دیابت بارداری چیست؟ تشخیص، عوارض و درمان

قند خون بارداری چیست؟

امروز می‌خواهیم درباره دیابت بارداری با شما صحبت کنیم. در واقع دیابت دوران بارداری به وضعیتی گفته می‌شود که در آن مادر باردار دچار افزایش قند خون میشود. در حالی که قبل از بارداری سابقه بیماری دیابت یا افزایش قند خون نداشته است. در واقع اگر دکتر به تازگی برای شما تشخیص بیماری قند بارداری داده است جای نگرانی نخواهد بود. زیرا امروزه برای درمان دیابت بارداری روش های موثری وجود دارد. اگر شما واقعاً دچار دیابت بارداری شده باشید به احتمال زیاد پس از بارداری به حالت عادی باز خواهید گشت. اما این احتمال نیز وجود دارد که در ادامه زندگی خود دچار دیابت نوع ۲ شوید. در هر دو حالت زندگی ادامه خواهد داشت و شما بایستی خود را برای مادر بودن روز به روز آماده تر از قبل کنید.

آزمایش تشخیص دیابت بارداری
آزمایش تشخیص دیابت بارداری

علائم دیابت بارداری

بیشتر مادران باردار در حقیقت هیچ گونه علائمی در ارتباط با دیابت بارداری در خود سراغ ندارند. بیشتر تشخیص هایی که توسط پزشکان در ارتباط با این بیماری داده می شوند، در واقع در غربالگری های معمول دوران بارداری اتفاق می افتد. به هر حال اگر هر یک از این نشانه هایی که در ادامه خواهیم گفت را در خود سراغ دارید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا با انجام آزمایشاتی داشتن یا نداشتن بیماری قند خون بارداری شما مشخص شود. احساس تشنگی دائمی، پرخوری غیرعادی و یا تکرر ادرار می تواند نشانه ای از مبتلا شدن مادر به بیماری قند باشد.

علل دیابت بارداری چیست؟

چرا من دچار این بیماری شده ام؟ در واقع یکی از سوالات پر تکرار مادران باردار در مواجهه با تشخیص پزشک همین سوال خواهد بود. اگرچه علت دچار شدن شما به این بیماری در حال حاضر چندان اهمیت ندارد با این حال آشنا شدن با عواملی که در افزایش خطر مبتلا شدن به قند دوران بارداری نقش دارند می‌توانند به مادرانی که هنوز باردار نشده اند کمک کند. در واقع توضیح علمی متخصصین درباره علت افزایش قند خون در دوران بارداری این است که جفت در هفته های آغازین بارداری هورمونی را در خون مادر ترشح میکند که باعث افزایش گلوکز یا قند خون خواهد شد. لوزالمعده ما به صورت معمول آنقدر انسولین تولید می‌کند که بتواند از مخاطرات افزایش قند خون جلوگیری کند. با این حال اگر لوزالمعده نتواند به اندازه کافی به وظیفه خود عمل کند آنجاست که دیابت بارداری نزدیک تر از همیشه در کمین ما نشسته است.

عوامل خطرزا برای ابتلا به قند خون بارداری
عوامل خطرزا برای ابتلا به قند خون بارداری

 

بیایید باهم عواملی را مرور کنیم که ممکن است خطر مبتلا شدن به قند بارداری را افزایش دهد. در واقع بین ۲ تا ۱۰ درصد از بارداری هایی که در کشورهای پیشرفته اتفاق می‌افتد، در نهایت منجر به دیابت دوران بارداری مادران شده است. بررسی‌های تخصصی نشان می‌دهد که این مادران عمدتاً قبل از باردار شدن دچار اضافه وزن بوده اند. عامل دیگری که در این زمینه معرفی شده است بالا بودن قند خون قبل از دوران بارداری است. حتی اگر قبل از بارداری قند شما آنقدر بالا نبوده است که تشخیص دیابت داده شود، به هر حال بالا بودن قند خون به هر میزانی می تواند سرآغاز قند بارداری باشد. به علاوه سابقه داشتن دیابت در اعضای خانواده شما خطر مبتلا شدن به این بیماری را افزایش میدهد. اگر در حاملگی های قبلی خود دچار دیابت دوران بارداری بوده اید احتمال دچار شدن مجدد شما به این بیماری افزایش می‌یابد. در نهایت عامل دیگری که در این زمینه دخیل است سن مادران باردار خواهد بود. به طور کلی گفته شده است افزایش سن بارداری با خطر ابتلا به قند خون بارداری ارتباط مستقیم دارد.

تشخیص دیابت بارداری

چه موقعی احتمال مبتلا شدن به دیابت دوران بارداری بیشتر است؟ در واقع سوال بسیاری از مادرانی که در ابتدای راه بارداری هستند این است که در کدام یک از ماه های دوران بارداری خطر مبتلا شدن به دیابت دوران بارداری بالاتر است؟ متخصصان معمولاً در طی هفته های ۲۴ بارداری تا هفته ۲۸ بارداری شما آزمایشات مربوطه را انجام می دهند. با این حال اگر عوامل خطر سازی که در بالا به آن اشاره شد مانند داشتن سابقه خانوادگی در شما وجود دارد، بهتر است از پزشک خود بخواهید تا زودتر آزمایشات مربوط به دیابت دوران بارداری را برای شما انجام دهد. آزمایش دیابت بارداری معمولاً به این صورت می باشد که از شما خواسته خواهد شد تا یک نوشیدنی سرشار از قند را میل بفرمایید. حدود یک ساعت بعد از نوشیدن مایع سرشار از قند تست قند خون از شما گرفته خواهد شد. در واقع هدف این است که بفهمیم بدن شما در برابر میزان زیادی از قند چه واکنشی نشان می دهد. آیا می تواند سطح آن را کنترل کند یا خیر. به هر حال اگر پزشک به واکنش بدن شما شک کند ممکن است آزمایشات تخصصی بیشتری را انجام دهد. حتی اگر انجام تمامی آزمایشات مربوط به قند خون شما نشان داد که شما در این لحظه دچار بیماری قند بارداری نیستید ممکن است پزشک در هفته‌ها و ماه‌های آینده با توجه به علایمی که نشان می دهید انجام آزمایشات مرتبط با بیماری قند دوران بارداری را تکرار نماید.

ورزش در دوران بارداری یکی از راههای پیشگیری ابتلا به قند خون بارداری است
ورزش در دوران بارداری یکی از راههای پیشگیری ابتلا به قند خون بارداری است

پیشگیری از دیابت بارداری

با اینکه به صورت دقیق راهکاری قطعی برای جلوگیری از قند خون بارداری توسط متخصصین ارائه نشده است، با این وجود توصیه های مهمی در این زمنیه وجود دارد. قبل از بارداری ورزش و رژیم های غذایی مرتبط با آمادگی برای بارداری می تواند تا حدود زیادی به شما کمک کند. در واقع همان طور که می دانید وزن بالا در کنار اشتباهات رایج در رژیم غذایی می تواند خطر مبتلا شدن به دیابت دوران بارداری را افزایش دهد. وزن خود را تا حد نرمال کاهش دهید و وعده های غذایی خود را تقسیم کنید. به جای خوردن وعده های غذایی حجیم آن ها را در طول روز پخش کنید و از حجم آن ها بکاهید. ورزش سبک و منظم علاوه بر تنظیم کردن تمامی فعل و انفعالات درونی بدن شما، به اعتماد به نفس و افزایش سطح روحیه شما بسیار کمک خواهد کرد.

درمان دیابت بارداری

درمان بیماری قند بارداری عموماً به دو دسته تغییر سبک زندگی و دارو درمانی تقسیم می شود. حقیقت این است که دیابت با گسترش زندگی مدرن افراد بیشتری را در معرض خطر قرار می‌دهد. بنابراین همان طور که اشاره شد لازم است تا از برخی از رفتارها و سبک زندگی گذشته تان فاصله بگیرید. اگر پزشک در شما تشخیص دیابت دوران بارداری داده است بایستی از مصرف هر نوع شیرینی جات تا حد ممکن جلوگیری نمایید. حتی مصرف میوه های شیرین در این دوران بایستی به شدت تحت کنترل و نظارت شما انجام شود.

درمان دیابت بارداری
درمان دیابت بارداری با تعییر سبک زنگی

علاوه بر این تحقیقات نشان می دهد که مصرف الکل و دخانیات می‌تواند شرایط یک فرد مبتلا به قند بارداری را وخیم‌تر کند. ورزش منظم و سبک یکی از شاهرگ های حیاتی مقابله با دیابت بارداری است. در این زمینه بهتر است که با توجه به ویژگی های جسمی منحصر به فرده خود با پزشک معالج مشورت نمایید تا نوع و مقدار ورزشی که باید انجام دهید را به شما توصیه نماید. به هر حال تغییر سبک زندگی تنها گزینه درمانی دیابت دوران بارداری نیست.

درمان دیابت بارداری با انسولین

برخی از مادران ممکن است با توجه به شرایط حساس دوران بارداری و وضعیت جنین مصرف داروهای مقابله با دیابت را آغاز کنند. مهمترین دارویی که در این زمینه استفاده می شود و همگی ما با آن آشنا هستیم انسولین است. انسولین هورمونی است که به صورت طبیعی از لوزالمعده ترشح می شود و به کنترل سطح قند خون ما کمک می کند. به هر حال تحت شرایطی میزان سطح این هورمون در خون ما کافی نیست و بایستی آن را به صورت دارو دریافت نماییم. در واقع درمان قند بارداری با انسولین یکی از قوی ترین و آخرین روشهای توصیه شده است. هنگامی که درمان با انسولین در دستور کار قرار می گیرد، پزشک از شما می خواهد تا آزمایشاتی را در طول دوران درمان انجام دهید تا میزان اثر بخش بودن دز دارویی را که دریافت می‌کنید را در شما تشخیص دهد.

سخن آخر: دیابت دوران بارداری بیماری شایع دنیای مدرن است. تا آنجا که برخی مطالعات نشان می دهد یک نفر از هر ۱۰ مادر باردار به این شرایط دچار خواهد شد. خبر خوب این است که قرار نیست بعد از وضع حمل نیز این شرایط برای ما ادامه داشته باشد. حتی اگر بعد از زایمان نیز مشکل دیابت باقی باشد راهکارهای مراقبتی و درمانی مناسبی در اختیار بشر است تا با این مشکل مقابله کند.


نوشته های مشابه:

۱۳ روش درمان خانگی ورم پا در دوران بارداری
عکس رنگی از رحم چیست ؟ آنچه باید بدانید  
علائم و روش های درمان افسردگی پس از زایمان
مراقبت های دوران بارداری


راهنمای کامل بارداری هفته به هفته و تقویم بارداری را در اینجا بخوانید

راهنمای-بارداری-هفته-به-هفته


مقاله ها و نکات مهم سلامت و تغذیه را حتما بخوانید

سلامت-و-تغذیه


مقاله ها و نکات ضروری روانشناسی کودک و نوجوان را مطالعه کنید

روانشناسی کودک و تربیت کودک

اینستاگرام زرافه جادویی را دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست