نقش بازی در رشد مهارت های اجتماعی

با شکل‌گیری صحیح رشد اجتماعی ،کودک مهارت‌های رفتاری‌ را می‌آموزد که از طریق آنها می‌تواند با دیگران تعامل داشته باشد. بازی، پاسخی برای رشد و تکامل استعدادها، قابلیت ها، توانایی ها و نیازهای ابتدایی و مقدماتی کودک است. نقش بازی در رشد اجتماعی کودک بسیار مهم است .

تقویت رشد اجتماعی کودک به وسیله والدین

بازی، ابزار تفکر کودک، وسیله ای برای سازندگی و آموزش، منشأ تکامل رشد جسمی و ذهنی و وسیله ی ارضای حس کنجکاوی او است. کودک نباید به گونه‌ای پرورش یابد که صرفا دارای ضریب هوشی بالایی باشد ولی از نظر کلامی، عاطفی و اجتماعی در سطح پایین قرار داشته باشد چرا که در این صورت دچار مشکلات جدی در آینده خواهد شد.

  • برای زمان بازی کودک برنامه ریزی کنید و خود نیز در بازی آنها شرکت نمایید. شرایطی را فراهم آورید تا کودک شما بتواند همکاری و تعاون را در بازی های جمعی و بازی هایی که در آنها همکاری و مشارکت لازم است فرا بگیرد .
  • به یاد داشته باشید این فرآیند یادگیری زمان می برد پس صبور باشید و در انتظار نتایج چشمگیر آن باشید. ترتیبی دهید کودک با افراد در محدوده های سنی متفاوت به صورت گروهی بازی کند .
  • همچنین فرصت‌هایی را فراهم کنید که کودک با بزرگسالان تعامل داشته باشد. این کار به او می آموزد تا در کنار همه افراد با سنین متفاوت احساس راحتی کند .
  • با کودک خود مشغول بازی های شوید که در آنها نوبت رعایت میشود ،مثل : هول دادن توپ ، یا شوت کردن آن به نوبت . این بازی‌ها به کودک شما مفهوم رعایت نوبت را می آموزد .
  • با نامگذاری هیجان ها به کودک خود کمک کنید تا هیجان‌ها خودش را بشناسد .کودک می‌تواند به راحتی با خشم ، ترس و یا ناراحتی تحت تاثیر قرار بگیرد. وقتی به احساس و هیجان نام مشخصی بدهید و به او در شناسایی هیجانش کمک کنید ، ترس او کمتر خواهد شد.
  • قدرت تخیل کودک خود را تقویت کنید. بازی های جورچین برای این کار خیلی مفید می باشند . به او کمک کنید با استفاده از اسباب بازی هایش اشکال خاصی را بسازد. حتی می‌توانید مثلا برای ساخت قلعه از لباس‌های مثل روسری کلاه و دیگر وسایل خانه مانند تا پتو استفاده کنید.  به کمک هم و با استفاده از تکه پارچه، دکمه و چوب ، عروسک خانگی بسازید .
  • جا و مکان خاصی را به عنوان محلی که کودک بتواند آنجا تنها باشد تدارک ببینید .جایی که هر وقت خواست آنجا پنهان شود . این مکان را می توانید با کاغذ های مقوایی بزرگ یا کارتون و چند بالش آماده کنید.

 

نوشته های مشابه

آموزش مفهوم وزن به کودک با بازی ترازوی دستی

بازی برای تقویت حافظه و هوش کودکان

روش های تقویت مهارت های حرکتی کودکان

راههای عملی تقویت دقت و تمرکز در کودکان

آموزش مهارتهای زندگی به کودکان با قصه گفتن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست