هفته نوزدهم بارداری


هفته نوزدهم بارداری - هفته ۱۹ بارداری
هفته نوزدهم بارداری – بارداری هفته به هفته

وضعیت جنین در هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری عضلات و سیستم های جدید و زنده جنین شروع به کار کرده اند، با وجود این که چشمانش هنوز بسته است هنگام بیدار شدن از خواب، به خود کش و قوس می دهد. وزن او الان به طور تقریبی ۲۱۰ گرم و ۲۰ سانتیمتر طول دارد. در نهایت گوشها و چشمهای وی سر جای خود قرار دارند. اگر در هفته ۱۹ بارداری سونوگرافی بروید، می توانید شباهت بینی وی را به مادر بزرگش یا چانه پدرش ببینید و حتی می توانید تشخیص دهید که پسر است یا دختر.

همینطور که جنین این آمادگی را به دست می آورد، تا بیشتر حرکات خود را کنترل کند، بدنش مشغول ساختن میلین است، (مادهای چرب که روی سیستم های عصبی وی را می پوشاند، به طوری که ضربه ها و محرکهای الکتریکی بتواند از مغز او به نوک انگشتانش برود و دوباره باز گردد) او حالا به اندازه یک انسان بزرگ سلول عصبی دارد. پوشش چربی که روی بدن جنین شما را پوشانده است روز به روز ضخیم تر می شود. در هفته ۱۹ بارداری غدد ریز چربی در حال تولید روکش سفید و چربی است که برای محافظت از پوست ظریف وی در برابر مایع کیسه آب طراحی شده است. این روکش غالبا تا هنگام تولد از بین می رود و اگر جنین زود متولد شود، ممکن است چنین به نظر برسد که او را از درون ماست بیرون آورده اند، زیرا او همچنان در حال تولید چربی روی پوست است. پوست او شل و چروکیده است، اما بزودی تغییر خواهد کرد.

قد جنین : ۱۵.۷ سانتی متر
وزن جنین : ۲۴۳ گرم

وضعیت مادر در هفته نوزدهم بارداری

در هفته ۱۹ بارداری  وزنی که اضافه می‌کنید در اطراف باسن و شکم جمع می‌شود. این وزن اضافی حدود ۳ تا ۶ کیلوگرم است. وزن جفت ۱۷۰ گرم است و مایع آمنیوتیک و رحم هر کدام حدود ۳۲۰ گرم وزن دارند. در هفته ۱۹ بارداری  وزن پستان‌های شما هم اضافه شده و باید حدود ۱۸۰ گرم شده باشد. ممکن است احساس کنید که شکم شما خیلی بزرگ شده است اما تازه اول راه است شما تازه هفته ۱۹ بارداری هستید و تا هفته چهلم زمان زیادی مانده است.

 

علائم طبیعی در هفته نوزدهم بارداری

  • احساس سرگیجه:  شاید شما تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید، وقتی که از حالت دراز کشیده به نشستن یا ایستادن تغییر وضعیت میدهید، ممکن است کمی احساس سرگیجه کنید. اگرچه این ممکن است هشداری برای ایستادن بیش از حدتان باشد و شما مجبور شوید، به صورت راست بنشینید، زیرا کمی احساس سرگیجه دارید، اما اصلا نگران نباشید. سرگیجه در دوران بارداری به خصوص در زنان قدبلندتر یا زنانی با لیپوگلیسیا یا قند خون پایین متداول است. سرگیجه علل مختلفی دارد مثل: بی آبی بدن، گرسنگی و قند خون پایین. بنابراین سعی کنید در دوران بارداری آب کافی بنوشید و هر دو ساعت چیزی بخورید تا از فشار گرسنگی دور بمانید و قند خونتان ثابت بماند. در چنین مواقعی از حرکت ناگهانی پرهیز کنید و قبل از این که از تخت خواب بلند شوید، پاهای خود را از پهلوی تخت آویزان کنید.
  • خونریزی از مهبل: لکه کوچک خون آن هم بعد از نزدیکی در طی اولین ۱۸ هفته چیزی نیست که درباره اش نگران نباشید. اما خونریزی زیاد شما علامت سقط جنین در سه ماه اول) مشکلات جفت (سه ماهه دوم) یا زایمان زودرس می باشد.
  •  تهوع شدید:  این که تا چه حد باید نگران تهوع و استفراغ خود باشید، به علت آن بستگی دارد. اگر زخم معده دارید و چندین نفر از اعضای خانواده تان نیز دارند پس خودتان علت تهوعتان را میدانید. با وجود ترسی که دارید، اما حالتان خوب خواهد شد. اگر میزان تهوعتان خیلی زیاد است و نمی توانید جلوی بیرون ریختن آن را بگیرید، باید فورا به پزشک اطلاع دهید، زیرا ممکن است بدنتان بی آب شود. اگر علت تهوع خود را نمی دانید، حتما به پزشک اطلاع دهید، تا وی دلیل آن را مشخص کند. سردرد و سرگیجه شدید و تاری دید مشاهده هر یک از این علائم، ارزش آن را دارد که تلفنی با پزشک مشورت کنید، زیرا این نشانه ها می تواند علامت دل پیچگی های بارداری یا بیماریهای غیر مرتبط با بارداری باشند.

هشدارها در هفته نوزدهم بارداری

  •  دل پیچه و دردهای شکمی: در هفته ۱۹ بارداری چنانچه دردهای بی وقفه ای را در شکمتان احساس می کنید به پزشک اطلاع دهید شاید وقت زایمان باشد.
  • شستشو مهبل: شستشوی مهبل همیشه راه حل مناسبی نیست، بلکه گاهی در دوران بارداری خیلی بد است. مهبل گاهی دارای باکتری های خوب و بدی است که شستن بیش از حد با آب و سایر مایعات می تواند آن را تحریک کند. از همه مهمتر این که شستن می تواند، تعادل باکتری ها را تغییر دهد که باعث عفونت در مهبل و مثانه می شود.

 

تغذیه در هفته نوزدهم بارداری

روی یکی از مواد معدنی است که به ساخت‌وساز سلول‌ها کمک می‌کند و یکی از مواد اساسی در دوران بارداری است. در هفته نوزدهم بارداری اگر از فرآورده‌های حیوانی استفاده می‌کنید، به‌قدر کافی از روی برخوردار خواهید شد. روی در غذاهایی مثل شیر، گوشت، پنیر، تخم‌مرغ، ماست و احتمالا ویتامین‌های دوران بارداری وجود دارد. اگر گیاهخوار هستید و از فرآورده‌های حیوانی استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از غلات و سبزی‌هایی که حاوی روی هستند و مکمل‌هایی که شامل روی بیشتری هستند، البته با تجویز پزشک، استفاده کنید.
در هفته ۱۹ بارداری چون ممکن است در سفر در رستوران‌ها و فروشگاه‌های بین راه مواد غذایی مناسب پیدا نشود، بد نیست فهرست غذاها و نوشیدنی‌هایی را که برای شما مفیدند و در عین حال کالری اضافی ندارند، به خاطر داشته باشید: سیب زمینی پخته، آب پرتقال، شیر کم چربی، ساندویچ پنیر یا کره عسل.
حاملگی۹ ماه شکنجه غذایی نیست. اگر گهگاه دلتان خواست ناپرهیزی کنید و برای مثال چیپس سیب زمینی یا شکلات بخورید. یادتان باشد حالا و از هفته نوزده بارداری به خودتان عادت ندهید که این کار را در حال تماشای تلویزیون انجام دهید چون در این وضعیت مغز از صدور فرمان «کافی است» ناتوان است. در عین حال یادتان باشد زیاد شکلات، کیک، خامه و بستنی در یخچال نگه ندارید.

 

مراقبت های بارداری ،بایدها و نبایدهای هفته نوزدهم بارداری

  •  ترشحاتی از واژن: در هفته ۱۹ بارداری این وضعیت تقریبا نگران کننده است. بنابراین اگر ترشحات رحمی دارید، سریع به پزشک اطلاع دهید. شاید این نشانه پارگی زود هنگام لایه ها یا گردن رحم باشد. انقباضاتی در اوائل بارداری که به صورت منظم و قابل اندازه گیری است در حالی که انقباضات پراکنده معمولا «براکستون هیکز » منظم شاید به معنای زایمان باشد، به خصوص اگر بیش از ۴ انقباض در ساعت داشته باشید.
  • پسر یا دختر: چنانچه در این دوران سونوگرافی انجام دهید، پزشک شاید بتواند دختر یا پسر بودن جنین را تشخیص دهد. سونوگرافی روش مطمئنی برای تشخیص جنسیت جنین است. سونوگرافی برخلاف نمونه برداری از کیسه آب، در تشخیص جنسی جنین، بدون خطا نیست. معمولا پسر بودن جنین از کیسه بیضه ها و آلت وی کاملا مشخص است. گاهی اوقات، جنین پسر به دلیل وضعیت قرارگیری در رحم، دختر به نظر می رسد، بعضی وقتها ممکن است که بند ناف بین پاهای جنین دختر بوده، و شبیه آلت تناسلی پسرها باشد که باعث می شود یک دختر، پسر به نظر برسد. جواب یک سونوگرافی در این مقطع تا حدودی دقیق است. البته، علم به قدری پیشرفت کرده است که می تواند مشخص سازد، فرزند شما دختر است یا پسر، بنابراین لزومی ندارد آزمایش دهید. اصلا مشکلی وجود ندارد تا روز زایمان صبر کنید که بفهمید فرزندتان پسر است یا دختر.

 

 توصیه های مهم در هفته نوزدهم بارداری

چرا از نوک سینه های من مایعی بیرون می آید؟ سینه های شما در حال حاضر خودشان را برای شیردهی آماده می کنند. مجاری شیری رو به افزایش است و غدد شیری برای تولید شیر آماده می شوند و نوک سینه ها برجسته تر می شوند که مکیدن آنها برای کودک آسانتر میشوند. برخی از خانم ها در دوران بارداریشان متوجه مایع رقیق و زرد رنگی می شوند که از نوک سینه هایشان بیرون می آید. این مایع اکلستروم” است که اولین مایعی است که نوزاد دریافت می کند. کلستروم، حاوی مواد غذایی و آنتی بیوتیک های محافظ سلامتی است که ۱ یا ۲ روز پس از زایمان تولید می شود و بعد از آن شیر وارد سینه ها می شود. ترشح یا عدم ترشح کلستروم در دوران بارداری، کاملا طبیعی است. ترشح کلستروم در دوران بارداری اصلا حاکی از وجود مشکل در سینه ها یا قابلیت شیردهی شما ندارد.

◊آیا با وجود بارداری می توانم بچه ۲ ساله ام را بلند کنم؟ 

شما می توانید هر چیزی را که تا ۱۶ کیلوگرم وزن دارد بلند کنید، حتی اگر میخواهد یک بچه پیش دبستانی باشد. برای جلوگیری از کشیدگی یا آسیب به کمرتان، تا جای ممکن فنون صحیح بلند کردن را رعایت کنید و برای پایین آوردن خودتان، زانوهای خود را به جای کمرتان خم کنید. وقتی میخواهید چیزی را بلند کنید، از ماهیچه های پاهایتان استفاده کنید و آن را به خودتان بچسبانید تا بیشترین وزن آن را روی دستتان بیندازید نه کمرتان. هنگام حمل کردن، کمرتان را صاف نگه دارید. بدنتان را هر ۱۰ دقیقه جابجا کنید تا از فشار به یک طرف کمرتان جلوگیری کنید.

 

 

نوشتهٔ بعدی
هفته بیستم بارداری
نوشتهٔ پیشین
هفته هجدهم بارداری

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up