برای فرزندتان مادر کافی باشید نه مادر کامل

آیا مادر کامل و بی نقص بودن امکان پذیر است؟

کامل و بی نقص بودن درجه ای است که بسیاری از مادران تلاش می کنند به آن برسند. از این نظر مادری کامل محسوب می شود که یک فرشته ایثارگر باشد. او در راه کودک از تمامی خواسته های خود می گذرد، هرگز خسته، عصبانی یا سرخورده نمی شود، همیشه کودک خود را می فهمد و نیازهایش را کاملا برآورده می کند. در این چارچوب فرهنگی چنین مادری، مادر خوب نامیده می شود. اما برآورده کردن چنین شرایطی امکان پذیر نیست. برای فرزندتان مادر کافی باشید نه مادر کامل.

برای فرزندتان مادر کافی باشید نه مادر کامل
برای فرزندتان مادر کافی باشید نه مادر کامل

 

بنابراین مادر خوب همان مادر کامل و بی نقص است. هرگونه تفاوتی با این سطح استاندارد در مادر احساس عمیق بد بودن و عذاب وجدان ایجاد می کند. مهم است به این نکته توجه داشته باشیم که فرهنگ مسلط جامعه چنین تصویری را ایجاد می کند اما خود مادران هم در حفظ و نگهداری آن سهم  دارند. فاصله گرفتن از این حد ایده ال، برای مادران مضطرب کننده است.  آنها به سرعت به توانمندی های مادرانه ی خود شک می کنند. بنابراین با شدت هرچه بیشتر تلاش می کنند مادر کامل باشند. انگار مادر کامل بودن فقط به معنی احساس مشترک «گرما» است. ترس، ناراحتی، سرما و تعارض خارج از این قاعدہ قرار می گیرد.

مادر کامل یا مادر بی عیب و نقص همیشه و در هر لحظه از کودکش مراقبت می کند، یک لحظه او را تنها نمی گذارد و به هیچ چیز دیگری حتی خودش توجه نمی کند و در واقع زندگی خود را وقف کودکش کرده است. افتخار این مادر این است که فرزندم بدون اینکه نیاز خود را به زبان نیاورد، من آنرا برآورده می کنم و نمی گذارم آب در دل کودکم تکان بخورد. اما این مادر مضطرب، وحشت زده و نگران چه پیامی به فرزند خود می دهد؟

اما چیزی در این میان کم است، خشم . همین عنصر است که مادر را از فرشته ای بهشتی تبدیل به انسانی زمینی می کند. ویژگی انسان زمینی و تمام محدودیت های آن است که باعث می شود خشم و نفرت لحظاتی گریبان مادر را بگیرد. کنار کشیدن از موجودی که عاشقانه دوستش دارد، میل به رها کردن، پرتاب بشقاب ناتمام غذا به صورت فرزند، پیچاندن دست او هنگام عبور از خیابان، در تصویر رایج فرهنگ وجود خشم و نفرت در مورد مادر خوب غیرقابل قبول است. چیزی که خود مادران هم آن را غیرقابل قبول و غیر قابل بخشش می دانند. این احساسات با آنچه قرار است یک مادر کامل تجربه کند فاصله ی زیادی دارد.

 

نوشته های مشابه
نقش مادر در زندگی کودک
اختلاف نظر والدین در تربیت کودک
آنچه والدین باید در مورد کودکان خود بدانند
گردش کودک با پدر و مادر

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/BgtKLkWFyzL/

نوشتهٔ بعدی
مادر کامل هستید یا مادر کافی؟
نوشتهٔ پیشین
قوانین بازی کردن کودکان با یکدیگر

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up