علت بدرفتاری کودکان

روش صحیح برخورد با بدرفتاری کودکان این است که به کودکان نشان دهیم که این رفتارهای عجیب و غریب، فایده ای ندارد و تنها باعث بدتر شدن شرایط می شود و سعی کنید او را به رفتار قابل قبول تری تشویق نمایید. علت بدرفتاری کودکان بسته به موقعیت و بافت خانوادگی و نوع تعاملاتی که با او دارید متفاوت است. کودکان از رفتارهای بد خود، همیشه هدفی دارند. ترک عادت های بد در کودکان سخت است. علت بدرفتاری کودکان در واقع گفتن احساسشان به شما با زبان بی زبانی است. برای والدین مشکل است درک کنند ، چرا فرزندان آنها درست آن کاری را می کنند که خوشایند آنها نیست. بسیاری از والدین از این اهداف بی اطلاع هستند و به محض مشاهده یک رفتار بد از کودک، به جای شناسایی علت بدرفتاری کودکان، به نشانه واکنش می دهند و شرایط را نابه سامان تر می کنند. علت بد رفتاری کودکان و لجباز شدن در کودک بد رفتار شامل موارد: برای جلب توجه، درخواست کمک و یا احساس سرخوردگی، فراموش کردن مقررات و محدودیت ها، انتظارات غیر منطقی است.

برخورد با بدرفتاری کودکان- کودک بد رفتار
روش صحیح برخورد با بدرفتاری کودکان

چه عواملی موجب رفتار بد کودکان می شود؟

برای فهمیدن علت بد رفتاری کودکان والدین آگاه سعی می‌کنند نیازهای رشدی هر مرحله را تشخیص دهند و درباره آنها به کودک آموزشهای لازم را بدهند.

 علت بدرفتاری کودکان

 
  • خودمختاری کودکان و بدرفتاری کودک
 کودکان در زمان خردسالی یک نوع احساس خود مختاری دارند که به سادگی نمی توان آنها را به انجام کاری قانع کرد. بچه ها بیشتر علاقمند به انجام کارهایی که خودشان مایل به انجام دادن آنها هستند، می باشند. خود مختاری علت بدرفتاری کودکان اکثر کودکان است. اگر در کنار گفتگوی کودکان بنشینید و به حرف های آنها توجه کنید، متوجه می شوید که آنها بجز حرف و نظر خود، نظر هیچ یک از دوستانشان را قبول نمی کنند و این تنها به دلیل احساس خودمختاری کودکان در سنین کودکی آنها می باشد.

صبر کنید ! شما تنها راه موجود که می توانید این مشکل را رفع سازید، صبر کردن است تا سن ۴ سالگی کودکان که بتوانند متوجه این بشوند که در دنیای اطرافشان چه اتفاقی می افتد و در همین حین آنها نحوه ارتباط صحیح، بازی کرده با دوستانشان، به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های شان با دوستانشان را خواهند آموخت.

  • کنجکاوی و بدرفتاری کودک

احساس تمایل گرایانه کودکان برای شناختن دنیای اطرافشان، می تواند احساس عجیب و غریبی در آنها ایجاد کند. آنها به چیزهای غیرمعمولی فکر می کنند، به چیزهایی مانند “چه اتفاقی می افتد زمانیکه قفسه کتاب ها به زمین بیافتد ؟” یا “اگر ماست را با شربت ترکیب کنیم چه چیزی حاصل می شود ؟” و از این قبیل فکرها و سوالات که کودکان به آنها علاقه مند هستند و در نهایت می توانند در فکر و ذهن آنها موثر و تاثیر گذار باشند. شاید در چشم ما این سوالات خنده دار باشند ولی برای آنها یک سوال بزرگ و علمی می باشد که می تواند خشم را در آنها ایجاد کند.

برای حل سوالات غیرمعمولی کودکانتان، با آنها آزمایش کنید. به کودکتان اجازه دهید تا تحت نظر شما آزمایش های خاص خودش را انجام دهد .

  • مشکلات ارتباطاتی و بدرفتاری کودک

بچه ها در سنین ۱ الی ۲ سالگی ، به عنوان یک قاعده کلی، حرف های بی معنی می زنند. بنابراین برقراری ارتباط آنها با جهان اطرافشان یک کار بسیار سختی از زبان آنها می باشد . برای مثال اگر نوزاد شما مشاهده کند که یک فردی به اسباب بازی او دست می زند و او شروع به گریه کردن و گاها حتی خشم می کند و نشان دهنده هجوم آن نیست و او تنها می خواهد به فرد مقابلش بفهماند که آن اسباب بازی برای او است و کسی نباید به آن دست بزند.

با او آرام صحبت کنید و همه چیز را به آرامی به او توضیح دهید و با این کار فرزند شما توانایی ارتباط با شما را کسب خواهد کرد و مطمئن باشید که در زمانی کوتاه فرزند شما رشد خواهد کرد و قوانین لازم را خواهد آموخت.

  • خستگی و بدرفتاری کودک

خستگی یکی از حالات ذهنی نامناسب کودک بد رفتار است که انسان را از انجام کارهای روزمره باز می دارد. افراد بزرگسال یا همان والدین زمانیکه از فرزندشان چیزی را طلب می کنند و از آنها پاسخ منفی می شنوند می تواند باعث آزار و اذیت آنها شود و با عصبانیت تمام با فرزند برخورد کنند. که نتیجه این برخورد نامناسب و نامطلوب ایجاد احساس افسردگی و خشونت و استرس شود.

سعی کنید از شرایطی که باعث ایجاد افسردگی و تنش در کودکتان می شوند، جلوگیری نمایید و سعی کنید که در زمانیکه شرایط روحی فرزندتان نامناسب است از آنها خواسته ایی را طلب نکنید تا به آنها آسیب وارد نشود چرا که این مسائل می توانند در آنها باعث ایجاد مشکلات جدی در زندگی آینده شان بشود.

 
  • تغییرات زندگی و بدرفتاری کودک

کودکان به طور واقعی با تغییرات زندگی ، تغییر پیدا می کنند و ثبات در همه چیز برای رشد هماهنگ ضروری است . هر گونه تغییر در زندگی( نه تنها منفی (به عنوان مثال، طلاق والدین)، بلکه مثبت (رفتن به مدرسه، تولد برادران و خواهران)) منجر به تغییر در رفتار آن خواهد شد و با این تغییر رفتار ، پرخاشگری و بد رفتاری کودک عادی محسوب می شود.

برای کودک خود یک منطقه با ثبات و پر امنیت را ایجاد کنید که با تماشای این منطقه اعتماد به نفسش بیشتر و بیشتر شود . به او اجازه بدهید که با دوستانش به راحتی بازی کند و ارتباط برقرار کند.

  • نارسایی سیستم عصبی و بدرفتاری کودک

کودکان ۳ تا ۴ سال هنوز کنترل کاملی بر رفتار خود ندارند و بنابراین آنها اغلب قوانین خانواده را رعایت نکرده و تنها به کارهایی که خودش قبول دارد ، می خواهد دست یابد . برای مثال اگر با فرزندتان قرار رفتن به بیرون از خانه در فصل تابستان بگذارید، ممکن است که او دست کش فصل زمستان را با پافشاری بیش از حد در دست کند. علاوه بر این، کودکان تجربه کمتری در حوزه احساسی دارند که حتی با اتفاق های پیش پا افتاده باعث گریه کردن آن بشود و با خراب شدن یک اسباب بازی ممکن است باعث آزرده خاطر و رنجاندن آن شود.

کارهای روزمره خود را انجام دهید و به کارهای فرزندتان نظارت داشته باشید، بطوریکه آزرده خاطر نشود.

  • عدم وجود وقت آزاد و بدرفتاری کودک

امروزه کودکان بسیار مشغول هستند، برای مثال مدت زمان زیادی را در مدرسه، کلاس های آموزشی و حتی در در مجموعه های ورزشی می گذرانند و تقریبا ۹۰% از روزشان را در بیرون از خانه می گذرانند. یکی از کارهایی که کودکان باید در سنین خردسالی انجام دهند، بازی کردن با هم سنین آنان می باشد که با وجود تعداد زیادی کلاس هایی که در طول روز آنها در آن وقت می گذرانند ، حتی فرصت زیادی برای استراحت کردن را ندارند و زمانیکه کودکان دچار این چنین مشکلی می شود، نوعی فقدان بسیار سختی را احساس می کنند که باعث خشونت آنها می شود.

سعی نکنید که تمام وقت آزاد فرزندتان را با کلاس های آموزشی پر کنید که حتی فرصت استراحت را نیز از آنها بگیرید . اگر شما علاقه مند به ثبت نام فرزندتان در کلاس های آموزشی هستید ، هیچ مشکلی ندارد و می توانید آنها را ثبت نام کنید و یک نکته مهم این است که برای آنها وقت بازی کردن نیز باید باقی بگذارید تا آنها سرگرم شوند چرا که کودکان در بازی با دوستان هم سن خود برقرار کردن ارتباط را می آموزند و بنابراین می توانند در آینده با دیگران ارتباط بهتر و مطلوبی برقرار سازند.

  • تمایل برای استقلال و بدرفتاری کودک

با وجود اینکه فرزند شما تازه متولد شده است و مشاهده انیمیشن های متعدد توسط او می تواند در او باعث ایجاد شخصیت تازه ایی بشود که حتی باعث ایجاد تفکر زندگی جداگانه او بشود . نادیده گرفتن علایق و سلایق کودک می تواند باعث یک ضربه روحی در او بشود که اگر والدین کودک به آنها توجه نداشته باشند ، می تواند منجر به دروغ گفتن کودک بشود .

حرف های کودکتان را جدی بگیرید و به پای حرف های او بنشینید که با این کار می توانید باعث ایجاد اعتماد به نفس در کودکتان شوید .

 
  • غذاهایی با قند بالا و بدرفتاری کودک

تاثیر مصرف مواد غذایی شیرین ، موضوع داغ مورد بحث در میان متخصصان اطفال می باشد چرا که به گزارش والدین ، زمانیکه کودکان آنها از مواد غذایی شیرین استفاده می کنند برخی تغییرات نامطلوب و نامناسب را در آنها گزارش داده اند. تحقیقات نیز نشان داده اند که مصرف بیش از حد مواد غذایی شیرین می تواند باعث بیش فعالی کودکان شود.

غذاهایی که در آنها قند بیش از حدی وجود دارند ، تنها نوشابه ها ، آب نبات و شکلات ها نمی باشند بلکه برخی مواد غذایی مانند برخی ماست ها ، غلات و حتی موزلی( ترکیب میوه های خشک که کودکان در صبحانه با شیر استفاده می کنند ) می توانند سطح قند خون را افزایش دهند و بنابراین باید میزان استفاده کودکان از این مواد غذایی را در به مرور زمان کاهش داد .

  • ارثی بودن و بدرفتاری کودک

گاهی اوقات مشکل بد رفتاری کودکان می تواند به دلیل ارثی بودن آن باشد که از پدر و مادرش به او سرایت یافته باشد و کودک اختلال بیش فعالی داشته باشد. این بدان معنا نیست که پدر و مادر باید سرزنش شوند و این والدین حتی گاهی آنقدر مورد اتهامات و سرزنش های بد قرار می گیرند که می توانند باعث ایجاد روحیه بسیار بد هم در والدین و هم در کودک شود.

برای درمان سندرم بیش فعالی می توان به دکترهای متخصص در این زمینه مراجعه نمود . این یک اختلال عصبی-رفتاری است و متخصصان در این زمینه می توانند در مدت زمان اندکی بیش فعالی کودک را درمان کنند.

اشتباه والدین در تربیت فرزند

روش صحیح برخورد با  علت بدرفتاری کودکان اشتباه والدین در تربیت فرزند هم نقش مهمی دارد. والدین نمی دانند ، رفتارهای خوب و بد هر دو به وسیله پاداش هایی شکل می گیرند که کودک شما دریافت می کند. روش صحیح برخورد با بدرفتاری کودکان  این است که  والدین به طور ” ناخواسته ” رفتار بد کودک خود را پاداش ندهند. ترک عادت های بد در کودکان مثلا کودک _ پنج ساله با به راه انداختن گریه و سر و صدا و ” مستاصل کردن والدینش ” بتواند پس از فرا رسیدن زمان خوابش ، مدت بیشتری را بیدار مانده و از رفتن به رختخواب اجتناب کند. رفتار بد کودک شما، درصورت پاداش داده شدن از سوی شما یا دیگران، تقویت خواهد شد. رفتاری که پاداش داده نشده و تضعیف شده، احتمال وقوع آن در آینده کمتر می شود. اشتباه والدین در تربیت فرزند آن جا است که در عین حال که والدینی معقول و خوش نیت هستند بدرفتاری را به کودکان خود یاد می‌دهند. بعضی از والدین زمانی که فرزندشان کم سن و سال است به رفتار غیر پسندیده کودکشان بها داده و برای آرام کردن موقتی او به او باج می‌دهند. شاید باج دادن به کودک به طور موقت لجبازی کودک را آرام کند اما احتمالا بچه یاد خواهد گرفت که تنها راه رسیدن به خواسته‌هایش بدرفتاری و باج گیری از والدین است.


نوشته های مشابه
ناخواسته رفتار بد کودک را پاداش ندهید
با نادیده گرفتن کودک، او را تربیت کنیم
آنچه والدین باید در مورد کودکان خود بدانند
روش های موثر آموزش رفتار صحیح به کودکان
نحوه برخورد با بچه بی ادب در مهمانی


راهنمای کامل بارداری هفته به هفته و تقویم بارداری را در اینجا بخوانید

راهنمای-بارداری-هفته-به-هفته

جستجوی مهد کودک و پیش دبستانی بر اساس منطقه  زرافه-جادویی-مهدکودک-پیش-دبستانی


مقاله ها و نکات ضروری روانشناسی کودک و نوجوان را مطالعه کنید روانشناسی کودک و تربیت کودک


معرفی بازی های مهارتی برای پروش مهارت های مختلف کودکان بازی مهارتی


آموزش ساختن ۱۰۰ ها کاردستی و نقاشی و ماسک صورت برای کودکان کاردستی و نقاشی


مجموعه کامل از قصه ها و ترانه های صوتی کودکانه زرافه-جادویی-قصه-و-ترانه-صوتی-کودکانه


اینستاگرام زرافه جادویی را دنبال کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up