غذای سالم برای کودکان ، نه به هله هوله

هله هوله خوردن کودکان، راه جلوگیری چیست؟

وادار کردن کودک به خوردن غذای سالم دشوارترین کار برای یک مادر است . با این همه هله هوله و غذاهای پرکالری اطراف ،کودکان دیگر به سمت غذای سالم نمی روند، اما به عنوان پدر یا مادر باید اهمیت رژیم غذایی مقوی و مغذی را به کودک خود یادآور شوید. عقل سالم در بدن سالم است. یک غذای پر از فیبر برای عملکرد صحیح بدن کودک  ضروری است .

غذای سالم برای کودکان ، نه به هله هوله

هله هوله ویتامینهای مورد نیاز برای رشد بدن را در خود ندارد. خوردن آن هر از گاهی بلامانع است. اما اگر به طور مکرر از این غذاها مصرف شود مسائل جدی به بار خواهد آمد. با استفاده از نکات زیر می توانید کاری کنید فرزندتان از مواد مغذی و مفید خوشش بیاید.

خودتان الگو باشید

همه ما با این حقیقت آشنا هستیم که کودکان از بزرگترها الگوبرداری می‌کنند .اگر می‌خواهید فرزندتان سبزیجات بخورد باید در مقابل چشمان آنها سبزیجات بخورید. اگر والدین به خوردن هله هوله و غذاهای ناسالم ادامه بدهند، کودکان چگونه باید یاد بگیرند؟  این امر ممکن است برای شما بسیار دشوار باشد  چون نیازمند یک برنامه بسیار سخت و ثابت از جانب والدین است، اما باید این صبر و تحمل را داشته باشد تا کودکانتان شما را  ببینند و از شما پیروی کنند.

همچنین باید در مورد مواد غذایی موجود در فروشگاه ها به فرزند خود اطلاعات مفیدی بدهید . چون شما که تمام اوقات با آنها نیستید. آنها باید قادر باشند در غیاب شما یک خوراکی خوب و سالم انتخاب کنند . برای انتخاب یک ماده غذایی بی ضرر آنها نیاز به دانش و اطلاعات کافی دارند که بایستی توسط والدین ارائه شود .

غذا را به گونه ای اشتها آور تزیین کنید

شاید آشپز ماهری نباشید ولی برای کودک خود باید در آشپزی به مهارت کافی دست پیدا کنید. روش های  مختلف طبخ سبزیجات و مواد مغذی را امتحان کنید.  آشپزی باید مطابق سن کودک انجام پذیرد.مثلا  کودکان نوپا غذاهای خمیری دوست دارند، در حالی که خردسالان ترجیح می‌دهند غذاهایی بخورند که بتواند آن را در دست گرفته و گاز بزنند. همچنین به یاد داشته باشید که غذا را بیش از حد نپزید. زیرا باعث از بین رفتن عناصر مغذی آن میشود. در عوض می تواند آن را بخارپز کنید. بنابراین همه چیز به شما و ذائقه کودک شما بستگی دارد .

یاد بگیرید غذای سالم بپزید ،از برنامه های آشپزی تلویزیون و اینترنت کمک بگیرید. چند غذای متعدد جلوی کودک قرار بدهید و ببینید کدامیک را انتخاب می‌کند. سبزیجات را به شکل های مختلف سرو کنید . گاهی اوقات صورت آدم ، بعضی وقتها اشکال هندسی درست کنید، کودکان با این شکل ها ارتباط برقرار کرده و از خوردن غذای خود لذت می برند.

برنامه ثابت و منظم داشته باشید

اکثر کودکان از یک برنامه خاص پیروی می کنند و می خواهند غذایشان را در ساعات معینی بخورند . پس اگر غیر از آن ساعت ها بخواهید به آنها غذا بدهید، بدیهی است که شروع به نق زدن می کنند و غذای خود را نمی خورند . در چنین مواردی غذا را از جلوی آنها برداشته و کنار بگذارید. همیشه به یاد داشته باشید که منزل شما رستوران نیست که هر وقت اراده کردند بتوانند غذا بخورند. بعدا اگر گرسنه بودند همان غذا را دوباره گرم کنید و به آنها بدهید . این به آنها درس عبرت می دهد و به آنها اهمیت غذا خوردن را می‌آموزد.

غذا دادن به کودکان امری طاقت فرسا است ، اما چاره‌ای نیست باید با آنها قاطعانه برخورد کنید. تسلیم خواسته‌های کودک نشویم و با گریه ها و شیون های آنها کوتاه نیایید . به فرزند خود اهمیت تغذیه را آموزش دهید و به آنها بگویید که میلیون‌ها کودک در جهان وجود دارد که حتی لقمه ای نان ندارند که بخورند.  کودکانی هستند که باید در شرایطی بسیار سخت کار کنند تا بتواند برای خود غذا تهیه کنند.  هیچگاه نگذارید کودک غذای خود را دور بریزد و آن را هدر دهد. غذا را در اندازه های کوچک سرو کنید و وقتی باز هم غذا خواستند به آنها بدهید.

نوشته های مشابه

بی اشتهایی و کم غذایی در کودک و راه های درمان آن

با کودک بد غذا و بی اشتها چه کنیم؟

چگونه غذا دادن به نوزاد را شروع کنیم؟

چگونه غذا خوردن را به کودکان یاد بدهیم؟

رستوران رفتن با کودکان

نوشتهٔ بعدی
اصول نگهداری و شستشوی لباس نوزاد
نوشتهٔ پیشین
شستشوی شیشه شیر و تمیز نگه داشتن آن
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست