روش های تقویت مهارت های حرکتی کودکان

 

به مجموعه حرکتهایی که با هم ترکیب شده تا یک حرکت بهینه و هماهنگ همچون بالا بردن دست را به وجود می آورند، مهارت‌های حرکتی گفته می‌شود. این مهارت ها به دو بخش مهارت های حرکتی درشت و مهارت های حرکتی ظریف تقسیم می شوند. باید روش های تقویت مهارت های حرکتی کودکان در هر دو گروه، مورد توجه والدین و مربیان قرار گیرد.

 مهارت های حرکتی درشت

مهارت های حرکتی درشت به توانایی حرکت دادن بخش های مختلف بدن اشاره دارند. این فعالیت ها شامل راه رفتن، فعالیت های پرتاب کردن و گرفتن و دیگر فعالیت های حرکتی درشت و تعادل، گروه بندی شده اند. کودکان پیش دبستانی در رشد حرکتی به پیشرفت های چشم گیری نائل می شوند. با قوی تر شدن استخوان ها، عضلات، توان ریه و هماهنگی عصبی – عضلانی بین بازوها، ساق ها، حواس و دستگاه عصبی مرکزی، این کودکان مهارت و تسلط بیشتری در انجام کارهای فیزیکی نشان می دهند.

 مهارت های حرکتی ظریف

فعالیت های حرکتی ظریف به عضلات کوچک تر بدن مربوط می شود که در فعالیت هایی نظیر دراز کردن دست، گرفتن با پنجه، دستکاری کردن، گرفتن با انگشت، کف زدن، چرخاندن، بازکردن، پیچاندن، کشیدن، یا خط کشیدن به کار می رود. فعالیت های حرکتی ظریف، فعالیت های پیش نیاز نوشتن و دست خط  نیز هستند. اگر کودکی در این گونه مهارت ها تبحر داشته باشد، می توان پیش بینی کرد که در دوران تحصیلی مشکل دست خط پیدا نخواهد کرد. این کودکان در کارهای هنری و دستی مهارت خاصی دارند.

روش های تقویت مهارت های حرکتی کودکان

وقتی کودک از لب یا زبان برای چشیدن طعم‌ها و یا لمس کردن اشیا استفاده می‌ کند این هم مهارت حرکتی ظریف یا دست ورزی است.

حرکت تقویتی

برای تقویت مهارت های حرکتی کودکان ، زنگوله هایی را به مچ دست و پای کودک ببندید تا هنگام حرکت سروصدا کند؛ با این کار به او می آموزید که چگونه حرکت باعث ایجاد صوت می شود. او نیز این را درک و سعی می کند حرکات را تکرار کند. به منظور جلوگیری از هر حادثه ای هیچ گاه زنگوله ها را در دسترس کودک قرار ندهید تا آنها را نبلعد.

عمل هماهنگ و یک پارچه چشم و دست، یا چشم و پا در ایجاد یک حرکت مؤثر و کارآمد، مستلزم یک پیوند حرکتی – ادراکی است.رشد و تکامل هماهنگی چشم و دست، کودک را بر انجام مناسب اعمال حرکتی درشت، قادر خواهد ساخت. این مهارت ها در کنار یکدیگر در مهد کودک ، پیش دبستانی و یا سال اول دبستان رشد و توسعه داده می‌شود.ولی در هر سنی درخور اهمیت بوده و والدین می‌توانند با انجام فعالیتهای حرکتی درشت و ظریف کمک به توسعه این توانایی در کودکان کنند.زیرا در رشد کودکان اهمیت به سزایی داشته و باید تقویت شوند.

نوشته های مشابه

بازی برای تقویت حس لامسه در کودکان ( ماه های اول تولد )

بازی عروسک گردان

بازی شکار کلمات،تقویت سخن گفتن کودک

بازی دالی موشه ، یک بازی تقلیدی

بازی برای تقویت تعادل در کودکان

لینک اینستاگرام: https://www.instagram.com/p/BhWcpnTlrGB/

 

نوشتهٔ بعدی
بازی برای تقویت حافظه و هوش کودکان
نوشتهٔ پیشین
تقویت تمرکز کودکان با بازی هرکه رود خانه خود
ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست