هفته هجدهم بارداری


هفته هجدهم بارداری - هفته ۱۸ بارداری - تپش قلب در بارداری
هفته هجدهم بارداری – هفته به هفته بارداری

وضعیت جنین درهفته هجدهم بارداری

 در هفته هجدهم بارداری اگر این هفته سونوگرافی داشته باشید، احتمالا جنین را در حال مکیدن انگشت شستش یا اخم کردن خواهید دید. انگشتان جنین تقریبا کامل شده اند و قلبش کاملا شکل گرفته است، به طوری که شما می توانید ساختمان متفاوت قلب وی را در سونوگرافی بینید. در هفته ۱۸ بارداری حواس پنج گانه جنین به سرعت در حال رشد هستند. در این مرحله او پرزهای چشایی زیادی دارد که فعلا به آنها نیازی ندارد. استخوان گوش درونی و پایه عصبی گوش که از انتهای آن به مغز متصل می شود به قدر کافی شکل گرفته است به طوری که جنین می تواند صدای بلند محیط را بشنود و از جا بپرد.

در هفته ۱۸ بارداری او همچنین می تواند صدای ضربان قلب شما و خونی که از طریق بند ناف پمپاژ می شود را حس نماید. اگر حتی در این مدت نور به داخل رحم بتابد، می تواند آن را تشخیص دهد. از آنجایی که اندام های اصلی وی مانند قلب و کلیه ها به سرعت در حال شکل گیری هستند، او غالبا بدون خمیدگی به حالت نشسته درون رحم شما قرار دارد تا فضای بیشتری برای آنها ایجاد کند.

در هفته ۱۸ بارداری جنین ۲۰۰ استخوان دارد، که روز به روز سخت تر می شوند، در حالی که هنگام تولد، ۳۰۰ استخوان خواهد داشت که تعدادی از آنها تحلیل می روند و به ۲۰۶ استخوان در بزرگسالی می رسد. در هفته ۱۸ بارداری جنین شما به اندازه جفت است که وظیفه غذا و اکسیژن رسانی را بر عهده دارد. جفت همچنین یک سیستم دفع مواد زائد است که زائدات جنین را وارد جریان خون شما می کند و این مواد زائد از طریق کلیه و کبد شما تصفیه می شود.

قد جنین : ۱۴.۴سانتی متر
وزن جنین : ۱۷۰ گرم

 

وضعیت مادر در هفته هجدهم بارداری

در هفته ۱۸ بارداری اضافه وزن شما ۴ تا ۶ کیلوگرم می‌شود. اگر از این مقدار بیشتر وزن اضافه کرده‌اید بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. در این زمان رحم به خوبی زیر ناف احساس می‌شود. هم زمان که رحم رشد می‌کند نقطه تعادل در بدن تغییر می‌کند و این باعث کم تعادلی بدن می‌شود. در هفته ۱۸ بارداری ممکن است هورمونی به نام «ریلاکسین» در بدن ترشح شود که بدن را سست و شل می‌کند و ایستادن به همین دلیل با مشکل روبه‌رو می‌شود و در ناحیه کمراحساس درد می‌کنید.

در سه ماه دوم بارداری فشار خون کم می‌شود. در این زمان سعی کنید هرگز به سرعت از جای خود بلند نشوید. ممکن است دچار سرگیجه شوید. هنگام دراز کشیدن هم به دلیل اینکه رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد. در هفته ۱۸ بارداری البته کم خونی هم ممکن است حالت سرگیجه به شما بدهد. حاملگی غلظت قند خون را تغییر می‌دهد و بالا و پایین رفتن میزان قند خون می‌تواند احساس گیجی و ضعف در پی داشته باشد.

 

علائم طبیعی در هفته هجدهم بارداری

  • تپش قلب در بارداری: اصلا نگران تپش قلب ناگهانی در بارداری نباشید. تپش قلب در بارداری خیلی رایج است زیرا حجم خون تا ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است، و لازم است که اکسیژن رسانی به جنین بیشتر شود. اگر کافئین زیادی مصرف کنید، قلب تان خیلی تند می زند، بنابراین باید میزان کافئین دریافتی را کم یا آن را حذف کنید. معمولا تپش قلب در بارداری یکی از علائم تیروئید فعال است، بنابراین لازم است که در معاینات پزشکی، هرگونه علائم تیروئید را بگویید. در موارد نادری، تپش قلب در بارداری معمولا باعث تنگی نفس می شود که خود آن می تواند نشانه رماتیسم قلبی باشد. اگر مشکل تپش قلب در بارداری  یا تنفسی دارید به پزشک اطلاع دهید. تپش قلب در بارداری به صورت‌های مختلفی نمایان می‌شود. بعضی از آنها احساس ضعف و ناراحتی کرده و سنگین کار کردن قلب را دارند. بعضی حس می‌کنند قلب در حال تپش سریع است. ‌احساس تپش قلب در بارداری به هر صورت که باشد علت‌های بالقوه تپش قلب در بارداری شامل موارد زیر است:

♦ اضطراب یا استرس؛
♦ اثر افزایش حجم خون؛
♦ خوراکی‌های مثل نوشیدنیهای شامل کافئین؛
♦ داروهای سرماخوردگی و آلرژی دارای سودوفدرین؛
♦ اختلال قلبی مثل فشار خون ریوی یا بیماری سرخرگ کرونری؛
♦ آسیب قلبی ناشی از بارداری قبلی؛
♦ یک بیماری نهفته مثل بیماری تیروئید.

  • درد کمر در بارداری: ممکن است هورمونی به نام «ریلکسین» در بدن شما ترشح شود که بدن شما را سست و شل می‌کند و حالت ایستادن در شما به همین دلیل با مشکل رو به‌ رو می‌شود و احساس درد در ناحیه کمر می‌کنید.

       هشدارها در هفته هجدهم بارداری

نوشیدنی های جایگزین غذا: شاید تا به حال متوجه نشده اید که فروشگاه های مواد غذایی پر از نوشیدنی های جایگزین غذا هستند. در حقیقت، این نوع نوشیدنیها، به طور میانگین برای خانم ها احساسی به وجود نمی آورند و اصلا جایگزین مناسبی برای وعده های اصلی غذایی نیستند و معمولا مثل نوشابه های حاوی شکر می باشند. این نوشیدنی ها برای مواقعی که وقت غذا خوردن ندارید، خوب هستند، اما نباید به عنوان وعده غذایی به آنها تکیه کنید. برای خوردن، می توانید از ماست، چند تکه نان، یا سیب استفاده کنید. اگر می خواهید انرژی خود را بازیابید بهتر است از شیر یا ماستی که مخلوط با میوه های نرم مثل طالبی، هلو، توت فرنگی، زردآلو، شاه توت است استفاده کنید. شما می توانید این نوشیدنی ها را درون فلاسک بریزید و از آنها در زمان مسافرت یا حین کار استفاده نمایید.

تغذیه در هفته هجدهم بارداری

♦ غذاهای سرشار از کلسیم مانند شیر کم چرب، ماست و پنیر
♦ سبزیجات (حداقل ۲ فنجان آن باید حاوی مواد سرشار از فولات مانند کلم، بروکلی و اسفناج باشد. )
♦ میوه‌هایی مانند سیب، گلابی و توت فرنگی
♦ حبوبات مانند نان گندمی، جو دو سر یا برنج
♦ پروتئین مثل گوشت گاو، سینه مرغ، بادام و عدس

 

مراقبت های بارداری، بایدها و نبایدهای هفته هجدهم بارداری

  • تقویت انرژی در زمان کار: الان ساعت سه بعدازظهر است و شما خسته هستید و نمی دانید چه کاری انجام دهید. حالا برای تقویت انرژی تان چه کار باید بکنید. به سراغ جوشانده ها نروید. خوردن یک تکه شکلات شاید شما را برای چند دقیقه شاد نگه دارید، اما بعد از مدتی بی حوصله می شوید. غذاهایی را بخورید که حاوی پروتئین هستند و ترکیبات کروبوهیدراتی مثل بیسکویت های سبوس دار باکره بادام زمینی یا یک کاسه برشتوک با شیر بخورید.

   پروتئین باعث راه انداختن سیستم های عصبی مغزتان می شود و ترکیبی از کربوهیدارتها، موج آرام و پیوستهای از انرژی به    راه می اندازد که تا بعدازظهر بتوانید کار کنید. لیوان بزرگ چای یا نوشیدنی های کافئین را دور بریزید و بهتر است که از نوشیدنی های بدون کافئین نه در اواخر شب، استفاده کنید. اگر چه کافئین تنها برای ۲ یا ۳ ساعت در بدن باقی می ماند، اما می تواند   افراد را برای ۱۲ ساعت بیدار نگه دارد. پیاده روی کنید، ۵ دقیقه پیاده روی باعث افزایش پمپاژ خون به قسمتهای مختلف بدنتان می شود.

  • تقویت عضلات رحمی: در دوران بارداری اصلا لزومی ندارد که عضلات رحم خود را تقویت کنید، زیرا جنین این کار را برای شما انجام میدهد. از انجام ورزش های کششی پرهیز نمایید، زیرا باعث باز شدن بیش از حد شکاف ماهیچه های می شود. ورزش های کششی رحمی را بعد از تولد rectus abdonuins نوزاد انجام دهید.
 توصیه های مهم در هفته هجدهم بارداری

 گرفتگی پا در بارداری: گاهی اوقات جزئی ترین مشکلات و بیماری ها باعث بیشترین آزارها می شوند. که گرفتگی پا نمونه ای از این مشکلات است. گرفتگی پا معمولا در قسمت پایینی پا و هنگام شب روی می دهند. این نوع گرفتگیها کاملا دردناک هستند و می تواند خواب شما را به هم بزند. شاید شنیده باشید که گرفتگی پاها بخاطر کمبود پتاسیم یا وجود فسفر زیاد در سیستم غذایی باشد، اما همه اینها خرافات است. پزشکان هنوز علت اصلی گرفتگی را نمی دانند، اما احتمال میدهند که بخاطر پایین آمدن گردش خون در هنگام خواب باشد. بهترین روش درمان گرفتگی پا این است که پا برهنه، روی کاشی خنکی بایستید و پنجه تان را بالا بیاورید.

 

◊من کار پر فشاری دارم، اما می خواهم آرامش داشته باشم تا سلامت جنین ام حفظ شود. در مورد استرس های کار باید چه کار کنم؟

 بارداری به خودی خود استرس به همراه دارد و کارهای پرفشار، وضعیت را بدتر می کنند. بنابراین، به دنبال راهی باشید که آرامش پیدا کنید، زیرا این کار بسیار مهم است و روند زندگیتان بعد از تولد نوزاد استرس آورتر می شود. در طول روز، زمان هایی را برای انجام آرامش در نظر بگیرید. ورزشهایی که در ذیل اشاره شده به شما این امکان را می دهد: سطحی نفس کشیدن خود را تغییر دهید و در مواقعی که عصبی هستید، نفس های عمیق و آرام بکشید. جلسات کوچکی از آرامش دهی باعث کاهش ضربان قلب و فشار خون شما می شود و به بدن شما کمک می کند که واکنش های عصبی را در شرایط استرس زا، فروکش نمایید. شما می توانید حرکات آرامش بخش را در هر زمان و مکان دیگری انجام دهید. نحوه انجام جلسات آرامش بخش به این صورت است که هر زمان احساس عصبانیت کردید، کار را رها کنید و چندین نفس عمیق بکشید و تا چهار بشمارید و چند بار این کار را تکرار کنید. این تمرینات کوچک ایجاد آرامش را پشت ترافیک یا وقتی از همکاران خود ناراحت هستید، انجام دهید.

 

 

نوشتهٔ بعدی
هفته نوزدهم بارداری
نوشتهٔ پیشین
هفته هفدهم بارداری

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up