هفته سی و ششم بارداری


هفته سی و ششم بارداری - هفته ۳۶ بارداری
هفته سی و ششم بارداری – بارداری هفته به هفته

وضعیت جنین در هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم بارداری جنین مرحله ی رشد سریع خود را طی می کند حالا قد او ۴۸ سانتی متر و وزنش ۲۷۰۰ گرم می باشد و همچنان به این رشد صعودی و جذب چربی تا موعد زایمان ادامه خواهد داد. در هفته ۳۶ بارداری ناخن های وی آنقدر بلند شده که حتی خود را چنگ می زند. تنها اندامی که هنوز رشد کامل نیافته شش ها هستند، که به این خاطر هنوز کاملا آماده ورود به این دنیا نیست با وجود این که طی در هفته ۳۶ بارداری وارد کانال تولد می شود.

شما در حال حاضر تقریبا ۵ / ۱۱ تا ۵ / ۱۳کیلو وزن اضافه کرده اید. شاید دیگر تا پایان بارداری بیش از این چاق نشوید. طی این هفته های پایانی نقش جفت، در تأمین هورمون های مورد نیاز جنین، کمتر می شود، زیرا حالا بدن وی توانایی لازم در تولید و ترشح این هورمون ها را به دست آورده است، همچنین در هفته ۳۶ بارداری هر دو کلیه هایش مثل ساعت کار می کند و کبد وی کار دفع زائدات بدنش را به خوبی انجام می دهد. بدن شما هنوز از طریق جریان خون تان پادتن مورد نیاز بدن بچه را تأمین می کند. پادتن ها، بدن نوزاد را در مقابل ابتلا به بیماری هایی همچون سیاه سرفه، اوریون، سرخک و حتی سرفه های معمولی و آنفولانزا محافظت می نماید.

قد جنین : ۴۸.۲ سانتی متر
وزن جنین : ۲۶۴۸ گرم

وضعیت مادر در هفته سی و ششم بارداری

همچنان که جنین در بدن شما در حال رشد است عمل مکیدن را نیز می آموزد حتی این عمل را روی شست و انگشتانش امتحان می کند. حالا او آماده ی مکیدن شیر از سینه مادر است. در هفته ۳۶ بارداری لثه هایش آنقدر برجسته و سفت شده که گویی دندان هایش بیرون زده است و به وی در به دهان گرفتن سر سینه ی مادر و مکیدن، در زمان لزوم کمک خواهد کرد. در هفته ۳۶ بارداری  رحم زیر استخوان جناق سینه می‌رسد. در اولین بارداری در این هفته‌ها معمولاً سر جنین، درون لگن قرار می‌گیرد و شما احساس می‌کنید که یک توپ کوچک وسط پایتان قرارگرفته . در بارداری‌های بعدی این حالت تا زمان شروع دردهای زایمانی برای مادر ایجاد نمی‌شود.

شما در هفته ۳۶ بارداری یک کودک کاملاً رشد کرده را در بدن خود حمل می‌کنید. او اگر اکنون متولد شود به خوبی می‌تواند خود را با محیط بیرون وفق دهد. احتمالاً هنوز چند هفته‌ای با زایمان فاصله‌دارید. ممکن است علائم زایمانی در شما بروز کند اما نیازی نیست که به سرعت و با مشاهده هر تغییری سریعاً به بیمارستان بروید. علائم اصلی زایمان را شناخته تا بتوانید  آن را تشخیص  دهید.

علائم طبیعی در هفته سی و ششم بارداری

ذخیره ی انرژی: همچنان که به پایان بارداری نزدیک می شوید، خستگی بیشتر در شما به چشم میخورد. حتما به اندازه ی کافی استراحت کنید. در این دوران از خواب راحت شبانه فعلا خبری نیست، زیرا در طول شب چندین بار مجبورید به دستشویی بروید، چون حالا مثانه ی شما باید زود به زود تخلیه شود. اما شما می توانید با خواب های سبک و چرت های کوتاه در طول روز، بی خوابی شبانه را جبران کنید.

اگر در روز هشت لیوان آب بنوشید، احساس خستگی کمتری خواهید داشت. البته باید سختی دستشویی رفتن های مکرر را به جان بخرید و در برابر وسوسه ی نوشیدن آب کمتر، مقاومت کنید. وعده های غذایی زیاد با حجم کم را جایگزین وعده های سنگین غذایی کنید. غذاهای شیرین باعث افزایش قند خون و انرژی و قوای جسمانی در شما می شود، اما پس از این که تحلیل رفت، احساس خستگی، در شما بیشتر خواهد شد.

هشدارها در هفته سی و ششم بارداری

  •  مشکل برای کیسه آب: مایع حیاتی کیسه ی آب که جنین ۹ ماه در آن شناور است نقشی اساسی در سلامت او ایفا می کند. تنها میزان معینی از این مایع ضامن سلامتی جنین می باشد، حجم زیاد از حد این مایع یا کمتر از آن، سلامتی جنین را به خطر می اندازد. و کمبود این مایع حیاتی، موجب بروز بیماری نقصان میزان مایع آمنیوتیک  می گردد. همچنین تجمع حجم زیاد این مایع نیز خود باعث ایجاد مشکل می شود. حدود ۸ درصد از مادران باردار با نقصان این مایع و حدود ۲ درصد با تجمع بیش از حد این مایع روبه رو میشوند که با انجام سونوگرافی می توان این مشکل را تشخیص داد و از بروز خطر احتمالی جلوگیری کرد.
  • سیاهرگ‌های گشاد: در صورتی که سیاهرگ‌های گشادی را روی پاهای خود مشاهده کردید، حتماً درخواست کمک کنید. روی هم گذاشتن پاها و سرپا بودن به مدت طولانی، برای این عارضه در هفته ۳۶ بارداری بد است.

تغذیه در هفته سی و ششم بارداری

در هفته۳۶ بارداری وعده‌های غذایی‌ را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید. هنگام غذا خوردن صاف بنشینید و برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا ۲:۳۰ بعد از غذا خوردن دراز  نکشید. مصرف مواد غذایی سالم و متعادل نه تنها برای شما و کودکتان در این هفته‌های پایانی  لازم است بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهتر شدن اندامتان پس از زایمان، آماده می‌کند. این  برنامه غذایی برای زنان بارداری است که دچار دیابت بارداری یا مشکلات مشابه نمی‌باشند.

♦ به مقدار زیاد آب بنوشید.

                                       ♦ صبحانه: شیر کم چرب یک لیوان + ۱۰ گرم کره با عسل  یا  پنکیک سیب‌زمینی و گوجه + شیر کم چرب

♦ عدسی با نان سنگک

♦ میان وعده صبح :  نصف انبه یا آووکادو  متوسط .

♦ نهار : خورشت کرفس با برنج  + سالاد +دوغ – دلمه – تاس کباب +نان سنگک – آبگوشت

♦ میان وعده عصر:یک عدد کلوچه با شیر سویا

♦ شام : دم‌ پختک + سالاد – کوکو اسفناج  – سالاد یونانی–  ساندویچ مرغ و قارچ

♦ به همراه غذای خود سالاد کاهو و آب لیمو و روغن زیتون مصرف کنید.

مراقبت های بارداری، بایدها و نبایدهای هفته سی و ششم بارداری

  • بی اختیاری ادرار : بروز بی اختیاری ادرار به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که به دلیل تکرر ادرار، سر زدن شما به دستشویی و حمام در طول هفته ۳۶ بارداری به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. به عنوان یک خانم یادتان باشد هر بار که برای دفع ادرار به دستشویی می روید، صبر کنید تا دفع ادرار شما به طور کامل صورت گیرد. همچنین، اگر مادر حامله بتواند مصرف مایعات مختلف را مخصوصا در طول شب محدود کند، کمک زیادی به رفع این مشکل در بدن او خواهد نمود. فراموش نکنید که بدن مادر حامله در تمام دوران بارداری به مصرف زیاد مایعات به منظور جلوگیری از بروز عفونت ادراری نیاز دارد. پس این افراد میتوانند مقدار بیشتر مایعات را در طی روز استفاده کنند.
  • شل شدن عضلات لگن: شل شدن عضلات لگن ترشح هورمون حاملگی HCG در سه ماهه سوم از دوران بارداری، باعث شل شدن مفاصل اطراف لگن مادر باردار شده و می تواند شیوه راه رفتن او را به شکل راه رفتن اردک تغییر دهد. اما، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که همین مفاصل شل شده در این دوره از بارداری به خروج نوزاد از طریق استخوان های لگن در حین زایمان کمک کرده و فشار زیادی را برای هل دادن جنین به بیرون از خود نشان خواهد داد. حمام کردن در آب گرم می تواند به کاهش درد در کمر و سایر اعضای شما کمک زیادی بکند.
  • زیاد شدن ترشحات واژن: زیاد شدن ترشحات واژن با ورود مادر حامله به هفته ۳۶ بارداری، گاهی اوقات ممکن است او خروج مخاطی صورتی رنگ (گاهی اوقات به رنگ قرمز و گاهی قهوه ای رنگ) به خصوص بعد از داشتن رابطه جنسی در  بارداری و یا معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص زنان و زایمان، از مهبل خود تجربه کند. ایجاد شدن ترشحات واژن در هفته ۳۶ بارداری زنان امری کاملا طبیعی است و تا زمانی که رنگ این مخاط مایل به سبز نشده است و یا بوی نامطبوعی نداشته باشد، جای نگرانی ندارد.
توصیه های مهم در هفته سی و ششم بارداری

 درد زایمان در هفته سی و ششم بارداری: آرام باشید، در بیشتر موارد نوزاد مشکلی ندارد و سالم است. در حقیقت اگر در معرض خطر زایمان خطرناک باشید پزشک توصیه می کند در هفته ۳۶ زایمان کنید. در هفته سی و ششم بارداری، ریه های جنین در حال تکمیل شدن هستند. اما اگر تکمیل نشده باشند باید از دستگاه تنفس استفاده کنید. پزشک به بررسی فشار خون و مقدار اکسیژن نوزاد می پردازد. سپس نوزاد را یک یا دو روز در بیمارستان نگه می دارند تا بهتر شود.

 

 ◊ پزشک به من آزمایش جنینی را توصیه کرد، زیرا فشار خونم بالا است، به نظر شما این آزمایش برای جنین، عواقب مغزی ندارد؟

 آزمایشات جنینی بسیاری وجود دارند که برای سنجش سلامت بچه انجام می شوند و معمولا برای مادرانی که سابقه ی تولد یک بچه ی مرده دارند، توصیه می شود. این آزمایشات شامل: شمارش تعداد لگدها و تکانهای جنین، آزمایشات بدون تنش، آزمایش زیست بدنی، انقباضات تنشی رحم یا تست اوکسی توسین و سونوگرافی داپلر از سرعت جریان خون در رگهای بند ناف، می باشند، این آزمایش ها ممکن است به صورت جداگانه و یا ترکیبی باهم، یک یا دو بار در هفته انجام شود که این امر به شرایط فیزیکی و سلامت بچه و عوامل خطر پذیر بستگی دارد. با وجود این که هیچ کدام از آزمایشات مذکور برای شما و جنین تان مضر نمی باشد. اما زمانی که بچه ی شما در سلامت کامل است این کارها چندان ضرورتی ندارد.

 

نوشتهٔ بعدی
هفته سی و هفتم بارداری
نوشتهٔ پیشین
هفته سی و پنجم بارداری

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست