اهمیت پاداش دادن به کودکان

اهمیت پاداش دادن به کودکان

چگونه به کودکان پاداش دهیم؟

پاداش دادن به کودکان برای اینکه موثر واقع شود، باید بلافاصله به دنبال رفتار صحیح کودک، ارائه شود. اگر دختر شما آشغال ها را بیرون می برد ” حتی اگر اینکارهمیشگی او باشد” شما باید بلافاصله، پس ازانجام این کارتوسط او، از او تشکر کنید، نه یک ساعت بعد ازآن. همه ما دوست داریم، پاداش رفتارهای خوب خود را هر چه زودتر دریافت کنیم . پاداش دادن به کودکان نباید همواره به یک شکل انجام شود. بهتر است والدین انواع پاداش ها را متناسب با رفتار صحیح کودک در نظر بگیرند. به هیچ عنوان وعده دروغ و ناممکن به کودکتان ندهید. این کار علاوه بر آشنایی او با مفهوم دروغگویی، تاثیر تشویق های بعدی شما را به مرور از بین می برد. اهمیت پاداش دادن به کودکان و تاثیرات روانی آن در بهبود رفتار فرزندتان را جدی بگیرید.

اهمیت پاداش دادن به کودکان

کودکان اغلب درخواست می کنند که پاداش های مادی برای کارخود را حتی قبل از انجام کار یا رفتار خوب، دریافت کنند. اگر شما گاهی اوقات از پاداشهای مادی استفاده می کنید ، دقت داشته باشید که این پاداش را فقط بعد از انجام رفتار صحیح کودک، به او بدهید. هنگامی که از پاداش مادی یا فعالیتی استفاده می کنید، پاداش اجتماعی را هم با آن همراه کنید. رفتار خوب کودک را پاداش دهید و  پاداش دادن به کودک را بلا فاصله و مکرر انجام دهید.

انواع پاداش ها برای کودکان

انواع پاداش ها به کودک عبارتند از:

پاداشهای اجتماعی مثل: لبخند،بغل کردن، حیوانات خانگی، توجه لمس کردن، دست زدن، چشمک زدن، تحسین کردن، “آفرین، خوبه “،”کارت عالی بود “.

پاداشهای فعالیتی شامل امتیازات: بازی کردن با مادر، رفتن به پارک، تماشای کتاب به همراه پدر، کمک کردن در پخت شیرینی، تماشای یک فیلم آخر شب از تلویزیون، دعوت از یکی از دوستان، توپ بازی با پدر، انجام یک بازی دست جمعی، بیرون رفتن با هم برای صرف غذا، بازی کردن در زمین بازی

پادا شهای مادی: اقلام موجود در خواروبار فروشی، توپ، پول، کتاب، طناب بازی، بادبادک، ماشین اسباب بازی، چراغ قوه، دسر مخصوصبا اینحال، برای بیشتر کودکان، پاداش های اجتماعی، بسیار قوی تر ازپاداش های مادی هستند. به علاوه، استفاده از پاداش های  اجتماعی بسیار مناسب تر است.  به یاد داشته باشید که شما منبع اصلی پاداش برای کودک خود هستید.

نوشته های مشابه

روش صحیح تشویق و تحسین کردن کودکان

پاداش و تشویق مناسب برای کودک

نقش تشویق در افزایش اعتماد به نفس در کودک

تحسین رفتار کودک

لینک اینستاگرام: https://www.instagram.com/p/Bgd_RmehHmZ/

 

نوشتهٔ بعدی
ترس کودکان از کوتاه کردن مو ، راهکارها
نوشتهٔ پیشین
روش آموزش لباس پوشیدن به کودکان
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست