مقاومت کودک برای حمام رفتن و شامپو زدن موی سر

نکاتی برای شستشو، حمام کردن و شامپو زدن موهای کودک

حمام کردن و شستشوی کودک را برای او سرگرم کننده و جذاب کنید. مو و پوست کودکان به دلیل حساسیت آن نیاز به مراقبت ویژ ه ای دارد. شامپو و صابون بزرگسالان ممکن است آسیب جدی به مو و پوست کودکان وارد کند و موجب حساسیت پوستی در آنها شود. موهای کودکان را قبل از حمام رفتن شانه کنید تا از شکسته شدن و آسیب دیدن موها در هنگام شستن آن جلو گیری کنید. از دلایل مقاومت کودک برای حمام رفتن ترس از رفتن صابون و شامپو در چشمهایش است. قبل از شامپو زدن موهای کودک آنرا با مقداری آب رقیق کنید تا سوزش چشم توسط شامپو کمتر شود.حتما از شامپو بچه و صابون متناسب با سن کودک استفاده کنید. در حمام ابتدا قسمت های پایین موی خیس را شانه کنید و سپس سراغ قسمت بالای آن بروید.

مقاومت کودک برای حمام رفتن و شامپو زدن موی سر

با آرامش دادن به کودک و تقویت حس استقلال طلبی، مقاومت کودک برای حمام رفتن و شامپو زدن موی سر را بشکنید. علت استفاده از شامپو و صابون را به کودک توضیح دهید و اجازه دهید شما را در حال شستن خودتان با شامپو ببیند. بسیاری از بچه ها از دوش حمام می ترسند. بهتر است با یک کاسه روی سر او آب بریزید. لازم نیست کودک شما هر بار که حمام می رود، موهایش را با شامپو بشوید. برای کودک شیرخوار اگر با اسفنج آغشته به صابون نیزسرش را بشویید، کفایت می کند و استفاده از شامپو هفته ای یک بار بس است.

اگر کودک شما شامپو را دوست ندارد، در صورتی که او را در آغوش بگیرید و زیر دوش بایستید، احساس آرامش خواهد کرد. اما در این حالت به کسی نیاز دارید که روی سر کودک شامپو بریزد و هنگام بیرون آمدن از حمام به شما کمک کند. استفاده از نرم کننده ی مو بعد از مصرف شامپو، مقداری وقت شما را میگیرد، اما در عوض از گریه ی کودک جلوگیری می کند، زیرا هنگام شانه کردن موهای مجعد ، نرم کننده بسیار کار را  آسان می کند. هنگامی که موهای کودکتان را با شامپو می شویید، از حرف زدن شادی بخش با کودک خودداری نکنید، زیرا این کار باعث سرگرمی او می شود. در تمام طول مدت حمام کردن و شستشوی کودک مراقب لیز خوردن خودتان یا کودک باشید.

نوشته های مشابه

شکستگی و گچ گرفتن دست و پای کودکان

آموزش نظافت و پاکیزگی به کودکان

درمان ناخن جویدن کودکان

نه گفتن کودک به والدین

ایمنی و مراقبت از کودک در حمام

لینک اینستاگرام: https://www.instagram.com/p/Bh31hBJlOTi/

نوشتهٔ بعدی
چگونه غذا دادن به نوزاد را شروع کنیم؟
نوشتهٔ پیشین
رشد کودک در چهار ماهگی
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست