بازی برای تقویت حس کنجکاوی کودکان

تقویت حس کنجکاوی کودکان

یکی از جنبه­‌های مهم در رشد کودکان، تقویت حس کنجکاوی کودکان است. کودک به طور طبیعی کنجکاو است. زیرا هرچه در این دنیا می بینند برای آنها جالب و تازه است و از بدو تولد دوست دارد با محیط اطراف خود آشنا شود و ناشناخته ها را بیابد. در این سن کودک بیشتر دوست دارد تا به چیزهای متنوعی دست بزند، آن را خراب کند و در دهانش قرار دهد، چیزی را باز کند یا ببندد، بلند کند و رها کند.

البته این حس کنجکاوی طبیعی کودک شما، در صورتی که با یکی از کارهای فوری شما همزمان شود، ممکن است شما را از کارهای اصلی تان غافل کند؛ علاوه بر این شاید برای شما دانستن این نکته که در دنیای کودک، راه رفتن یک مورچه از کارهای شما مهمتر است، چندان خوشایند نباشد. اکنون بهترین فرصت است تا برای تقویت حس کنجکاوی کودکان صندوقچه ای از اشیاء جذاب برای او آماده کنید.

هر چه حس کنجکاوی کودکان بیشتر باشد، یادگیری انها نیز بیشتر و بهتر خواهد بود. تحریک و تقویت حس کنجکاوی فرزندتان، یکی از بهترین راه‌های آموزش به او است. اطلاعاتی که کودک از این طریق کسب می‌کند، در طول زندگی همواره همراه او خواهد بود.

بازی برای تقویت حس کنجکاوی کودکان
بازی برای تقویت حس کنجکاوی کودکان

چگونه کنجکاوی را در کودکان تحریک کنیم؟

آماده کردن صندوقچه ی عجایب برای تقویت حس کنجکاوی کودکان

این یک صندوق بزرگ از اشیاء جالب برای کودک است ، مثل یک کارتن بزرگ میوه یا یک سبد چوبی  که درون آن پر از چیزهای رنگارنگ باشد. شما در انتخاب وسایل داخل جعبه هیچ محدودیتی ندارید. با هرچه می توانید آن را پر کنید مانند قاشق چوبی، ظروف پلاستیکی در دار، شانه ی سر، توپ تنیس، چند کارتن کوچک، یا پارچه های  موجود در آشپزخانه و آبکش پلاستیکی، مجله، دستکش پلاستیکی، سطل کوچک پلاستیکی، لوله، کارت تبریک و.. این بازی برای ماه هشتم تولد تا ماه نهم تولد کودک مناسب است. این بازی حس ماجراجویانه کودک را برای شناخت محیط اطرافش ارتقا می دهد.

برنامه ای برای سفرهای اکتشافی ترتیب دهید

وقتی می خواهید برای خرید یا انجام کاری از منزل بیرون بروید، به همراه بردن کودک ممکن است برایتان سخت باشد، اما از همین فرصت هم می توانید استفاده کنید و یک سفر اکتشافی هیجان انگیز و مفرح ایجاد کنید. نانوایی، میوه فروشی، قصابی، فروشگاه کفش و هر جای دیگر می تواند برای کودک دنیای تازه ای باشد که در آن افراد و موضوعات جالب را تجربه کند. می توانید با تبدیل گردش های بیرون شهر در پایان هفته به مسافرت های هیجان انگیز و پرماجرا، حس ماجراجویی کودک خود را ارتقاء دهید.

به تغییرات موجودات و محیط اطراف، توجه کنید

کودکان به تغییراتی که در دنیای اطراف ایجاد می شوند، علاقه نشان می دهند؛ که این شاید بدان خاطر است که خود آنها نیز به سرعت در حال تغییر هستند. از چیزهایی که در دسترس هستند شروع کنید. یک دانه لوبیا یا نخود فرنگی را که به سرعت رشد می کند در یک گلدان کوچک بکارید و تعداد روزهایی را که طول می کشد تا آن سبز شود، بشمارید. یا اینکه نور یک چراغ قوه را داخل گلدان شیشه ای بیندازید تا او بتواند رشد ساقه و حرکت ریشه ها به سمت آب را ببیند.

 

نوشته های مشابه
راههای عملی تقویت دقت و تمرکز در کودکان
آموزش رنگ ها به کودکان با بازی
بازی برای تقویت حافظه و هوش کودکان
با بازی حس کنجکاوی کودک خود را تحریک کنیم
چرا کودکان در بازی تقلب می کنند؟

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/BgL8ArfBbOt/

نوشتهٔ بعدی
بازی حدس بزن کلمه چیه
نوشتهٔ پیشین
آموزش مفهوم صدا به کودکان،با لیوان و قاشق

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست