هفته بیستم بارداری


هفته بیستم بارداری - هفته ۲۰ بارداری - بارداری پرخطر
هفته بیستم بارداری – بارداری هفته به هفته

وضعیت جنین در هفته بیستم بارداری

 در هفته بیستم بارداری جنین شما در حال حاضر واقعا در حال شناختن خویش است و با پاها و مشت هایش به شما لگد میزند، هرگاه دوست دارد می چرخد یا در خودش جمع می شود و ظاهرا بیشتر شب ها این اتفاق می افتد تا طی روز. او در این زمان، هنوز فضای کافی برای پشتک و وارو دارد. جنین حدود ۱۰ اینچ ( ۲۵ سانتیمتر) دارد که روز به روز شبیه انسان واقعی می شود. در هفته ۲۰ بارداری برای هر کدام از حواس پنجگانه اش، فضایی در مغزش اختصاص یافته است و لایه های مختلفی روی پوست وی تشکیل می شود. رشد موها و ناخن های وی همچنان ادامه دارد. یک سونوگرافی می تواند جنین را در حالی که مایع کیسه جنین را فرو می برد، نشان دهد. این عمل، به تکامل جهاز هاضمه وی کمک می کند. براساس نتایج تحقیقات، مایع آب همراه با مواد غذایی در رشد جنین مؤثر هستند. در هفته ۲۰ بارداری اگرچه هنوز ریه های جنین به قدر کافی رشد نکرده اند، تا بتواند در دنیای بیرون زنده بماند، اما شما می توانید صدای تاپ تاپ قلب وی را طی معاینه پزشکیتان بشنوید. صدای ضربان قلب جنین شبیه فیش فیش اسب در پایان خط است.

قد جنین : ۲۶ سانتی متر
وزن جنین : ۳۰۳ گرم

وضعیت مادر در هفته بیستم بارداری

رحم در هفته ۲۰ بارداری  آنقدر بزرگ شده که بیش از گذشته از لگن بالا آمده‌ است به طوری که فشردگی رحم به طرف شکم (قفسه سینه) کاملا مشهود است. حالا بارداری شما به خوبی نمایان شده است. در هفته ۲۰ بارداری ناف کشیده شده یا به طرف بیرون می‌آید. اتفاق ناخوشایند این هفته ترک‌های پوستی است که کم کم در اطراف ناف به وجود می‌آید. بعد از هفته ۲۰ بارداری رشد رحم هر هفته تقریبا یک سانتی متر بیشتر است. تا قبل از این هفته بزرگ شدن شکم نامنظم بود اما اکنون نظم بیشتری به خود می‌گیرد. همچنان ممکن است درد در کشاله ران و در لگن را تجربه کنید.

 

علائم طبیعی در هفته بیستم بارداری

  • رحم منبسط شونده: فکر کنید رحم تان شبیه کیسه پلاستیکی بزرگی است که براساس نیاز بدن بزرگ می شود. این اندام ماهیچه ای، در بالای مثانه و جلوی مقعد قرار دارد. رحم توسط رباط های بسیار قوی در جای خود باقی می ماند که در دوران بارداری حدود ۵۰۰ برابر کشیده می شود. در هفته ۲۰ بارداری وزن رحم بین ۶۰ تا ۹۰۰ گرم خواهد شد که بعد از زایمان به حالت اول خود باز می گردد.
  • تقویت شدن حس بویایی: حالا در سه ماهه دوم قرار دارید، ممکن است حس بویایی تیز و تقویت شده شما به حالت طبیعی خود بازگردد و یا به همین منوال تا آخر دوران بارداری باقی بماند. در همه خانم ها، حس بویایی در دوران بارداری خیلی بالا نمی رود. اگر حس بویایی شما قوی شده است، نگران نباشید. بینی شما دیر یا زود به حس اولیه خود باز می گردد. بارداری پرخطر شناخته شده اند، که بیانگر بارداری های سالم « کم خطر » اغلب بارداری ها هستند و در مسیر یکنواختی پیش می روند، این یکی از زمان هایی است که عادی و یکنواخت بودن، خیلی خوب است. معمولا به بارداری هایی « پرخطر » گفته می شود که مادر و جنین مشکل بهداشتی دارند، یا مسئله ای وجود دارد که حاملگی و زایمان را خطرناک تر از یک زایمان طبیعی می سازد.

 

هشدارها در هفته بیستم بارداری

درد رباط گرد: اگر نمیدانستید که بدنتان دارای رباط گردی است، بزودی متوجه خواهید شد. عموما، این رباطها از اطراف لگن خاصره به رحم متصل هستند. وقتی رحم بزرگتر می شود، رباط ها هم با آنها کشیده می شوند. درد رباط گرد، بین هفته های ۱۶ تا ۲۰ بسیار رایج است و ممکن است درد ملایمی در پایین شکم حس کنید یا شبیه درد شدید و کشند های باشد که بین لگن و کشاله ران شما وجود دارد. این دردهای آزار دهنده، طبیعی و بخشی از بارداری هستند. درد بیشتر خانمها با بالا قرار دادن پاهایشان و خوردن استامینوفن آرام می گیرد. هنگام غلتیدن در خواب دقت کنید و اگر درد واقعا شدید است به پزشک اطلاع دهید. که معمولا این درد تا هفته ۲۱ بارداری از بین می رود.

 

تغذیه در هفته بیستم بارداری

ویتامینهای گروه «ب» بهترین دوست شما:  هشت نوع ویتامین «ب» وجود دارد که به آنها خانواده «ب» گفته می شود. اسید فولیک، مهم ترین ویتامین گروه «ب» است، زیرا مانع بروز نواقص لوله عصبی در جنین می شود، اما هفت ویتامین دیگر نیز مهم هستند. در هفته ۲۰ بارداری آنها به بدن کمک می کنند که انرژی و مواد غذایی را دریافت کند. بهترین روش استفاده از مواد غذایی، خوردن است، بنابراین از جدول راهنمای مصرف مواد غذایی استفاده کنید.

مراقبت های بارداری، بایدها و نبایدهای هفته بیستم بارداری

  • دل پیچه بعد از ارضاء شدن: اگر بعد از ارضاء جنسی احساس دل پیچه و درد رحم کردید، آسوده باشید که این امر کاملا طبیعی است و آن را به گردن همسرتان نیندازید. این مسأله تأثیری منفی بر روی جنین یا خودتان ندارد. اگر دل پیچه برای چند دقیقه طول کشید و دوباره شروع شد، مثلا هر ۶ دقیقه، به پزشک اطلاع دهید شاید آن چیزی که احساس می کنید، در واقع زایمان زودرس باشد. اگرچه لکه بینی بسیار کم آن هم در اوائل بارداری تا قبل از ۱۸ هفته، جایی برای نگرانی ندارد اما به لکه بینی در دوران بارداری، بعد از ارضاء شدن یا هر زمان دیگر باید توجه کرد و به پزشک اطلاع داد.
  • تداوم ترش کردن معده: هرچه بارداری شما در مسیر خود پیش می رود، سوزش معده می تواند به یک شکل اساسی تبدیل شود.  از مصرف آنتی اسیدها در دوران بارداری می تواند مطمئن باشد، اما از بی کربنات سدیم به دلیل وجود سدیم، باید اجتناب کرد. اگر سوزش معده برخلاف اصلاح برنامه غذایی خواب و مصرف آنتی اسیدها همچنان وجود داشت، باید به پزشک اطلاع داد.
 توصیه های مهم در هفته بیستم بارداری

بارداری پرخطر: مادرانی در معرض بارداری پرخطر قرار دارند که پیش از حاملگی به دیابت مبتلا بوده اند، یا چاق هستند یا چند قلو بار دارند، همچنین خانم هایی که از طریق لقاح مصنوعی یا دیگر روش های مصنوعی باردار شده اند. برخی از پزشکان هرگونه حاملگی بالای ۴۰ سال را بارداری پرخطر میدانند. همه پزشکان، چنین باوری ندارند، بلکه برخی از آنها مسأله سلامت مادر و تناسب اندام وی را مهمتر می دانند. با توجه به چنین نظراتی، اگر از سلامت جسمی برخوردار هستید و ۴۲ سال سن دارید، بارداری کم خطرتری نسبت به خانمی دارید که جوانتر است، اما از سلامت و تناسب اندام برخودار نیست.

اگر بارداری شما بارداری پرخطر باشد، باید به طور متناوبی تحت نظر قرار بگیرید و آزمایشات و معاینات پزشکی بیشتری انجام دهید. در مواردی، پزشک به شما توصیه می کند که ورزش را متوقف سازید، رژیم غذایی خود را تغییر دهید، یا میزان فعالیتهای خود را کاهش دهید، تا طی دوران بارداری آسیب کمتری به شما و جنین وارد شود. شاید پزشک به شما توصیه کند به یک متخصص در زمینه بارداری پرخطر یا پزشک دیگر مراجعه نمایید. “متخصص زایمان های پرخطر” پزشکی است که آموزش کافی دیده تا از عهده مشکلات پرخطر دوران بارداری برآید. شاید پزشک به شما بگوید در بیمارستانهایی زایمان کنید که آموزش های آن بر پایه آموزش های دانشگاه است یا دارای بخش های شدید مراقبتهای نوزاد و مجهز به تجهیزاتی است که سلامت شما و جنین تان را تأمین می کند.

 

◊همسرتان چه نقشی می تواند در دوران بارداریتان داشته باشد؟ 

از آنجایی که همه اتفاقات درون شکم مادران اتفاق می افتد، پدران بیچاره احساس می کند حسابی کنار گذاشته شده اند. شما می توانید آنها را از حاشیه بیرون بیاورید و به درون زندگی کودکتان وارد کنید. از وی بخواهید که در جلسات معاینه پزشکی همراه شما باشد. وقتی در اتاق انتظار نشسته اید، کتابی در مورد پدر شدن به وی بدهید تا او را مشغول سازید. نظرات وی را در مورد تصمیمات مختلف جویا شوید، مثلا کدام تخت را بخرید، یا اتاقش را چه رنگی کنید.

حتی اگر وی با اشتیاق تمام آن را به شما واگذار کرد، اما دوست دارد که در این موارد نظر وی را بپرسید. در دوران بارداری خود، به او نقش هدایتی بدهید. اجباری وجود ندارد که او تحت حرف ها و دستورات مادر، خواهر یا دوست شما قرار گیرد. با وی درباره پدر بودن خودش صحبت کنید. از وی بپرسید که تا چه حد با پدر خودش تفاوت خواهد داشت. او را تشویق کنید تا دست روی شکم تان بکشد. برخی از زوج ها از انجام این کار دوری می کنند. اما با قرار دادن دستهایش روی شکم خود از وی استقبال کنید.

زمانهایی که جنین تان لگد میزند، کنار همسرتان باشید. بسیاری از جنین ها شب هنگام وقتی دراز می کشید، فعال می شوند و مدام لگد می زنند. وقت خود را به گونهای برنامه ریزی کنید که قبل از این هر دو کنار هم بخوابید تا همسرتان بتواند حرکات جنین را حس کند. از وی بخواهید که با جنین تان صحبت کند. براساس تحقیقات، نوزادان وقتی متولد می شوند، صدای والدین خود را می شناسند. کارهایی را به موسیقی تهیه کند تا در CD همسرتان واگذار کنید. مثلا از وی بخواهید که زمان بیکاری به آن گوش دهید.

 

 

نوشتهٔ بعدی
هفته بیست و یکم بارداری
نوشتهٔ پیشین
هفته نوزدهم بارداری

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست