دنیای کودکان نوپا را درک کنید

رفتار کودک نوپا

کودکان نوپا از شخصیتی خودمدار برخوردارند. در حقیقت کودکان نوپا بر این باورند که همه چیزهای پیرامونشان در جهت حفظ منافع و سرگرمی آنها فراهم شده است. آنها باور دارند که دیگران می توانند ذهنشان را بخوانند و وظیفه دارند که خواسته ها و آرزوهایشان را برآورده کنند. کودک نوپا شدیدا به سوی کشف حقایق و کسب تجربه های جدید گام برمی دارد تا آگاهیهای خود را افزایش دهد و رشد و ترقی کند.

دنیای کودکان نوپا را درک کنید

در هر حال کودک نوپا ، برای برخورد با ناکامیها و رنجش های پیرامونش باید میزان انعطاف پذیری خود را افزایش دهد و بردبار باشد؛ زیرا هر مانعی در مسیر پیشرفت او، سبب می شود که خشمش برانگیخته شود؛ حال این سبب می تواند والدین او باشد و یا محدودیتهایی باشد که در توانایی اش وجود دارد هم مانند زمانی که در پوشیدن جوراب خود دچار مشکل می شود. خشم کودک نوپا حد و مرزی ندارد؛ زیرا او در زمینه مهار این حالت هیچ تجربه ای ندارد. هنگامی که خشم کودک نوپا به اوج می رسد؛ به همان اندازه که او را می ترساند، دیگران را نیز به وحشت می اندازد.

نکات تربیتی کودکان نوپا

لازم و ضروری است که هر پدر و مادری پذیرای کج خلقی ها، نافرمانی ها و پرخاشگریهای اجتناب ناپذیر کودک نوپای خود باشد. گاهی برانگیخته شدن چنین احساساتی، از سوی کودک اتفاق می افتد.

شاید بتوان گفت که میزان تکرار این هیجانات و احساسات در درون کودکان، به خلق و خوی ذاتی آنان ارتباط دارد. شما نمی توانید رفتار شخص دیگری را به طور کامل تحت کنترل خود درآورید، حتی اگر این فرد ، فرزند خودتان باشد. اما باید یاد بگیرید که واکنش خود را در برابر رفتار او، تحت کنترل درآورید.

اگر شما خونسردی خود را حفظ کنید و در شیوه آموزش خود ثابت قدم باشید؛ کودک نوپایتان زیر و بم امور زندگی را بسیار ساده تر و سریع تر فرا می گیرد. سعی کنید به هیچ وجه از واژه « نکن» استفاده نکنید.

کودکانی که در ابتدای دوران نوپایی هستند، ممکن است مفهوم این کلمه را درک نکنند و به جای آن؛ بر روی ادامه جمله شما تمرکز کنند. وقتی به او می گویید: «روی صندلی نایست!»، او ممکن است مفهوم «نه» را از این عبارت درک نکند و کاری انجام دهد که برخلاف میل شما باشد. به جای استفاده از چنین جملاتی، می توانید مطلب خود را به صورت دستوری بیان کنید و بگویید: «بنشین!»  دستور خود را کوتاه، سریع و بسیار روشن بیان کنید و سپس علت درخواست خود را برای کودک توضیح دهید.

نوشته های مشابه

آنچه باید در مورد تربیت کودکان بدانیم

نقش پدر در تربیت کودک

مهمترین قانون طلایی تربیت کودک

اختلاف نظر والدین در تربیت کودک

ناخواسته رفتار بد کودک را پاداش ندهید

نوشتهٔ بعدی
تربیت کودک، تشویق و تنبیه به موقع
نوشتهٔ پیشین
داستان های کودکانه و تاثیر آن بر ذهن کودک
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست