رشد کودک از تولد تا یک سالگی

مراحل رشد ذهنی و حرکتی نوزاد

سال اول زندگی، زمان بروز تغییرات بسیار زیادی در نوزاد است. رشد کودک از تولد تا یک سالگی بسیار شگفت آور است.کودک در این سال به تواناییها و اهداف دور از دسترسی نایل می آید و از آن جا که معلومات و اکتشافاتی که در این سن به آنها دست می یابد بر دو جنبه ی حس و جسم استوار است، این مرحله را مرحله حسی – ابزاری گویند. تحقیق در مورد رشد و تکامل کودک نشان می دهد در این سن بازی با کودک نه تنها مجاز است، بلکه اکیدا توصیه هم می شود. ولی شما نکاتی را هم باید رعایت کنید.

رشد کودک از تولد تا یک سالگی

نکاتی از قبیل این که در این مدت یعنی از تولد تا یک سالگی او نمی تواند مدت زمان زیادی را روی یک مسئله تمرکز داشته باشد. مراحل رشد ذهنی و حرکتی نوزاد نشان می دهد،  وقت مناسب بازی وقتی است که او خوابش نیاید، گرسنه نباشد و در یک حالت آرام به سر برد. در ضمن، هیچ وقت نباید او را به زحمت بیندازید؛ در اصل اوست که باید وقت مناسب را در اختیار شما قرار دهد.

شما هم باید مترصد این زمان ها باشید تا بهترین وقت را برای بازی او انتخاب کنید. کودک اگر صورت کسی را که صحبت می کند مشاهده کند، بهتر می تواند با او ارتباط برقرار یا بازی کند. پس همواره رو به روی او باشید و توجه او را جلب کنید. این را بدانید که کودک شامه ی بسیار تیزی در درک حالات روحی و روانی شما دارد و خیلی زود از حالات شما متأثر می شود.

پس تنها در حالتی با او بازی کنید که از نظر عصبی شاداب و آماده باشید. سال اول – از نظر یادگیری – دوره ای پربار است و حساسیت این سن هم بسیار بالاست. ما باید بدانیم کودکی که اعتماد به نفس ندارد، حتماً احتیاجاتی دارد. احتیاجاتی از قبیل صمیمیت، دوست داشتن، مهربانی، نظم، آرامش و آگاه سازی.

نوشته های مشابه

رشد کودک در چهار ماهگی

رشد کودک از یک تا دو سالگی

رشد کودک از نه ماهگی تا یک سالگی

لینک اینستاگرام: https://www.instagram.com/p/BjxB3-BlFkn/?

نوشتهٔ بعدی
مهم ترین نکات هنگام خرید لباس نوزاد
نوشتهٔ پیشین
روش برخورد با تف کردن کودک
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست