حسادت فرزند اول به فرزند دوم خانواده

راهکارهایی برای حل حسادت فرزند اول به فرزند دوم خانواده

هنگامی که از زایشگاه برمی گردید، فراموش نکنید که در خانه فرزندی دارید که چند روز شما را ندیده است. حسادت فرزند اول به فرزند دوم خانواده در اکثر خانواده ها دیده می شود . سعی کنید به مستحضر بازگشت زمان کوتاهی را فقط با فرزند بزرگتر باشید و به او بگویید که از دیدن او بسیار خوشحالید؛ به او بگویید که در طول مدتی که نبوده اید، دایم پیگیر وضعیت او بوده اید.

  • هنگامی که وارد منزل می شوید، نوزادتان را خود در آغوش نگیرید. او را به همسرتان بدهید. با این کار می توانید محبت خود را به طور کامل به فرزند بزرگتر خانواده ابراز کنید و او را در آغوش بکشید.
  • با ورود فرزند دوم به خانواده از طرف نوزاد هدیه ای به فرزند بزرگتر بدهید. اگر هنوز فرزند اول چندان بزرگ نشده است، می توانید به او بگویید این هدیه را برادر کوچکش برای او تهیه کرده است. مثلاً یک عروسک در تختخواب کوچکش بگذارید. این عمل بدون شک کار مفیدی است. بدین ترتیب هر دوی شما کودکی بر روی تخت دارید. اما اگر گاهی اوقات با عروسک رفتار بدی صورت گرفت، تعجب نکنید.
  • بگذارید فرزند اول از ابتدا در انتخاب دکور اتاق نوزاد و انتخاب لباس برای او با شما همکاری کند و در آماده کردن خانه برای ورود فرزند دوم به خانواده شریک شود.
  • برای فرزند بزرگتر هراز گاهی خاطرات خود را که مربوط به او می شود، فقط برای خود او تعریف کنید. خاطرات مربوط به دورانی که او خیلی کوچک بود. بگذارید عکسهای مربوط به دوران نوزادی خود را تماشا کند. هدایایی را که هنگام تولد به او داده بودند، به او یادآوری کنید.
حسادت فرزند اول به فرزند دوم خانواده
حسادت فرزند اول به فرزند دوم خانواده

حسادت بچه اول نسبت به بچه دوم  یکی از موضوعات طبیعی در بچه اول خانواده محسوب می شود که خواه ناخواه به وجود خواهد آمد اما نوع رفتار والدین به خصوص مادر می تواند روی تعدیل و تقلیل این حس تاثیر داشته باشد. با راهکارهایی ساده می شود شرایط را برای ورود فرزند دوم به خانواده مهیا کرد.

نحوه رفتار با فرزند اول هنگام تولد فرزند دوم

حسادت بچه اول نسبت به بچه دوم

  • از فرزند بزرگتر خانواده بخواهید تا به خاطر بزرگ تر بودنش شما را در رسیدگی به فرزند کوچک کمک کند؛ البته متناسب با سن او، به طور مثال شیشه ی شیر را آب کند یا برای برادرش پوشک بیاورد و چیزهای دیگری که شما به آن نیازمندید. این نکته ی بسیار مهمی است که بچه بزرگتر شما حس کند که برای برادر کوچکش مفید است. این امر پایه ی مهمی برای ساختن روابط برادری آنها در آینده است.
  • همواره از فرزند بزرگتر خانواده به دلیل لطف و همکاری و آمادگی برای کمک و استقلال در انجام کارهای شخصی اش تشکر کنید. مثلاً به او بگوید: من خیلی خوشحالم که تو در کنار من هستی و هر وقت لازم باشد کمکم میکنی، رسیدگی به نوزاد کار دشواری است. نمی دانم اگر تو نبودی، چطور می توانستم همه ی کارها را خودم انجام بدهم.
  • همیشه از این تعبیر استفاده کنید: «بچه ی کوچک ما».
  • با ورود فرزند دوم به خانواده از میهمانان بخواهید تا به فرزند بزرگتر هم توجه داشته باشند.
  • برای کم کردن حسادت بچه اول نسبت به بچه دوم سعی کنید هر روز بخشی از وقت خود را برای فرزند بزرگتر، به تنهایی قرار بدهید. تا بتوانید به کارهایی بپردازید که او دوست دارد. کارهایی که می توان همراه با نوزاد آنها را انجام داد.
  • برای فرزند بزرگتر امتیازات جدیدی را به دلیل بزرگ تر بودن در نظر بگیرید. مثلاً برای او تخت بزرگ تری که اطرافش میله نداشته باشد، بخرید. بگذارید سر سفره مانند بزرگترها از خودش پذیرایی کند و جواب تلفن را بدهد. یک اسباب بازی پیشرفته تر متناسب با سن او برایش تهیه کنید. بگذارید در آماده کردن غذا به شما یاری کند. اجازه بدهید در رفتن به رختخواب تاخیر کند، البته در صورتی که با سن او متناسب باشد .

 

نوشته های مشابه
برای فرزندتان مادر کافی باشید نه مادر کامل
باورها و نگرش های غلط والدین در رابطه با فرزندان
ناخواسته رفتار بد کودک را پاداش ندهید
بی توجهی فعال در مقابل رفتار بد کودک
گفتگوی میان والدین و کودک

لینک اینستاگرام :
https://www.instagram.com/p/BfGaNxRFBkF/

 

نوشتهٔ بعدی
روشهای مقابله با کودک لجباز یا مخالفت کردن‌های کودکان
نوشتهٔ پیشین
روشهای درمان بی نظمی کودکان

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست