اسباب بازی کودک را درست انتخاب کنید

انتخاب هدفمند اسباب بازی کودکان

اسباب بازی کودک فقط برای بازی کردن نیستند. اسباب بازی کودکان باید جذاب باشد، مناسب سن کودک باشد و برای او  ایمن باشد . به یاد داشته باشید که بازی در رشد اجتماعی فیزیکی ذهنی و عاطفی کودک شما نقش مهمی دارد. برای همین شما باید به اسباب بازی کودک به چشم ابزار آموزشی نگاه کنید. بازی برای کودک عین زندگی است. در حقیقت تصور دنیایی بدون بازی و اسباب بازی برای کودک غیرممکن است. اسباب بازی به رشد و تکوین شخصیت کودک کمک می کند.

لازم نیست، برای کودک همیشه اسباب بازی های جدید بخریم. گرچه ممکن است هراز چندی از یکی از آنها خسته و ناراحت شود، لذا مناسب است برخی از آنها را پنهان کنیم و هنگامی که از اسباب بازیش خسته شد و اسباب بازی جدید طلب کرد، یکی از آنها را به او بدهیم. در این صورت مثل وقتی که اسباب بازی جدیدی به او می دهیم خوشحال و خرسند خواهد شد .

اسباب بازی هایی که مناسب سن کودک نباشد، سرگرمش نمی کند و به علت عدم توانایی در تسلط و کنترل آن، نامیدش می کند. در این حالت نیز بهتر است که آن را به کناری بگذاریم و پس از چند ماه آن را به او عرضه کنیم.

اگر برخی اسباب بازی ها را از کودک مخفی می کنید و سپس به تدریج به او می دهید، کودک فرض می کند که هر روز اسباب بازی جدیدی دریافت کرده است. این بهترین روش برای سرگرمی و بازی او است، مثلاً می توانید قبل از این که بیدار شود آن را در رختخوابش قرار دهید.

کودک از طریق بازی با عروسک ها، ماشین ها، قطارها، هواپیماها، وسایل خانگی کوچک و… نقش های مختلف زندگی را فرا می گیرد و تصویری از وظایف افراد جامعه در ذهن خود می پروراند. بازی کار کودکان است و وسیله کار آنها اسباب بازی است. کودکان نیز همچون بزرگسالان که برای انجام کارهای شان نیاز به وسایل و ابزارهای مناسب دارند، به اسباب بازی هایی متناسب با سن، جثه و نوع فعالیت شان احتیاج دارند. حتی کودکانی که اسباب بازی تخصصی و ویژه ای ندارند، در طول روز، خود را با انواع وسایل خانه اعم از کاسه، بشقاب، قاشق، تلفن، کمد لباس ها و… سرگرم می کنند.

اسباب بازی کودک را درست انتخاب کنید
اسباب بازی کودک را درست انتخاب کنید

مفیدترین اسباب بازی ها برای کودکان

به طور خلاصه, مفیدترین اسباب بازی ها آن هایی هستند که به بیش ترین اقدام را در بخش کودکی نیاز دارند. هر چه کودکان بیشتری از ذهن و بدن خود استفاده کنند, بیشتر یاد می گیرند. آیا اسباب بازی ها می توانند ” بچه مرا دقیق تر کنند ” چون بسته بندی ها و تبلیغات آنها اغلب این ادعا را دارند؟ احتیاط کنید. بیشتر محصولاتی که این ادعا را دارند, هوش کودکان را افزایش نمی دهند.

در حقیقت, آیتم های خانگی ایمن (کاسه های پلاستیکی برای پر کردن و دفن کردن, بالش برای بالا رفتن و درست کردن غار, لباس های خاص برای پوشیدن) اغلب بهترین ابزار یادگیری هستند. به یاد داشته باشید, هر چه کودک شما از ذهن و بدن خود بیشتر برای حل مشکل و توسعه ایده هایش استفاده کند, بیشتر یاد می گیرد. سعی کنید با توجه به سن کودک تان وسایل زیر را در اختیار او قرار دهید.

 • قوطیهای خالی غذا که پلاستیکی باشد.
 • جعبه های خالی پلاستیکی و مقوایی
 • قاشق های چوبی، ظرف های پلاستیکی، لیوان ها و بشقابهای مقوایی
 • جعبه های کوچک و بزرگ که باز و بسته کردن آنها آسان باشد، مانند جعبه های خالی دارو، پاکت خالی سیگار، جعبه ی چای خشک و… توجه داشته باشید که هیچ گاه قوطی ها و بطری های شیشه ای به وی ندهید.
 • دستمال حمام
 • پاکت های کاغذی (کبیسه های پلاستیکى ممکن است اورا در معرض خفگی قرار دهد).
 • جوراب هایی کهنه و سوراخ
 • گیره لباس
 • سوهان ناخن، و برس لباس
 • قرقره ی خالی نخ با چسبب نواری
 • کاغذ آلومینیم، باقیمانده کاغذ دیواری یا کاغذ کادو
 • راکت تنیس یا توپ های چرمی
 • زیر بشقاب های ساخته از الیاف خرما
 • تکه های موکت یا پارچه
 • کارت های دعوت یا کارت های پلاستیکی
 • کلیدهای قدیمی
 • وسایل تبلیغاتی ، جاسویچی و…

شما می توانید هر چیزی را در اختیار او قرار دهید، به شرط آن که به سلامت وی لطمه نزند. یک جعبه ی فلزی شیرینی و یا جعبه ی خالی کفش را بردارید و برخی وسایل فوق را در آن بگذارید. این جعبه در مواقع بسیاری مفید واقع خواهد شد؛ مثلاً هنگامی که با تلفن صحبت می کنید، آشپزی می کنید، خیاطی می کنید و یا می خواهید او را سرگرم کنید تا به استراحت بپردازید.

معیار های مهم در انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان

کیفیت: کیفیت یک مساله بسیار بزرگ در زمان خرید اسباب بازی ها است, نه تنها به این خاطر که اسباب بازی های با کیفیت بالا معمولاً ایمن تر هستند, بلکه به این دلیل که آن ها هم دوام بیشتری دارند. بسیاری از اسباب بازی هایی که برای این گروه سنی مناسب هستند توسط کودک شما (و کودکان بعدی) برای ساله ای زیادی بهره مند خواهند شد. بهتر است کمی پول خرج کنیم تا مطمئن شویم که از آن ها فاصله دارند.

سن مناسب:  در سال های قبل از مدرسه, بازی آن ها تا حد زیادی تقلید از کاری است که آن ها در دنیای اطرافشان می بینند. اسباب بازی های پیش دبستانی همه چیز درباره تخیل هستند, باور می کنند و بازی می کنند, بنابراین بهترین اسباب بازی ها برای این گروه سنی, اسباب بازی هایی هستند که از ابزارهای خود برای زندگی تقلید می کنند.

به دنبال ابزاری بگردید که در کار خود از قبیل لوازم باغبانی, لوازم آشپزی و تلفن استفاده می کنید, اما مطمئن شوید که آن ها اندازه و وزن مناسب کودک شما هستند. به کودک خود یک اسباب بازی (یا ابزار) می دهید که خیلی بزرگ یا سنگین است و باعث می شود که آن ها واقعاً بازی کنند. بسیاری از ابزارهای بزرگ مقیاس کودک وجود دارند, بنابراین مطمئن شوید آن هایی را بیابید که متناسب با سن و مرحله فرزند شما باشد.

ایمنی: زمانی که کودک نوپای شما به سه سال می رسد, می توانید اسباب بازی های کوچک تر یا اسباب بازی هایی را با قطعات کوچک تر شروع کنید, اما این کار را با احتیاط انجام دهید. زمانی که نوزاد شما رسماً از مرحله نوزادی خارج می شود, هنوز زمان هایی هست که اسباب بازی ها به دهان و یا بینی پایان می یابند. اسباب بازی ها با قطعات کوچک باید با نظارت مورد استفاده قرار گیرند و با دقت بعد از استفاده قرار گیرند – به خصوص اگر کودکتان دوستان یا خواهر کوچک تر دارد.

در حالی که کودکان بسیار بزرگ به نظر می رسند, اما واقعیت این است که آن ها هنوز در حال رشد و توسعه هستند .دقت کنید که اسباب بازی های کودک شما هیچ لبه تیز ندارند, یا برآمدگی تیزی دارند که در صورت سقوط می تواند باعث آسیب جدی شود.

قیمت: موقع خرید وسایل بازی تنها به فکر زیبایی و گرانقیمتی و جنبه دکوری بودن اسباب بازی نباشید زیرا در اینصورت به کودکتان اجازه نخواهید داد که با اسباب بازی خود به خاطر جلوگیری از آسیب دیدن آن بازی کند و اگر اسباب بازی دچار آسیب شد ممکن است عصبانی و پرخاشگر شوید. انتخاب یک اسباب بازی گران قیمت سبب می شود که کودک قناعت در زندگی را یاد نگیرد و تجمل گرایی در او نهادینه شود .

بر چه اساسی برای کودکان اسباب بازی انتخاب کنیم؟

 •  انتخاب اسباب بازی نباید همیشه متناسب با جنسیت کودک باشد. در هنگام خرید اسباب بازی مورد نظر برای کودکتان به فکر مهارت های خاصی که مورد نیاز زنان یا مردان هست باشید اما اسباب بازی را با این اجبار که تو دختری یا پسری برای آنها تهیه نکنید. اگر فرزند شما دختر است و ماشین بازی می کند یا پسر است و عروسک بازی را دوست دارد ، نگران نشوید و اجازه بدهید مدتی این کار را تجربه کند.
 • در انتخاب اسباب بازی به انتقال فرهنگ و تغییر الگوهای زیبایی شناسی و هویتی توسط آن اسباب بازی توجه کنید. برای کودک خود اسباب بازی هایی که پوشش های عریان و نیمه عریان و آرایش صورت و اندام خاصی هستند انتخاب نکنید زیرا این گونه اسباب بازی ها الگوهای زیبایی شناسی و هویتی را تنزل و تغییر می دهند.
 • اسباب بازی انتخاب کنید که موجب تحریک حواس کودک شود. هنگام خرید وسیله بازی وسایلی را که به نفع تربیت فرزندتان است تهیه نمایید و اسباب بازی را انتخاب کنید که کمتر صدا تولید کند و بچه ها بتوانند با تمرکز بخشی از آن را در جای مخصوص خود قرار دهند تا برنده بشوند .
طریقه انتخاب اسباب بازی مناسب کودکان
 • به کودکان اجازه دهید تا با بلوک های سازنده و بلوک های پلاستیکی به هم پیوسته, خمیر بازی, قیچی کاری, ماژیک های غیر سمی بزرگ و مداد, رنگ انگشتی و کارت ها, خلاق باشند. در واقع اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که بیان هنری کودک را تشویق می کنند.
 • به دنبال اسباب بازی هایی بگردید که نشان دهنده شخصیت کودکان شما هستند, مانند یک شخصیت اکشن با یک قهرمان محبوب و یا یک اسباب بازی مجلل از کارتون محبوب شان. در واقع اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که کودکان را به دنیا متصل می کند.
 • به دنبال اسباب بازی برای ساختن اسباب بازی برای بچه های هفت ساله باشید. کودکان در این سنین از بازی با مدل سازی گل, اسباب بازی, اسباب بازی, ابزارهای موسیقی ساده کودکان, کتاب ها و پازل پازل سینما لذت می برند.
 • توسعه و رشد اجتماعی در سنین پایین بسیار مهم است. کودکان را به داشتن دوست و به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های خود با آنها تشویق کنید. اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که می توانند با دوستان مشترک باشند
 • اسباب بازی هایی را انتخاب کنید که فعالیت در سنین ۵ و بالا را ارتقا می دهند.کفش های اسکیت, دوربین های کودکان, سورتمه, بادبادک, نقاشی, لوازم دوخت و ابزار پیچیده را انتخاب کنید. یک دوچرخه راه عالی دیگری برای به دست آوردن کودکان بیرون و بازی است بسته به اندازه کودک, چرخ ها باید چند اینچ و یا چند اینچ باشد.
چه اسباب بازی با چه ویژگی هایی برای فرزندم انتخاب کنم؟
 • برای کودکان بزرگ تر, به دنبال اسباب بازی هایی بگردید که آن ها را در محیط خود درگیر می کند. اتومبیل ها, هواپیماهای بدون سرنشین, هواپیماهای بدون سرنشین, آزمایش های علمی, کیت های جاسوسی, تلسکوپ, یا هر چیز دیگری که حافظه ایجاد می کند را امتحان کنید.
 • اسباب بازی هایی را بخرید که بر تعامل در کودکان بزرگ تر تاکید می کنند. بازی های تعاملی مانند پازل, بازی های تخته ای و دومینو به بچه های بزرگ تر اجازه می دهند با هم بازی کنند. اسباب بازی های پیش دبستانی برای تحریک تخیل کودکان شما طراحی شده اند و علاقه به یادگیری را تشویق می کنند, اما بیشتر از هر چیز, بسیار سرگرم کننده هستند. این راهنما به شما کمک می کند بهترین اسباب بازی های قدیمی را انتخاب کنید و مطمئن شوید که زمان بازی برای همه سرگرم کننده است.
 • تنوع پذیری در هنگام خرید اسباب بازی برای فرزند خود فراموش نکنید. در هنگام خرید اسباب بازی برای فرزند خود از تعداد قابلیت های وسیله مطلع شوید و برای کودکتان اسباب بازی انتخاب نمایید که در خود امکان چند نوع بازی مختلف را دارند زیرا این گونه اسباب بازی ها برای مدت طولانی تری مورد علاقه بچه ها هستند.
 • درانتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک فعالیت بدنی کودک را در نظر بگیرید. اسباب بازی ها باید توان جسمی بچه ها را به کار گیرند تا قدرت آنها افزایش یابد و تخلیه انرژی صورت گیرد و سبب آرامش روحی و جسمی آنها شود پس نباید اسباب بازی برای کودک انتخاب کنید که کودک را در حد یک تماشاچی نگه دارد زیرا بچه ها می خواهند با بازی برای زندگی آماده شوند .

 

نوشته های مشابه
نکاتی در مورد ایمنی اسباب بازی کودک
تقویت و پرورش حس بینایی نوزاد
طریقه استفاده از کالسکه بچه
بررسی اختلالات رفتاری در کودکان

لینک اینستگرام:
https://www.instagram.com/zarafeyejadooyi/

نوشتهٔ بعدی
برخورد صحیح با عادت بد کودک
نوشتهٔ پیشین
اهمیت آموزش مهارتهای دست ورزی به کودکان

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست