هفته بیست و دوم بارداری


وضعیت جنین در هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و دوم بارداری است که باید به سراغ کتاب های کودک بروید. از آنجایی که در این هفته استخوان های گوش داخلی وی به طور کامل شکل گرفته اند و می تواند ارتعاشات را به خوبی تشخیص دهد، صدای شما را به خوبی می شنود. برخی از مطالعات حاکی از آن است که اگر شما برای جنین تان کتاب بخوانید، او با میل و رغبت بیشتری غذا می خورد، پس چرا این کار را انجام نمیدهید؟ این روش جالب و خوبی برای برقراری ارتباط با جنین تان است. در هفته ۲۲ بارداری جنین شما سخت مشغول کشف حواس خود است و با دست کشیدن روی صورتش می خواهد خودش را بشناسد.

در هفته ۲۲ بارداری حالا ناخن های او به اندازه کافی بالا آمده اند، که روی انگشتان وی را بپوشانند و کبدش قادر است گلبول های قرمز از بین رفته او را از خودش بردارد. بدن بچه هایی که در دوران جنینی قادر به انجام این کار نبوده است، بعضی اوقات یرقان می گیرد و هنگام تولد زرد به نظر می رسند. در هفته ۲۲ بارداری ضربان قلب جنین چنان قوی است که شما تنها با گوشی پزشکی می توانید صدای آن را بشنوید. در هفته ۲۲ بارداری جنین به تمرین بعدی ادامه می دهد و مایع کیسه آب را قورت می دهد، او این کار را برای جذب مواد غذایی انجام نمی دهد بلکه می خواهد با باز و بسته کردن دهان، عضلات فک و زبانش را به کار بیندازد.

از آنجایی که هر چیزی که شما میخورید از جفت عبور می کند، غذاهای شما، آب کیسه را طعم دار می کند. سونوگرافی ها نشان میدهد، جنین بعد از این که شما سیر یا غذاهای پرادویه می خورید، ابروانش را در هم می کشد و این طعم ها باعث می شود که جنین بعد از تولد، شیر مادر را که طعمی منحصر به فرد دارد به سایر طعم ها ترجیح دهد.

قد جنین : ۲۸ گرم
وزن جنین : ۴۳۴ سانتی متر

 

وضعیت مادر در هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و دوم بارداری اگر احساس می کنید که بدنتان در میانه بارداری، بیش از حد بزرگ شده است به این معنا نیست که حتماً نوزادی با جثه درشت به دنیا خواهید آورد. بزرگ بودن شکم به مفهوم آن نیست که تمام وزن شما در شکم تان جمع شده و تمامی اضافه وزنتان متعلق به جنین است. البته مادرانی که در انتظار دوقلو یا چند قلو هستند در مقایسه با افرادی که یک قلو در راه دارند شکم بزرگتری داشته و این بزرگ شدن شکم در آنها زودتر رخ می دهد.
به هر حال اندازه شکم شما نشانه خوبی از میزان رشد فرزندتان است، به همین دلیل در معاینات روتین شکم شما توسط پزشک اندازه گیری می شود. در هفته ۲۲ بارداری پزشک از نوک استخوان شرمگاهی در لگن تا بالای رحم را اندازه می گیرد. این اندازه گیری متناسب با سن بارداری شما متغیر بوده و اندازه آن دو سانتی متر بیشتر یا کمتر از هفته بارداری شما خواهد بود. بنابراین اگر ۲۸ هفته از بارداری شما می گذرد، شکم شما باید اندازه ای بین ۲۶ تا ۳۰ سانتی متر داشته باشد. اندازه ارتفاع رحم (SFH)  نیز در فرم مراقبت بارداری شما ثبت می شود.

علائم طبیعی در هفته بیست و دوم بارداری

  • خداحافظ دور کمر متناسب: در هفته ۲۲ بارداری ، شما دیگر نمی توانید شکم تان را که به اندازه یک توپ بسکتبال است، زیر لباستان پنهان کنید. رحم تان تا بالای شکم تان به اندازه ۲ سانتی متر یا بیشتر ورم می کند، شما بزرگی و تورم شکمتان را وقتی روی پنجه پایتان می ایستید یا روی پاهایتان خم می شوید، بهتر احساس می کنید.

در هفته ۲۲ بارداری ، رحم تان حدود ۲۰ سانتی متر است و پزشک در هر جلسه معاینه دور کمرتان را اندازه می گیرد، تا مطمئن شود که رشد جنین تان تقریبا طبیعی است. احتمالا نگرانی های شما در مورد زمین افتادن شروع شده است. در حال حاضر شما جنین کوچولویی را احساس می کنید و رحم تان بالای لگن خاصره رشد پیدا کرده است و محیط اطراف آن را وقتی راه می روید، سخت تر می کند. رحم که بین مایع آب کیسه و دیواره های عضلانی شکم شما قرار دارد، در محیط امنی قرار گرفته است. در صورتی که شما آسیب جدی دیده باشید، به جنین تان آسیب می رسد.

  • ریختن ادرار: در دوران بارداری آماده بروز یکی از ناخوشایندترین اتفاقات، آن هم از دست رفتن کنترل ادرار باشید. در هفته ۲۲ بارداری گاه گاهی ممکن است ریزش کمی ادرار داشته باشید، معمولا وقتی عطسه می کنید یا می خندید، کنترل ادرارتان را از دست می دهید که نمی توانید جلوی آن را بگیرید. علت ریزش ادرار در دوران بارداری چیست؟

مثانه معمولا کیس های است که ادرار را داخل خود نگه میدارد. وقتی که ادرار می کنید، عضلات مثانه منقبض می شوند تا ادرار را به بیرون برانند و سپس به حالت اول خود باز می گردند. بالا رفتن وزن و افزایش فشار رحم بر روی مثانه، عضلات این اندام را ضعیف می کند، بنابراین باعث نشت ادرار می شود. اگر نشت شما آنقدر زیاد است که لباستان را خیس می کند با پزشکتان صحبت کنید تا وی مطمئن شود که این، ادرار است یا مایع کیسه آب باید بدانید این مشکل به خودی خود بعد از زایمان برطرف می شود و اگر از بین نرفت، پزشکان راههای درمانی زیادی را برای آن سراغ دارند.

هشدارها در هفته بیست و دوم بارداری

  • لخته شدن خون در بارداری:  تغییرات جزئی در رگها – مثل خطوط ارغوانی یا سرخ دانه ای ممکن است در زیر پوستتان در دوران بارداری ایجاد شود که خیلی جدی نیستند و اغلب بعد از زایمان محو می شوند و در صورت ناپدید نشدن می توانید از متخصص پوست کمک بگیرید و به شکل ایمنی آنها را بردارید. شاید شما در هفته بیست و دوم بارداری متوجه رگهای واریسی شوید که این مشکل به خاطر شناور بودن خون اضافی در رگ هایتان است که معمولا در ناحیه پاها مشاهده می شوند.  اگرچه این رگهای واریسی، ناراحت کننده هستند، اما شما جز با استراحت، بالا نگه داشتن پاها و پوشیدن جوراب های واریسی نمی توانید آنها را درمان کنید.

به هر حال، گاهی تغییراتی در رگ های خونی باعث ایجاد مشکلاتی در دوران بارداری می شود. خانم های باردار ۷ برابرسایرافراد در معرض وجود لخته شدن خون رگهای بزرگ هستند که این وضعیت، لخته شدن خون در عروق عمیقDVTشناخته می شود. شاید یکی از جدی ترین نوع این مشکل زمانی بوجود می آید که لخت های خون جدا می شود و به سوی ریه می   رود. خون شما معمولا برای بند آوردن خونریزی یا کمک به بهبود بدنتان، بعد از جراحی یا زخم، لخته میشود. DVT زمانی اتفاق  می افتد که روند لخته شدن خون در محل یا زمان نامناسبی اتفاق می افتد. اغلب افراد در سنین بالا دچار لخته شدن خون می  شوند، ولی برای زنان باردار نیز این خطر وجود دارد.

زیرا فشار رحم باعث کاهش جریان خون می شود. علاوه بر این خون آنها دارای فاکتورهای بیشتری برای لخته شدن است. همچنین از آنجایی که خانم های باردار کم تحرک هستند، این عامل نیز یکی از فاکتورهای DVT است. اگر شما سابقه لخته شدن خون در بین اعضای خانواده داشته باشید یا یکی از فاکتورهای چاقی، عفونت جدی، آسیب جدی در حوادث، زایمان  سزارین را داشته اید بیشتر در معرض DVT قرار دارید. خوشبختانه نشانه های DVT کاملا واضح و روشن هستند. ساق پا یا ران شما، سرد و رنگ پریده می شود، ولی منطقه ای که لخته شدن خون در بارداری شکل می گیرد متورم و سرخ و داغ خواهد  شد. احتمال دارد که این قسمت هنگام پیاده روی دردناک باشد و در صورتی که پنجه پایتان را به  سمت زانویتان خم   کنید، صدمه ببینید. در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق به پزشک اطلاع دهید، شما می توانید با سونوگرافی و روش های   درمانی آن را برطرف سازید. بهترین روش درمان لخته شدن خون در بارداری بستری شدن در بیمارستان و مصرف قرص های heparin است  که این قرص ها خون را رقیق می سازد. شما می توانید قرص های رقیق کننده را در حین بارداری بعد از تولد جنین نیز مصرف نمایید.

  • عفونت دندان را جدی بگیرید: عفونت دندان و لثه‌ها را جدی بگیرید. در هفته ۲۲ بارداری اگر دندان درد داشتید به هیچ وجه سراغ مسکنهای قوی نروید. قبل از هرنوع خود درمانی و استفاده از قرصهای مسکن یا ضمادهای گیاهی حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. زنان باردار در این دوران بیشتر در معرض ابتلا به التهاب لثه (قرمز و تورم) هستند به همین دلیل مسواک و نخ دندان را تحت هیچ شرایطی فراموش نکنید.

تغذیه در هفته بیست و دوم بارداری

در هفته ۲۲ بارداری به دلیل تغییر متابولیسم بدنتان در طول بارداری، شما بیشتر در معرض ابتلا به مسمومیت غذایی هستید. بنابراین کاملاً گوشت را بپزید. این هشدار شامل هات داگ نیز می‌شود. برای پیشگیری از کمبود ویتامین D بدنتان و جذب بهتر کلسیم آن به مادران توصیه می شود روزانه پانزده دقیقه دست یا بخشی از بدن خود را در معرض نورمستقیم آفتاب قرار دهند و از منابع خوراکی ویتامین D مثل لبنیات، تخم مرغ یا ماهی بهره گیرند.

 

مراقبت های بارداری، بایدها و نبایدهای هفته بیست و دوم بارداری

  • شب بیداری ها  در بارداری: آه، به دوران مادر شدن خوش آمدید، دوره ای که شب و روز دیگر برایتان یکسان است. حالا شما در سه ماهه دوم بارداریتان قرار دارید، و روز به روز شکم تان بزرگ می شود،در هفته ۲۲ بارداری جنین تان وقتی دراز می کشید، لگد میزند و شما هم هر ۲ دقیقه باید بروید دستشویی.  همه اینها خود باعث شب بیداری های بیشتر می شوند. شما در شرایط همزیستی مسالمت آمیز قرار دادید. تعداد کمی از خانم های باردار خواب شبانه دارند. طبق برخی از نظرات قدیمی، این شب بیداریها راه حل طبیعی برای عادت کردن مادران به مسائل و مشکلات فرزند جدید است. بی خوابی اصلا آسیبی به جنین تان وارد نمی کند، اما شما ممکن است به خاطر عدم خواب کافی در شب، با مشکلاتی در طول روز مواجه شوید. در اینجا نکاتی وجود دارد که به خواب بهتر شما در شب کمک می کند.

خنک شدن هوا: از آنجایی که دمای بدنتان در دوران بارداری بالا است و برای این که بهتر بتوانید بخوابید، هواساز کوچکی را در اتاق خواب خود قرار دهید.

رعایت در مصرف برخی مواد غذایی: اگر بدن شما نسبت به ادویه جات یا غذاهای شیرین واکنش نشان می دهد، بهتر است از مصرف آن در وعده شام پرهیز نمایید. بنابراین حرکات جنین کمتر می شود و شما می توانید بهتر بخوابید.

♦ استفاده از مرطوب کننده هوا: در این مرحله از بارداریتان، خروپف های همسرتان احتمالا نمی تواند بلندتر از خرو پفهای شما باشد. مرطوب کردن هوای اتاق می تواند، باعث کاهش خروپف های دوران بارداری شود.

استفاده از چند بالش: راحتی و آسایش در هنگام خواب شبانه، آن هم در سه ماهه دوم بارداری، خیلی مشکل است، بنابراین از بالش هایی به عنوان تیکه گاه در موقع خواب استفاده کنید.

نوشیدن شیر گرم:  با عسل یا ساندویچ بوقلمون کوچک قبل از خواب می تواند باعث خواب بهتر شود.

کاهش ضربان قلب: با استفاده از بالش و تکیه دادن به آن، روی پهلوی راست و کمی رو به بالا بخوابید که ضربان قلب تان کاهش یابد. اگر از خواب بیدار شدید و خوابیدن دوباره کمی برایتان مشکل است، دستتان را روی شکمتان قرار دهید، چندین نفس عمیق بکشید و تصور کنید که جنین تان داخل رحم تان خواب است.

لالایی بخوانید: جنین شما در حال حاضر صدای شما را می شنود، بنابراین اگر برای او لالایی بخوانید، او مثل شما احساس خواب آلودگی می کند و این بهترین روش برای شناخت صدایتان است.

 توصیه های مهم در هفته بیست و دوم بارداری

وقتی پشت میز می نشینید، کش و قوسی به گردنتان بدهید:  اگر برای مدت طولانی پشت میز مینشینید یا اگر همه فشار بدنتان روی گردنتان جمع شده است و مثل این که گردنتان خشک شده است، ماهیچه های گردنتان را بکشید. کشش عضلات گردن می تواند باعث شود، احساس بهتری داشته باشید، اما کشش گردن باید به طور صحیح انجام شود. بسیاری مردم، برای کشش گردن، آن را ۳۶۰ می گردانند، اما متخصصان می گویند که خم کردن پشت گردن باید طوری باشد که انگار دارید، به سقف نگاه می کنید. برای برخی مردم خطرناک است، بخصوص برای افرادی که دردهای استخوانی، آرتروز یا سابقه آسیب های گردنی دارند. در اینجا دو روش مطمئن بری کشش عضلات گردن وجود دارد.

 به صورت صاف پشت میز بنشینید، صورت روبرو باشد، دستانتان زیر بغل باشد، کف پاهایتان روی زمین باشد و حرکات زیر را انجام  دهید. سرتان را به آرامی به سمت راست بچرخانید، تا گوش هایتان به شانه تان برسد، (شانه هایتان را بالا نیاورید که به گوشتان  برسد) تا سه ثانیه بشمارید. باید کششی در سمت چپ گردنتان حس کنید دوباره این حرکت را برای سمت چپ تکرار کنید، و برای ۲  تا ۳ دقیقه استراحت نمایید. سرتان را به آرامی خم کنید تا چانه تان به روی سینه برسد و در همین وضعیت، سرتان را به سمت شانه  راست بچرخانید، بدون این که احساس درد کنید. ۳ الی ۶ ثانیه در این حالت بمانید، شما باید کشش را در سمت چپ گردنتان  احساس نمایید. گردنتان را دوباره به حالت اول برگردانید و این کار را برای سمت چپ تکرار نمایید. و ۲ إلى ۳ دقیقه استراحت کنید.

◊واکسن آنفلوآنزا در ماه ششم بادراری

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد تزریق واکسن آنفلوآنزا برای جنین خطرناک است. حتی مرکز کنترل بیماری‌ها در ایالات متحده تزریق آن را به خانم‌های باردار توصیه می‌کند. برخی از پزشکان متخصص زایمان در شروع فصل آنفلوآنزا تمایلی به فرستادن خانم‌های حامله‌ای که دوره سه‌ماهه اول را طی می‌کنند برای تزریق واکسن آنفلوآنزا ندارند. اما جای نگرانی نیست. تزریق این واکسن ارزش آن را دارد که از ابتلا به آنفلوآنزا درمان باشید. خانم‌هایی که دوره سه‌ماهه سوم حاملگی را می‌گذرانند بیشتر در معرض خطر بیماری‌ها قرار دارند. زیرا دستگاه ایمنی بدن آنها به دلیل افزایش هورمون‌های حاملگی همواره در حال تغییر است. در این حالت با وجود اینکه همه چیز آرام به نظر می‌رسد و انرژی شما رو به افزایش است، ناگهان مجبور می‌شوید یک هفته به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا در رختخواب بمانید.

 

 

نوشتهٔ بعدی
هفته بیست و سوم بارداری
نوشتهٔ پیشین
هفته بیست و یکم بارداری

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست