رستوران رفتن با کودکان

به خاطر کودکان از رستوران رفتن منصرف نشوید

برای رستوران رفتن با کودکان از قبل برنامه ریزی کنید. مکان مناسبی را انتخاب کنید. هنگامی که شما پدر و مادر می شوید، زندگی متوقف و تمام نمی شود، فقط شیوه زندگی تغییر می کند به چه میزان ؟ به انتخاب شما بستگی دارد. شما ممکن است تصمیم بگیرید که برخی از لذت های کوچک “قدیمی” زندگیتان را کنار بگذارید، اما فرزند شما واقعا به این فداکاری نیاز ندارد.

رستوران رفتن با کودکان - نحوه رفتار کودکان در رستوران
رستوران رفتن با کودکان

رستوران رفتن با کودک

  • برخی رستوران ها مخصوص خانواده و کودکان است؛ لذا از کودکان استقبال گرمی می کنند. اما برخی دیگر دل خوشی از کودکان نداند.
  •  اگر خواستید با دوستانتان به رستوران بروید آنهایی را انتخاب کنید که کودکانی همسن فرزند شما دارند تا با یکدیگر بازی کنند؛ و یا با آنانی به رستوران بروید که کودکان را زیاد دوست دارند؛ چرا که با آنان تفاهم بیشتری خواهند داشت.
  • بهتر است هنگام رستوران رفتن با کودک قاشق و چنگال پلاستیکی مخصوص خودش را همراه خود ببرید. این کار علاوه بر جنبه بهداشتی می‌تواند از ایجاد سروصدای زیاد توسط او جلوگیری کند.
  • انتخاب رستوران با زمین بازی کودک می‌تواند یک ایده فوق‌العاده برای اوقاتی باشد که کودک از نشستن طولانی‌ مدت پشت میز خسته شده و برای تخلیه انرژی ذاتی‌اش به دنبال بازی است. همچنین می‌توانید رستورانی را انتخاب کنید که از فضای باز برخوردار است، فضای باز رستوران موجب می‌شود سروصدای کودک شما، بقیه مشتریان را اذیت نکند.
  • بهتر است قبل از رستوران رفتن با کودک میز خود را رزرو کنید؛ بله درست متوجه شدید. برنامه‌ریزی برای رفتن به رستوران به همراه این موجودات کوچک دوست‌داشتنی گاهی از برنامه‌ریزی برای یک جلسه رسمی یا یک قرار ملاقات عاشقانه سخت‌تر است. درصورتی‌که هنگام ورود به رستوران مجبور به گشتن برای میز خالی باشید ممکن است با بی‌تابی و بی‌قراری کودک مواجه شوید. کودکان نسبت به بزرگ‌سالان صبر کمتری دارند. آن‌ها نمی‌توانند مدت زیادی را برای پیدا کردن میز از این‌طرف به آن‌طرف برده شوند.
  • به یاد داشته باشید که دستمال مرطوب و دستمال خشک مناسب کودکتان را به همراه داشته باشید، تا هر گونه کثیفی را پاک کنید اصلا نیاز نیست که مجبور باشید منتظر گارسون بمانید تا بیاید و میز را بعد از خرابکاری تمیز کند.
  • اگر کودک ناراحت شود غیر قابل تحمل خواهد شد؛ برای سرگرم شدن او اسباب بازی، بیسکویت و چیزهای دیگر در اختیارش قرار دهید. اجازه دهید برخی دستمال کاغذی ها را تا آخر پاره کند…
  • همیشه همراه خود مقداری بیسکوییت و تنقلات داشته باشید تا در اوج گرسنگی کودک را به رستوران نبرید. کودک گرسنه بهانه‌گیری می‌کند و تحمل گذر زمان را برای سفارش و پس‌ از آن سرو غذا در رستوران ندارد. رستوران رفتن با کودک همیشه باید در اوقاتی اتفاق بیافتد که کودک کمی تنقلات یا غذا از قبل خورده و در حالت جسمی و روحی بهتری قرار دارد.
  • برای رستوران رفتن با کودک همراهی با یک یا چند خانواده دیگر است که کودکانی هم‌سن کودک شما دارند. وجود چند بچه به‌جای یک بچه در نگاه اول ممکن است یک ‌راه‌ حل احمقانه به نظر برسد ولی در اصل این‌طور نیست. بچه‌ها درصورتی‌که در جمع همسالان خود قرار بگیرند به‌راحتی راهی برای بازی پیدا می‌کنند. همان ظروف معمولی روی میزهای رستوران می‌تواند ابزار بازی مهیجی برای کودکان شما باشد تا برای ساعت‌ها مشغول شوند.

بیرون رفتن با کودکان برای غذا خوردن

  • اگر کودک شما بسیار کوچک است، در رستوران، روی صندلی اتومبیل یا کالسکه خواهد خوابید؛ فقط باید قبل از رفتن غذای او را بدهید تا خوب، بخوابد.
  • اگر فرزند شما کمی بزرگ تر است، چیزی برای خوردن اوآماده کنید (مثل بیسکویت) چرا که ممکن است ارائه خدمات در رستوران کند باشد و او نتواند انتظار بکشد.
  • برخی انواع صندلی های پارچه ای قابل انتقال وجود دارد که می توان بر سر هر میزی از آن ها استفاده کرد؛ این نوع صندلی ها برای نشستن کودکان در رستورانها مناسب است.
  • اگر در رستوران صندلی بلندی مخصوص کودکان نیافتید، پشتی صندلی اتومبیل را در آورید و در روی صندلی عادی رستوران قرار دهید و کودکتان را در روی آن در کنار خودتان بنشانید.
  • اگر در اتومبیل از متکا برای رانندگی استفاده می کنید می توانید از آن در رستوران و سینما استفاده کنید تا کودک بتواند تصاویر را ببیند.
  • اگر کودک را بر روی تعدادی کتاب یا ژاکت و کاپشن نشاندید، او را با کمربندی به پشت صندلی ببندید.
  • هنگام رستوران رفتن با کودک بهتر است اسباب‌بازی‌های موردعلاقه کودک را همراه خود ببرید. برخی از اسباب‌بازی‌ها زمان زیادی را از بچه گرفته و او را به‌خوبی مشغول می‌کنند. فقط به این نکته توجه کنید که اسباب‌بازی نباید صدادار باشد چون به‌ خودی‌خود در ایجاد سروصدا مؤثر خواهد بود.

آموزش آداب و رفتار در رستوران به کودک

اغلب خانواده‌ها به دلایلی چون بی‌قراری کودک در پشت میز یا به هم ریختن وسایل و ظروف توسط او، خود را از رفتن به رستوران منع کرده و این تفریح را برای چند سال به تعویق می‌اندازند تا کودکشان بزرگ‌تر شده و بتواند آداب و رفتار در رستوران را آموزش ببیند. والدین نقش بسیار زیادی در ترتبیت و آموزش رفتاری درست به کودکان در مکان‌های عمومی و رستوران‌ها دارند.

آموزش نحوه رفتار کودکان در رستوران و مکان‌های عمومی چیزی است که شما به عنوان والدین یک کودک باید به آن توجه خاصی داشته باشید و این آموزش را از سنین پایین به او شروع کنید تا جزویی از عادت‌هایش شود. تصور کنید که برای یک شام خانوادگی برنامه ریزی کرده‌اید و زمانی که به رستوران می‌روید با نوشته «ورود کودکان زیر ۱۴ سال ممنوع» رو به رو می‌شوید. می‌توانید تصور کنید که این موضوع چقدر می‌تواند در روحیه کودک شما تاثیر بگذارد و او را ناراحت کند. این نوشته را بچه‌ها هر جا که ببینند باعث ناراحتی و آزار و اذیت آن‌ها می‌شود.

  • ابتدایی‌ترین کار برای کنترل رفتار کودکان در رستوران این است که در کودک این احساس را به وجود آورید که رستوران رفتن یک تفریح خوب و لذت‌بخش است. کودک را در تصمیم‌گیری انتخاب رستوران و پس‌ازآن انتخاب میز، دخیل کنید تا حس اهمیت به وجود آمده در او باعث همراهی و همدلی‌اش شود.
  • هنگام رستوران رفتن با کودک به او آموزش دهید که غذای بقیه را نگاه نکند و با دهان باز غذا نخورد و نوشیدنی‌ها را به‌اصطلاح هورت نکشد.
  •  از کودک بخواهید حتماً قبل از غذا دستان خود را بشوید و گوش زد کنید که رومیزی‌ها و سرامیک‌های کف سالن درست مانند رومیزی و فرش خانه اهمیت دارند و نباید آن‌ها را با ریختن غذا کثیف کند. برای این کار از ایده بازی استفاده کنید. برای مثال قوانین را طوری طرح کنید که در پایان صرف غذا اطراف بشقاب یا صندلی هرکسی بررسی شود و به میزان لکه‌ها و غذاهای ریخته شده از او امتیاز کسر شود. در این ایده بهتر است همه اعضای خانواده در بازی شرکت کنند تا هیجان برای رعایت قوانین در ذهن کودک ایجاد شود.
  • غذا خوردن در بیرون به همراه فرزندتان، می تواند یک تجربه هیجان انگیز و آموزنده باشد :با او صحبت کنید، آنچه در اطراف است را به او توضیح دهید، چیزهای جالب را نشانش دهید و اسم آنها را بگویید، و طرز استفاده کارد و چنگال را به او توضیح دهید.

کنترل رفتار کودکان در رستوران

نحوه رفتار کودکان در رستوران

شما به عنوان والدین کودک در قبال رفتار او مسئول هستید. این که اگر کودک شما در رستوران رفتارمناسبی ندارد و پرخاشگر است بسته به تربیت شما دارد. برخی از کودکان برای جلب توجه به خصوص در مکان‌‌های عمومی رفتارهایی را از خودشان نشان می‌دهند که اصلا جالب نیست و باعث آزار و اذیت دیگران می‌شود.

آموزش نحوه رفتار کودکان در رستوران و مودب بودنشان بسته به دقتی دارد که شما در تربیت کودک خود از سنین پایین دارید. اگر به او نحوه برخورد با دیگران و احترام به سایرین را آموزش دهید هرگز رفتارهای ناهنجار در مکان‌های عمومی از خود نشان نخواهد داد. گاهی با همه تدابیری که انجام می‌دهید بازهم کودک شما رفتار نامناسبی از خود نشان می‌دهد که می‌توانید با هشدار دادن به او این رفتارها را برطرف کنید.

هرگز کودکان را در مکان‌های عمومی تنبیه نکنید و از کتک زدن آن‌ها جدا خوددرای کنید زیرا نه تنها باعث تشدید بدرفتاری در آن‌ها می‌شود بلکه باعث سرخوردگی و کاهش عزت نفس در آن‌‌ها نیز می‌شود.

 

نوشته های مشابه:
گردش کودک با پدر و مادر
آموزش مسئولیت پذیری به کودک
آموزش آداب و روش غذا خوردن به کودک
چگونه غذا خوردن را به کودکان یاد بدهیم؟

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/BjC4dIXlJPL/

نوشتهٔ بعدی
اهمیت روانشناسی کودک و نوجوان
نوشتهٔ پیشین
گردش کودک با پدر و مادر

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست