ترس از موجودات خیالی در کودکان

کودکان را از موجودات خیالی نترسانید

شما هم بارها شنیده اید که فرزندتان می گوید : از هیولا ، روح و جن می ترسد . برای از بین بردن  ترس از موجودات خیالی در کودکان باید کم کم تفاوت بین واقعیت و تخیل را به او بیاموزید. وقتی موجودی خیالی را در تلویزیون می بینید، در مورد آن با فرزندتان صحبت کنید.

در مورد تفاوت های بین خرگوش واقعی باغ وحش و خرگوش پشمالوی عروسکی او و موجودات خیالی فیلم ها صحبت کنید. وقتی رانندگی می کنید و یا در صفی منتظر ایستاده اید، بازی کلمات را انجام دهید. شما یا او، نام چیزی را بگوید و دیگری بگوید آن چیز واقعی است یا خیالی. مثلا، زرافه – واقعی، پری دریایی – خیالی، دلفین – واقعی، اسب تک شاخ – خیالی.

بچه هایی که قدرت تخیل نیرومندی دارند، برای رهایی از غول های خیالی خود از ابزاری تخیلی استفاده می کنند. به فرزندتان یک بطری آبپاشی (اسپری) بدهید و بگویید این وسیله غول ها را از بین می برد یا آنها را به موجوداتی بی ضرر تبدیل می کند. روش مفید برای بسیاری از بچه ها، درست کردن تابلویی بزرگ است که روی آن نوشته شده باشد « ورود غول ها ممنوع ». این تابلو را روی در اتاق خواب کودک آویزان کنید.

ترس از موجودات خیالی در کودکان

 ترس های کودک

  • واکنش شدیدی نشان ندهید. واکنش افراطی شما به غول های خیالی فرزندتان، تنها به آنها اعتبار بیشتری می بخشد. اگر سعی کنید فرزندتان را متقاعد سازید که در کمدش هیچ نوع هیولایی وجود ندارد، اما هرشب، عدم وجود هیولا را بررسی کنید و بگویید: «دیدی؟ هیچ هیولایی اینجا نیست!» کودک تردید می کند که اگر غولی وجود ندارد، چرا همیشه به داخل کمد نگاه می کنید. در حالی که ترس کودک از هیولا  را تصدیق می کنید، برخوردی کاملاً واضح و مثبت داشته باشید.
  • چند اقدام ساده، به کودک کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری بکند، مانند: باز گذاشتن در اتاق خواب او، دادن چراغ قوه به او و بستن در کمد یا باز گذاشتن آن (بستگی به کودک دارد). اگر در اتاق خواب کودک چراغ خوابی روشن کنید، ترسش کمتر می شود. چراغ خواب های کوچک، نیز سایه های ترسناک را از بین می برند. انعطاف داشته باشید. بچه ها اغلب سعی می کنند ترس شان را به صورت هایی غیرمعمول کنترل کنند، نظیر: خوابیدن روی زمین یا آواز خواندن در حالی که از پله ها بالا می روند. اگر این کار باعث احساس امنیت بیشتر آنها می شود، چرا این کار را نکنند؟
  • فرزندتان را مجبور نکنید مستقیماً با ترسش روبرو شود. مثلاً وادارش نکنبد که به زیرزمین برود تا بر ترس خود از جاهای تاریک غلبه کند. شاید قلب کودک بیچاره از شدت ترس بایستد!

نوشته های مشابه

ترس کودک از دکتر رفتن ، راهکارها

ترس کودکان از کوتاه کردن مو ، راهکارها

رفتار کودکان با حیوان خانگی

اتاق خواب مشترک خواهر و برادر

فواید قصه گفتن برای کودک

نوشتهٔ بعدی
موارد ایمنی برای جلوگیری از سوختگی در کودکان
نوشتهٔ پیشین
برنامه ریزی هوشمندانه والدین برای کودک
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست