مکعب بازی کودکان، سرگرمی خلاقانه

برای کار روی توجه و تمرکز کودک ، می توان از یک بازی ساده که در خانه قابل اجرا است استفاده کرد. مکعب بازی کودکان ، سرگرمی خلاقانه ای است که به کودکان کمک می کند تا کودک بتواند با بازی و استفاده از تخیلات خود به کشف دنیای اطرافش بپردازد.

کودکان می توانند با مکعب ها برج، اتوبوس، مغازه، خانه بسازند. تمایل کودکان به ساختمان سازی در رشد و سلامت روانی آنان موثر است. این بازی به کودک کمک می کند، تا با خود و دیگران رابطه برقرار ساخته و بتواند تخیلات خود را بهتر آشکار سازد و کودک می‌تواند با ترکیب مکعب‌ها شکل‌هایی بسازد که گاهی واقعا حیرت‌انگیز هستند. مکعب های چوبی نیاز شدید کودک را به «حادثه و خطر» برطرف کرده و همچنین راه  را برای انفجار بی قاعده خشم کودک باز می گذارند. مکعب بازی برای کودکان دو تا سه سال پیشنهاد می شود.

مکعب بازی کودکان، سرگرمی خلاقانه
مکعب بازی کودکان، سرگرمی خلاقانه

خلاقیت و ابتکار کودکانه

مکعب بازی کودکان

چند مکعب هم اندازه بردارید که رنگ های متفاوتی داشته باشند [ابتدا با دو رنگ آغاز کنید] و آن ها را در مجموعه هایی مرتب کنید. مثلا ابتدا مکعب زرد، بعد قرمز، بعد زرد و دوباره قرمز و  بار دوم ابتدا دو زرد، سپس دو قرمز ، دو بار  دو زرد و همچنین دو قرمز و … بعد از این کار از کودک خود بخواهید که این کار را ادامه دهد. شما می توانید با اضافه کردن مکعب های رنگی دیگر یا تنوع در حجم ها مکعب بازی را پیچیده کنید.

  • موارد استفاده از مکعب ها با توجه به مراحل رشد کودک؛ کودک با مکعب ها در طی شش مرحله شروع به ساختن وسایل می کند:

۱. فقط مکعب ها را دست کاری می کند و آن ها را به طور نامنظم روی هم قرار می دهد.

۲. کودک مکعب ها را ردیف می کند یا برج می سازد.

۳. او الگو و تکنیک هایی برای ساختن طرح های پیچیده مطرح می کند.

۴. کودک ساختمان واقعی می سازد که در این حالت وی سه ساله است و در این سن به مسئله تعادل و اندازه و روی هم قرار دادن قطعات علاقه مند می شود.

۵. در چهارسالگی او طرح های ساده می سازد و طوری وسایل را روی هم قرار می دهد که با ضربه ای ملایم در هم می ریزد.

۶. در پنج سالگی او ساختمان هایی درست می کند که با دقت و ظرافت روی هم قرار گرفته اند و در شش سالگی این ساختمان ها طوری روی هم قرار گرفته اند که کودک می تواند با آن ها بازی کند.

  • از نظر هوشی کودک باید قادر باشد مراحل زیر را در سنین ذکر شده انجام دهد:

از نظر هوشی کودک در  ۱۸ ماهگی ۲ الی ۳ مکعب را روی هم می گذارد. در سن ۲ سالگی ۷ الی ۸ مکعب را می تواند بر روی هم گذارد. کودک در ۲/۵ سالگی با مکعب پل می سازد. در ۴ سالگی پله ۶ مکعبی می سازد. کودک در ۵ سالگی چهار ضلعی (با مکعبی داخل آن) می سازد و در ۶ سالگی پله ۱۰ مکعبی می سازد.

رعایت نکات ایمنی و بهداشتی هنگام تهیه و خرید مکعب بازی کودکان

  •  مکعب‌ها باید صاف و بدون تراشه باشد تا سبب صدمه، آزار و آسیب کودک نگردد.
  •  جنس چوب به‌هنگام فرو رختن به‌دلیل سبک بودن آن به کودکان صدمه‌ای نمی‌زند.
  •  مکعب‌هائی برای کودکان زیر سه سال خریداری می‌شود که بلعیده نشود چون کودکان زیر سه سال می‌خواهند اشیاء را از طریق دهان آزمایش و تجربه کنند.
  •  در رنگ‌آمیزی مکعب‌ها ، از رنگ‌های مرغوب و بادوام استفاده کنید و حتی‌الامکان از رنگ‌های طبیعی استفاده نمائید.
  •  مکعب‌ها بهتر است از جنس مرغوب و محکم باشد تا دیرتر شکسته شود و دوام بیشتری داشته باشند.

نوشته های مشابه
مدت زمان بازی کودک
برد و باخت در بازی و اهمیت آن برای کودک
چرا کودکان در بازی تقلب می کنند؟
بازی برای کودکان، پازل عکس

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/zarafeyejadooyi/

نوشتهٔ بعدی
بازی حسی حرکتی پرتاب اشیا برای کودکان

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
فهرست