با ترس کودکان از حیوانات چه کنیم

ترس‌ از حیوانات در کودکان و راههای درمان آن 

ترس کودکان از حیوانات  ، تقریباً در تمامی کودکان وجود دارد و با افزایش سن آن ها کاهش می یابد. ترس از حیوانات معمولا در سن ۲ تا سه سالگی شروع می شود، زیرا در این سن درک کودک بالاتر می‌رود و متوجه خطر حیوانات می شود؛ این ترس گاهی بر اثر تجربه ناخوشایندی مانند نیش زدن زنبور  یا ترس والدین از حیوانات به وجود می آید؛ مثلا هنگامی که شما از سوسک میترسید، باعث می شود این ترس به کودک  هم منتقل شود همچنین علت شایع بودن ترس کودکان از سگ، پارس ناگهانی سگ هاست.

با ترس کودکان از حیوانات چه کنیم

احساسات فرزندتان را تصدیق کنید: «میدانم که سگ های بزرگ را دوست نداری ». اگر در کودکی از چیزی می ترسیدید، به آن اعتراف کرد و توضیح دهید که چگونه با افزایش آگاهی ترستان کمتر شد. او را تشویق کنید تا در مورد دلایل ترسش با شما صحبت کند. در مورد دلایل منطقی که نشان می دهند خطری برای او وجود ندارد، با هم بحث کنید. به این ترتیب، فرزندتان متوجه می شود که ترسیدن اشکالی ندارد، اما لازم نیست از شدت ترس خشکش بزند.

طبق نظریهٔ «بمیر یا بمان» با فرزندتان برخورد نکنید. بگذارید هر بار گامی کوچک برای غلبه بر ترسش بردارد. اگر از آب میترسد، با قدم زدن در ساحل شروع کنید، کم کم در آب راه بروید. بعد، می توانید با هم شنا کنید. صبور باشید و اگر فرزندتان از استخر یا دریاچه می ترسد، او را به طرف آنها هل ندهید. اگر فرزندتان از حیوانات می ترسد، ابتدا بگذارید حیوانات کوچک را نوازش کند. اول او را به پرنده فروشی ببرید و کم کم به باغ وحش بروید تا حیوانات بزرگتر را ببیند.

بین همدلی و مراقبت بیش از حد، مرزی کاملاً مشخص وجود دارد. برای محافظت از او در برابر چیزی که واقعاً خطری ندارد، با عجله به سراغش نروید. با آرامش و به صورتی کنترل شده، واکنش نشان دهید. به او نشان دهید از اینکه خطری متوجه او باشد، هراسی ندارید. فرزندتان می آموزد که به شما اعتماد کند و کمتر بترسد.

کتاب هایی را برایش بخوانید که در مورد آنچه که او را می ترساند اطلاعاتی در اختیارش می گذارند. آگاهی و دانش همیشه بر ترس غالب می شود. مثلاً، کودکی که از عنکبوت می ترسد؛ بهتر است بداند که انواع بسیار کمی از عنکبوت ها، برای انسانها خطر دارند. از سوی دیگر، اگر در مورد عنکبوت ها اطلاعاتی به دست آورد، با آنها آشنا شده و ترسش کاهشی می یابد.

بچه هایی را که ترس های شدیدی دارند و نمی توانند آرام بگیرند، باید نزد متخصص برد تا با کنترل این نگرانی ها، به آنها کمک کنند.

نوشته های مشابه

رفتار کودکان با حیوان خانگی

داستان های کودکانه و تاثیر آن بر ذهن کودک

رشد کودک از یک تا دو سالگی

 

نوشتهٔ بعدی
هدیه دادن بیش از اندازه پدر یا مادر بزرگ ها
نوشتهٔ پیشین
اسباب بازی کودک را درست انتخاب کنید
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست