هفته هفدهم بارداری


هفته هفدهم بارداری - هفته ۱۷ بارداری
هفته هفدهم بارداری – بارداری هفته به هفته

وضعیت جنین در هفته هفدهم بارداری

در هفته هفدهم بارداری بچه شما روز به روز قویتر می شود، شما می توانید این را از کوچکترین حرکات دست ها و پاهای وی متوجه شوید. او می تواند صورتش را لمس کند و شاید به دنبال انگشتش برای مکیدن باشد. در هفته ۱۷ بارداری جنین شما در حال حاضر ۱۲ سانتیمتر طول دارد و سیستم های بدنش به خوبی کار می کند. در هفته ۱۷ بارداری سیستم گردش خون و مجرای ادرار وی در حال کار کردن هستند و همینطور که یاد می گیرد چطور نفس بکشد، مایع کیسه آب را به داخل می برد و بیرون می دهد.

در هفته ۱۷ بارداری نوک سینه های صورتی وی روی قفسه سینه اش شکل می گیرند و چه دختر باشد چه پسر، در نوک سینه ها غدد شیری قرار دارد. اگر جنین شما دختر باشد تخمدانهای وی به شدت مشغول تولید فولیکل های ریز هستند. در حال حاضر حدود ۶ میلیون تخمک در تخمدان خواهد داشت، ولی این تعداد هنگام تولد به ۱ میلیون کاهش پیدا می کند. در هفته ۱۷ بارداری اگر می توانستید فرزند خودتان را ببینید، به نظرتان خیلی بلند و باریک می رسید، اما پاهای وی بلندتر از شست شما هم نمی شود. به زودی لایه ای از چربی زیر پوستش به وجود می آید که وی را بعد از تولد گرم نگه می دارد.

قد جنین: ۱۳ سانتی متر
وزن جنین : ۱۴۲ گرم

وضعیت مادر در هفته هفدهم بارداری

در هفته ۱۷ بارداری  احساس می‌کنید شکمتان بزرگ‌تر از قبل شده است. حالا با پیشرفت حاملگی رحم گرد و مدور شده به تدریج شکل تخم‌مرغ به خود می‌گیرد که دلیل آن رشد طولی سریع رحم است. در این مدت جفت ضخامت خود را به ۵۴/۲ سانتیمتر می‌رساند. در هفته ۱۷ بارداری رحم شما در حدود ۵ سانتی‌متر زیر ناف است و به بقیه اجزای شکم فشار می‌آورد تا آنها را به قسمت‌های کناری براند.

در هفته ۱۷ بارداری احساس گرمای شدیدی می‌کنید که ناشی از افزایش خون است. ریزش مو در این هفته کمتر می‌شود و حتی ممکن است موهایتان براق‌تر و جذاب‌تر به نظر برسد. البته ناخن‌های شما شکننده‌تر می‌شود. ممکن است دراین هفته کمردرد، گرفتگی عضلات، پاها متورم شده و مچ پا و رگ‌های واریسی را هم تجربه کنید. در هفته ۱۷ بارداری اندازه فرزندتان بیشتر ازجفت شده . اگرچه جفت به رشد خود ادامه میدهد. در این هفته چربی قهوه ای که منجر به گرم شدن بدن نوزادتان بعد از تولد میشود شروع به شکل گیری میکند. هم چنین رفلکس ها داخل رحم در حال شکل گیری است. یکی از جالب ترین موارد در این هفته آن است که فرزندتان صداهای بلند خارج از رحم را میشنود و شروع به حرکت کردن میکند.

علائم طبیعی در هفته هفدهم بارداری

  •  سرگیجه: آیا وقتی بلند می شوید، احساس سرگیجه دارید؟ در جواب باید گفت که این کاملا طبیعی است. وقتی می ایستید، خون، فرصت کمی دارد که از بخش های پایین به بالا تنه باز گردد. شما می توانید میزان سرگیجه را با برخاستن آرام، کم کنید. بنابراین چنانچه سرگیجه زیادی دارید که ممکن است هوشیاری را از دست بدهید با پزشک صحبت کنید.
  • اولین حرکات جنین: برای یکی از هیجان انگیزترین بخش های دوران بارداری خود آماده باشید: بسیاری از خانم ها تا موقعی که حرکات جنین را حس نمی کنند، باور ندارند که حامله اند، حتی اگر قبلا صدای ضربان قلبش را شنیده یا او را در سونوگرافی دیده باشند. به طور عادی خانم ها تقریبا در هفته ۲۰ بارداری، حرکات جنین خودشان را احساس می کنند، اگرچه این هفته در خانم ها متفاوت است. شاید شما آن را زودتر، در هفته هفدهم بارداری یا کمی دیرتر، در هفته ۲۳ برداری احساس کنید. اگر قبلا بچه داشته اید، زودتر از قبل متوجه حرکات جنین می شوید، زیرا این حس آشنایی است که در بارداری های قبلی آن را تجربه کرده اید.

 اولین حرکت جنین در رحم مادر ، تقریبا شبیه یک لرزش کوچک است که بعد از گذشت ۲ هفته، به حرکات قوی تر تبدیل می شود. در حدود هفته ۲۰، از حرکت جنین در رحم مادر متعجب می شوید و در حدود هفته ۲۵ مطمئن خواهید شد که یک زندگی درون شما شکل می گیرد.  در هفته ۳۰ بارداری ،مطمئن خواهید شد که جنین تان تقریبا یاد گرفته است که پشتک و وارو بزند. اگر در هفته های آخر به شکم خودتان نگاه کنید، حرکات جنین را به وضوح می بینید. باید بدانید که جنین شما در هفته ششم بارداری نیز حرکت داشته است، اما از  آنجایی که خیلی کوچک بوده است، شما نمی توانستید حرکت جنین در رحم مادر  را حس کنید. در حدود هفته بیستم بارداری ، جنین به قدر کافی بزرگ  شده است تا بتواند حرکتی ایجاد کند که شما متوجه شوید.

 اگر متوجه حرکت جنین در رحم مادر نمی شوید، به این خاطر است که دقت کافی به این موضوع نمی کنید. در واقع این حرکات ابتدا خیلی  نامحسوس اند. برای این که بتوانید آن را حس کنید، باید در مکان ساکتی بنشینید و روی این قضیه تمرکز کنید. گاهی اوقات باید  کاملا متمرکز شوید تا بتوانید حرکت جنین در رحم مادر را حس کنید. اگر تا هفته ۲۲ یا ۲۳ بارداری حرکات جنین را حس نکردید، حتما به پزشک اطلاع  دهید. در این زمان معاینه سریع ضربان قلب جنین، از سلامت جنین خبر می دهد. در واقع محل قرارگیری جفت در میزان تشخیص  حرکت جنین در رحم مادر بسیار مؤثر خواهد بود. اگر جفت جلوی جنین قرار گرفته باشد،حرکت جنین در رحم مادر کمتر حس می شود. وزن مادر نیز در حس این حرکات موثر است، مادران لاغر زودتر از زنان چاق حرکات جنین را حس می کنند.

هشدارها در هفته هفدهم بارداری

کمردرد مربوط به استخوان خاجی در لگن خاصره : دردهای پایین کمر، در دوران بارداری خیلی رایج هستند. این دردها غالبا در مفصل استخوان خاجی وجود دارد. این مفصل در قسمت تحتانی پشت است، جایی که استخوان مثلثی خاجی به لمبر متصل می شوند. شما دو عدد از این مفصل ها را دارید که در دو طرف پهلوها قرار دارند. اگر تاندومهای این مفاصل بیش از حد کشیده و یا در جهت مخالف حرکت داده شوند، متورم می شوند و باعث ایجاد درد در ناحیه لگن و کمر می گردند.

درد استخوان خاجی به چندین علت است: مفاصل استخوان خاجی بخاطر رشد رحم تحت فشار قرار می گیرند و این فشار آن را تحریک می کند. همچنین وقتی شکمتان بزرگ می شود، و در حین راه رفتن و نشستن، شما را به سمت جلو متمایل می کند و به طور ناخواسته فشاری بر روی مفاصل خاجی وارد می کند. اگر شروع به اضافه وزن کرده اید. یا بعد از لقاح اضافه وزن زیادی داشته اید، بیشتر در معرض خطر دردهای خاجی خاصره قراردارید.

برای تسکین درد در این شرایط، قرص استامینوفن بخورید. معمولا از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید و هر کدام را به مدت ۲۰ دقیقه محدود سازید و با کمپرس سرد کار را پایان دهید. بعضی وقت ها، پیاده روی به برطرف شدن درد کمک می کند و گاهی، استراحت بهترین راه درمان است. معمولا آن کاری را انجام دهید که احساس می کنید بهتر است. این فرایند به خودی خود بهبود می یابد، اما وقتی با زندگی شما تداخل پیدا می کند، حتما با یک پزشک صحبت کنید.

تغذیه در هفته هفدهم بارداری

در هفته ۱۷ بارداری وعده های غذایی خود را از نظر حجمی کم‌تر و از نظر تعداد دفعات بیشتر کنید. متخصصان پیشنهاد می‌کنند که به جای خوردن سه وعده سنگین، شش وعده سبک بخورید تا از نظر گوارشی با مشکل مواجه نشوید. خانم‌های باردار به علت تاثیر هورمون‌های بارداری روی عملکرد دستگاه گوارش، اکثراً با  مشکلات گوارشی دست و پنجه نرم می‌کنند که اینکار باعث می‌شود مشکلات بسیار کم‌تر شود. همچنین حالت تهوع ناشی از گرسنگی و خالی بودن طولانی مدت معده نیز با این ‌کار بر طرف می‌شود.

مواجهه با یبوست در بارداری: مراقب یبوست خود باشید. یبوست در هفته ۱۷ بارداری باعث بواسیر می شود. تغییرات هورمونی، مکمل آهنی که در بارداری می خورید، کمبود فعالیت فیزیکی، رشد رحم و کمبود فیبر در رژیم غذایی باعث یبوست می شود. برای مواجهه با یبوست می توانید از راه های زیرا استفاده کنید:

♦ سعی کنید آب زیاد بخورید. روزی دو لیتر آب بخورید.

♦ میوه های تازه و سبزیجات سبز در رژیم غذایی خود قرار دهید. مقدار فیبر باید به طور طبیعی افزایش یابد.

♦ سعی کنید پیاده روی و ورزش را فراموش نکنید. سعی کنید متناسب و سالم باشید. این کار از یبوست جلوگیری می کند.

♦ سعی کنید شکم را به طور منظم خالی کنید بخصوص صبح. اما به زور شکم را خالی نکنید به خصوص در بارداری.

♦ اگر هیچ یک از روش ها مناسب نبود، با پزشک مشورت کنید تا شل کننده مدفوع به شما بدهد.

♦ اگر یبوست را برطرف کنید مشکل بواسیر و نفخ نیز برطرف می شود.

 

ورزش در هفته هفدهم بارداری

  • یوگا در بارداری: این ورزش تنفسی و حرکاتی هند باستان، می تواند باعث کاهش ناراحتی های دوران بارداری شود و بدن شما را برای زایمان آماده کند. حرکات یوگا که « آناناس » نام دارد، بدن را به آرامی می کشد و به آن استحکام می بخشد. همچنین تنفس، کنترل شده و تمرکز شما را آرام می کند. یوگایی که در آموزشگاه های مختلف آموزش داده می شود، مشابه هم هستند و تنها در شدت حرکات با هم تفاوت دارند و برخی از آنها همراه با کشش است. « هاتا » کلمه ای کلی برای یوگا است و معمولا برای یوگاهای نرمتر بکار می رود. یوگای آرام را انجام دهید، از یوگای « بیکرام » یا حرکاتی که در اتاق با دمای ۱۰۵ درجه فارنهایت انجام می شود، پرهیز نمایید. این نوع یوگا، از آنجایی که باعث بالا رفتن دمای بدنتان می شود، اصلا مناسب نیست.حرکات شدتی برای اغلب خانم های باردار خوب نیست. در حرکات یوگا حتی حرکات ورزشی دوران بارداری کششی را انجام ندهید و فقط حرکات کششی را انجام دهید که باعث تسکین درد می شود.
  • تای چی در بارداری: این ورزش که خاستگاهش به چین و حدود قرن سیزده بر می گردد، کاملا نرم و با لطافت است و باعث ایجاد مهارت های آرام بخشی، هماهنگی جسمانی و تمرکز فکر می شود و همراه با مستحکم ساختن ساق پا و افزایش استقامت و پایداری بدن است. تای جی، ورزشی بسیار مناسب برای خانم های باردار است، زیرا فعالیتی غیر ضربه ای است که احتمال آسیب دیدگی در آن بسیار کم است. از آنجایی که این ورزش به شکل بدن توجه دارد، مانع از بروز کمر درد می شود، به این صورت که به شما آموزش می دهد چطور با بالا آمدن شکمتان از خم شدن بیش از حد کمرتان جلوگیری کنید.

مراقبت های بارداری ،بایدها و نبایدهای هفته هفدهم بارداری

  • دیسک های آسیب دیده: کمر شما در دوران بارداری گویی زیر دستگاه فشار قرار دارد. وزن اضافی و تغییرات شکل بدنتان می تواند فشار زیادی به مهره ها و دیسکها (بالشتک های غضروفی که بین مهره ها قرار دارند تا جلوی شوک حرکتی ناگهانی به ستون مهره ها را بگیرند وارد سازد. آسیبها یا حرکات ناگهانی، می تواند باعث بیرون زدگی دیسک ها شود. این بیرون زدگی را «غر یا آسیب دیدگی دیسک » می نامند. اگر دیسکها به سیستم عصبی فشار وارد کنند می توانند باعث ایجاد درد خفیف یا شدید در ناحیه پشت یا کنار یکی از پاها شوند که گاهی همراه با گرفتگی است. اگر دیسک کمرتان آسیب دیده، برای تسکین آن قرص استامینوفن بخورید.

چنانچه درد خیلی شدید بود، پزشک احتمالا مسکن قوی تری برای شما تجویز می کند. آسیب دیدگی دیسک طی چند هفته خوب می شود، که در این مدت باید استراحت کنید و مسکن بخورید. در ابتدای درد، با تغییر ایستادن، یا دراز کشیدن، بهتر می شوید. برخی از افراد دریافته اند که در زمان چنین دردهایی انجام ورزش های یوگای گربه یا شتر مفید است. این ورزشها را تنها تحت نظر پزشک انجام دهید.

  • مراقب سنگ کلیه باشید: سنگهای کلیه، توده های سنگی هستند که در داخل کلیه شکل می گیرند و اندازه آنها می تواند از یک دانه ذرت، کوچکتر یا به بزرگی یک تیله باشد. بارداری علت به وجود آمدن سنگهای کلیه نیست، اما برخی از خانم های باردار دچار این مشکل می شوند.شما غالبا بدون این که متوجه شوید، سنگ های کلیه را با ادرار دفع می کنید. در واقع مشکل زمانی به وجود می آید که آنها در لوله میزنای کلیه جمع می شود و باعث درد کمر، پهلوها یا کشاله ران می شوند که می تواند همراه با تهوع یا خون در ادرار باشد.

این دردها به صورت موج می آیند و می روند. اگر سنگهای کلیه خیلی کوچک باشند، پزشک توصیه می کند که در هنگام درد از استامینوفن استفاده کنید و مایعات زیادی بنوشید تا آن را از کلیه ها دفع نمایید. اگر سنگهای کلیه خیلی بزرگ باشند، غالبا از داروهای قوی تر برای تسکین درد استفاده می شود و بندرت نیاز به جراحی دارد. سنگ شکنی کلیه، روشی است که در آن با امواج صوتی یا لیزر سنگ های کلیه شکسته میشوند که این روش برای خانمهای باردار مطمئن نیست.

 

 توصیه های مهم در هفته هفدهم بارداری
  • زیاد مهمانی نروید: زنان باردار خیلی زود خلقشان تنگ می‌شود و حوصله اشان سر می‌رود. پس بهتر است از مهمانی رفتنهای بی مورد یا مهمانی گرفتن بپرهیزید. با دوستان و فامیل هم صحبت کنید تا کمتر جشن و مهمانی دعوت شوید. اگر به مهمانی دعوت شدید، هوای همسرتان را سر میز شام و در طول مهمانی داشته باشید تا دیگران بدانند که علاقه شما به او در این دوران، چندبرابر شده است. زنان باردار دوست دارند در مهمانی‌ها مورد توجه همسرشان باشند.
  • برای خطوط شکم فکری بکنید:  در هفته ۱۷ بارداری همان‌طور که بدنتان همراه با بدن جنین رشد می‌کند، پوست شما نیز کشیده می‌شود و ممکن است در سه‌ماهه دوم و سوم متوجه خطوطی روی سینه و شمکتان شوید. این خطوط که نشانه‌های کشش هستند، در واقع خراش‌های ریزی هستند که به دلیل کشیدگی پوست در زیر لایه‌های پوست ایجاد می‌شوند.
    همه ترک‌های پوستی بعد از دوران بارداری محو نمی‌شوند اما بیشتر آن‌ها از بین می‌روند. اگرچه می‌توانید از کرم‌های گران‌قیمت و ویتامین E برای جلوگیری از ایجاد ترک استفاده کنید.

 

◊اگر در سه ماهه دوم دچار تب شدم، چه کار باید بکنم و چه اتفاقی می افتد؟

وقتی میزان سوخت و ساز و سطح هورمون ها در این دوران بالا می رود طبیعتا بیش از قبل احساس گرما می کنید. بنابراین اگر دمای بدنتان به بالای ۳۸ درجه رسید، چنانچه علائمی از سرماخوردگی یا آنفولانزا ندارید، احتمالا تب بالای شما بخاطر وجود ویروس است، که عطسه و یا سرفه می کنید. در سه ماهه دوم، نسبت به سه ماهه اول احتمال بسیار کمتری دارد که تب، موجب آسیب به جنین شود، بنابراین سعی نمایید با مصرف استامینوفن آن را پایین بیاورید. آب نیمه ولرم و هوای خنک هم می تواند باعث پایین آمدن تب شود. بنابراین اگر تب تان بالای ۳۸- ۳۷ درجه بود و علائمی از سرما خوردگی یا آنفولانزا نداشتید، حتما با پزشک صحبت کنید.

نوشتهٔ بعدی
هفته هجدهم بارداری
نوشتهٔ پیشین
هفته شانزدهم بارداری

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست