بی اشتهایی در کودکان و راه های درمان آن

بی اشتهایی کودکان 

دلایل متعددی برای بی اشتهایی در کودکان وجود دارد. بی تردید در اطرافتان بزرگسالانی را دیده اید که در کودکی بچه بد غذا بوده اند و  به دلیل عدم عادات درست غذایی، دچار ضعف و یا نارسایی های جسمی و روحی اند. این دسته از افراد به جای تغذیه درست و استفاده خوب از انواع غذاها، کمبودهای بدن خودشان را با انواع داروها و مکمل های دارویی جبران می کنند و در شرایط متفاوت غذایی به دلیل داشتن عادت غذایی مشخص دچار مشکل و بحران تغذیه می شوند.

این افراد معمولا در کودکی عادت های صحیح خوردن غذا را نیاموخته اند. کودکان همچون بزرگسالان به طعم، مزه، شکل و نوع غذا توجه دارند. باید غذای کودک را در عین رعایت بهداشت و سلامت آن تا حد امکان خوشمزه و خوش طعم پخت تا ذایقه ی کودکان نیز به طعم های مناسب و خوب آشنا شود.

رفتار با کودک بد غذا - بی اشتهایی کودکان
بی اشتهایی در کودکان و راه های درمان آن

علل احتمالی بی اشتهایی ناگهانی کودک

رفتار با کودک بد غذا

برای بی اشتهایی ناگهانی کودک دلایل بسیاری وجود دارد که کودک می تواند تمام اشتهایش را از دست بدهد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 یبوست: کودکی که یبوست دارد، ممکن است از خوردن دست بکشد، چون نمی تواند توضیح دهد که چرا.

ویروس: یک کودک با اشتهای خوب، که ناگهان از خوردن غذا امتناع می کند ممکن است دارای یک اشکال معده به پایین باشد.اگر این دلیلش باشد، باید به سرعت مشخص شود.

 حساسیت غذایی: گاهی اوقات یک حساسیت غذایی مثل بیماری سلیاک (واکنشی به گلوتن پروتئین، که در گندم، جو و چاودار تشخیص داده می شود) وجود دارد که باعث ناراحتی کودک شما می شود.

مزانشوئید ائوزینوفیلی: این وضعیت دشوار به علت تجمع یک نوع خاص از سلول های سیستم ایمنی در مری کودک ایجاد می شود (به طور بالقوه به خاطر آلرژی های غذایی / حساسیت های غذایی یا برگشت اسید معده).مزانشوئید ائوزینوفیلی می تواند باعث شود که گلو ورم کند که برای خوردن بسیار دردآور است.

 بی اشتهایی عصبی یا دیگر اختلالات تغذیه ای: اگرچه بسیاری از مردم این مشکل را برای نوجوانان مطرح می کنند، اما بی اشتهایی عصبی در کودکان شش یا هفت ساله هم وجود دارد.

عفونت‌های ادراری و انگل:  ابتلا به عفونت‌های ادراری، انگل، مشکلات کبدی، ریوی، مننژیت توأم با تب و سرماخوردگی می‌تواند جزو عوامل بی اشتهایی ناگهانی کودک در باشد.

 مشکلات پزشکی دیگر: بسیاری از بیماری هایی که کلیه ها، کبد یا کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهند، می تواند باعث از دست دادن اشتها در کودکان شود.

علائم و نشانه های رایج بدغذایی در کودکان و بی اشتهایی کودکان

بدغذایی در کودکان رفتار طبیعی یک کودک نوپا است. اگر کودک شما هر کدام از رفتارهای زیر را نشان داد، کاملاً طبیعی است.

 • از خوردن غذا براساس رنگ و یا بافتش خودداری می کند.
 • تعداد کمی از غذاها را دوست دارد و جز آنها چیزی نمی خورد.
 • نسبت به امتحان غذایی جدید امتناع می کند.
 • از دست دادن علاقه شان نسبت به غذایی که عاشقش بودند.
 • فقط می خواهند با یک قاشق یا چنگال غذا بخورند.

درمان بی اشتهایی کودکان

رفتار با کودک بد غذا 
 • برای خوردن یک غذای جدید به کودکتان فشار نیاورید؛ زیرا او نخواهد پذیرفت؛ در روش برخورد با کودک بد غذا ، برای حل این مشکل در مقابل او آن غذا را بخورید ،در ظاهر در خوشمزه بودن غدا تردید کنید؛ این جاست که او هم برای آزمایش غذا آن را می چشد.
 • مقدار کمی غذا درون بشقاب غذای او و قاشقش بریزید، چرا که اگر این مقدار زیاد باشد او از همان ابتدا آن را نخواهد خورد. اما اگر کم باشد، پس از خوردن، درخواست غذای بیشتر میکند.
 •  در برخی از موارد کودک بد غذا از خوردن غذاهای له شده و ریزریز خسته شده است و میخواهد مانند بزرگترها تکه های درشت تری را بخورد. برخی هم درست بر عکس این رفتار می کنند و تکه های درشت غذا را نمی خورند. در تهیه غذای کودک تنوع را فراموش نکنید.
 • در تهیه ی ظروف غذای کودک تنوع را فراموش نکنید. برای او بشقاب های رنگارنگی با اشکال بچه گربه و سایر حیوانات بخرید. کودک شما برای آن که عکس گربه را ببیند مجبور است تمامی غذا را میل کند.
 • گه گاه کودکان در برابر غذا دادن مادران خود مقاومت به خرج می دهند. اگر کودک عادت ندارد که خود غذای خود را بخورد بعضی اوقات از دیگران بخواهید که به او غذا بدهند. اما اگر عادت به تنها غذا خوردن دارد، بشقاب را جلوی او بگذارید و به کار خود برسید. پس از ده دقیقه برگردید و با فرض این که او غذایش را خورده است بدون توجه به محتویات بشقاب، آن را از مقابل کودک بردارید.
 • تعدادی از والدین بی اشتهایی و کم غذایی در کودک را با خوراکی های دم دستی جبران می کنند. بین وعده های اصلی چیز دیگری به کودک نخورانید؛ ضمناً از شکلات یا کیک برای جبران کم غذا خوردن کودک استفاده نکنید.معمولا کودک بد غذا مطمئن هست در صورت مقاومت در غذا خوردن، پدر یا مادر در نهایت به او خوراکی دلخواهش را خواهند داد.

 

نوشته های مشابه
با کودک بد غذا و بی اشتها چه کنیم؟
چگونه غذا دادن به نوزاد را شروع کنیم؟
چگونه غذا خوردن را به کودکان یاد بدهیم؟
آموزش آداب و روش غذا خوردن به کودک
پختن غذا با کودک

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/BiWq8YsFA7A/

نوشتهٔ بعدی
عوامل به وجود آورنده خشم در کودک چیست؟
نوشتهٔ پیشین
از پوشک گرفتن کودک، بهترین زمان و مناسب ترین روش

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست