از خواب بیدار شدن نوزاد در صبح زود

صبح خیلی زود بیدار شدن کودکان 

بیدار شدن کودک در شب و از خواب بیدار شدن نوزاد در صبح زود به عوامل متعددی بستگی دارد. کودکی که ساعت های زیادی را در روز خوابیده، صبح زود از خواب بیدار می شود. تغییر در زمان شیردهی و خواب کودک و جلوگیری از دیر خوابیدن های او به هنگام عصر، عواملی هستند که میتوانند ساعت بدن کودک را تغییر دهند.

اگر کودک نوپای شما ساعت شش صبح از خواب برمی‌خیزد از او انتظار نداشته باشید که روز بعد ساعت ۸ صبح از خواب برخیزد. زمان خواب در بعضی از کودکان متفاوت است. از آنجا که هر کودکی با دیگری متفاوت است، برخی کودکان به دو یا چند ساعت خواب طولانی‌تر یا کمتر از دیگر کودکان نیاز دارند و برخی کودکان نوپا یا کودکان بزرگ‌تر هم به یک ساعت خواب بیشتر یا کمتر از همسالانشان نیاز دارند.

نوزادان در ماه های ابتدایی اغلب مواقع در خواب هستند و هر چند ساعت یکبار برای خوردن شیر بیدار می شوند . خواب نوزاد از اهمیت فراوانی برخوردار است و موجب سلامت جسمی و ارتقا سلامت ذهنی او می شود و به بدن کمک می کند تا انرژی هایش را ذخیره کند اما بیدار شدن نوزاد از خواب وقتی که شما هنوز خواب کافی در طول شب نداشته اید می تواند دردسر ساز باشید و به مرور زمان توان مادر را تحلیل دهد. رسیدگی به کودکی که هر روز از صبح زود بیدار می شود، به مرور کار طاقت فرسایی است. بنابراین تا زمانیکه کودک الگوی مناسبی برای خوابیدن پیدا نکرده ، مسئولیت رسیدگی به او را با همسرتان تقسیم کنید.

از خواب بیدار شدن نوزاد در صبح زود
از خواب بیدار شدن نوزاد در صبح زود

چه‌ کاری برای مشکل از خواب بیدار شدن نوزاد در صبح زود می‌توانید انجام دهید؟

  • یکی از علل از خواب بیدار شدن نوزاد در صبح زود این است که  بعضی کودکان در طول شب به خوبی می خوابند، و صبح ها خیلی زود از خواب بلند می شوند. مادر باید بر حسب این که کودکش چه سنی دارد با این قضیه رفتار متفاوتی از خود نشان دهد. اگر فرزند شما شیرخوار است یا سن کمی دارد خواباندن او کار محالی است. با تدبیر خود او را به بازی و سرگرمی بکشانید تا سایر افراد خانواده هم از خواب بیدار شوند.
  • سعی کنید اتاق خواب کودک تاریک باشد. مخصوصاً در فصولی که آفتاب خیلی زود طلوع میکند.کودک شما بطور طبیعی در نور زیاد بیدار می ماند. بنابراین پنجره اتاق را با پرده ای ضخیم بپوشانید تا نور خورشید، صبح زود باعث بیدار شدن نوزاد از خواب نشود.
  • صبح ها اگر برای سرکشی به اتاق او می روید با صدای خیلی آرام صحبت کنید که فکر کند هنوز شب است.
  •  هنگامی‌که سراغ اتاق خواب کودک می‌روید تا روی او را بپوشانید، یک اسباب‌بازی در رختخواب او بگذارید تا صبح هنگامی‌که از خواب بیدار شد، به‌طور غیرمنتظره آن را پیدا کند. اسباب‌بازی را هر روز یا هرچند روز یک‌بار عوض کنید.
  • هیچ گاه او را برای خواباندن به تخت خود نیاورید، مگر آن که بدانید او دوباره و به سرعت به خواب می رود و مزاحمتی برای شما ایجاد نمی کند.درون شیشه شیر هم فقط آب بریزید و اگر واقعا گرسنه است از شیر استفاده کنید . اگر همه راهکارها را برای خواباندن کودک خود امتحان کردید و موفق نشدید، احتمالا او به اندازه کافی خوابیده و طبیعی است که صبح زود از خواب بیدار شود.
بیدار شدن نوزاد در شب آیا مشکل خواب نوزاد جدی است
بیدار شدن نوزاد در شب

چه میزان خواب برای نوزاد کافیست؟

برای نوزادان فرمول خاصی برای به خواب رفتن وجود ندارد زیرا ساعت فیزیولوژی (درونی) آنها هنوز تکامل نیافته است. آنها عموماً مدت ۱۶ تا ۲۰ ساعت که در طول شبانه روز به دفعات تقسیم می شود یا می خوابند و یا چرت می زنند با این حال نوزدان را در دو هفته اول تولدشان می بایست هر ۳ یا ۴ ساعت یکبار به لحاظ تثبیت وزن حاصل شده در آنها بیدار نمود، و بعد از آن مهم نیست که کودک برای مدت طولانی به خواب رود.

طولانی ترین زمان خواب نوزادان بین ۴ تا ۵ ساعت می باشد که این بستگی به میزان تغذیه ای دارد که بتواند معده کوچک آنها را پوشش دهد. اگر نوزادان برای مدت طولانی به خواب روند به طور حتم در طول روز دچار گرسنگی مفرط شده و تناوب نیاز به شیر خواری و یا دریافت شیشه حاوی مواد غذائی مناسب را احساس خواهند نمود.

درست زمانی که والدین احساس می کنند کودکشان در طول شب به خواب رویائی و دور دستی فرو رفته است، از آن زمان است که می توان دریافت که ساعات خواب طفل از روز به شب در حال تغییر و شکل گیری است. در ۳ ماهگی خواب کودک با ۵ ساعت در طول روز و ۱۰ ساعت در شب و غالباً بایک یا دو وقفه صورت می پذیرد که حدود ۹۰ درصد اطفال در این سن در طول شب به طور تقریبی ۶ تا ۸ ساعت به خواب می روند.

اما مهم است بدانیم که اگر کودکان در طول زمان خواب به نوعی گریه کردند و یا انواع صداها را از خود درآورند، الزاماً نباید بیدار باشند، حتی اگر در طول شب تنها برای چند دقیقه بیدار شوند دوباره به خواب خواهند رفت. بهتر است که اجازه دهیم کودکان چگونه به خواب رفتن را خود بیاموزند و تجربه نمایند. با این حال اگر کودک زیر ۶ ماهه به دفعات گریه کردن را ادامه دهد زمانی است که باید به او پاسخ داد.

در شش ماهگی ممکن است کودک در حدود ۳ ساعت در طی روز و ۱۱ ساعت در شب بخوابد، در این سن شما می توانید عکس العمل خود را نسبت به رفتار کودکی که در طول شب بیدار شده و گریه می کند تغییر دهید. شما می توانید به مدت ۵ دقیقه او را به آرامی در گهواره اش نوازش کرده تا مجدداً به خواب رود.

بین سن ۶ ماهگی تا یکسال، هیجان های متفرقه عامل بزرگی برای بیدار شدن کودکان از خواب به شما می آیند، اما روش کلی برای مقابله با این بیداری های نابه هنگام در طول شب همان روش برخورد با کودکان در ماه های نخستین تولدشان می باشد:به هیچ وجه آنان را از گهواره شان بلند نکنید، چراغ ها را روشن ننمائید، آواز نخوانید، با آنان صحبت و یا بازی نکنید و حتی اقدام به تغذیه آنها ننمائید که تمام این اعمال کودکان را در تکرار رفتارشان تشویق می نماید.

علت مهم بیدار شدن نوزاد در شب چیست؟

دلایل مشکل خواب نوزاد در شب و علت زود بیدار شدن نوزاد

تلاش و کشمکش کودک با خواب با افزایش جنب و جوش او در گهوار به پایان می رسد و به اشکال ساده تری همچون پس از گریه کردن، امتناع از پذیرش، تغذیه ساعت ۳ نیمه شب، کابوس و نیاز به نوشیدن آب شکل می گیرد. اینکه به چه شیوه کودکان را به واسطه گریه، جیغ و داد، بدخلقی او به خواب می برید و یا و نحوه پاسخگوئی شما به نیازهای او در نیمه های شب، همچنین میزان خواب مفید برای کودک ، همگی به سن کودک شما بستگی دارد.

بعضی از کودکان به‌ راحتی به خواب می‌روند ولی عادت دارند قبل از ساعت مقرر از خواب برخیزند. در زیر مهمترین علت بیدار شدن نوزاد در شب و مشکل خواب نوزاد در طول شب را بیان می کنیم:

– احساس سرما یا گرمای زیاد می تواند باعث بیدار شدن نوزاد از خواب شود.

– نور مزاحم و زیاد به صورت طبیعی موجب بیدار شدن نوزاد از خواب می شود.

– هرگونه سر و صدای ناگهانی در طول شب دلیلی بر مشکل خواب نوزاد خواهد بود.

– بیماری، مشکل خواب نوزاد را افزایش می دهد و دلیلی بر بیدار شدن کودک در شب خواهد بود.

– در صورتی که روال عادی زندگی کودک دچار تغییری شده باشد، ممکن است خواب نوزاد را دچار اختلال کند، به عنوان مثال در موقع مسافرت نوزادان در طول شب ممکن است بیشتر بیدار شوند.

– اگر نوزاد به تازگی مهارت جدیدی کسب کرده و خواهان انجام آن در طول شب باشد، باعث بیدار شدن نوزاد در شب و بر هم خوردن خواب شبانه کودک می شود.

– عادت به شیشه شیر یا پستانک احتمال بیدار شدن کودک در شب را بیشتر می کند.

– عادت نوزاد به خوابیدن با حرکت تاب مانند یا نوسانی می تواند علت زود بیدار شدن نوزاد و بی قراری کودک در خواب باشد.

– مشکل خواب نوزاد در طول شب به خاطر گرسنگی وجود دارد اگر کودک شما قبل از خواب به خوبی تغذیه نشده باشد.

 

نوشته های مشابه
چگونه غذا دادن به نوزاد را شروع کنیم؟
نکات مهم در تغذیه نوزاد با شیشه شیر
روش خواباندن نوزاد
مهم ترین نکات هنگام خرید لباس نوزاد
رشد کودک در چهار ماهگی
لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/BfTN2gfla2P/

 

نوشتهٔ بعدی
آموزش اسراف نکردن به کودک
نوشتهٔ پیشین
عوامل به وجود آورنده خشم در کودک چیست؟

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست