پرت کردن اشیاء توسط کودک ، امری طبیعی یا خطرناک

علت پرت کردن اشیاء توسط کودک

پرت کردن اشیاء توسط کودک ، معمولا از سن ۶ ماهگی آغاز می شود که باید آنرا امری طبیعی تلقی کرد. این کار یک پیشرفت در استعدادهای حرکتی آنها به حساب می آید. پرت کردن اشیاء توسط کودک ، تفریحی سرگرم‌کننده و لذت‌بخش برای او هست. نوزاد با این کار دنیای اطرافش را کشف می کند. علاوه بر این به تقویت و رشد حس پنجگانه اش  کمک می‌کند. اگر کودک بداند که می‌تواند با پرت کردن اشیاء به سوی دیگران توجه والدین را جلب کند، حتماً این کار را تکرار خواهد کرد، اما اگر دیدید که او این کار را تکرار می‌کند و یا باعث ایجاد ناراحتی و درد در کودک دیگری می‌شود در این صورت بلافاصله او را از محیط دور کرده و با آرامش ولی قاطع به او گوش‌زد کنید.

علت پرت کردن اشیاء توسط کودک آموختن مهارت جدید لذت بخشی است که با آن می توانند انگشتانشان را باز کرده و چیزی را رها کنند. پس به جای این که او را کاملا از پرت کردن منع کنید؛ فرصت هایی فراهم کنید که یاد بگیرد چه چیزهایی را پرت کند و چه چیزهایی را نمی تواند پرت کند.

هنگامی‌ که کودک شروع به پرتاب کردن اشیاء می‌کند، نه تنها بسیار به خودش می‌بالد که یک مهارت جدید را کشف کرده، بلکه والدین نیز باید خوشحال باشند که او یک مرحله رشد دیگر را نیز طی کرده است، هرچند که این امر ممکن است آنها را خوشحال نکند که او ماکارونی را از بشقابش بر روی زمین بریزد و یا پستانکش را در خیابان از دهانش به بیرون پرت کند.

پرت کردن اشیاء توسط کودک- طرز برخورد با کودکی که اشیاء را پرت می کند
پرت کردن اشیاء توسط کودک

طرز برخورد با کودکی که اشیاء را پرت می کند

کودک پرتاب کردن اشیاء را به صورت آزمایشی شروع می‌کند و اگر شما سریع وسیله را بردارید و به او بدهید این کار به زودی به صورت یک بازی در می‌آید. ابتدا پرتاب کردن را به عنوان یک رفتار یادگیری در نظر بگیرید و به آن توجه نکنید، چون در غیر این صورت این رفتار را تقویت کرده و در جهت منفی سوق خواهید داد. متوقف کردن نوزاد در سنین پایین از پرت کردن اجسام بی‌فایده است، در عوض به او نشان دهید چه چیزهایی را می‌تواند پرت کند و چه مکانی برای این بازی آموزنده مناسب است.

در طرز برخورد با کودکی که اشیاء را پرت می کند تنها در صورتی وارد عمل شوید که کودک‌تان در حال پرت کردن چیزی است که خطر دارد و ممکن است به خودش یا دیگران آسیب بزند. انتخاب‌هایی به او بدهید که در مکان و زمان مناسب پرتاب کردن‌شان ضرر چندانی ندارد، مثلا در خانه توپ کوچکی در اختیارش بگذارید یا یک بالشت نرم و سبک یا در بیرون یک مشت سنگ برای پرتاب کردن در رودخانه تا او با آن‌ها غریزه پرتاب کردن را ارضا کند.

باید این پیغام را به کودک بدهید که پرتاب کردن مشکلی ندارد به شرطی که شی درستی برای پرتاب کردن انتخاب شود. پرتاب کردن‌هایی که از روی خشم و عصبانیت رخ می‌دهد را نادیده بگیرید، چرا که اگر کودک بفهمد به وسیله این رفتار می‌تواند نظر شما را جلب کند آن را بار‌ها و بار‌ها تکرار خواهد کرد. در عوض به او بگویید «اگر عصبانی هستی بهتره حرف بزنی، اینجوری من بهتر می‌فهمم مشکلت چیه.» به روش‌های مختلف او را به استفاده از کلمات و بیان احساساتش تشویق کنید.

مثلا اگر کودک شما با پرتاب کردن مکعب چوبی در حال آسیب رساندن به کودک دیگری است، با‌‌ همان آرامش او را منع کرده و بگویید «این کار خطرناکه» و به طور موقت از روش محرومیت استفاده کنید که بسته به سن کودک از ۳۰ ثانیه تا چند دقیقه می‌تواند باشد. مراقب تن صدای‌تان باشید، هیچ اشکالی ندارد اگر با تن صدا و لحن‌تان به کودک بفهمانید که از این کار او ناراحت شدید اما هرگز عصبانیت را در صدای‌تان نشان ندهید. پرت کردن اشیاء توسط کودک را به یک بازی تبدیل کنید.

پرت کردن اشیاء توسط کودک را به یک بازی تبدیل کنید

اسباب‌بازی‌هایی که برای پرتاب کردن خطرناک هستند را به پایه صندلی با نخ کوتاه ببندید و در عوض وسایلی که خطری ندارند را در کنار آن‌ها آزاد بگذارید تا کودک با امتحان بفهمد چه وسایلی را نمی‌تواند پرت کند. قاطع باشید و با صدایی روشن و آرام اما بدون عصبانیت کودک را از پرت کردن اشیاء منع کنید. بعد از هر بار پرت کردن وسایل را جمع نکنید و برای مرتب کردن از خود او کمک بگیرید.

با او چهارزانو روی زمین بنشینید و بگویید «ببینم حالا کی برنده می‌شه؟ کی می‌تونه زود‌تر اینا رو جمع کنه؟» برای بچه‌های بزرگ‌تر از روش هشدار استفاده کنید، اگر چیزی را پرت کرد، بار اول به او برگردانید ولی بگویید: «اگر دوباره پرتش کنی، برای مدتی مال من می‌شه» و بعد اگر دوباره این اتفاق افتاد برای مدتی وسیله مورد نظر را برای خودتان نگه دارید و اگر باز تکرار شد مدت زمان را اضافه کرده و حتی در طول روز کودک را از آن وسیله محروم کنید.

 

نوشته های مشابه
نکاتی در مورد ایمنی اسباب بازی کودک
تشویق کودک به ورزش کردن
برد و باخت در بازی و اهمیت آن برای کودک
بازی عروسک گردان

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/BhOqFcXFF7X/

نوشتهٔ بعدی
نحوه پاسخ والدین به پرسش های کودکان
نوشتهٔ پیشین
ناخواسته رفتار بد کودک را پاداش ندهید

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up