۱۱ روش کاربردی کنترل عصبانیت در بارداری

عصبانیت در بارداری و ۱۱ راهکار موثر برای مدیریت آن

در دوران بارداری نیز مانند هر دوره دیگری در زندگی، لحظات غم و شادی وجود دارد. در زمان حاملگی تنها افکار جالب و اشتیاق برانگیز مانند خرید لباس برای کودک، ثبت خاطرات این دوران شیرین با عکس های زیبا و تصورات شیرین نوزاد شما نیست؛ بلکه دارای نگرانی ها و دلهره های خاص خود است. مسائل و مشکلات متفاوتی پیش روی شماست. ممکن است زمانی درگیر یک مشاجره در بارداری شوید و یا عصبی شده و ناراحت باشید. مهم این است که چگونگی کنترل عصبانیت در بارداری را بلد باشید و بتوانید آن را در این دوران حساس به کار ببندید. عصبانیت در بارداری ممکن است عواقب نامطلوبی در پی داشته باشد و باعث بد شدن حال شما یا عوارض خطرناک برای جنین گردد.

زرافه-جادویی-کنترل-عصبانیت-در-بارداری-01

داشتن احساس عصبانیت و ناراحتی کاملاً طبیعی است، اما ادامه این عصبانیت در بارداری ممکن است عواقب خطرناکی در پی داشته باشد. دوره پیوند مادر و جنین جاییست که جنین تمام تجربیات مادر مانند لطافت، خشم و عصبانیت را حس می­کند. علاوه بر این، عصبانیت طولانی مدت و سرکوب شده می تواند منجر به افسردگی گردد. این مسائل علاوه بر این موجب مشکلات سلامتی مانند فشار خون، آلرژی، آسم، سردرد و مشکلات گوارشی نیز می گردد. مجموعه این مسائل محیط خطرناکی را برای جنین شما ایجاد می­کند و ممکن است در این دوره مشکل ساز شود. زنان باردار به خاطر داشته باشند که مثبت اندیش بودن، حفظ آرامش و پرهیز از عصبانیت کمک شایانی به آنها می کند تا اجازه ندهند احساسات منفی بر آنها غلبه کند.

مواردی که ممکن است در دوره بارداری منجر به خشم و عصبانیت شود:

 1. تغییرات هورمونی:

علت عصبانیت در بارداری می تواند نوسان های شدید هورمونی باشد. هورمون های زن باردار ممکن است نوسانات منظمی داشته باشد که باعث تغییر مداوم خلق و خوی وی شده و یا مواردی مانند حساسیت فوق العاده بالا، احساسات شدید یا هیجانات زیاد را موجب می­شود. معمولاً عصبی شدن در بارداری به وقوع مسئله ای ناراحت کننده در گذشته برمی­گردد.

 1. اضطراب:

استرس در بارداری عوامل متعددی دارد، مانند پریشانی جسمی و روحی، اختلالات خواب در بارداری، اضافه وزن در بارداری، اضطراب ناشی از مشغلات کاری، نگرانی های مالی و اقتصادی و سایر ناراحتی های جسمی که در دوران بارداری با آن مواجه هستید. استرس مداوم کنترل عصبانیت را سخت تر کرده و گاهی ممکن است شما را به مشاجره بکشاند. مسائلی مانند ترس از زایمان و نگرانی از سلامت فرزند مسائل اضطراب آور دوران بارداری هستند که عصبانیت، واکنش احتمالی فرد در برابر آنها است.

 1. احساس نابرابری:

پروفسور Barbara Katz Rothman جامعه شناسی است که معتقد است اکثر زنان در دوران بارداری با حس نابرابری و تبعیض بین زن و مرد مواجه می شوند. بسیاری از خانم های شاغل مجبور به کناره گیری موقت از مسئولیت های شغلی و اجتماعی خود شده و گاهی حتی گرفتن مرخصی زایمان برای آنها بسیار سخت است. گاهی زنان باردار احساس می کنند که همسرشان علاقه‌ای به داشتن فرزند ندارند. برخی مردان با عدم مشارکت در کارهای منزل، به این افکار و احساس نابرابری زنان باردار دامن می زنند. این مسائل زن باردار را دچار استرس کرده و نتیجه آن عصبانیت است. علت عمده مشاجره در بارداری به گفته  Murkoff Heidi  در کتاب “انتظارات شما در دوران بارداری” همان است که که در بالا ذکر شد. بهترین راه حل در این موارد برطرف کردن عوامل تبعیض بین زن و مرد و گفتگو با شریک زندگیتان در مورد انتظاراتی است که از وی دارید.

 1. مشکلات جسمی در دوران بارداری:

حالت تهوع، خستگی و دردهای دوران بارداری کاملا طبیعی است؛ اما تحمل این سختی ها در کنار مسائلی که باعث می شود احساس کنید که نیازهایتان برآورده نشده است، می تواند منجر به عصبانی شدن گردد. در این زمان لازم است که خودتان برای حفظ سلامت فرزند دلبندتان اقدام به کنترل عصبانیت در بارداری نموده و با مسائلی مانند فراهم کردن محیط خواب مناسب، فراهم کردن محیط آرامش بخش در منزل، استفاده از غذاهای مناسب طبع تان جهت جلوگیری از تهوع، حمام آب گرم و حرکات ورزشی آرام که استرس شما را کاهش می دهد خود را از فضای اضطراب آور دور کنید.

آیا عصبانیت در بارداری بر جنین اثر گذار است؟

عصبی شدن زن باردار باعث تغییرات فیزیولوژیک و بیولوژیکی مانند افزایش فشار خون و تپش قلب شده و میزان هورمون اپی نفرین و آدرنالین را بالا می برد که منجر به تنگی عروق خونی می گردد. مجموعه این مسائل باعث کاهش خونرسانی و اکسیژن رسانی به جنین شده که بر رشد نوزاد اثر منفی دارد. طبق تحقیقات انجام شده، در عصبانیت شدید یا عصبانیت طولانی مدت در دوران حاملگی عوارض ناخوشایندی در دوران بارداری و هنگام زایمان به دنبال داشته بر جنین اثرات سوء می‌گذارد به عنوان مثال

 • تولد نوزاد کم وزن
 • زایمان زودرس
 • اثرات نامطلوب بر خلق و خوی نوزاد (احتمال بروز افسردگی)
 • افزایش احتمال بیش فعالی کودک
 • کاهش مهارت‌های شناختی وی در آینده

ایده هایی برای کنترل خشم و عصبانیت در بارداری:

۱۱ راهکار مفید برای مهار خشم و جلوگیری از آسیب­ های عصبانیت در بارداری به شما پیشنهاد می­گردد:

 1. رژیم غذایی سالم: در دوران بارداری مراقب باشید که غذاهای سالم بخورید. یک رژیم غذایی متعادل با مقدار مناسبی از کربوهیدرات ها، پروتئین، سبزیجات برگ سبز و میوه ها به حفظ سطح انرژی بدن شما و مبارزه با بیماری­ها و خستگی کمک می­کند.
 2. ورزش متناسب با این دوران: در حین بارداری از ورزش شدید بپرهیزید. به آرامی نرمش کنید. پیاده‌روی روزمره را فراموش نکنید. تحرک در این دوران به سالم ماندن شما کمک بسزایی می کند و همچنین نوسانات خلقی حاملگی و عصبانیت را کنترل نموده و با ایجاد نشاط در روحیه شما ذهنیت مثبتی را فراهم میآورد.
 3. انجام فعالیت هایی که از آنها لذت می برید: زنان باردار اکثراً درگیر مشکلاتی می‌شوند که آنها را از انجام فعالیت هایی که دوست دارند و همواره در طول زندگی موجبات آرامش آنها را فراهم آورده­اند، دور می­مانند. سعی کنید در این دوران برای حفظ آرامش و پرهیز از عصبانیت، به انجام کارهایی که همیشه به آنها علاقه داشته­اید بپردازید و فکر خود را از مسائل منفی دور کنید. سپری کردن وقت در کنار دوستان، تماشای یک فیلم خوب، خواندن کتاب، نقاشی کشیدن، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، رسیدگی به گل و گیاه از جمله کارهایی است که آرامش شما را فراهم می آورد
 4. مدیتیشن: ورزش هایی مانند یوگا و مدیتیشن به مدیریت و کنترل عصبانیت در بارداری بسیار کمک می کند. تنفس عمیق در این تمرینات استرس را از شما دور می کند و شما را آرام می کند.
 5. ماساژ: توجه داشته باشید که ماساژ آرام و ملایم و نه تنها جسم، بلکه روح شما را نیز ز آرام می­کند. ماساژ به تسکین درد عضلات و آرامش ذهنی کمک می­کند.
 6. از مشاجره دوری کنید: در زمان عصبانیت مشاجره کردن هیچ سودی ندارد. تنها بر میزان عصبانیت افزوده و اوضاع را سخت­تر و پر تنش­تر می­کند. هر زمان عصبی شدید نهایت تلاش خود را برای آرامش یافتن انجام دهید و از هر گونه مشاجره در بارداری دوری کنید.
 7. کارهایتان را اولویت بندی کنید: با پیشرفت حاملگی، انجام همه امور زندگی که در مواقع عادی انجام می­دادید مشکل تر می شود. بنابراین سعی کنید تا مسائل را اولویت بندی کنید. قطعاً مهمترین نکته این است که خود و فرزندتان را در اولویت قرار دهید. سعی کنید از پرداختن به مسائل و مشکلات اطرافیان دوری کنید و درگیر مسائل آنها نشوید. در مسائل کاری از همکارانتان کمک بیشتری بگیرید تا از فشار روی شما کاسته شود. انرژی خود را کمتر صرف کارهای منزل کنید و بیشتر از خودتان مراقبت کنید.
 8. استراحت کافی: داشتن استراحت کافی و خواب شبانه با کیفیت در دوران بارداری اهمیت بسیاری دارد. اگر خواب کافی نداشته باشید، هر مسئله­ای موجب تحریک شما شده و ممکن است شما را عصبی کند. حتی اگر دچار اختلال خواب در بارداری شده­اید، سعی کنید در طول روز زمان­هایی را برای چرت زدن نیم ساعته معین کنید.
 9. ابراز احساسات و رویاپردازی: بیشتر تمرکز و فکر خود را به ابراز احساسات مادرانه و زیبا با کودک خود بگذارید. در مورد زیبایی­های فرزند دار شدن با دوستان و همکاران تان صحبت کنید. گوش شنوایی پیدا کنید تا احساسات شما را درک کند. درون­ریز بودن و محبوس کردن احساسات در سینه‌تان، تحریک پذیری شما را افزایش می­دهد. همسرتان یا یک دوست صمیمی گزینه مناسبی است که با وی آزادانه گفتگو کنید.
 10. خود را در اولویت قرار دهید: دوران بارداری دوران حساسی از زندگی است که برخی افراد همواره آرزوی تجربه کردن آن را دارند و برای برخی تنها چند بار تکرار می شود. از این دوران شگفت انگیز زندگی خود لذت ببرید. تمام تلاش خود را برای حفظ سلامتی و شادابی خود در این دوران به کار ببندید. سلامتی تنها مربوط به جسم نیست، روان سالم نیز در این دوران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سعی کنید هر کاری که به شما آرامش می بخشد و شما را در لذت بردن از زندگی کمک می کند، انجام دهید. برای حفظ سلامت جسم پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش کردن، پوشیدن کفش و لباس راحت و مسائلی از این قبیل به شما کمک می کند. برای داشتن روح سالم سعی کنید ارتباطات عاطفی و صمیمانه خود را با شریک زندگی تان افزایش دهید. با وی در مورد مسائل مختلف صحبت کنید. هر چیزی که به شما آرامش می دهد. در مورد فرزند دلبندتان که در آینده ای نزدیک به جمع تان ملحق خواهد شد گفت و گوی صمیمانه و شاد داشته باشید.
 11. مشاور حرفه ای: در دوران بارداری هر کاری که به کنترل عصبانیت شما کمک می کند، انجام دهید. انواع روش های گفته شده را برای کنترل عصبانیت در بارداری به کار ببندید. اگر هیچ یک از روش ها برای شما آرامش مورد نیازتان را فراهم نکرد، در این زمان لازم است که به مشاور روانشناس مراجعه نمایید و از وی برای دوری از خشم و آرامش بیشتر کمک بگیرید.

نوشته های مشابه

عوارض استرس در بارداری برای مادر و جنین

سیر تا پیاز فشار خون در بارداری

راه‏های کاهش کمر درد در بارداری

دیابت بارداری چیست؟ تشخیص، عوارض و درمان

مراقبت های دوران بارداری

راهنمای بارداری سالم


اینستاگرام زرافه جادویی را دنبال کنید

نوشتهٔ بعدی
نکات مهم ورزش در دوران بارداری
نوشتهٔ پیشین
عوارض استرس در بارداری برای مادر و جنین

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست