تشویق کودکان به انجام فعالیت های هنری

فعالیت های هنری کودکان، یکی از مهمترین اصول تربیتی

یکی از مهمترین راه­های پرورش خلاقیت، تشویق کودکان به انجام فعالیت های هنری است. خلاقیت و پرورش آن، موجب افزایش اعتماد به‌ نفس ، کمک به پیدا کردن کلید حل مسایل در زندگی، پرورش حس کنجکاوی و در نتیجه، شکل‏ گیری شخصیت سازنده و پویا می­ شود.ممکن است هنگامی که کودک صدای نواختن یک آلت موسیقی (مثل ویولن) را می شنود و یا هنرمندی را در حال نقاشی می بیند، به آن علاقه مند شده و مشتاق یادگیری و تمرین آن شود، اما وقتی کلاس ها شروع می شوند تازه متوجه می شود که صدای ویولن او مانند صدایی نیست که شنیده و یا نقاشی او مانند تابلوهایی نیست که دیده است. از سوی دیگر متوجه می شود که حتی اجرای بخشی از آن نیز به صورت کامل، مشکل است. در نتیجه، برای بسیاری از بچه ها، ناامیدی دلیل واقعی تمایل به ادامه ندادن کلاس هاست.

تشویق کودکان به انجام فعالیت های هنری

تشویق کودکان به انجام فعالیت های هنری

 

 

 برای انجام فعالیت های هنری کودکان بهتر است مربی ای برایش انتخاب کنید که خلاق و مشتاق به کارگیری راه های غیرمعمول و غیرمنتظره برای ایجاد جرقه ی علاقه در بچه ها باشد. اغلب مربیان، اثری ساده را به کودک می آموزند تا از اجرای آن لذت ببرد. محیط کلاس و مربی او را از نزدیک مشاهده کنید تا ببینید آیا فرزندتان در محلی مناسب می نشیند یا خیر. با فرزندتان صحبت کنید. او باید نهایت تلاش خود را در مدتی خاص، مثلا ۶ ماه، بکند. مراقب باشید که این مدت برای ایجاد برخی مهارت ها کافی باشد.

بعد از این مدت مشخص، فرزندتان می تواند تصمیم بگیرد که کلاس را ادامه دهد یا آن را رها کند. معمولاً در این زمان، کودک مهارت کافی دارد تا تصمیم مناسبی در مورد ادامه دادن یا ندادن کلاس ها بگیرد. طی این مدت، فرزندتان را برای دیدار از فعالیت های هنری و فرهنگی مانند کنسرت ها و نمایشگاه ها و برنامه هایی که توسط بچه ها اجرا می شوند ببرید، تا نتایج این کلاسها را ببیند. بگذارید فرزندتان ترم جاری را به پایان برساند و یک استراحت کند. اجازه بدهید چیز دیگری را امتحان کند. به او فرصت انتخاب هایی تازه بدهید  مثلا رفتن به کلاس های هنری یا موسیقی ساده تر که نتایج آنها نیز ساده تر به دست می آید، تا بعدها به کلاس های کنونی بپردازد.

 

نوشته های مشابه :

سن مناسب شروع آموزش هنر و موسیقی به کودکان

راههای عملی تقویت دقت و تمرکز در کودکان

آموزش رنگ ها به کودکان با بازی

روش های تقویت مهارت های حرکتی کودکان

نوشتهٔ بعدی
ترفند برخورد با خواسته های کودکان
نوشتهٔ پیشین
انواع خانواده از نظر انضباط کودک
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست