دنیای کودکان نوپا را درک کنید

رفتار کودک نوپا

کودکان نوپا از شخصیتی خودمدار برخوردارند. در حقیقت کودکان نوپا بر این باورند که همه چیزهای پیرامونشان در جهت حفظ منافع و سرگرمی آنها فراهم شده است. آن ها باور دارند که دیگران می توانند ذهن شان را بخوانند و وظیفه دارند که خواسته ها و آرزوهای شان را برآورده کنند. کودک نوپا شدیدا به سوی کشف حقایق و کسب تجربه های جدید گام برمی دارد تا آگاهی های خود را افزایش دهد و رشد و ترقی کند.
در هر حال کودک نوپا ، برای برخورد با ناکامی ها و رنجش های پیرامونش باید میزان انعطاف پذیری خود را افزایش دهد و بردبار باشد؛ زیرا هر مانعی در مسیر پیشرفت او، سبب می شود که خشمش برانگیخته شود؛ حال این سبب می تواند والدین او باشد و یا محدودیت هایی باشد که در توانایی اش وجود دارد هم مانند زمانی که در پوشیدن جوراب خود دچار مشکل می شود.
خشم کودک نوپا حد و مرزی ندارد؛ زیرا او در زمینه مهار این حالت هیچ تجربه ای ندارد. هنگامی که خشم کودک نوپا به اوج می رسد؛ به همان اندازه که او را می ترساند، دیگران را نیز به وحشت می اندازد.

دنیای کودکان نوپا را درک کنید
رفتار کودک نوپا

نکات تربیتی رفتار کودکان نوپا

لازم و ضروری است که هر پدر و مادری پذیرای کج خلقی ها، نافرمانی ها و پرخاشگری های اجتناب ناپذیر کودک نوپای خود باشد. گاهی برانگیخته شدن چنین احساساتی، از سوی کودک اتفاق می افتد. شاید بتوان گفت که میزان تکرار این هیجانات و احساسات در درون کودکان، به خلق و خوی ذاتی آنان ارتباط دارد.

شما نمی توانید رفتار شخص دیگری را به طور کامل تحت کنترل خود درآورید، حتی اگر این فرد ، فرزند خودتان باشد. اما باید یاد بگیرید که واکنش خود را در برابر رفتار او، تحت کنترل درآورید. اگر شما خونسردی خود را حفظ کنید و در شیوه آموزش خود ثابت قدم باشید؛ کودک نوپایتان زیر و بم امور زندگی را بسیار ساده تر و سریع تر فرا می گیرد. سعی کنید به هیچ وجه از واژه « نکن» استفاده نکنید.

 کودکانی که در ابتدای دوران نوپایی هستند، ممکن است مفهوم این کلمه را درک نکنند و به جای آن؛ بر روی ادامه جمله شما تمرکز کنند. وقتی به او می گویید: «روی صندلی نایست!»، او ممکن است مفهوم «نه» را از این عبارت درک نکند و کاری انجام دهد که برخلاف میل شما باشد.
به جای استفاده از چنین جملاتی، می توانید مطلب خود را به صورت دستوری بیان کنید و بگویید: «بنشین!»  دستور خود را کوتاه، سریع و بسیار روشن بیان کنید و سپس علت درخواست خود را برای کودک توضیح دهید.
کودکان نوپا به طور طبیعی کنجکاو هستند، که این مرحله یک زمان مناسب برای کلاس های والدین و کودک است. از فوتبال به یوگا، زبان خارجی به هنر و موسیقی به جنبش، برای هر کودک نو پا وجود دارد.

فعالیت ها و رفتار کودکان نوپا

اگه فعالیت های خانوادگی شما سازمان یافته نیست (یا کلاس های خصوصی تو منطقه زندگی شما ارائه نمیشه)، فعالیت های زیادی وجود دارد که شما می توانید با فرزند خودتان ددر خانه و اطراف محل زندگی خودتان انجام بدین. مهم است که بازی های زیادی رو به همراه تمرینات فیزیکی به روز کودک خودتان اضافه کنید و با بچه ها ورزش کنید.

 کودکان نوپا باید حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی منظم و تکراری در طول روز و یک ساعت تحرک بدنی آزاد داشته باشند. گذروندن وقت در پارک یا ساده گرفتن کودک نو پا برای راه رفتن در اطراف محل زندگیتان، گزینه های خوبی هستند.

نیاز های تغذیه ایی کودک نوپا

اکنون که کودک شما می تونه کمی از همه غذا ها بخوره (البته بجز بعضی مواد)، زمان شروع تمرکز روی تغذیه اونها  و داشتن یک رژیم سالم و ساده هستش. مرحله نوپایی کودک زمان مناسبی برای معرفی کودک شما به غذاهای جدید و ایجاد عادات سالم و کمک به اونها در یادگیری نحوه تغذیه هستش.

متأسفانه در حالی که بعضی از کودکان نوپا در زمان غذا خوردن پرحادثه هستند و خرابکاری می کنند، اما معمولا بد غذا نیستند و می تونید غذاهای خوبی براشون آماده کنید تا بخورن.

این نکته مهمه که از جذب و دریافت مواد مغذی کافی در کودک اطمینان حاصل کنید، اما نیازی به وحشت نیست. به یاد داشته باشید که در حالی که کودک شما ممکنه یک وعده غذایی اصلی مثل شام رو نخوره، احتمالا هنوز مقدار زیادی کالری دریافت کرده که احساس گرسنگی نمیکنه. یک راه خوب برای اندازه گیری سهم غذای بچه اینه که بشقاب غذای بچه ها محتوی یک چهارم غذای بزرگتر ها رو داشته باشه.

رفتار کودکان نوپا که والدین باید بدانند

۱- کودک نوپا یک کودک نوپا است
اهمیتی ندارد که در این زمینه چه کنید، کودک نوپا، یک کودک نوپا است. کودکان نوپا بدخلقی می کنند. همیشه به حرف گوش نمی دهند. به سختی می خوابند. می توانند خودخواه باشند. اما این به این معنا نیست که شما کار اشتباهی انجام داده اید. بلکه آن ها هنوز بزرگ نشده اند و رفتارشان کامل و عالی نخواهد بود. شما تنها باید قلق آنها را بدانید.

خیلی از مادران بعدها آرزو می کنند که ای کاش برای اولین باری که مادر شدند این را متوجه می شدند. یکی از مادران می گوید” هنوز اولین باری که پسرم از همراه شدن با جمع خودداری می کرد را به خاطر می آورم که خیلی ناراحت شده بودم
. من باردار بودم و احساساتی، اما نمی توانستم متوجه شوم که چرا فرزند من باید به یک دفعه سرکش شود! چه کار اشتباهی کرده ام؟ هیچ کار اشتباهی نکرده بودم. باید قبول می کردم که او فقط یک کودک نوپا بود. بدخلقی کودکان نوپا جالب نیست، اما رفتاری طبیعی برای آنها است.

اهمیتی ندارد که آن ها را چگونه بزرگ کنید، آن ها هنوز کودکی نوپا هستند.  رفتار کودک نوپا هر روز فرق می کند .هنوز بدخلقی می کنند، محدودیت ها را کنار می زنند، قوانین را قبول نمی کنند، زیاد شلوغ کاری می کنند و غیره. این به این معنا نیست که کار اشتباهی انجام داده اید، فقط به این معنا است که آن ها ۲ ساله هستند و رفتار کودک نوپا اینگونه است. فقط روال عادی را ادامه دهید، انتظاراتی مشخص و محدودیت هایی ثابت داشته باشید و همه ی این ها را با خوش رویی و آرام ترین شکل ممکن انجام دهید. وقتی بزرگ تر شوند، همه ی این مشکلات حل و فصل می شود.

به همه افرادی که از بچه ها مراقبت می کنند همیشه می گوییم، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که زمانی که به نظر می رسد نتیجه نگرفته اید، خود را رها کنید و تسلیم رفتار آن ها شوید. بعد از آن کودک نوپا طوفانی به پا می کند و عادت به بی نظمی پیدا می کند.

۲- کودکان نوپا تقلید کردن را دوست دارند
 به رفتار کودکان نوپا خود دقت کنید. به تقلید کردن فرزندتان توجه کنید. کودکان نوپا تقلید کنندگان خوبی هستند. کارهای همه ی آدم هایی که در زندگی شان وجود دارند را تقلید می کنند. کودک نوپایی که خواهر یا برادر بزرگ تری دارد، بر روی تقلید کردن از رفتار های او تمرکز می کند. کودک نوپایی که همراه با بچه هایی بزرگ تر در خانه است، از آن ها تقلید می کند. اگر همراه با بچه های بزرگ تر از خودش نباشد، از مادر، پدر، پدر بزرگ و مادر بزرگ تقلید می کند. شاید فرزند تان از همه ی آن ها تقلید کند.

رفتار کودک نوپا می خواهد شبیه خواهر یا برادر بزرگ ترش شود. اسباب بازی های مناسب سن شان را از پنجره به بیرون پرت می کنند تا شبیه برادر بزرگ ترشان باشند. باز هم محدودیت های جسمی و گفتاری دارند اما برای بزرگ تر شدن تلاش می کنند. قطعا کوچک بودن شان جزیی از محدودیت ها است.

۳- کودکان نوپا شلوغ کاری می کنند
رفتار کودکان نوپا با شلوغی و شلخگتی همراه است . سن ۲ تا ۴ سال شلوغ ترین سال ها برای آن ها است که کودکان اسباب بازی هایشان را بیرون می ریزند و با آن ها حسابی همه چیز را بهم میزنند. یک کودک نوپا می تواند حسابی شلوغ کاری کند.
حواس تان جمع باشد که فرزندتان چقدر به اسباب بازی ها دسترسی دارد. حواس تان باشد که چقدر زمان بدون کنترل بر روی او صرف بازی اش می شود. کمک کردن به فرزندتان برای مرتب کردن اسباب بازی هایش می تواند به او کمک کند تا خیلی شلوغ کاری نکند.

۴- کودکان نوپا، عاشق یادگیری هستند
کودکان نوپا کنجکاو هستند. یادگیری را دوست دارند و به سرعت یاد می گیرند. فرزندتان شگفتی و زیبایی را در همه چیز اطرافش پیدا می کند. هیچ چیز از توجهش جا نمی ماند و این دنیا را دوباره برای تان جدید و هیجان انگیز می کند.
این به این معنا است که فعالیت های یادگیری کوچک در خانه، جالب و هیجان انگیز خواهند شد! البته که آن کودک نوپای کنجکاو، درباره هر چیزی که در خانه است کنجکاو می شود.که باید خانه و فضا را برای کودک ایمن سازی کنید. زمانی که خانه را برای کودک نوپایتان ایمن می کنید، در امنیت و آرامش روحی او تعادل برقرار کنید.
می توانید با کارهایی مثل قفل نکردن قفسه ظروف، رها نکردن درخت غیر تزئینی و نپوشاندن هر سطحی بر مهارت حرف شنوی و محدودیت های او کار کنید چون ارزش اش را دارد.

اگر چه انجام برخی کارها مانند قفل کردن یک یا دو قفسه که مواد شیمیایی در آن ها وجود دارد، قرار دادن قفسه ی وسایل موروثی خانوادگی در قسمت بالاتر ، گذاشتن نرده های محافظ کودک بر روی پله، آن هم زمانی که می خواهید بر روی کار دیگری تمرکز کنید (مانند شام درست کردن، حمام کردن، یک تماس مهم گرفتن و غیره)، باعث آرامش خیال می شود.

۵- کودکان نوپا بد غذا هستند
کودک نوپای شما که همیشه به خوبی غذا می خورد، ممکن است به ناگهان در مورد غذا ها ایراد بگیرد. این خیلی استرس زا است. ممکن است فرزندتان یک یا دو لقمه غذا بخورد و سیر شود. این هم استرس آور است.
همه ی این ها طبیعی هستند. فضایی نسازید که منجر به بد غذایی کودک شود، بلکه به فرزند ۲ ساله تان اجازه دهید میزان گرسنگی اش را اندازه بگیرد. اگر از خوردن ناهار خودداری می کرد، او را به خوردن میان وعده عادت ندهید. زمانی که سبزیجات نمی خورند، به آن ها دسر ندهید. کودک به خود گرسنگی نمی دهد. از این مطمئن باشید و قلق کودک نوپا تان را بدست آورید. هرگز به کودک به زور غذا ندهید.

۶- کودکان نوپا با چرت زدن و خواب نیمروزی مشکل دارند
روزی می رسد که فرزندتان با خواب نیمروزی مشکل پیدا کند. بله، تعداد کمی از کودکان نوپا هستند که خواب نیمروزی را دوست دارند ولی اکثر آن ها همه کار می کنند تا نخوابند. کودک نوپای شما از خواب نیمروزی خوشش نخواهد آمد.
او می خواهد که به بازی کردن ادامه دهد. خوابیدن برای او جالب نیست. این موضوع را تحمل کنید! هیچ ربطی به شانس ندارد. زمانی که کودک نوپای شما از خواب نمیروزی خودداری می کند، شما در نقش پدر مادری خود می مانید و فکر می کنید حتما باید آن ها را بخوابانید.

۷- کودکان نوپا می توانند کارهای خانه را انجام دهند
یک کودک نوپا کار های خانه را عالی و کامل انجام نخواهد داد اما می تواند برای انجام آن ها کمک و همکاری کند.

۸- کودکان نوپا می توانند بحث و گفت و گو کنند
یکی از مادران می گوید “هنوز به خاطر می آورم که پسر بزرگم، زمانی که به تازگی شروع به حرکت کرده بود، گفت و گو کردن با من را شروع کرد. بسیار هیجان زده بودم. بعد از ماه ها و تمام روز در خانه بودن می توانستم با شخصی گفت و گو در روز داشته باشم! یک کودک نوپا می تواند صحبت کند و مشاهدات و نظرات خودش را در میان بگذارد.

۹- کودکان نوپا می توانند ناراحتی ها را مدیریت کنند
یک کودک نوپا در هر جایی می تواند از خواب نیمروزی بگذرد. می تواند بیرون برود و زمان زیادی را در بیرون از خانه بگذراند. می تواند دنیای شما را بزرگ و باز کند و بسیاری از فعالیت های سرگرم کننده را امکان پذیر کنند و باعث شوند اثرات منفی کمتری در خانه ایجاد شود.

۱۰- کودکان نوپا به ثبات و سازگاری نیاز دارند
رفتار کودکان نوپا با بزرگ شدن ، آن ها منعطف تر می شوند و راحت تر تغییر می کنند. کودکان نوپا هنوز به ثبات نیاز دارند. فقط به این علت که فرزندتان می تواند از پس کارهای روزمره و عادی بر بیاید، کار درستی نیست که هر روز و یا بیشتر روز های هفته کار های روزمره را انجام دهد.

 

نوشته های مشابه
آنچه باید در مورد تربیت کودکان بدانیم
نقش پدر در تربیت کودک
مهمترین قانون طلایی تربیت کودک
اختلاف نظر والدین در تربیت کودک

لینک اینستاگرام
https://www.instagram.com/zarafeyejadooyi/

نوشتهٔ بعدی
روش برطرف کردن تنبلی کودکان
نوشتهٔ پیشین
داستان های کودکانه و تاثیر آن بر ذهن کودک

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up