آموزش ریاضی به کودکان

آموزش اعداد با انگشتان دست یک ازگروه بازی های هدفمند است که کودک در حین بازی با مفهوم عدد و شمارش نیز آشنا می شود. این بازی هدفمند برای آموزش ریاضی به کودکان و افزایش هوش کودکان به کار می رود. محققان منطقه‌ای خاص از مغز ما که به ادراک و نمایش انگشتان اختصاص دارد و به نام ناحیه حسی انگشت شناخته می‌شود را تجزیه و تحلیل کردند. محققان دریافتند که ما یک نمایش از انگشتان خود را در مغز خود می‌بینیم، حتی زمانی که ما از شمارش با انگشت در محاسبات استفاده نمی‌کنیم. هم‌چنین دریافتند زمانی که فرد ۸ الی ۱۳ سال سن دارد، برای انجام تفریق، حتی زمانی که برای شمارش از انگشت استفاده نکند، ناحیه حسی انگشتان او در مغز فعال می‌شود.

امروزه ارتباط بازی با افزایش هوش و مهارت های اجتماعی کودکان ثابت شده است.بر این اساس، استفاده از انگشت برای شمارش نه تنها باعث هماهنگی بیشتر میان ذهن و جسم می شود بلکه به تقویت کارکردهای مغز هم می کند. در واقع، به حرکت در آوردن بخشی از بدن به هنگام یادگیری توان مغز را برای یادگیری و به خاطر سپردن افزایش می دهد. کودکانی که عادت به شمارش با دست دارند اطلاعات بیشتری را در خاطر دارند و سریع تر می توانند آنها را بازیابی کنند.

دانشمندان علوم اعصاب، اغلب در مورد ارتباط بین استفاده درست از انگشت برای شمردن و موفقیت در درس ریاضی تردید دارند، اما آن‌ها به وضوح روی یک چیز اتفاق نظر دارند: اگر دانش‌ آموزان از طریق فکر کردن در مورد انگشتانشان اعداد را یاد نگیرند، اعداد هرگز نمایش عادی در مغز آن‌ها نخواهد داشت. اگر فرزند شما دوست دارد از انگشتان دست به عنوان یک ابزار کمکی استفاده کند مانع او نشوید؛ این دسته از بچه ها در هنگام مواجه با یک مشکل قدرت بیشتری در یافتن راه و شیوه ای جدید برای رفعش دارند.

آموزش اعداد با انگشتان دست
آموزش اعداد با انگشتان دست

بازی‌هایی برای تشویق شمارش با انگشت

شمارش اعداد با انگشتان دست

برای تشویق و تقویت استفاده از شمارش با انگشت بین کودکان می‌توانید از فعالیت‌های زیر استفاده کنید:

  • به کودک خود سه، چهار یا پنج انگشت نشان دهید و با صدای بلند عدد مربوط به هر کدام را نیز اعلام کنید و سپس دست خود را پشت سرتان پنهان کنید و از او بخواهید تا همان تعداد انگشت را به شما نشان دهد. کودک شما با نشان دادن انگشتانتان خواهد فهمید که جواب را درست گفته است یا خیر. از تنوع بخشیدن به نحوه ی اشاره به رقم مورد نظرتان غافل نشوید، مثلا برای عدد ۲ از انگشت سبابه وسط یا از انگشت سبابه و انگشتری استفاده کنید. بازی آموزش اعداد با انگشتان دست برای کودکان سه تا چهار سال پیشنهاد پیشنهاد می شود. این بازی قدرت حل مسئله، مهارت شناختی و مهارت ریاضی کودکان را افزایش می دهد.
  • اهمیت درک انگشت حتی می‌تواند دلیل آن باشد که پیانیست‌ها و دیگر نوازندگان، اغلب درک ریاضی بالاتری از افرادی دارند که به دنبال یادگیری ابزار موسیقی نیستند. بنابراین توصیه می‌شود معلم‌ها به جای جلوگیری از استفاده از شمارش با انگشت در بین دانش آموزان آن‌ها را به این کار تشویق کنند. برای مثال نقطه‌های رنگی روی انگشت کودک بچسبانید و روی یک کاغذ چیزی شبیه دکمه‌های پیانو بکشید و آن را با رنگ‌های مشابه روی انگشتان دست کودک رنگ کنید و از کودک بخواهید انگشت خود را روی رنگ‌های مشابه قرار دهد. می‌توانید روی انگشت کودک نقطه رنگی بچسبانید و یک مسیر مارپیچ طراحی کنید و از کودک بخواهید انگشت خود را روی مسیر همرنگ قرار دهد.

 

نوشته های مشابه
آموزش شمارش اعداد به کودکان با نقاشی
آموزش شمارش اعداد به کودکان با خوردنی ها
نحوه آموزش شمارش اعداد به کودکان
یادگیری جدول ضرب ،آموزش مفاهیم ریاضی به کودک
آموزش مفاهیم ریاضی به کودکان ، آموزش جمع و تفریق و ضرب

لینک اینستاگرام :
https://www.instagram.com/p/BjUxnOwF6Es/?

نوشتهٔ بعدی
بازی برای تقویت حس لامسه در کودک
نوشتهٔ پیشین
نقاشی کشیدن کودک روی دیوار

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up