بازی شکار کلمات، تقویت سخن گفتن کودک

بازی‌ برای بهبود مهارت‌های کلامی کودک

بازی شکار کلمات ، تقویت سخن گفتن کودک را به همراه دارد. موجب تقویت حافظه و هوش کودکان می شود. کودکان به وسیله بازی کردن با اطرافیان خود ارتباط برقرار می کنند. نقش بازی و بویژه بازی فکری در یادگیری کودکان و افزایش تعامل اجتماعی در کودک را نمی توان نادیده گرفت. از بازی کمک بگیرید و مهارت‌های کلامی کودک را تقویت کنید.

بازی در واقع تلاش کودک برای کنار آمدن با محیط است که از این طریق او خود را می‌یابد و دنیا را درک می‌کند.کودک بدون بازی نمی تواند به رشد متعادل و سازنده ای برسد. بسیاری از بازی هایی که کودکان در طول رشد خود انجام می دهند، تاثیر زیادی بر تجارب بزرگسالی آنها دارد. هرگز نباید به بازی‌ها به عنوان روشی برای وقت کشی نگاه کرد.

بسیاری از کودکان در هنگام بازی، با خود حرف می زنند که غالباً نامفهوم است. در واقع آنها با این کار مشغول تمرین حرف زدن هستند و هر چه اطرافیان کودک او را در صحبت های نامفهومش همراهی کنند، به زود حرف زدن کودک کمک خواهند کرد.

کودکان حرف زدن را از طریق شنیدن یاد می گیرند و مدتها قبل از به حرف درآمدن ،‌حرف اطرافیان خود را درک می کنند . نکته مهم این است که سال اول عمر در تکامل و یادگیری به موقع زبان در آنها بسیار حیاتی است در نتیجه بهترین روش برای کمک به تکلم کودکان ،‌صحبت کردن مداوم با آنها ،‌گوش دادن و سپس نشان دادن واکنش مناسب در قبال آنهاست .

برای تشویق کودک به سخن گفتن به هنگام حرف زدن با او به نکات زیر توجه کنید:

مستقیماً به او نگاه کرده و صحبت کنید.

در صحبت خود همیشه از کلمات کلیدی مثل نام خود کودک یا وسایل مربوطه به او استفاده کنید.

بازی با کلمات را با کودکان حتی پیش از آن که آنها اولین کلمه خود را به زبان بیاورند، انجام دهید.

با کودک در مورد موضوعاتی که برایش جالب است مانند اسباب بازی مورد علاقه اش صحبت کنید.

استفاده از کتابها و مجلاتی که تصاویر زیاد و جالب دارند، در آموزش زبان به کودک مفید است.

بازی شکار کلمات، تقویت سخن گفتن کودک
مهارت‌های کلامی کودک با بازی تقویت سخن گفتن کودک

بازی با کلمات برای کودکان

زمانی که کودکان زبان به سخن باز می کنند، از خزانه لغات محدودی برخوردار بوده و نیاز دارند مورد توجه و حمایت خانواده قرار گیرند و در مسیر زبان آموزی ، تقویت کننده هایی دریافت کنند. تمامی کودکان مسیر رشد مشخصی در یادگیری زبان دارند.

آنها ممکن است تعداد کمی کلمه بلد باشند و حتی در ابتدا معنای بسیاری از کلمات را ندانند، اما دوست دارند آنها را به کار ببرند. مسلم است سخن گفتن پدر و مادر با کودک، موجب احساس لذت بیشتر کودک از سخن گفتن می شود و مهارت های زبانی و کلامی را در وی افزایش می دهد.

راه های متعددی جهت ترغیب و تشویق کودک به سخن گفتن وجود دارد. استفاده از بازی برای حرف زدن کودک و رشد گفتار کودک بسیار تاثیر گذار است. یادگیری مهارت های گفتاری ، هم مثل مهارت های ریاضی و خواندن، با تمرین و ممارست آسان تر می شود.

در وهله اول باید یک شنونده واقعی و در عین حال فعال باشید، صرف شنیدن حرف های کودک تان کافی نیست، بلکه باید از او سوال بپرسید، اظهارنظر کنید و با هم وارد بحث و گفتگو شوید، به طوری که کودک تان در مکالمه و برقراری ارتباط کلامی کم کم مهارت های لازم را کسب کند.

از بازی برای حرف زدن کودک کمک بگیرید

برای تقویت سخن گفتن کودک ، کلمه ی ساده ای را به همراه کودک خود مشخص کنید، سپس شروع به گفتن خاطره یا قصه ای بکنید، مثلا از خوردن ناهار خود بگویید؛ هرگاه شما آن کلمه ی مورد نظر را در میان صحبت های خود به کار بردید، فرزند شما باید با کف زدن، بلند کردن انگشت یا هر حرکت دیگری عکس العمل نشان دهد.

شما می توانید با به کاربردن کلماتی که ابتدای آن با کلمه ی مورد نظر شما مشابه باشد، کودک را در دام بیندازید و او ناخودآگاه واکنش نشان دهد. بازی با کلمات برای کودکان دو تا سه سال پیشنهاد می شود. بازی تقویت مهارت‌های کلامی کودک را می توان در وسایل نقلیه یا فروشگاه و سالن انتظار انجام داد. این بازی ساده به افزایش دقت و مهارت و تقویت سخن گفتن کودک کمک می کند.

بازی با کلمات برای کودکان با کمک فلش کارت آموزشی کودک
بازی با کلمات برای کودکان با کمک فلش کارت آموزشی کودک
تقویت سخن گفتن کودک با فلش کارت آموزشی کودک

تجسم کلید یادگیری است. یک کودک یاد می گیرد که کلمات را به خاطر بسپارد. اگر کلمه نتواند در حافظه دیداری جای گیرد زود فراموش می شود و باید دوباره دیده شود. می توانید از بازی با کارت کلمات استفاده کنید تا دایره لغت کودک را افزایش دهید. می توانید بازی با کلمات برای کودکان را با فلش کارت آموزشی کودک ادامه دهید.

فلش کارت آموزشی کودک از جمله ابزارهای کمک آموزشی است که با تکیه بر فعال سازی و بهبود عملکرد نیمکره راست مغز توسعه یافته است. همانطور که کار کردن یک عضله آن را قوی تر می کند، بازی با کارت کلمات نیز به ورزیده شدن مغز کمک می کند. در آموزشهای معطوف بر نیمکره راست مغز تکیه بر افزایش حساسیت، نکته سنجی، خلاقیت و تخیل کودک است و تعلیم و تربیت آن بر اساس حس همکاری و عشق بنا شده است. همانطور که در آموزش های معطوف به نیمکره چپ مغز تمرکز بر رویارویی و رقابت است.

فلش کارت آموزشی کودک یکی از مهمترین ابزارهای کمک آموزشی غیر مستقیم یا بازی فکری برای تشویق کودک به سخن گفتن محسوب می شود که در اکثر روش های آموزشی مورد استفاده و تاکید قرار گرفته است که زود حرف زدن کودک را تقویت می کند.

در حال حاضر دامنه متنوعی از فلش کارت آموزشی کودک در بازار وجود دارند. کارکرد برخی صرفا سرگرمی کودک و آشنایی آن با انواع پدیده ها، اشیاء ابزارها و مفاهیم است. برخی نیز با رویکرد مکاتب آموزشی خاص به تقویت مهارت های ذهنی معطوف به نیمکره راست مغز می پردازند.

 آموزش یک کودک از سنین کمتر، به خلاقیت و تخیل او کمک می کند و همچنین به کودک اجازه می دهد اطلاعات را با سرعت بالا تر جذب کند. تا زمانی کودک شما هنوز برای دیدن کارت ها علاقه مند است می توانید بازی با کلمات را با فلش کارت آموزشی کودک ادامه دهید.

 

نوشته های مشابه
تشویق کودک به ورزش کردن
روش های تقویت مهارت های حرکتی کودکان
بازی برای تقویت حافظه و هوش کودکان
چرا کودکان در بازی تقلب می کنند؟
برد و باخت در بازی و اهمیت آن برای کودک
لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/BfOHgx0FpG4/

 

نوشتهٔ بعدی
نکاتی در مورد ایمنی اسباب بازی کودکان
نوشتهٔ پیشین
بازی آموزشی برای مهارت گوش دادن در کودکان

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

۱ دیدگاه. همین الان خارج شوید

  • عالی بود بسیار سپاسگزار
    من یکم درمانده ام احساس میکنم مادر خوبی نیستم بلد نیستم چکار کنم پسرم دوسال نیمش هنوز حرف نمیزنه زیاد بلد نیستم باهاش بازی کنم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست