نکات مهم مراقبت های دوران بارداری

مراقبت زن باردار قبل و حین بارداری به داشتن فرزندی سالم کمک می کند. در واقع بهتر است بگوییم مراقبت های دوران بارداری به شما اطمینان بیشتری می دهد که کودک دلبندتان یک زندگی سالم را شروع خواهد کرد. مراقبت های ویژه دوران بارداری شامل تغذیه مناسب و عادت های خوب زندگی قبل و در حین بارداری است.  پیش از اقدام به بارداری با پزشک متخصص مشورت کنید. مراقبت های ویژه دوران بارداری (Prenatal cares) شامل برخی مراقبت های پزشکی و بهداشتی مانند چکاپ ها و آزمایش های مادر و جنین، روش های تغذیه ای و اقداماتی است که به زن باردار برای کاهش خطر بیماری یا مرگ برای مادر، سقط جنین، عفونت ها، خطر تولد نوزاد نارس یا کم وزن و جلوگیری از تولد نوزادی دارای نقایص مادرزادی است. اگر جایی به کلمه پره ناتال برخورد کردید، منظور همین احتیاط هایی است که در این مقاله برای شما شرح داده خواهد شد:

مراقبت های ویژه دوران بارداری
مراقبت های ویژه دوران بارداری

 

انتخاب پزشک مناسب: قبل از اقدام به بارداری تحقیقات لازم را برای انتخاب پزشک متخصص زنان انجام دهید. سعی کنید برای مراقبت های قبل از بارداری، حین بارداری و همچنین مراقبت های پس از زایمان، پزشکی را انتخاب کنید که علم کافی و تجربه کافی داشته باشد و دسترسی به وی برای شما آسان باشد تا در مواقع مورد نیاز به راحتی بتوانید وی را ملاقات کنید.

مصرف اسید فولیک: اگر قصد باردار شدن دارید یا متوجه شده‌اید که باردار هستید باید، حداقل روزانه ۴۰۰ میکروگرم (۴/۰ میلی گرم) اسید فولیک مصرف کنید. رسیدن این میزان اسیدفولیک به بدن مادر، خطر نقص نوزاد هنگام تولد را کاهش می‌دهد. مکمل های ویتامین حاوی این میزان اسید فولیک در هر کپسول هستند. مصرف مکمل های دارویی باید با مشورت پزشک و صلاحدید پزشک معالج تان باشد. برخی از مکمل ها در دوران بارداری دارای عوارضی هستند که بایستی پیش از مصرف با پزشک خود در مورد آن مشورت کنید.

مصرف الکل و سیگار را متوقف کنید: اگر پیش از بارداری سیگار میکشید از زمانی که تصمیم گرفتید باردار شوید بایستی آن را ترک کنیم همچنین مصرف مشروبات الکلی به صورت تفریحی نیز ممنوع است در این دوران میزان مصرف کافئین را نیز محدود کنید.

مراقبت‌های دوران بارداری معمول شامل موارد زیر است:
 • ویزیت تریمستر اول: ویزیت ماهانه مادر در طی سه ماهه اول بارداری یعنی از هفته ۱ تا ۲۸. در مجموع ۳ ویزیت. (تریمستر به معنای سه ماهه بارداری است)
 • ویزیت چهارم در حد فاصل هفته ۲۸ تا ۳۶ بارداری.
 • ویزیت‌های هفتگی از ۳۶هفته تا زمان زایمان (زمان زایمان بین هفته ۳۸ تا ۴۲ بارداری است)
 • ارزیابی نیازهای پره ناتال و بررسی وضعیت خانواده

مراقبت های پزشکی و انجام آزمایش در بارداری: در طول دوران بارداری برای مراقبت های دوران بارداری بار ها و بار ها پزشک خود را ملاقات خواهید کرد. بسته به ماه بارداری شما مراقبت ها متفاوت خواهد بود. مراقبت های سه ماهه اول بارداری با مراقبت های سه ماهه دوم بارداری و سه ماهه سوم بارداری متفاوت است. در هر یک از این مراحل پزشک شما ممکن است آزمایش هایی را برایتان تجویز کند تا از روند رشد جنین اطمینان حاصل نماید. این آزمایش ها همچنین بروز هر گونه مشکلی در سلامت جنین را به پزشک اطلاع خواهد داد؛ از جمله آزمایش های دوران بارداری می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • آزمایش های سونوگرافی در ماه های مختلف برای مشاهده روند رشد کودک در زمان مقرر.
 • آزمایش میزان گلوکز خون برای بررسی دیابت بارداری
 • آزمایش خون برای بررسی طبیعی بودن دیه خون جنین
 • اکو کاردیو گرافی برای بررسی سلامت قلب جنین
 • آمنیوسنتز برای بررسی نقایص نوزاد در هنگام تولد و مشکلات ژنتیکی احتمالی
 • آزمون شفافیت نوچال برای بررسی مشکلات ژنی در جنین
 • آزمایش هایی برای بررسی بیماری بیماری های مقاربتی در مادر
 • آزمایش خون برای تعیین گروه خونی و RH خون جنین
 • بسته به سابقه بیماری در خانواده والدین ممکن است در مراحل مختلف پزشک آزمایش های غربالگری را برای بررسی مشکلات ژنتیکی جنین تجویز نماید.
مراقبت های ویژه دوران بارداری - سونوگرافی‌های دوران بارداری
سونوگرافی‌های دوران بارداری – احتیاط های دوران بارداری
سونوگرافی در تشخیص موارد زیر کاربرد دارد:

تشخیص بارداری (غیرمعمول است)

بررسی چندقلویی بررسی خطرات احتمالی برای مادر (سقط، بارداری نابجا و بارداری مولار یعنی زمانی که تخمک بارور شده بجای تبدیل شدن به جنین به توده ای گوشتی تبدیل می شود)

بررسی ناهنجاری های جنین (اسپینا بیفیدا یا داشتن مهره شکاف دار در ستون مهره ها، شکاف کام)

تعیین عقب ماندگی رشد داخلی رحم و کوچک ماندن رحم

بررسی نمو بخش‌های مختلف بدن جنین مثل قلب، مغز، جمجمه، کبد، معده و استخوان‌ها

بررسی مشکلات احتمال مایع آمنیوتیک و بندناف تعیین زمان وضع حمل

معاینات بالینی مادر معمولاً شامل موارد زیر است:
 • بررسی وضعیت سلامت مادر
 • بررسی فشار خون مادر
 • اندازه گیری قد و وزن مادر و تعیین شاخص BMI یا توده بدنی
 • معاینه لگنی
 • کنترل ضربان قلب جنین با سونوگرافی با امواج فراصوتی یا همان روش داپلر
 • آزمایش خون و ادرار مادر برای تشخیص مشکلات احتمالی 

اگر بارداری پرخطر دارید نیاز به مراقبت های ویژه بارداری نیز دارید. در این زمان شما ممکن است به دفعات بیشتری به پزشک مراجعه کرده و آزمایش های اضافی انجام دهید. بیشتر شکایات خانم های باردار در مورد بیماری صبحگاهی، سردرد، پا درد و سایر دردهای دوران بارداری، اختلال خواب در بارداری، تغییر شرایط پوست و مشاهده جوش صورت در بارداری و ریزش مو در بارداری و خونریزی واژن در اوایل دوران بارداری است. هیچ دو بارداری یکسان نیست. احتیاط های دوران بارداری برای هر خانم و یا در دفعات مختلف بارداری یک خانم ممکن است متفاوت باشد. برخی خانم ها در دوران بارداری علائم کمتری دارند. برخی در حین بارداری مانند روزهای دیگر زندگی به تمامی وظایف خود رسیده و به مسافرت می‌روند؛ اما برخی مجبور می‌شوند ساعات کار خود را کم کنند یا حتی محل کار خود را ترک کند. برخی خانم های باردار برای داشتن یک بارداری سالم به روزها یا هفته ها استراحت مطلق نیاز دارند. داشتن عوارض بارداری یا نداشتن آن هیچ نشانه‌ای مبنی بر سالم بودن یا بیمار بودن جنین شما نیست. علت این امر به شرایط بدن خانم و شرایط زندگی زوجین برمی گردد و ممکن است عوارض بارداری شما را مجبور کند تا دفعات بیشتری با پزشک خود ملاقات داشته باشید و مراقبت‌های ویژه‌ای از شما به عمل آید.

عوارض شایع دوران بارداری که نیاز به مراقبت نیز دارند عبارتند از:
 • دیابت دوران بارداری
 • فشار خون بالا در دوران بارداری
 • پری-اکلامپسیا (pre-eclampsia) از عوارض دوران بارداری و یک اختلال چندارگانی است که در ۳ تا ۵ درصد از حاملگی‌ها در کشورهای غربی رخ می‌دهد. این بیماری یکی از علت‌های مهم مرگ و میر مادران باردار است که بعد از هفته بیستم بارداری بروز می­یابد و از طریق اندازه گیری فشار خون قابل تشخیص است. اگر فشار خون سیستولیک بیشتر از ۱۴۰ میلی‌متر جیوه یا دیاستولیک بیشتر از ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد که معمولاً همراه با پروتئینوری همراه است، این عارضه بروز یافته است.
مراقبت های ویژه دوران بارداری - آزمایش تشخیص دیابت بارداری
آزمایش تشخیص دیابت بارداری – عوارض دوران بارداری

 

در صورت حاملگی پزشک در مورد مراقبت های ویژه دوران بارداری با شما صحبت خواهد کرد که در صورت دیدن این علائم بایستی رعایت شوند: تغییرات در دهانه رحم در اوایل دوران بارداری و پس از آن مشکلات جفت که ممکن است جفت پایین آمده و دهانه رحم را بپوشاند و از رحم جدا شود. حتی ممکن است جفت به خوبی کار نکند. خونریزی واژن بعد از زایمان زودرس، عدم رشد مطلوب جنین، مشکلات پزشکی و بیماری در جنین. تمامی این موارد نیازمند رعایت احتیاط های دوران بارداری هستند.

فکر کردن در مورد مشکلات احتمالی که ممکن است در دوران بارداری با آن مواجه شوید ترسناک است؛ اما آگاهی از این نکات بسیار پر اهمیت بوده تا در صورت مشاهده هر یک از علائم غیر معمول به پزشک خود مراجعه کرده و با وی در میان بگذارید.

در دوران بارداری علاوه بر اینکه در مورد کودک آینده‌تان رویا پردازی می کنید، باید به روند زایمان و انتظاراتی که در حین زایمان دارید نیز بیاندیشید. برای مثال در مورد چگونگی مدیریت درد زایمان، و در مورد اپیدورال در زمان زایمان یا زایمان بی درد همراه با بیهوشی و بی حسی، تصیم‌گیری در مورد انجام اپیزیوتومی (شکاف بین دهانه واژن تا مقعد)، و شخصی که در هنگام زایمان می خواهید در کنار شما باشد صحبت کرده باشید. همچنین پیش از فرا رسیدن زمان زایمان بایستی وسایل مورد نیاز خود را آماده کرده و بسته بندی کنید تا در موقع لازم آماده باشد و وقت شما را تلف نکنند.

برنامه ریزی در مورد انجام سی سکشن یا همان سزارین: برخی خانم‌ها به دلیل شرایط خاصی که دارند، یا شرایط خاصی که جنین آنها با آن مواجه است، یا ترس از زایمان طبیعی ترجیح می‌دهند که فرزند خود را از طریق سزارین به دنیا بیاورند. اگر شما نیز این تصمیم را دارید، بایستی از پیش با پزشک خود مشورت نموده و اقدامات لازم پیش از این عمل را انجام دهید. در این زمان گاهی ممکن است نیاز به زایمان زودتر از موعد باشد گاهی حتی شرایط جنین به شکلی است که بایستی با وکیوم بیرون کشیده شود.


نوشته های مشابه:

۱۳ روش درمان خانگی ورم پا در دوران بارداری
عکس رنگی از رحم چیست ؟ آنچه باید بدانید
علائم و روش های درمان افسردگی پس از زایمان
دیابت بارداری چیست؟ تشخیص، عوارض و درمان


راهنمای کامل بارداری هفته به هفته و تقویم بارداری را در اینجا بخوانید

راهنمای-بارداری-هفته-به-هفته


مقاله ها و نکات مهم سلامت و تغذیه را حتما بخوانید

سلامت-و-تغذیه


مقاله ها و نکات ضروری روانشناسی کودک و نوجوان را مطالعه کنید

روانشناسی کودک و تربیت کودک

اینستاگرام زرافه جادویی را دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست