التهاب راههای تنفسی، درمان خانگی

مشکلات تنفسی در کودک

اکثر بیماریها و اختلالات دستگاه تنفسی یا التهاب راههای تنفسی با علائمی همراه هستند. عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی شامل سرماخوردگی هاخ گلو درد، گوش درد، عفونت سینوس ها و عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی است. مهم ترین علت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی را ناشی از عفونت های ویروسی است . علائم در مراحل اولیه به صورت سرفه های تک تک؛ آبریزش بینی و تب مختصر است و شدت آن با سرفه های شدید و تب بالا نیز همراه می شود.

اگر گرفتگی بینی شدید باشد، برای باز شدن بینی می توان به شیوه ی زیر عمل کرد: حمام را کاملاً گرم و پر از بخار کنید. سپس کودک را به حمام ببرید تا آب بازی کند. این عمل، عبور هوا را در دستگاه تنفسی او، آسان میسازد و باعث سستی جسم، چرت و علاقه به خواب در کودک می شود.

بینی گرفته، کودک را هنگام خواب آزار می دهد. بالش کودک را با افزودن یک ملحفه بلندتر کنید تا راحت نفس بکشد. یک قطره چکان را از آب نمک ولرم پر کنید و به تدریج به بینی کودک بچکانید. این کار او را از گرفتگی بینی راحت می کند.

التهاب راههای تنفسی
التهاب راههای تنفسی

 

درمان های خانگی موثر برای مشکلات تنفسی 

برای معالجه ی التهاب راههای تنفسی ، سرفه و ذکام و مانند این ها، از شیوه ی زیر استفاده کنید:

۱. درمان مشکلات تنفسی با بخور دادن

تنفس بخار یکی از قدیمی ترین روش های مورد استفاده برای بهبود کیفیت تنفس و التهاب راههای تنفسی است چون می تواند به طور موثر برای چندین شرایط مختلف استفاده شود. برای مثال, هنگام ابتلا به سرماخوردگی معمولی, عمل بخور دادن می تواند برای کاهش موثر گرفتگی بینی و امکان تنفس آزاد مورد استفاده قرار گیرد. در این روش, بخار همچنین به تمیز کردن مخاط های مجاری بینی و ساختارهای ریز موجود در ریه ها (کیسه های هوایی و نایچه) کمک می کند. مخاط باعث خس خس می شود و در نتیجه تنفس را سخت و دشوار می کند. مطمئن شوید که برای چند دقیقه بخور داده می شوید یا تا زمانی که متوجه راحتی قابل توجهی در عمل تنفس خود نشدید به این کار ادامه دهید.

۲- درمان مشکلات تنفسی با اکیناسه

اکیناسه یکی از گیاهان بومی آمریکای شمالی است که چندین سال است که مورد استفاده قرار گرفته است، اما به تازگی محبوبیت مجدد خود را به خاطر توانایی آن برای ارتقای سیستم ایمنی به دست آورده است. و این دقیقاً یکی از راه هایی است که به درمان بیماری های تنفسی کمک می کند. بسیاری از مشکلات تنفسی توسط یک راه تنفسی حساس و سیستم ایمنی تحریک می شوند که منجر به التهاب بیش از حد مجاری تنفسی و جلوگیری از تنفس می شود. این فرم غنی از اکیناسه به فرونشاندن فرایندهای التهابی مزمن در شش ها کمک می کند و گزارش می شود که می تواند شدت COPD (نوع برونشیت مزمن)، آسم و آلرژی های فصلی را کاهش دهد. علاوه بر این با توجه به این واقعیت که اکثر مردم دوست ندارند در این فصل دچار آنفلونزا شوند پیشنهاد ما این است که گاهی اوقات چای اکیناسه را میل بکنید.

۳- درمان مشکلات تنفسی با آویشن

آویشن یک چاشنی غذای محبوب است که می تواند طعم منحصر به فرد را به وعده های غذایی شما بدهد. با این حال، این ماده هم دارای خواص دارویی مفید است که می تواند به بهبودی یک بیماری تنفسی و کمک به جلوگیری از آن ها کمک کند. مشهور است که آویشن توانایی بسیار خوبی در جلوگیری از تولید مثل انواع مختلفی از میکروب ها از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را دارد. این به این معنی است که با توجه به مشکل تنفسی شما آویشن روش درمانی متفاوتی دارد، احتمالا آویشن مقداری مسکن را در روند درمان به بدن تزریق می کند. شما می توانید این گیاه را به بیشتر وعده های غذایی خود اضافه کنید، یا اگر یک رویکرد مستقیم را ترجیح می دهید می توانید روغن اسانس را انتخاب کنید.

۴- درمان مشکلات تنفسی با زنجبیل

زنجبیل یکی از بهترین درمان های طبیعی در تمام تاریخ بوده است که برای کمک به درمان بیماری هایی مانند ورم مفاصل، سرماخوردگی معمولی و مشکلات تنفسی  یا کاهش التهاب راههای تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد. زنجبیل دارای ویژگی های خلط آور است که به تمیز کردن خلط از ریه ها با فرآیند سرفه کمک می کند. اما این تنها کاری که انجام می دهد نیست چون همچنین می تواند میزان خلط تولید شده توسط ریه ها را کاهش دهد و به شما کمک می کند تا راحت تر نفس بکشید. علاوه بر این، زنجبیل دارای خواص ضد باکتری است که می تواند به تشخیص عفونت دستگاه تنفسی فوقانی کمک کند. بهترین کاری که می توانید بکنید این است که روزانه مقداری چای زنجبیل را برای یک بهبودی اساسی مصرف کنید, یا اگر ترجیح می دهید مقدار بسیار کمی عسل به آن اضافه کنید و در یک جرعه همه آن را مصرف کنید.

۵-درمان مشکلات تنفسی با جینکو

گرچه این گیاه به طور معمول با تقویت حافظه و قدرت مغز مرتبط است، اما فواید آن بدون نیاز عامل دیگری موثر است. ثابت شده است که استفاده از عصاره جینکو استاندارد شده برای جلوگیری از حملات آسم به دلیل سرکوب یک عامل هشدار دهنده سیستم ایمنی به عنوان فاکتور فعال کننده پلاکت، در بسیاری از بیماری های مزمن شامل کم خونی و آسم موثر است. هم چنین بر روی یک میزبان از گلبول های سفید خون مثل سلول های ماست و ائوزینوفیل نیز اثر می کند که می تواند التهاب را کاهش داده و در صورت کنترل نکردن آن، منجر به بروز مشکلات تنفسی می شود. در عوض، خس خس کردن، سرفه و خلط کاهش می یابد و میزان خطر بیماری های تنفسی کاهش می یابد.

۶- درمان مشکلات تنفسی با سیر

سیر یک گیاه معمولی دیگر است که می تواند به طور موثر برای درمان علائم برونشیت و حتی آسم به کار رود. روغن فرار سیر معروف به آلیسین دارای ویژگی های خلط آور است که به حذف خلط از دستگاه تنفسی و بهبود ظرفیت ریه های در این فرآیند کمک می کند. هم چنین دارای خواص بازکنندگی ملایم است که اگر یک بینی گرفته دارید می توانید از آن استفاده کنید. برای شروع، می توانید از سیر در بیشتر غذاها استفاده کنید، یا اگر طعم را دوست ندارید، یک نوع مکمل عاری از بو را انتخاب کنید که شامل حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم از عصاره استاندارد شده باشد.

۷- درمان مشکلات تنفسی با عسل

عسل یک ماده معروف در دفع کنندگی و سرکوب کردن سرفه می باشد، که شامل تعدای از داروهای مقابله کننده است که باعث کاهش علائم مشکلات تنفسی می شود. همچنین عسل دارای فعالیت های طبیعی ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد التهابی است که می تواند علائم برونشیت، عفونت دستگاه تنفسی و آسم را بهبود بخشد. اگر قبل از رفتن به خواب، خس خس می کنید، کمی عسل می تواند به شما کمک کند تا راحت تر استراحت کنید.

۸- درمان مشکلات تنفسی با مرکبات

مرکبات به ویژه لیمو و پرتقال پتانسیل زیادی در درمان بیماری های مختلف تنفسی مانند آسم و برونشیت دارند. به نظر می رسد توان آن ها به دلیل حضور بیوفلاوونوید های مرکبات می باشد که حساسیت سیستم ایمنی را نسبت به آلرژن های مهم آن کاهش می دهد. کودکانی که پایین ترین سطح ویتامین C و مرکبات را مصرف می کنند به نظر می رسد مستعد اختلالات تنفس و التهاب راههای تنفسی دوران کودکی مانند آسم می باشند. مطمئن شوید که مقدار زیادی از میوه های مرکبات را مصرف کنید چون دریافت بیش از اندازه ویتامین C به بدن آسیب نمی رساند.

۹-درمان مشکلات تنفسی با زردچوبه

زرد چوبه که برای قرن ها در طب سنتی به کار رفته است، در غرب به خاطر فواید بسیاری که در زمینه سلامتی دارد، به سرعت در حال تبدیل به یک ماده مهم برای درمان انواع بیماری ها است. مهم تر از همه به خاطر مصونیت از واکنش های سیستم ایمنی ، پتانسیل آن در کمک به درمان آسم قابل توجه است. سیستم ایمنی نقش مهمی در آسم دارد چون انواع سلول های مخصوص به التهاب در امتداد خطوط هوایی بدن را به کار می گیرد. کاهش به کار گیری این سلول ها به وسیله سیستم ایمنی، نتیجه حملات آسم را افزایش می دهد، شدت آن ها را کاهش داده و یا به طور کامل آن ها را نابود می کند.

۱۰- درمان مشکلات تنفسی با نعناع

برگ های نعناع و روغن آن سال ها است که از توانایی خود برای کمک به تمیز کردن مسیرهای تنفسی استفاده می کنند و به شما اجازه می دهد تا راحت تر نفس بکشید. خواص تقویت کننده تنفسی آن می تواند به حضور منتول نسبت داده شود، که یک عامل مفید ضد التهاب راههای تنفسی است، به حذف تولید رادیکال های آزاد کمک می کند و به عنوان آنتی هیستامین طبیعی برای سرکوب حملات آسم عمل می کند. کاربردهای متنوع آن، آن را برای استنشاق کاربردی می کند. با به کاربردن آن در قفسه سینه برای درمان سرماخوردگی و یا سرفه در مراحل اولیه بیماری کاربرد دارد.

۱۱- درمان مشکلات تنفسی با قهوه

قهوه یک ماده غیر منتظره است که بسیاری از مردم به آن فکر می کنند، اما ۱۰۰ سال پیش قهوه یکی از بهترین داروهایی بود که که برای درمان بیماری ها کاربرد داشته است. اما چگونه قهوه می تواند به درمان مشکلات تنفسی کمک کند؟ به لطف کافئین قهوه این مهم امکان پذیر است، که از نظر ساختاری مربوط به ترکیب های دیگر است که برای درمان آسم به کار می روند و  به طور جمعی به عنوان متیل گزانتین شناخته می شوند. کافئین و ترکیبات دیگر به عنوان برونکودیلاتور ها شناخته می شوند، چون به گسترش مجاری هوایی کمک می کنند و عملکرد ریه های بهبود یافته را ممکن می سازند. مهم است توجه داشته باشید که قهوه نباید به عنوان یک درمان زودهنگام در زمان یک حمله آسمی تلقی شود، اما می تواند به صورت روزانه به عنوان یک نوع عامل پیشگیرانه مورد استفاده قرار گیرد.

اگر از آسم ملایم قوی ، آلرژی های فصلی، گرفتگی های بینی موقتی و یا آبریزش بینی رنج می برید، هزاران درمان طبیعی وجود دارد که می توانید در خانه خود آن ها را به کار گیرید که بسیار موثر نیز هستند. با این حال، شما نباید از مراقبت های پزشکی در مواقعی که علائم بیماری شدید هستند و یا درمان های طبیعی برای شما کار نمی کنند خودداری کنید.

نوشته های مشابه
دارو خوردن کودک بیمار
پیشگیری از مسمومیت کودکان با مواد سمی
ترس کودک از دکتر رفتن ، راهکارها
روش های پیشگیری از مسمومیت کودکان در خانه

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/Bf3R8rWFUbB/

 

نوشتهٔ بعدی
پیشگیری از مسمومیت کودکان با مواد سمی
نوشتهٔ پیشین
آموزش غذا خوردن به کودکان، سن شروع

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست