تنها گذاشتن کودکان در خانه از چه سنی و با چه شرایطی؟

بچه ها را در خانه تنها بگذاریم یا خیر؟

تا وقتی که فرزندان در سنین پیش از دبستان هستند، راه‌های بیشتری پیش پای مادران شاغل قرار دارد تا در نگهداری از فرزندشان آسوده‌خاطر باشند. از مهدکودک و کلاس‌های مختلف آموزشی گرفته تا خانه مادربزرگ و دوست خانوادگی مورد اعتماد، اما همین که بچه‌ها به سنین مدرسه می‌رسند، نظم و قانونمندی مدرسه در زندگی آنان هم تاثیرگذار خواهد بود. تنها گذاشتن کودکان در خانه و سن مناسب تنها ماندن کودک در خانه مساله اساسی والدین می شود ؟

والدین مجبورند خودشان را با شرایط فرزندان وفق دهند چرا که حالا فقط نگهداری از آنها مساله نیست. بلکه فرزندان باید ساعات مشخصی را صرف استراحت و رسیدگی به تکالیف مدرسه کنند و این مستلزم حضور مستمر در خانه و داشتن برنامه‌ای منظم است. بنابراین تنها گذاشتن کودکان در خانه برای مدت زمانی محدود امری اجتناب‌ناپذیر خواهد بود؛ هرچند این کار معمولا توصیه نمی‌شود. اما اگر به عنوان آخرین گزینه مجبور بودید فرزندتان را برای ساعتی تنها در خانه بگذارید، باید او را برای قرار گرفتن در چنین موقعیتی آماده کنید.

  • «دست به چیزی نزن، خودت را با تلویزیون سرگرم کن تا برگردم»، «ناهارت را روی میز آماده گذاشته‌ام حتما بخور!»
  • «مبادا به گاز دست بزنی»، «تا مشق‌هایت را بنویسی من هم کارم تمام شده و آمده‌ام» «من در راهم تا نیم ساعت دیگر می‌رسم» و…

اینها مکالماتی است که معمولا در محل کار، اتاق انتظار مطب یا ادارات مختلف، در اتوبوس یا مترو از مادرانی نگران و مضطرب شنیده می‌شود؛ مادرانی که دغدغه تنها گذاشتن کودکان در خانه را دارند.

تنها گذاشتن کودکان در خانه
تنها گذاشتن کودکان در خانه

از چه سنی میتوان کودک را در خانه تنها گذاشت

سن مناسب تنها ماندن کودک در خانه

یکی از مهم‌ترین مسائل برای تصمیم‌گیری درباره تنهایی کودک در خانه سن و سال اوست. این‌که فرزند شما در چه سنی می‌تواند تنهایی را مدیریت کند، تا حد زیادی بستگی به ویژگی‌های شخصیتی و سلامت روان او دارد. مثلا کودکی که از تنهایی می‌ترسد و حتی در حضور خانواده سعی می‌کند از تنها ماندن در فضاهای مختلف خانه اجتناب کند، به هیچ وجه شرایط تنها ماندن در خانه را ندارد.

همچنین تنهایی برای کودکی که بیش‌ فعال است، می‌تواند خطرآفرین باشد، اما به طور کلی برخی از کارشناسان سنین بالاتر از هشت سال و برخی دیگر سنین بالاتر از ده تا دوازده سال را برای تنها گذاشتن کودکان در خانه مناسب می‌دانند.

کدام کودک می‌تواند تنهایی را تاب بیاورد؟

کودکی که قرار است ساعتی را در تنهایی بگذراند، باید رابطه‌ای خوب و صمیمانه با والدینش داشته باشد تا جایی ‌که بتواند احساساتش را بدون رودربایستی برای والدین بازگو کند. کودکان خجالتی نمی‌توانند درباره ترس‌های خود به سادگی سخن بگویند، بنابراین در شرایط سختی قرار می‌گیرند.

داشتن اعتماد به نفس بالا هم جزو ویژگی‌های لازم برای تنها ماندن است، همچنین کودکان مسئولیت‌پذیر در ساعات تنهایی می‌توانند خود را با وظایف و تکالیفشان سرگرم کنند، ضمن این‌که توانایی تصمیم‌گیری در موقعیت‌های حساس را نیز دارند. با این ‌حال این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر فرزندتان تمام این ویژگی‌ها را دارد، باز هم تا وقتی که به تنها ماندن در خانه راضی نیست، شما اجازه تنها گذاشتنش را ندارید، در واقع آنچه در تنهایی کودک در خانه  نقش اساسی دارد، رضایت درونی خود اوست.

مدت زمان تنهایی کودک در خانه چقدر باشد؟

این میزان تنهایی بسته به ویژگی‌های شخصیتی کودک متفاوت است، هرچقدر این زمان کوتاه‌تر باشد بهتر است، ضمن این‌که نباید مدت زمان آن بیش از سه ساعت طول بکشد. اگر قرار است کودک را در خواب تنها بگذارید حتما در شب قبل به او بگویید که فردا وقتی بیدار شود شما در منزل نیستید، ضمنا پیش از ترک خانه برای او نوشته‌ای بگذارید، بنویسید که تا زمان بازگشت شما چه کارهایی انجام دهد. برخی از والدین گمان می‌کنند اگر کودک این مدت زمان را در خواب به سر ببرد، آنها برای بازگشت به منزل زمان بیشتری در اختیار دارند. اما حقیقت این است که هیچ تضمینی وجود ندارد که فرزند شما طبق پیش‌بینی شما تا یک ساعت مشخص خواب باشد.

تنهایی کودک در خانه
از چه سنی میتوان کودک را در خانه تنها گذاشت
اصولی که باید برای تنها ماندن کودک در خانه رعایت کرد

در خانه را قفل کنم یا نه؟

«یک بار که برای رسیدگی به یک کار اداری مجبور شدم پسر و دخترم را در خانه تنها بگذارم، در خانه را قفل کردم. با توجه به این‌که مدت زمان نبودنم کوتاه بود، بعید می‌دانستم اتفاقی برای آنها بیفتد، اما هنگام مراجعت در کمال تعجب دیدم که پسرم در محوطه ساختمان در حال بازی کردن است.

وقتی پرسیدم چطور بیرون آمده گفت که از بالکن خانه خودمان به بالکن واحد کناری پریده و خودش را به محوطه ساختمان رسانده، این در حالی بود که منزل ما در طبقه پنجم بود!» اینها صحبت‌های یکی از مادران است که به گفته خودش پس از این اتفاق هیچ وقت در خانه را روی بچه‌ها قفل نکرده است.

قفل کردن در منزل می‌تواند جلوی اتفاقاتی مثل ورود غریبه‌ها، خارج شدن کودک از خانه و آسیب‌های ناشی از آن را بگیرد. اما اگر کودک برای خروج از خانه دست به کارهای خطرناکی بزند یا اگر به هر دلیل گرفتار آتش‌سوزی در خانه یا اتفاقاتی از این دست بشود، دیگر نه راه فراری وجود دارد و نه همسایه‌ها می‌توانند کاری برای نجات او انجام دهند.

تنها گذاشتن دو کودک در خانه

تنها گذاشتن بیش از دو کودک با‌هم

گاهی والدین باید دو فرزند خود را با‌هم یا کودک را با یکی از همسالانش تنها بگذارند که این وضعیت ملاحظات خاص خودش را دارد، چرا که کودکان به خصوص در سنین پیش از دبستان کنجکاوی‌های جنسی دارند که منتج به تجسس‌های جنسی می‌گردد. در صورت تنها گذاشتن دو کودک در خانه با خواهر و برادر یا همسالانش حتما درباره مسائل جنسی آموزش‌های لازم را به کودک خود داده باشید تا بتوانید آنها را تنها بگذارید. ضمن این‌که اگر والدین همسالان او، شرایط نگهداری فرزند شما را هم دارند و افراد مورد اعتمادی هستند و تمایل به این کار دارند، می‌توانید از آنها بخواهید نگهداری از هر دو را به‌عهده بگیرند.

فوت و فن‌های تنهایی کودک در خانه

شما با توجه به شرایط شغلی و برنامه‌ ریزی‌های زندگی خودتان از قبل می‌دانید که قرار است از چه تاریخی یا در چه روزهایی فرزندتان را تنها بگذارید. برای تنهایی کودک در خانه پیش از هر کاری او را در جریان برنامه آتی خود قرار دهید تا هم از نظر روانی خودش را آماده کند و هم برخی فوت و فن‌های لازم برای تنهایی در خانه را یاد بگیرد.  اولین نکته‌ای که باید به کودکان آموزش داد، تاکید بر عدم نزدیکی به وسایل خطرناک و نحوه مقابله با خطرات احتمالی مثل آتش‌سوزی است.

حتما شماره تلفن‌های ضروری مثل اورژانس، آتش‌نشانی و درمانگاه نزدیک منزل را به او بدهید. ضمنا یک شماره تلفن از یکی از نزدیکانی که به خانه نزدیکند، به فرزندتان بدهید. به او آموزش دهید که در صورت قرار گرفتن در شرایط سخت چطور می‌تواند از پس آن شرایط برآید. تکلیف او را برای پاسخگویی به تلفن منزل روشن کنید. مثلا به او بگویید که فقط به تلفن شما و مادربزرگ پاسخ دهد یا اگر زنگ در منزل را زدند. با کمال دقت و توجه رفتار کند. ضمن این‌که درِ خانه را به هیچ وجه به روی کسی جز خودتان و افرادی که شناخته شده‌‌اند، باز نکنند.

 هنگام صحبت با تلفن یا مکالمه با کسانی که به منزل مراجعه کرده‌اند، در صورت پاسخگویی، حتما تاکید کنید که هنگام کنجکاوی یا پرسش دیگران درباره تنهایی‌اش به کسی اطلاعات ندهد.  استفاده از لوازم برقی مانند تلویزیون، کامپیوتر، تبلت و… را به او آموزش دهید. با یکی از همسایگان معتمد خود صحبت کنید تا دورادور هوای فرزندتان را داشته باشد. اگر چند کودک را با هم تنها می‌گذارید، از قبل به آنها هشدار دهید که در صورت بگومگو یا دعوا کردن حتما با برخورد بعدی والدین مواجه خواهند شد و فارغ از این‌که کدام طرف تقصیرکار باشد، هر دو را تنبیه می‌کنند.گاهی دعواهای کودکان در خانه و در تنهایی می‌تواند نتایج تلخ و غیر قابل باوری را رقم بزند.

 

نوشته های مشابه
ترفندهایی برای حل معضل انجام تکالیف
خطاهای رایج در فرزند پروری
تقویت و پرورش حس بینایی نوزاد
داد زدن چه بر سر بچه‌ها می‌آورد؟

لنک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/Bqzzrv_gQpF/

نوشتهٔ بعدی
دروغگویی در کودکان و علل پیدایش آن
نوشتهٔ پیشین
اختلاف پدر و مادر در انتخاب اسم نوزاد

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up