چگونه ترس از حمام کردن در کودکان را از بین ببریم؟

ترس از حمام کردن در کودکان

تعداد زیادی از بچه‌ها به خصوص وقتی زیر یک سال هستند از بی‌لباس بودن و لباس درآوردن اذیت می‌شوند. در واقع آن‌ها از احساس هوای آزاد روی بدن خود اصلا خوششان نمی‌آید. در اصل بچه‌ها با لباس احساس امنیت می‌کنند و به همین دلیل اگر لباس را برای حمام از تن آن‌ها درآورید ممکن است این احساس را از دست بدهند و در ‌‌نهایت از حمام کردن بیزار می‌شوند. ترس از حمام کردن در کودکان ترسی است که میان برخی کودکان کم‌سن و نوزاد شایع است.

اگر فرزند شما نوزاد کوچکی است می‌توانید یکی یکی لباس‌هایش را از تن او درآورید و بین درآوردن لباس فاصله بیندازید تا به یکباره احساس ناامنی نکند. اگر فرزند شما جزو آن دسته بچه‌هایی است که واقعا از حمام کردن وحشت دارد او را به زور مجبور به اینکار نکنید. حتی اگر لازم شد برای یکی دو روز دست نگه دارید و دوباره امتحان کنید.

در این مواقع باید از آب کمی برای حمام کردن بچه استفاده کنید چون ترس اصلی او ترس از حمام است. به عنوان مثال می‌توانید بدن او را با لیف یا دست بشویید و بعد با یک اسفنج خیس تن او را پاک کنید تا خیلی اذیت نشود و کم کم آماده حمام کردن طبیعی شود. گاهی اوقات این ترس ادامه پیدا می‌کند و البته مشکل به طریق اول حل نمی‌شود.

بنابراین سراغ راه‌حل دیگری بروید. در این راه‌حل جدید باید زمان حمام را با زمان بازی کودک یکی کنید. اگر این امکان برایتان وجود دارد برای حمام کردن بچه اصلا داخل حمام نروید. بلکه وان کوچک او یا ظرف پلاستیکی بزرگی را از آب پر کنید و در یک اتاق گرم بگذارید.

می‌توانید زیر ظرف کیسه پلاستیکی پهن کنید که آب به زمین نریزد. اسباب بازی‌های پلاستیکی فرزندتان را که روی آب شناور می‌مانند داخل ظرف بیندازید. لباس‌های بچه را دربیاورید و او را به بازی با اسباب بازی‌هایش تشویق کنید. به این ترتیب شما بچه را به آب نزدیک کرده‌اید و تا حدودی ترس او را برطرف کرده‌اید. باید این کار را اینقدر تکرار کنید تا ترس فرزند شما از آب و حمام کردن تمام و کمال برطرف شود.

همینطور که بچه مشغول بازی است آرام آرام شستن او را آغاز کنید. در بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانید از آن‌ها بخواهید که با شستن اسباب بازی‌هایشان، خودشان هم دقیقا همین کار را انجام بدهند. به این ترتیب با شما بیشتر همراه می‌شوند. وقتی که حمام کردن برای بچه به یک تفریح تبدیل شد آن وقت می‌توانید او را به داخل خود حمام ببرید چون تقریبا ترس و واهمه‌اش از حمام کردن از بین رفته است.

مقاومت کودک برای حمام رفتن و شامپو زدن موی سر
چگونه ترس از حمام کردن در کودکان را از بین ببریم؟

ترفند موثر برای حل مشکل ترسیدن نوزاد از حمام

وسایل حمام کردن نوزاد

 • اگر می خواهید به تنهایی و بدون کمک شخص دیگری، کودک را حمام کنید، قبلا لباس های او را به ترتیب استفاده، در دسترس خودتان قرار دهید. برای خشک کردن او، حوله نسبتا بزرگی را در نظر بگیرید. شامپو و صابون بچه و یک لیف نرم مخصوص بچه را نیز در کنار تشت آماده داشته باشید.
 • حمام کردن روزانه کودک بسیار ایده آل است، در این صورت تنها یک شستشوی چند دقیقه ای کافی خواهد بود.
 • حمام کردن کودک حتی زمانی که دچار سرماخوردگی شده است و یا تب دارد، هیچ گونه اشکالی ندارد، تنها کافی است دقت کنید تا هوای اتاق گرم باشد.هنگام حمام کردن نوزادان پسر، پوست روی آلت را به آرامی کمی عقب زده و سریعا شستشو دهید. در مورد نوزادان دختر، شستشوی این قسمت حساس از بدن را با حرکت دست از سمت جلو به عقب انجام دهید تا از عفونت این قسمت جلوگیری شود.
 • موقع شستن سر نوزاد مراقب باشید تا آب وارد گوش های او نشود ، زیرا با ورود آب امکان عفونت و گرفتگی گوش وجود خواهد داشت. همچنین نگذارید آب وارد دهان و بینی او شود، چون احتمال خفگی و قطع تنفس نوزاد وجود دارد.
 • هرگز به طور ناگهانی بدن کودک را وارد آب تشت نکنید. همانطور که او را مانند حالت شیر دادن در بغل گرفته اید و با دست چپ، پای راست او را از قسمت ران به خوبی چسبیده اید، با دست راست آرام آرام ابتدا بر روی پاهای نوزاد و سپس سینه او آب بریزید.
 • شستشوی کودک باید به آرامی و با حوصله انجام گیرد. کودکان و به خصوص نوزادان از حرکات خشن و ناگهانی به شدت وحشت دارند.
 • طی حمام کردن، مرتبا با او حرف بزنید. حتی در صورت گریه کردن کودک، شما باز هم آرامش و خونسردی خود را حفظ کرده و او را از سخ نان محبت آمیز خود محروم نسازید. نوزاد به خوبی، ملایمت و خشم مادر را تشخیص داده و نسبت به آن عکس العمل نشان می دهد.

ترس از حمام کردن در کودکان را چگونه می توانیم از بین ببریم

 • حمام کردن و شستشوی کودک را برای او سرگرم کننده و جذاب کنید. مو و پوست کودکان به دلیل حساسیت آن نیاز به مراقبت ویژ ه ای دارد. شامپو و صابون بزرگسالان ممکن است آسیب جدی به مو و پوست کودکان وارد کند و موجب حساسیت پوستی در آنها شود. موهای کودکان را قبل از حمام رفتن شانه کنید تا از شکسته شدن و آسیب دیدن موها در هنگام شستن آن جلو گیری کنید.
 • از دلایل مقاومت کودک برای حمام رفتن ترس از رفتن صابون و شامپو در چشم هایش است. قبل از شامپو زدن موهای کودک آن را با مقداری آب رقیق کنید تا سوزش چشم توسط شامپو کمتر شود. حتما از شامپو بچه و صابون متناسب با سن کودک استفاده کنید. در حمام ابتدا قسمت های پایین موی خیس را شانه کنید و سپس سراغ قسمت بالای آن بروید.
 • با آرامش دادن به کودک و تقویت حس استقلال طلبی، مقاومت کودک برای حمام رفتن و شامپو زدن موی سر را بشکنید. علت استفاده از شامپو و صابون را به کودک توضیح دهید و اجازه دهید شما را در حال شستن خودتان با شامپو ببیند.
 • بسیاری از بچه ها از دوش حمام می ترسند. بهتر است با یک کاسه روی سر او آب بریزید. لازم نیست کودک شما هر بار که حمام می رود، موهایش را با شامپو بشوید. برای کودک شیرخوار اگر با اسفنج آغشته به صابون نیزسرش را بشویید، کفایت می کند و استفاده از شامپو هفته ای یک بار بس است.
 • گر کودک شما شامپو را دوست ندارد، در صورتی که او را در آغوش بگیرید و زیر دوش بایستید، احساس آرامش خواهد کرد. اما در این حالت به کسی نیاز دارید که روی سر کودک شامپو بریزد و هنگام بیرون آمدن از حمام به شما کمک کند.
 • استفاده از نرم کننده ی مو بعد از مصرف شامپو، مقداری وقت شما را میگیرد، اما در عوض از گریه ی کودک جلوگیری می کند، زیرا هنگام شانه کردن موهای مجعد ، نرم کننده بسیار کار را  آسان می کند. هنگامی که موهای کودکتان را با شامپو می شویید، از حرف زدن شادی بخش با کودک خودداری نکنید، زیرا این کار باعث سرگرمی او می شود. در تمام طول مدت حمام کردن و شستشوی کودک مراقب لیز خوردن خودتان یا کودک باشید.

 

نوشته های مشابه
شکستگی و گچ گرفتن دست و پای کودکان
آموزش نظافت و پاکیزگی به کودکان
درمان ناخن جویدن کودکان
نه گفتن کودک به والدین
ایمنی و مراقبت از کودک در حمام

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/Bh31hBJlOTi/

 

نوشتهٔ بعدی
عوارض داد زدن بر سر بچه ها چیست ؟
نوشتهٔ پیشین
ترفند برخورد با خواسته های کودکان

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up