هفته پانزدهم بارداری


هفته پانزدهم بارداری - هفته ۱۵ بارداری
هفته پانزدهم بارداری – بارداری هفته به هفته

وضعیت جنین در هفته پانزدهم بارداری

در هفته ۱۵ بارداری می توانستید جنین خود را ببینید، از حرکات خنده آور وی، مثل چپ کردن چشم هایش، اخم کردن و لبخند زدن در رحم میخندید، و از پوست او که به نازکی کاغذ است و رگهای خونی بر روی آن همانند جاده های ریزی قرار دارند متحیر میشدید. موهای نرم و کرک مانند به نام «لانگو » که بدنش را می پوشاند و از پوست او محافظت می کند، همچنان روی پوست ظاهر می شوند. لانگوها تا پیش از تولد از بین نمی رود، اما بعضی از بچه ها به خصوص نوزادانی که زود متولد می شوند، هنگام تولد پوششی نرم از این موها بر روی شانه، پشت سر و پیشانی خود دارند. در هفته ۱۵ بارداری استخوان بندی جنین در زیر پوست، در حال سخت شدن است، و همنیطور که به جذب کلسیم ادامه می دهد، غضروف های اسکلت به استخوان تبدیل می شوند با این حال آنها به قدری نرم هستند که او می تواند براحتی از مسیر زایش عبور کند.

در هفته ۱۵ بارداری این استخوانها زمانی که وی یک کودک نوپا شده است، و تا آن اندازه که بتواند بایستد، سخت نخواهند شد. گوش های جنین تقریبا در جای خودشان قرار دارند و او می تواند سرش را بچرخاند. وی قادر است دستانش را مشت کند و انگشت های پاهایش را بگیرد، گرچه تمامی این حرکات واکنشی هستند. موهای جنین کاملا رشد کرده اند و کمی رنگ در سلول های رنگدانه فولیکل مو به وجود آمده است. اندام های جنسی جنین تقریبا کامل شده اند، حالا زمانی است که تصمیم بگیرید دوست دارید که جنسیت جنین را پیش از تولد بدانید یا نه. بنابراین با یک سونوگرافی ساده، جنسیت بچه مشخص می شود.

قد جنین : ۱۰.۵۹ سانتی متر
وزن جنین : ۷۲.۶ گرم

وضعیت مادر در هفته پانزدهم بارداری

در هفته ۱۵ بارداری ممکن است چند بار غافلگیر شوید. هم وزنتان اضافه می‌شود و هم ممکن است یک یا چند بار دچار گرفتگی بینی و خونریزی از آن شوید. اضافه وزن که طبیعی است. شما باید در هفته نیم کیلو وزن اضافه کنید. گرفتگی بینی هم به دلیل افزایش مقدار خون و اکسیژن است که قلب شما بزرگ‌تر می‌شود و بازده قلبتان هم برای تامین نیازهای مادر و جنین ۲۰ درصد بیشتر می‌شود. سه ماه دوم بارداری زمانی است که احساسات و خلق و خوی شما ثبات بیشتری پیدا کرده است.

در هفته ۱۵ بارداری عضلات شما نسبت به هفته‌های گذشته نرم‌تر می‌شود و راحت‌تر می‌توانید ورزش کنید. رحم شما بزرگ‌تر می‌شود در نتیجه به پرده دیافراگم که درست در فاصله بین شکم و سینه‌های شما قرار دارد فشار می‌آورد و ممکن است احساس تنگی نفس ‌کنید.

علائم طبیعی در هفته پانزدهم بارداری

 •  تنگی نفس: درصورتی که احساس تنگی نفس شدید دارید و ناخن‌هایتان در حال کبود شدن هستند یا احساس ناراحتی قلبی می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 •  حس بویایی: حس بویایی قوی باعث می شود از مواد غذایی که می تواند برای جنین بد باشد دوری کنید.
 •  قرمزی کف دست: از هر ۳ زن بارداری، یک نفر دچار قرمزی کف دست می شود که ناشی از افزایش درجه حرارت بدن و جریان خون می باشد.
 • نرم تر شدن عضلات و رباط های بدن: به علت نرم تر شدن عضلات و رباط های بدن احساس نیرو و راحتی بیشتر می کنید، این زمان مناسب ترین زمان برای انجام حرکات ورزشی و تمرینات مناسب است، شما با انجام این حرکات می توانید وضعیت جسمانی و روحی خود را بیش از پیش بهتر سازید.
 • رگ های واریسی : نیمی از خانم های باردار، در پاهایشان رگ های واریسی دارند. علت ایجاد این رگهای آبی رنگ متورم و طناب مانند که تنها اضافه وزن نیست. شاید به این خاطر باشد که سیستم گردش خون شما سعی دارد تا ۴۰ درصد خون بیشتر را در رگ ها حرکت دهد. گاهی این حجم از خون اضافی به جداره رگ فشار وارد می کند که باعث می شود آنها کشیده شوند و دریچه های آنها به درستی بسته نشود.

خون می تواند از دریچه های رگ نشت کند و زیر پوست شما جمع شود. عوامل پرخطر ایجاد کننده رگ های واریسی عبارتند از: انجام کارهایی که مستلزم آن است برای مدت طولانی بیاستید یا بنشینید، داشتن رگ هایی با جداره نازک، وزن بالای بدن. معمولا رگ های واریسی بعد از تولد نوزاد به حالت طبیعی باز می گردند، اما باز هم می توانند باعث ناراحتی شما شود. زنانی که واریس دارند معمولا از سنگینی، خستگی، فشار، درد در ناحیه پا شکایت دارند. رگ های واریسی دائم، با هر بارداری بدتر می شود، بنابراین تا حد ممکن از ابتلا به آن پیشگیری کنید.

 • ورزش برای واریس : واریس بیماری است که در اثر نارسایی در دریچه های سیاهرگ ها رخ می دهد و منجر به تورم و برآمدگی رگ ها خواهدشد. واریس معمولاً در پایین ساق پا، پشت زانو و قوزک رخ می دهد.

♦ هنگامی که استراحت می کنید، پاهای خود را در وضعیتی بالاتر از قلب قرار دهید تا به جای آنکه خون به سمت پاها برود به سوی قلب باز گردد.

♦ در هنگام نشستن پاهای خود را به طور ضربدری روی هم نیندازید، زیرا این حالت باعث کاهش گردش خون می شود.

♦ از ایستادن و نشستن طولانی مدت اجتناب کنید.

♦ ورزش هایی را در طول روز انجام دهید تا گردش خون در بدنتان را افزایش دهد. نیم ساعت پیاده روی در روز به شما کمک زیادی می کند.

♦ اگر نمی توانید ورزش کنید، روی صندلی گهواره ای بنشینید و از پاهایتان برای عقب و جلو فرستادن صندلی استفاده کنید تا جریان خون در پاهایتان به گردش بیاید.

♦ از جوراب های واریس استفاده کنید. آنها را قبل از بلند شدن از رختخواب بپوشید. با پوشیدن این جورابها، خون، دیگر فرصت جمع شدن در قوزک را ندارد. جوراب شلواری های بارداری، فشار تدریجی به پاهایتان وارد می کند، به این معنا که فشار جوراب در ناحیه قوزک بیشتر است. هرچه روی پا بالاتر می رود، فشار، کمتر می شود. این جوراب ها به حفاظت از پاهای شما کمک می کند و خون را از پاهایتان به طرف قلب باز می گرداند.

هشدارها در هفته پانزدهم بارداری

 •  اگر دچار سرما خوردگی شدید و تب شما بیشتر از ۳۹ درجه بودنشانه خطرناکی است و باید هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کنید. هر چه زمان بیشتری در تب بالا باشید اسیب مغزی ممکن است به کودکتان برسد.
 • درصورتی که احساس تنگ نفسی شدید دارید و ناخن‌هایتان در حال کبود شدن هستند یا احساس ناراحتی قلبی می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 •  در صورت مشاهده زگیل‌هایی در اطراف کانال زایمانی یا معقد موضوع را با پزشک درمیان بگذارید اینها زگیل‌های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در زمان زایمان مشکلاتی را ایجاد می کنند. علاوه بر این ممکن است که بعدها باعث ایجاد سرطان رحم شوند.

 

تغذیه در هفته پانزدهم بارداری

برخی از خانم های باردار نمی توانند غذاهای خانگی مثل کوکوی گوشت، ماکارونی، پنیر، سوپ جوجه، اسپاگتی، کوفته ریزه، پوره سیب زمینی و شیرینی های شکلاتی خانگی بخورند، شاید به این دلیل که آنها را به یاد مادرشان و غذاهایی که می پختند، می اندازد در حالیکه برخی دیگر از خانم ها این غذاها را دوست دارند، زیرا در شرایط سخت و دلهره آور به آنها امنیت می بخشد.

بنابراین به هر دلیلی که هست، اگر به غذهای سنتی تمایل دارید، آن را به عنوان یک بخش مفید در برنامه غذایی دوران بارداری خود قرار دهید. جایگزین کردن مواد در دستورهای غذایی، پایه و اساس برای غذاهای این دوره است. اگر می خواهید کوکوی گوشت بپزید، از گوشت لخم چرخ کرده ۹۳ درصد با ترکیب از گوشت گوساله و بوقلمون یا سینه چرخ کرده استفاده کنید. هویج چرخ کرده، کدوی سبز یا سایر سبزیجات و جوانه غلات را، با هم مخلوط کنید. ماکارونی را با پنیر کم چرب تهیه نمایید. غذاها را به جای سرخ کردن، آب پز کنید و پوره سیب زمینی را با کمی روغن زیتون و تکه های پنیر پارمیزان تهیه کنید به جای این که از کره و نمک استفاده نمایید.

مراقبت های بارداری، بایدها و نبایدهای هفته پانزدهم بارداری

 • خونریزی لثه در بارداری در هفته ۱۵ بارداری: احتمالا متوجه شده‌اید که لثه‌های قرمز و متورمی دارید و حتی ممکن است زخمی، حساس یا موقع مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن مستعد خونریزی باشند. طبق معمول کار هورمون‌های بارداری است که این بار لثه‌ها را تحریک می‌کند و با تغییر واکنش نسبت به باکتری پلاک‌های دندانی باعث می‌شود لثه‌ها ورم کند. احتمالا متوجه یک برجستگی کوچک روی لثه‌تان می‌شوید که به آن تومور بارداری می‌گویند. قبل از آنکه نگران شوید در نظر داشته باشید که این زوائد بی‌خطر، ترسناک نامگذاری شده‌اند اما کاملا بی‌ضرر و بی‌درد هستند. اگر از آنها دارید خودش بعد از زایمان از بین می‌رود.
 • تداوم انجام ورزش های سخت در هفته ۱۵ بارداری: اگر یک ورزشکار پرتلاش هستید، که نمی توانید هفته ای را بدون ورزش یا پیاده روی سخت تصور کنید، حتما خوشحال خواهید شد، اگر بدانید که شما می توانید ورزش های سخت پیش از بارداریتان را همچنان ادامه دهید. از حافظه خود بهره گیرید و نکات زیر را به خاطر بسپارید.

♦ همواره تعادل بدنتان در دوران بارداری تغییر می کند، به همین خاطر در انجام ورزش های تعادلی کاملا مراقب باشید.

♦ از انجام ورزش، در گرمای شدید اجتناب نمایید. اگر گرمازده شدید یا آب بدنتان کم شد، دچار مشکل می شوید.

♦کفش های محافظ بپوشد و چنانچه پیاده روی می کنید، نیم چکمه بپوشید. . از کرست ورزشی استفاده کنید که کاملا سینه هایتان را بپوشاند. . در حین ورزش مقدار کافی آب بنوشید. • میان وعده های سبک با خود داشته باشید.

♦ بعد از سه ماهه دوم، از انجام ورزش هایی که نیازمند دراز کشیدن به پشت هستند، پرهیز کنید.

♦ اگر مشکلاتی نظیر درد، تورم ساق پا، درد قفسه سینه، کاهش حرکت جنین، مشکلات تنفسی، سرگیجه، سردرد، ترشح آب کیسه جنین، ضعف عضلانی، انقباضات یا خونریزی مهبلی را مشاهده کردید، ورزش را متوقف سازید و به پزشکتان تلفن کنید.

 توصیه های مهم در هفته پانزدهم بارداری

 با فرزند در شکمتان حرف بزنید: با جنین در شکمتان حرف بزنید. این کار برای ایجاد پیوند بین شما و کودکتان بسیار خوب است. اگر حرف زدن با کودک، به نظر شما کار عجیب‌وغریبی است می‌توانید برایش داستان بگویید؛ یک کتاب، مجله یا روزنامه بخوانید؛ یا رازهای خود را به او بگویید! انجام این تمرین پس از تولد کودکتان در برقراری ارتباط بین شما خیلی کمک می‌کند به علاوه حرف زدن با کودکان یکی از بهترین راه‌هایی است که در یادگیری زبان به آن‌ها کمک می‌کند.

♦ چنان چه مقدور باشد از آسانسور به جای پله استفاده کنید.

♦ همیشه در مواقع ضروری از کمک دیگران استفاده کرده و بدانید این کار شما آن ها را خوشحال می سازد.

♦ در صورت مشاهده زگیل‌هایی در اطراف کانال زایمانی یا مقعد موضوع را با پزشک درمیان بگذارید . اینها زگیل‌های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در زمان زایمان مشکلات زیادی ایجاد می کنند. حتی امکان دارد باعث ایجاد سرطان رحم شود.

دستم شکسته است و پزشکان می خواهند عکس رادیولوژی از دستم بیندازد. من می ترسم که اشعه ایکس به جنینم صدمه بزند، آیا باید تا آخر حاملگی ام صبر کنم؟

 نیازی نیست که صبر کنید. طبق تحقیقات موسسه آمریکا، عکسبرداری تشخیصی، بندرت تهدیدی برای جنین دارند. در تشعشعات زیر ۵ (راد)، آسیب مختصری به نسوج وارد می شود، ومدرن ترین دستگاههای اشعه ایکس کمتر از ۵ راد اشعه صادر می کنند. علاوه بر این دستگاه های خاص، فقط می توانند، پرتو را روی محل موردنظر مثلا بازوها بتابانند، بنابراین اگر پیش بند سربی روی لباستان بپوشید، دیگر احتمال کمی وجود دارد که جنین شما در معرض تشعشعات قرار بگیرد.

ام. آر.ای یا تصویربرداری مغناطیسی در دوران بارداری ایمن است، اما سی تی اسکن اینطور نیست. از آنجا که در سی تی اسکن از چندین اشعه ایکس استفاده می شود تا تصویری سه بعدی تهیه کند، بنابراین خطر بیشتری برای جنین تان دارد. میزان خطرناک بودن اشعه ایکس تا حدودی بستگی به ناحیه موردنظر دارد. بهتر است هنگام عکسبرداری، روی شکم و لگن، با پوشش محافظ پوشانده شود.

 

رگ های واریسی

نوشتهٔ بعدی
هفته شانزدهم بارداری
نوشتهٔ پیشین
هفته چهاردهم بارداری

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up