خواب نوزاد، همه آنچه باید بدانید

خواب نوزاد چگونه باید باشد؟

کودکان از نظر میزان خواب با یکدیگر تفاوت قابل توجهی دارند و احتمالا اگر کودکی کم خواب یا پرخواب باشد در سراسردوران کودکی به همان صورت باقی می ماند. بعد از ۱۰ سالگی نیز عادت خواب دراکثر بچه ها ثابت باقی می ماند. به این ترتیب ساعت درونی در کودک در تعیین مقدار خواب مورد نیاز کودکان نقش مهمی ایفا می کند و میزان خواب طبیعی از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.

البته احتمال عوامل دیگری از قبیل محیط کودک، ژنتیک و عادت اطرافیان نیز تاثیر گذار است. در واقع والدین باید میزان خواب کودک خود را ارزیابی کنند و آن را بپذیرند زیرا همانطور که گفتیم میزان خواب کودک با کودک دیگر متفاوت است.

خواب نوزاد، همه آنچه باید بدانید - خواب طبیعی کودک
خواب نوزاد – خواب طبیعی کودک

خواب طبیعی کودک ، از بدو تولد تا یک سالگی

خواب نوزاد یک روزه تا یک ماهه

نوزادان معمولا بین ۱۵ تا ۱۸ ساعت در شبانه روز می خوابند اما دوره خواب آنها کوتاه و حدود ۲ تا ۴ ساعت است. کودکان نارس معمولا به خواب بیشتری نیاز دارند و با توجه به اینکه نوزادان هنوز ساعت بیولوژیک درونی یا ریتم شبانه روزی ندارند الگوی خواب کودک به چرخه روز و شب ارتباط ندارد. در حقیقت نیاز آنها به خواب قابل پیش بینی نیست. این دوران باید با صبر و خونسردی بگذرد. به عبارتی والدین باید با ساعت کودک تنظیم شوند چون خواب کودک در این دوران قابل تنظیم نیست.

خواب نوزاد یک تا دو ماهه

در این دوران که خنده و هیجانات کودک شروع میشود الگوی خواب منظم تر میشود و طولانی ترین دوره خواب ۴ تا ۶ ساعت است که بیشتر بعد از ظهرهاست تا شب. دراین دوران طولانی ترین بیدار باش دو ساعت است که بعد از آن کودک خسته می شود و می خوابد. والدین باید به این نیاز کودک احترام بگذارند و اگر بچه را زیاده از حد بیدار نگه دارند تا خسته تر شود و راحت تر بخوابد نتیجه عکس حاصل می شود. در این صورت کودک برای خواب مقاومت می کند و ترشح هورمون های خاص موجب بیداری شبانه کودک میشود.

خواب نوزاد سه تا چهار ماهه

در این دوران سه چهارم خواب کودک شب هاست و روزها با سه بار چرت زدن سپری می شود. دراین دوران چرخه روز و شب کودک پایدارتر می شود اما هنوز نظم ندارد و نمی توان برنامه مشخصی برایش تعیین کرد. در این دوران کودک اجتماعی تر شده و تمایل بیشتری به بازی دارد به این دلیل در مقابل خواب شب مقاومت می کند.

خواب نوزاد چهار تا هشت ماهه

در این دوران است که باید الگوی خواب سالم را در کودک به وجود آورد. از آنجایی که در این دوران الگوی خواب کودک به بزرگسالان شباهت بیشتری پیدا میکند. توجه کنید که به نیازهای خواب کودکتان حساس باشید و سبک زندگی خود را با او هماهنگ کنید. اگر تا دیر وقت بیدارید و او را هم بیدار نگه میدارید این یک عادت غلط است و کم خوابی برایش نهادینه می کنید که درست به اندازه سو تغذیه برای کودک مضر است. به همین دلیل برای کودک خود الگوی خواب منظمی در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید.

بچه ها ممکن است در این سن صبح ها زود بیدار شوند و بعد دوباره بخوابند. کودکان ۶ ماهه حدود ۲تا ۳ ساعت چرت روزانه دارند که معمولا اولین چرت آنها حدود ۹ تا ۱۰ صبح است و یک ساعت طول می کشد. چرت بعدی ۱۲ ظهر است و یک تا دو ساعت طول میکشد و چرت عصرگاهی بین ۳ تا ۵بعد از ظهر متغیر است و مدت زمان متفاوتی دارد. محققان توصیه میکنند هیچ گاه نگذارید کودک بعد از ۳ بعد از ظهر بخوابد در عوض شب او را زودتر بخوابانید.

خواب نوزاد نه تا ۱۲ ماهه

کودک شب ها ۱۰ تا ۱۲ ساعت میخوابد و دو بار در روز چرت میزند. دیگر به شیرخوردن شبانگاهی نیاز چندانی ندارد. با توجه به اینکه در این دوران سومین چرت روزانه حذف می شود ممکن است شب ها زودتر بخوابد. البته این مساله بسته به کودک فرق میکند. جالب این است که در این سن اگر فقط ۲۰ دقیقه مقدار خواب او تغییر کند بر روی رفتار او اثر زیادی دارد. هرگز به خاطر یک خواب کامل شبانه، چرت بچه را حذف نکنید چون این عمل باعث خستگی و بد خلقی او شده و کودک شب سخت تر و بامقاومت می خوابد و تا صبح چند بار بیدار می شود.

ساعت خواب کودک 

کودک یک تا سه ساله

در این دوران چرت صبحگاهی او حذف میشود و فقط یک بار در روز آن هم برای ۱/۵تا دو ساعت چرت میزند. این تغییر گاهی باعث دردسر می شود چون برای بعضی کودکان یک بار چرت زدن کافی نیست و دو بار چرت زدن هم زیاد است. اگر چنین کودکی دارید شب او را کمی زودتر بخوابانید تا استراحت کافی داشته باشد و از خیر چرت صبحگاهی او بگذرید. بچه های ۲۱ تا ۳۶ ماهه فقط به یک بار چرت روزانه احتیاج دارند که بین ۱ تا ۳/۵ ساعت متغیر است. خواب طبیعی کودک بین ۷ تا ۹ شب می باشد و بین ۶ تا ۸ صبح بیدار می شوند. برای کودکانی به این سن بهتر است خواب شبانه و چرت آنها منظم باشد اما خیلی هم در این موارد سخت گیری نکنید چون نتیجه عکس می دهد.

کودک سه تا شش ساله

معموال دراین دوران کودکان ۹شب به بستر میروند و حدود ۶ تا ۸ صبح بیدار میشوند. اکثر بچه ها در سن۳ سالگی هنوز چرت روزانه دارند ولی تا سن ۵سالگی این چرت کوتاه تر و یا حذف می شود. در این دوران هم توجه به نیاز خواب کودک از واجبات است. مهدکودک یا کالسه های ورزشی یا … گاهی باعث حذف چرت عصرگاهی می شود. دراین صورت باید برنامه خواب شبانه بچه را تغییر دهید برای مثال او را زودتر بخوابانید و هیچ وقت به اصرار چرت روزانه او را حذف نکنید. توجه کنید که خواب تاثیر زیادی بر خلق و خوی کودک میگذارد. کم خوابی باعث بروز مشکالت رفتاری مثل حالت تهاجمی، تدافعی، عدم پذیرش شرایط، رفتار متضاد و مخالف و گاهی بیش فعالی می شود.

کودک هفت تا دوازده ساله

در این سنین با توجه به فعالیت های اجتماعی مدرسه و غیره، زمان خواب شبانه دیرتر می شود و به حدود ساعت ۸ تا ۱۰ شب می رسد. مقدار خواب هم بین ۹ تا ۱۲ ساعت در شبانه روز متغیر است. توجه کنید در این سنین هنوز میزان خواب کافی برای کودک اهمیت ویژه ای دارد و کم خوابی باعث خواب آلودگی روزانه کودک می شود و ضعف درسی به همراه دارد.

 

نوشته های مشابه
از خواب بیدار شدن نوزاد در صبح زود
مهم ترین نکات هنگام خرید لباس نوزاد
از پوشک گرفتن کودک در شب
چگونه غذا دادن به نوزاد را شروع کنیم؟
روش خواباندن نوزاد

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/Bf0tGwBlKwc/

 

نوشتهٔ بعدی
اهمیت آموزش مهارتهای دست ورزی به کودکان
نوشتهٔ پیشین
ترس از مدرسه در کودکان ,دلایل هراس کودکان از مدرسه

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up