لجبازی کودکان در لباس پوشیدن

مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن

لجبازی کودکان در لباس پوشیدن از مشکلاتی است که اکثر والدین با آن مواجه هستند. در برخی از موارد، مقاومت کودک در لباس پوشیدن با جیغ زدن و گریه کردن و لجبازی کودکان همراه است و موجب می شود والدین، کودک را با زور با خود همراه کنند. سه سال اول زندگی کودک، بیشترین مشکل لباس پوشیدن کودک تلاش او برای به دست آوردن استقلال است؛ کودک قبل از یک سالگی کاملا قادر به درک خواسته پدر و مادر است و گاهی به خاطر حفظ استقلال از انجام آن کار سر باز می‌زند، حال اگر پدر یا مادر حین لباس پوشیدن به فرزند خشمگین یا وارد بازی شوند، کودک از کنترل آنها لذت می‌برد وکارش را ادامه می‌دهد که به آن لجبازی می‌گویند.

 گریه کودک هنگام تعویض لباس

مشکل لباس پوشیدن کودک

کودک تمایل دارد به کارهای خود کنترل داشته باشد. او می‌خواهد خودش لباسش را بپوشد. این میل قبل از آنکه بتواند به خوبی لباس بپوشد در او وجود دارد. او توانایی لباس‌پوشیدن را در حدود سه سالگی بدست می‌آورد. گاهی بچه‌ها از پوشیدن پوشک طفره می‌روند چون پای آنها دچار جوش پوشک و سوختگی می‌گردد.

همچنین ممکن است جنس لباس راحت نباشد، بدن کودک عرق کرده باشد یا احساس گرما کند.معمولا والدین از لباس‌پوشیدن بچه خسته می‌شوند. اما مطمئن باشید که وضعیت تغییر می‌کند. شاید به سختی بتوان باور کرد اما بالاخره روزی می‌رسد که او دیگر به پوشک نیاز نخواهد داشت و خودش لباس‌هایش را به تن خواهد کرد.

مقاومت کودک در لباس پوشیدن

کودکی که لباس نمی پوشد 

 • اولین قدم برای کمک به کودک در تعویض لباس حفظ آرامش است، باید به کودک زمان داد، اگر به خاطر دیر شدن مدام هولش کنیم معمولا کار‌ها را آرامتر انجام می‌دهد، پس ۱۰ دقیقه زودتر بیدار شویم تا زمان بیشتری داشته باشیم.
 • لباسهایش را در حالی که ایستاده به او بپوشانید .
 • از او بخواهید که در پوشاندن لباس هایش به شما کمک کند. به او بگوید: «دستت را در آستین لباس ببر».
 • یک اسباب بازی به هنگام پوشاندن لباس هایش به او بدهید تا با آن بازی کند.
 • برای حل مشکل مقاومت کودک در لباس پوشیدن اجازه دهید در مدت پوشاندن لباسهایش تلویزیون تماشا کند.
مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن -لجبازی کودکان در لباس پوشیدن - مشکل لباس پوشیدن کودک
لجبازی کودکان در لباس پوشیدن
 •  اجازه بدید با لباس منزل به مهد کودک برود تنها لباس مناسب را همراه داشته باشید، کودک به محض ورود متوجه نامناسب بودن لباسش می‌شود و از شما کمک می‌خواهد در نتیجه اعتمادش به شما بیشتر خواهد شد.
 • او را در پوشیدن لباس مشارکت دهید تا جبر، عجله و فشار را احساس نکند؛ مثلا در تمام مدت با او صحبت کنید و به او بگویید دارید چه کار می کنید:«خب، الان می خوام پیرهنت رو تن ات کنم… می شه این دست ات رو بکنی تو آستین ات؟ آفرین، آهان! حالا اون یکی دست ات و …» و در حین کار تعریف و تمجید کنید تا مشارکت بیشتری انجام دهد.

مقاومت کودک برای پوشیدن لباس

مشکل لباس پوشیدن کودک

 • بهتر است لباس هایی را برای او انتخاب کنید که پوشیدن و درآوردن اش آسان باشد و بچه ها قادر به یادگیری این کار باشند و به پوشیدن و در آوردن آنها تشویق شوند؛ مثلا بستن کفش های بنددار برای کودکان، سخت است اما اگر سگک کفش چسبی باشد، آنها به تنهایی قادرند کفش بپوشند یا بستن دکمه های فشاری لباس سخت است اما راحت می توانند لباس زیپ دار را بپوشند.
 • برای حل مشکل مقاومت کودک در لباس پوشیدن سعی کنید لباس پوشیدن را به شکل بازی و تفریح انجام دهید. او را رها کنید. برای او وقت بگذارید و همیشه بدانید عجله در این کار، او را به نحسی می کشاند و اعصاب تان را بر هم می زند.
 • لباس مناسبی که برا ی اش در نظر گرفته اید از شب قبل مشخص و آماده کنید. هرگز به او نگویید:«امروز چه لباسی می خواهی بپوشی؟» این سوال به نظر کودک نوپا دو معنا دارد:اول اینکه شما نمی دانید او باید چه بپوشد. دوم اینکه لباس پوشیدن باید مطابق میل او باشد.
 • او هنوز معنای انتخاب را درک نمی کند. در نتیجه شما با شرایطی مواجه می شوید که در اوج سرمای زمستان، او تمایل به پوشیدن لباس تابستانی دارد! برای پیشگیری از این مشکل باید در پایان هر فصل، لباس های فصل را جمع آوری کنید.
 • می توانید به بچه ۳ساله اجازه بدهید از بین لباس های مناسبی که شما برحسب شرایط و فصل در نظر گرفته اید و از میان ۳گزینه ای که پیشنهاد می دهید، یکی را انتخاب کند. اما به بچه های کوچک تر که معنای انتخاب را نمی دانند، باید یک پیشنهاد بدهید. اگر به این نکات اهمیت ندهید و مشکل را اصولی و از پایه حل نکنید، لباس پوشاندن به خردسال وقت و انرژی زیادی از شما می گیرد.
 • برای مقابله با لجبازی کودکان در لباس پوشیدن درحین پوشاندن لباس، برایش قصه بگویید، نام بخش هایی را که می پوشانید، ببرید و لباس هر عضو را که پوشاندید، برایش توضیح دهید ضمناً می توانید برایش ترانه و سرود هم بخوانید؛ توجه داشته باشید که شما همه این فعالیت ها را برای آن می کنید که حواس او را پرت کنید تا مقاومتی در پوشاندن لباس هایش نشان ندهد.
 • اگر باز هم فرزندتان لباسی را که شما برایش انتخاب کرده اید نپوشید از یک حقه استفاده کنید؛ به این ترتیب که به او حق انتخاب بدهید و فقط او را برای انتخاب یکی از دو لباس، آزاد بگذارید. ضمناً به او نگویید که «کدام شلوار را می پوشی»؟ به او بگوید: « شلوار آبی را می خواهی یا خاکستری؟ »
 •  برای جلوگیری از مقاومت کودکان در برابر لباس پوشیدن، لباس هایی را انتخاب کنید که پوشیدن و درآوردن آن ها آسان باشد تا بچه ها به آسانی قادر به یادگیری پوشیدن و درآوردن لباس باشند و برای مشارکت در این امر تشویق شوند.
 • برای حل مشکل مقاومت کودک در لباس پوشیدن، نباید تحت تاثیر مخالفت کودک در زمان تعویض لباس قرار بگیرید و نباید به رفتار کودک واکنش نشان دهند، زیرا این امر سبب ادامه لجبازی کودکان می شود.

نوشته های مشابه
مهم ترین نکات هنگام خرید لباس نوزاد
برنامه ریزی هوشمندانه والدین برای کودک
از پوشک گرفتن کودک در شبروش آموزش لباس پوشیدن به کودک

لینک اینستگرام:
https://www.instagram.com/zarafeyejadooyi/


راهنمای کامل بارداری هفته به هفته و تقویم بارداری را در اینجا بخوانید

راهنمای-بارداری-هفته-به-هفته

معرفی بازی های مهارتی برای پروش مهارت های مختلف کودکان

بازی مهارتی


آموزش ساختن ۱۰۰ ها کاردستی و نقاشی و ماسک صورت برای کودکان

کاردستی و نقاشی


مجموعه کامل از قصه ها و ترانه های صوتی کودکانه

زرافه-جادویی-قصه-و-ترانه-صوتی-کودکانه


اینستاگرام زرافه جادویی را دنبال کنید

نوشتهٔ بعدی
راههای افزایش اعتماد به نفس در کودکان، تحسین و تشویق
نوشتهٔ پیشین
چگونه ناخن جویدن کودکان را درمان کنیم؟

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up