحتی های فیزیکی هستند که در معرض آن هستید، بیشتر آنها به علت افزایش وزن خودتان و وزن نوزاد شما ایجاد می شود.

در سه ماهه سوم بارداری، نوزاد شما اکنون انگشت شست خود را می خورد و حرکات مکیدن را با دهانش انجام می دهد. با این کار خودش را برای تغذیه ی بعد از تولد آماده می کند. در ماه های پایانی کودک شما به سمت لگن چرخیده و رو به پایین قرار می گیرد. از هفته ۳۷  کودک کامل در نظر گرفته می شود و آماده است که به دنیا بیاید. کودک جهت وزن گیری بیشتر هفته های آخر بارداری را در رحم مادر سپری می کند و در نهایت در هنگام زایمان میانگین وزن نوزادن به ۳ کیلوگرم و قد به ۴۸ سانتیمتر خواهد رسید. در مورد علائم زایمان اطلاع کامل داشته باشید تا زمانی آنها را مشاده کردید آماده رفتن به بیمارستان باشید.

در هفته بیست و هشتم بارداری جنین شما  می تواند چشم هایش را به میل خود باز کند و ببندد و اگر دوست داشته باشد، شستش را می مکد. وزن او حدود یک کیلوگرم است.در هفته ۲۸ ورم اعضای بدن بیشتر از همیشه است. میزان افزایش وزن در دوران بارداری طبیعی حدود ۶/ ۵ تا ۷ کیلوگرم است. اگر بیش از این مقدار وزنتان بالا رفته است، دقت کنید چه چیزی می خورید و چقدر ورزش می کنید.

در هفته بیست و نهم بارداری وزن جنین شما بیش از ۱۲۰۰ گرم است و قد او احتمالا حدود ۳۸ سانتی متر خواهد بود. او در حال حاضر شروع به ذخیره سازی چربی زیر پوست صورتی و دوست داشتنی خود می کند که موجب فرورفتگی هایی در پشت آرنج ها و زانوهایش می شود. سعی کنید با استراحت در شب و خوابیدن طی روز با خستگی مبارزه کنید، که این کار برای سلامت خودتان و جنین بسیار مفید خواهد بود.

در هفته سی ام بارداری جنین شما نیز ممکن است مانند برخی بچه ها، چشمانی آبی داشته باشد، در حالی که بعد از تولد وقتی در معرض نور طبیعی خورشید قرار می گیرد، رنگ آبی چشمها به قهوه ای برمی گردد. برای اینکه راحت‌تر باشید بهتر است صحیح بنشنید، بایستید و هنگام بلند شدن از حالت خوابیده به نشسته به توصیه‌های پزشکتان عمل کنید.

برخی از جنین ها در هفته سی و یکم بارداری ، سر کاملا پرمویی دارند و برخی سرشان مثل سطح تخم مرغ، صاف و بی مو است.  وزن جنین شما در هفته ۳۱ احتمالا ۱۶۰۰ کیلوگرم و قدش ۴۰ سانتی متر می باشد. در این مرحله سکسکه کردن جنین امری کاملا طبیعی است، و گاهی سکسکه ی او آنقدر قوی است که باعث بیدارشدن شما از خواب در نیمه شب میشود.

در هفته سی و دوم بارداری جنین شما در حال حاضر دارای چرخه ی مشخص خواب و بیداری است، او حدود ۷۰ درصد از ساعات شبانه روز را می خوابد. سونوگرافی ها نشان میدهد که جنین بین هفته های ۳۲ و ۳۶، توانایی خواب دیدن را دارد. آنها دارای حرکات سریع چشم در بیداری و خواب هستند.

در هفته سی و سوم بارداری ، جنین وارد مرحله ی نهایی می شود، این مرحله بدین معناست که اندام های جنین، استخوانها و بدن به خوبی شکل گرفته اند، بچه ی شما در حال تمرین نفس کشیدن است و وقتی دهانش را باز و بسته می کند، مایع کیسه آب را می بلعد و با این حرکات عضلات دیافراگم خود را ورزش میدهد. ترش کردن معده می تواند در سه ماهه سوم مشکل ساز شود. دلیل آن، اِشغال فضای بیشتر شکم توسط کودک است.

در هفته سی و چهارم بارداری به بعد انقباضات بی‌درد مربوط به زایمان برای شما شروع می‌شود. این انقباضات بدون درد گاهی ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند. وزن کودک شما تقریبا ۲۳۰۰ گرم شده و این افزایش وزن، حرکات او را در خانه ی کوچکش کمتر کرده است. انقباضات بی‌درد مربوط به زایمان برای شما شروع می‌شود. این انقباضات بدون درد گاهی ممکن است دردهای خفیف و ضربه مانندی را در شما ایجاد کند.

هفته سی و پنجم بارداری وزن بچه ی شما بیشتر از ۲۲۰۰ گرم و قد او بلندتر از ۴۵ سانتی متر است. تلاش بچه با اندام های شکمی شما بر سر اشغال جای بیشتر در بالا تنه ی تان آغاز شده است. در هفته ۳۵ حالا شکم شما روز به روز بزرگتر می شود و ممکن است با خود فکر کنید که بچه ی من بیش از حد و غیرعادی رشد می کند. در صورتی که میزان رشد متناسب با اندام مادر صورت گیرد.

در هفته سی ششم بارداری ناخن های وی آنقدر بلند شده که حتی خود را چنگ می زند. تنها اندامی که هنوز رشد کامل نیافته شش ها هستند، که به این خاطر هنوز کاملا آماده ورود به این دنیا نیست با وجود این که طی در هفته ۳۶ وارد کانال تولد می شود. همچنان که فرزندتان در بدن شما در حال رشد است عمل مکیدن را نیز می آموزد حتی این عمل را روی شست و انگشتانش امتحان می کند. حالا او آماده ی مکیدن شیر از سینه مادر است.

در هفته سی و هفتم بارداری هرچه بچه ی شما بیشتر در محیط رحم بماند بهتر است، حالا وزن او ۲۷۰۰ گرم و قد وی حدود ۵۰ سانتی متر می شود. اما حتی پزشک شما هم نمی تواند بگوید بچه ی شما به هنگام تولد چقدر بزرگ است.در‌ این مدت دردهای کاذب شما را آزار می‌دهد و ممکن است آن را با دردهای زایمان اشتباه بگیرید. این دردها به صورت نامنظم بروز پیدا می‌کند.

در هفته سی و هشتم بارداری درون شکم شما با وجود بچه ای با بیش از ۲۷۰۰ گرم و قد تقریبا ۵۰ سانتی متر شلوغ و تنگ شده است، زیرا جفت به حداکثر اندازه خود رسیده است.حالا حتى سکسکه های او را نیز حس می کنید، دلیل سکسکه ها این است که بچه به منظور تمرین تنفس، مقداری از مایع جنینی را می بلعد. بنابراین، در این زمان شش های وی به اندازه ی کافی رشد کرده و کامل شده اند.

در هفته سی و نهم بارداری سرانجام، بچه ی شما آماده ی ورود به این دنیا می شود، حالا او بسیار کامل و زیبا به نظر می رسد. تمام اجزای چهره ی او کامل و بی نقص شده، چشمانی کاملا باز، گوشها در دو طرف سر قرار گرفته و ممکن است سرش پر از مو باشد. در این هفته به هر حال، بچه کیسه آب را ترک خواهد داد و شناور بودن در آب را از یاد خواهد برد. او جایش تنگ شده و برای باز کردن جا، به اندام های شکمی شما فشار می آورد و به آنها لگد می زند.

در هفته چهلم بارداری دیگر باید آماده خوش آمد گویی او به این جهان باشید. حالا بچه ی شما حسابی چاق و تپل شده است و ۱۵ درصد از بدنش پوشیده از چربی است و کاملا حرارت بدنش را حفظ و تنظیم می کند. تقریبا بیشتر موهای سطح بدنش از بین خواهند رفت، اما هنوز پوششی طبیعی و مرطوب که لایه ای نازک و چرب به رنگ سفید، به نام جلای پنیری است، سطح بدن جنین را می پوشاند و در واقع پوست و بدن بچه را در مقابل سرمای دنیای خارج محفوظ نگه میدارد.

مقاله های روانشناسی کودک و نوجوان را مطالعه کنید

روانشناسی کودک و تربیت کودک
فهرست