آشنا کردن کودک با مفهوم وزن

آموزش مفهوم وزن به کودک با بازی ترازوی دستی

برای آشنا کردن کودک با مفهوم وزن و آموزش مفهوم وزن به کودک ، یک ترازوی دستی برای کودک تهیه کنید. اشیای متفاوت با وزن های متفاوت و حجم های تقریباً یکسان به کودک بدهید، وسایلی همچون « سنگریزه، پنبه دانه، قاشق فلزی، تکه ای نان، کبریت، باطری کوچک، توپ لاستیکی یا پلاستیکی و….» ؛ اجازه دهید تا کودک فرق وزن های متفاوت را درک کند و اشیایی را که تقریباً هم وزن هستند ، در کنار هم قرار دهد.
این بازی برای کودکان یک تا دو ساله پیشنهاد می شود .
این کار آن ها را با مفهوم  اندازه گیری به طور غیر مستقیم آشنا می‌سازد.

از طرف دیگر، آموزش مفهوم وزن به کودک را می‌توان با مقایسه‌ی اشیاء آغاز کرد. دو شی را در دو کفه‌ی ترازو می‌گذاریم و از کودک می‌خواهیم ببیند کدام کفه بالا و کدام پایین‌تر است تا از این طریق نسبت به سبک یا سنگین بودن اشیاء قیاس عینی داشته باشد.

 آشنا کردن کودک با مفهوم وزن
آشنا کردن کودک با مفهوم وزن

مرحله‌ی بعد مقایسه و اندازه گیری اجسام به وسیله‌ی معیارهای قراردادی است. این قبیل معیارها را می‌توان از هر جنسی انتخاب کرد – واشر فلزی بزرگ، وزنه‌ی ماهیگیری یا سنگ برای این منظور مناسب است.

بعد از مدتی از وزنه‌های فلزی استاندارد استفاده می‌شود تا کودکان با وزنه‌های صدگرمی، دویست و پنجاه گرمی و نیم کیلویی آشنا شوند.

آن ها، بعد از آشنایی با مقیاسات وزن، به این نکته پی می‌برند که ارتباط بین واحدها ارتباطی پیچیده است. این نسبت ها را فقط باید به شکل قراردادی آموزش داد. به این منظور استفاده از یک میزان، که وزن انسان را می‌سنجد مفید است.

کودکان با خواندن شماره‌ای که عقربه روی صفحه نشان می‌دهد وزن شیئ را تعیین می‌کنند. این کار آن ها را با اندازه گیری غیر مستقیم آشنا می‌سازد زیرا با خواندن صفحه‌ی میزان توجه آنها به این مسأله جلب می‌شود که سنگینی سبب حرکت و انتقال عقربه از صفر می‌شود.

آشنا کردن کودک با مفهوم وزن

برای آموزش مفاهیم وزن از آب بازی استفاده کنید. اشیاء سبک روی آب شناورند و اشیاء بزرگ و سنگین مثل فلزها غیرشناورند.

۱. تصاویری به کودک نشان داده می شود و از او خواسته می شود که تفاوت آن ها را از نظر چاقی، لاغری، پهنی، باریکی، بیش تر، کم تر، دور، نزدیک، قبل، بعد و گرما و سرما بیان کند.
۲. تصاویری به کودک نشان داده می شود و از او خواسته می شود که تفاوت آن ها را از لحاظ جهت بیان کند. به کودک آموزش دهید که عقب و پشت سر و جلو و پیش رو معنای یکسانی دارند. بعد از کودک بخواهید که اعضای چپ و راست بدن را نشان دهد.

 

 

نوشته های مشابه
بازی عروسک گردان
یادگیری جدول ضرب ،آموزش مفاهیم ریاضی به کودک
آموزش اعداد با انگشتان دست
آموزش رنگ ها به کودکان با بازی

لینک اینستاگرام 
https://www.instagram.com/zarafeyejadooyi/

نوشتهٔ بعدی
بازی حفظ تعادل روی طناب
نوشتهٔ پیشین
بازی عروسک گردان

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست