روشهای افزایش رفتار خوب در کودک

 افزایش رفتار مطلوب در کودک

برای آن‌که یک کودک سالم و شاد را تربیت کنید لازم است عشق و علاقه خود را به او نشان دهید. به حرف‌های کودک‌تان گوش دهید. به او احساس امنیت بدهید. او را تشویق کنید. رفتارهای نامناسب او را مورد انتقاد قرار دهید، نه خود او را. رفتار خوب در کودک را تشویق کنید .صبور و شکیبا باشید. برای کودک‌تان وقت کافی بگذارید.

  • تشویق باید بلافاصله بعد از انجام رفتار خوب صورت گیرد. تشویق در شروع یک رفتار خوب مثلاً به موقع خوابیدن به صورت مکرر و برای ایجاد انگیزه بیشتر انجام می شود و برای جلوگیری از وابسته شدن کودک به این پاداش ها وقتی رفتار ثبات پیدا کرد به تدریج این تشویق ها را کم کرده و به صورت گهگاهی ارائه می شوند.
  • سعی کنیم فعالیت ها و علایق کودک را به خاطر بسپاریم. مثلاً: خرید یک شی، یا بردن به پارک و… از خود کودک سوال کنیم که دوست دارد برای او چه جایزه ای در نظرگرفته شود. چند فعالیت را در نظر بگیریم و از کودک بخواهیم یکی را انتخاب کند. این موارد می تواند به شما کمک کند تا در زمان تشویق کودک، تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع آن راحت تر و سریع تر باشد.
روشهای افزایش رفتار خوب در کودک
روشهای افزایش رفتار خوب در کودک

 

  • کودکان به این دلیل صحبت کردن،لباس پوشیدن، سهیم شدن اسباب بازی با دیگران و انجام کارهای کوچک را یاد می گیرند که برای انجام این کارها توجه و سایر انواع پاداش ها را از والدین و افراد دیگر دریافت می کنند . مابه عنوان والدین، باید به صورت مکرر و فراوان رفتار خوب کودکان را پاداش دهیم . یک فرد بزرگسال شغل خود را حفظ کرده و در عوض دستمزد و قدردانی دیگران را بدست می آورد.
  • دستمزد و قدردانی، پاداش های نیرومندی برای کار کردن هستند. بیشتر ما در صورتی که در قبال تلاش خود ، پاداش دریافت نمی کردیم از کار دست می کشیدیم. از پاداش ها به عنوان تقویت کننده هم یاد می شود، زیرا آنها رفتار را تقویت می کنند.
  • هنگامی که کودک ما برای انجام کاری خاص، پاداش دریافت می کند ، آن رفتار خوب در کودک تقویت می شود.  این بدان معناست که احتمال وقوع آن رفتار در آینده افزایش پیدا می کند. افراد، رفتاری راکه برای آن پاداش دریافت کرده اند، تکرار می کنند. ما به این دلیل که در قبال انجام کار خود دستمزد می گیریم به آن کار ادامه می دهیم. چنانچه کودک شما به شیوه ای رفتار می کند که برایتان خوشایند است، از تقویت آن رفتار از طریق پاداش دادن مکرر، اطمینان حاصل کنید.

 افزایش رفتار خوب در کودک

رفتار خوب کودکان

روش تقویت مثبت تقریبا همان روش متداول پاداش است که همه با آن آشنا هستند و غالبا آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. با این حال بین پاداش و تقویت مثبت اندک تفاوتی وجود دارد که روان شناسان را بر آن داشته است تا به جای پاداش از اصطلاح دقیق‌تر تقویت مثبت استفاده کنند.

در پاداش دادن افراد هدف ما بطور عمده قدردانی و سپاس گذاری از اعمال گذشته آنهاست و گرچه پاداش یک رفتار معمولا به تکرار آن می‌انجامد هدف ما از پاداش دادن رفتار ضرورتا تکرار آن رفتار در آینده نیست.

اما در تقویت مثبت هدف الزاما تکرار رفتار است یعنی اگر پس از تقویت یک رفتار احتمال وقوع آن رفتار در شرایط همسان آتی افزایش نباید گفته می‌شود که تقویت صورت نگرفته است. افزایش رفتار مطلوب در کودک با تقویت مثبت بهترین و موثرترین روش افزایش رفتار خوب است . فرایندی که در آن ارائه تقویت کننده مثبت بعد از رفتار منجر به نیرومند شدن آن رفتار می‌شود. وقتی والدی تصمیم می‌گیرد هر وقت فرزندش سلام کند با لبخند زدن به هنگام جواب دادن به سلام او رفتار سلام کردن آنها را تقویت کند در واقع از تقویت مثبت استفاده می‌کند.

 

نوشته های مشابه
ناخواسته رفتار بد کودک را پاداش ندهید
پاداش و تشویق مناسب برای کودک
روش صحیح پاداش دادن به کودک
بهترین روش برخورد با بچه های بد دهن

لینک اینستگرام :
https://www.instagram.com/zarafeyejadooyi/

نوشتهٔ بعدی
جایگزین های مناسب برای تنبیه بدنی کودک
نوشتهٔ پیشین
اصول تربیت فرزند ، بایدها و نبایدها

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up