گوش دادن به صحبت های فرزند خود

آیا با مهارت های شنیدن و گوش دادن به حرف‌ های کودک خود آشنایی دارید ؟

گوش دادن به صحبت های فرزند نقشی اصلی در حل مسائل بازی می کند. ما والدین اغلب بیش از حد مشتاقیم که پند و اندرز بدهیم و از « خرد» خود بهره و نصیب ببخشیم. فرض ما براین است که مشکل را می فهمیم و می دانیم که چگونه آن را حل کنیم. این اشتباه فاحشی است که می تواند ارتباط  والدین و کودک را تضعیف کند. بچه ها مانند هر کس دیگر دلشان می خواهد که دیگران حرفشان را بشنوند و درکشان کنند. پس مهارت های شنیدن و گوش دادن به حرف‌ های کودک خود را افزایش دهیم .

گوش دادن به صحبت های فرزند خود
گوش دادن به کودکان

گوش دادن به صحبت های فرزند نیازی اساسی است. می توانید تصور کنید که اگر فقط یک روز احساس می کردید دیگران شما را درک نمی کنند زندگی به چه صورت می شد؟ برای مثال، فرقی نمی کرد چه بگویید، حرفتان را بد می فهمیدند یا به آن اعتنایی نمی کردند؟ با مدنظر قرار دادن این موضوع، باید به خاطر داشته باشیم که قبل از اقدام به جستجو و تعیین راه حل، به صحبت های کودک گوش بدهیم.

گوش دادن به حرف‌ های کودک کار ساده ای نیست. این فعالیتی است که به توجه کامل و همدلی ما نیاز دارد. بعضی ها معتقدند که صحبت کردن از گوش دادن سخت تر است و می گویند که صحبت کردن به مهارت های بیشتری نیاز دارد چون باید جملات را به شیوهای معنادار مرتب و دسته بندی کرد، در حالی که، گوش دادن یک عمل منفعلانه است. در حقیقت، گوش سپردن به دلیل عوامل چند، فعالیتی دشوار و سخت است.

اول اینکه ذهن آدمی می تواند چهار برابر سریعتر از ادای کلمات بوسیله دهان، اطلاعات را پردازش کند. معنی اش این است که شنونده می تواند به راحتی گیج شود. این مشکل زمانی حادتر می شود که کودک در بیان احساسات خود یا صحبت دربارهٔ مشکل خود دچار زحمت باشد. گوش دادن به حرف‌ های کودک سخت تر می شود . در چنین مواردی سرعت حرف زدن کاهش بیشتری هم می یابد. خوب گوش دادن همچنین به احوال شنونده و به محیط فیزیکی نیز بستگی دارد. گاهی ما هنگام خستگی و بی حوصلگی سعی می کنیم به حرف های بچه ها گوش بدهیم.

بهترین روش گوش دادن به کودکان

  • برای گوش دادن به صحبت های فرزند خود ، کاملاً  آرام و با توجه  به حرفهایش گوش بدهید.
  • احساسات آنها را با کلمه ای تأیید کنید: « اوهم … م م م … متوجهم…»
  •  می توانید به احساسات آنها نامی بدهید. مثلاً«به نظر دلسرد کننده می آید!»
  • می توانید در مورد آرزوهایش، از خیال پردازی استفاده کنید. « کاشکی یک موز رسیده را الان برایت حاضر می کردم!»
  • همهٔ احساسات را می توان پذیرفت. اما بعضی اعمال مشخص باید محدود شوند:«می توانم بفهمم که چقدر از دست برادرت عصبانی هستی .منظورت را با کلمات بفهمان نه با مشت»

 

نوشته های مشابه
اهمیت آموزش مهارتهای دست ورزی به کودکان
نکات طلایی در تربیت کودکان
مشکل زبان باز کردن کودک
برخورد صحیح با اشتباه کودک ، فریاد زدن یا کتک زدن

لینک اینستاگرام :
https://www.instagram.com/p/BrkWUa2gHv-/

نوشتهٔ بعدی
فرزند خواندگی آری یا نه ؟
نوشتهٔ پیشین
دروغگویی در کودکان و علل پیدایش آن

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست