آموزش آداب و روش غذا خوردن به کودک

 از کجا باید آموزش غذا خوردن به کودک را شروع کنیم؟

برای آموزش آداب و روش غذا خوردن به کودک صبور باشید و غر نزنید و شکایت نکنید. به جای اینکه آنچه را که نمی خواهید به فرزندتان بگویید، در مورد آنچه که می خواهید با او صحبت کنید. سن فرزندتان را در نظر بگیرید و بصورت غیر مستقیم و تفکیک شده و با مهربانی مسایل اساسی در مورد صرف غذا را یادآور شوید.

آداب غذا خوردن - آموزش غذا خوردن به کودکان
آموزش آداب و روش غذا خوردن به کودک

آموزش آداب غذا خوردن سر میز به کودک

  • برای آموزش آداب و روش غذا خوردن به کودک به جای اینکه بگوید: « پسرم ! با دستهایت غذا نخور!» آنچه را که می خواهید انجام دهد به او بگویید: «عزیزم ! لطفاً از قاشق و چنگال استفاده کن.» هنگام صرف شام، اخلاق خوبی داشته باشید. به مکالمات خوشایند فکر کنید و از این زمان، برای سرزنش یا سخنرانی استفاده نکنید. ایجاد محیطی شاد برای آموزش رفتارهای خوب ، بیشتر مفید است.
  • رفتارهای مناسب کودک را با توجه به اقتضای سن آنها را بپذیرید. تمام بچه های کوچک، شیر را می ریزند، غذایشان را این طرف و آن طرف می پاشند و اتاق را پر از خرده نان و غذا می کنند. آنها برای کسب مهارت های حرکتی مورد نیاز در خصوصی تمیز و پاکیزه بودن، به زمان نیاز دارند.
  • هر چند وقت یک بار، مراسم شام رسمی در خانه برپا کنید. یک رومیزی تمیز روی میز بیندازید و از ظرف های چینی و دستمال سفره استفاده کنید. تصور کنید که در رستورانی عالی نشسته اید و بگذارید هر کسی در بهترین رفتارهای خود، اغراق کند. حتی می توانید لباس رسمی بپوشید و شمع روشن کنید. این کار، علاوه بر آموزش رفتارهای مناسب، به فضیلتی خانوادگی تبدیل می شود و خاطراتی خوش ایجاد می کند.
  • انجام رفتارهای خوبی را که به بچه ها یاد داده اید، از آنها بخواهید. اگر کودکی به عمد بر رفتارهای بد خود اصرار کرد، بشقاب غذایش را بردارید و از او بخواهید دنبال شما به اتاق دیگری بیاید. به او بگویید باید به تنهایی شام بخورد. او را در برابر تلویزیون قرار ندهید.
  • در هنگام آموزش آداب و روش غذا خوردن به کودک بر حرف خود اصرار کنید. هر روز از بچه ها رفتاری مناسب بخواهید. به مرور زمان، هر چه کمتر در مورد این مسئله فکر خواهید کرد. مثلا، بیشتر بچه هایی که در سن نوپایی به آنها یاد داده شده تا بگویند «لطفا »، در سن ۴ یا ۵ سالگی به طور ناخودآگاه از این کلمه استفاده خواهند کرد. بچه هایی که به طور منظم رفتارهای خوب را تمرین می کنند، آنها را به صورت عادت های خوب یاد می گیرند.

آموزش آداب غذا خوردن به کودکان

برای آموزش غذا خوردن به کودکان هنگام صرف غذا کتاب، روزنامه یا مجله مطالعه نکنید، تلویزیون تماشا نکنید، با تلفن حرف نزنید و کارهای دیگر غیر از غذا خوردن را کنار بگذارید. غیر مستقیم به او بیاموزید بهترین روش پشت میز نشستن و صرف غذا این است که به دیگر اعضای خانواده احترام بگذارید. البته برای اینکه کودک بتواند این رفتارها را تشخیص دهد، آنها را برایش به زبان ساده توضیح هم بدهید. مثلا وقتی می خواهد با دست پنیر بردارد، چنگال را به دستش بدهید. یا وقتی لیوان آب را برایش پر می کنید بخواهید که تشکر کند.

 

نوشته های مشابه
چگونه غذا خوردن را به کودکان یاد بدهیم؟
رستوران رفتن با کودکان
تغذیه با شیر مادر و تاثیر آن بر سلامت کودک و مادر
بی اشتهایی و کم غذایی در کودک و راه های درمان آن
نقش مواد غذایی در پوسیدگی دندان کودکان

لینک اینستگرام:
https://www.instagram.com/zarafeyejadooyi/

نوشتهٔ بعدی
پرخاشگری در کودکان ،بایدها و نبایدها
نوشتهٔ پیشین
خشم و پرخاشگری در کودکان

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست