شیوه رفتار با کودک بی ادب در مهمانی

چرا کودک در مهمانی ها، شلوغ و بی ادب می شود؟

بچه ها وقتی دور هم جمع می شوند کارهای خطرناک بسیاری انجام می دهند. شیوه رفتار با کودک بی ادب در مهمانی را بیاموزیم. برخی از رفتار بی ادبانه کودک به علت جلب توجه دیگران است. حواستان به امنیت اتاق بازی باشد. برخی از بچه ها بر سر تصاحب اسباب بازی ها و یا زورگویی به دیگر بچه ها، ناسازگار می شوند و حتی گاه ممکن است کتک کاری کنند.

کودکان نمی توانند بطور کامل و صحیح تمام روش های آموزش داده شده را به خاطر بیاورند و گاهی برخلاف انتظار والدین کاری را با ظاهری نه چندان مؤدبانه انجام می دهند و زمانی که مهمان می آید یا او با خانواده‌اش به جمعی غریبه وارد می شود، در حضور دیگران مقررات را رعایت نمی‌کند.

 رفتار با کودک بی ادب
شیوه رفتار با کودک بی ادب در مهمانی – تربیت کودک بی ادب

رفتار بی ادبانه کودک در مهمانی

بچه بی ادب در مهمانی

برخی از کودکان برای جلب کردن توجه والدین ، رفتارهای نا پسندی را در مقابل دیگران انجام می دهند .شیوه رفتار با کودک بی ادب را بیاموزیم. بیشتر این کودکان با انجام این رفتارها سعی دارند نظر دیگران را به خود جلب کنند حتی اگر این جلب توجه همراه با واکنش بد آنها باشد.

بسیاری از ما با این نوع کودکان در میهمانی ها برخورد داشته ایم ، کودکانی که رفتار بی ادبانه و گستاخانه ای از خود بروز می دهند اما والدینشان این رفتار آنها را به روی خود نمی آورد .گاهی این رفتارها به قدری زننده است که ممکن است موجب خجالت کشیدن شما در برابر دیگران گردد اما بهتر است در این موقعیت بهترین واکنش را از خود نشان دهید تا بتوانید کودکتان را کنترل نمایید .

 والدین و تربیت کودک بی ادب

برخی از والدین بالاخص مادران دلایل سکوت خود در مقابل شیطنت ها و بی ادبی های کودک شان در مهمانی ها و یا در مقابل دیگران را به چند دلیل زیر نسبت می دهند.

 • عده ای می ترسند اگر در مقابل دیگران به فرزندشان تذکر دهند و یا رفتاربد او را تنبیه کنند به شخصیت فرزند شان بر می خورد و او احساس حقارت کرده و عقده ای بار بیاید.
 • برخی دیگر از ترس آبرو و جلوگیری از یکی به دو کردن با کودک ترجیح می دهند خاموش باشند و هیچ نگویند.
 • و برخی نیز برای اجتناب از عصبانیت و خشم بسیار و یا توبیخ و تنبیه بدنی شدید کودک، سعی می کنند چیزی به روی خود نیاورند تا نه تنها جلوی دیگران حفظ آبرو کنند بلکه شاید از نگاه میزبان هم رفتاربد فرزندشان را توجیه کرده و آن را به پای کودکی و شیطنت های آن دوران بنویسند.

با این حال، اگر کسی به مادری، شیطنت فرزندش یا رفتار بی ادبانه کودک را گوشزد کند بی گمان او ناراحت شده و با خود خواهد اندیشید که آن فرد قصد داشته به طور غیر مستقیم به او بفهماند که تو در تربیت بچه ات کم گذاشتی، عرضه نداشتی او را مودب و باادب تربیت کنی، اگر به کمک احتیاج داری ما می توانیم در تربیت کودکت، تو را یاری کنیم.

شلوغ کردن در حضور مهمان ها

تربیت کودک بی ادب

با این مشکل بچه‌ها هم مثل هر مشکل دیگری باید برخورد کرد. «پیدا کردن ریشه مشکل» اولین کاری است که والدین باید انجام دهند. اول باید مشخص شود که چرا کودک این کار را انجام می‌دهد. والدین باید از خود بپرسند چرا بچه این کارها را می‌کند؟ آیا او را به زور آورده‌اند و فرزندشان با حضور در این جمع مضطرب می‌شود؟ آیا رابطه خوبی با  اهالی آن مهمانی ندارند؟ آیا قبل از مهمانی، با او دعوا و کج خلقی شده است؟ در این صورت احتمالا او با نشان دادن این واکنش‌های عصبی، به دنبال تلافی است.

قبل از رفتن به مهمانی به کودک خود بگویید که اگر قوانین را رعایت نکند چه محرومیتی برای او ایجاد می کنید. تعیین قوانین برای کودک به معنای محدود ساختن آزادی و خلاقیت نیست.

کودک شما باید از کجا بداند که چه رفتاری در مهمانی درست است و یا چه رفتاری نامناسب است او تنها می بیند که وقتی داد می زند و یا جیغ می زند توجه همه جلب می شود و چه کسی است که از جلب توجه دیگران بدش بیاید!!

پس حتما لازم است به عنوان والد او قبل از مهمانی کمی وقت بگذارید و رفتار با کودک در مهمانی را به قبل از مهمانی بسپارید و انتظاراتی که از فرزندتان انتظار دارید با او در میان بگذارید و حتی می توانید فهرستی از قوانینی که ممکن است فراموش کند تهیه کنید و قبل از مهمانی با او مرور کنید که اگر این قوانین را رعایت نکرد در مهمانی قوانین را به او یاداوری کنید

لازم است قبل از رفتن به مهمانی به کودک خود بگویید که اگر قوانین را رعایت نکند چه محرومیتی برای او ایجاد می کنید مثلا می توانید بگویید که اگر قوانینی که با هم گذاشتیم را رعایت نکنی اجازه نداری تا دو روز با کنسول بازی خود بازی کنی.

شیوه رفتار با کودکان بی ادب

بچه بی ادب در مهمانی

 • با بازی به او آموزش دهید

یکی از بهترین روش های یاد دادن به کودکان استفاده از روش بازی می باشد به طوری که در یادگیری آن ها تاثیر شگفت انگیزی می گذارد پس هر آنچه از فرزندتان توقع دارید در بازی برای او توضیح دهید مثلا می توانید در قالب شخصیت محبوب او وارد مهمانی شوید و آن آداب مورد نظر خود را اجرا کنید در آداب خود اغراق کنید تا کودک آنها را کاملا واضح درک کند

 • اسباب بازی به همراه داشته باشید

یکی از راه های جلوگیری از تلخ کردن میهمانی این است که برخی از اسباب بازی های مورد علاقه و قابل حمل کودک را به همراه داشته باشید تا اگر کودکتان ابراز بی حوصلگی و یا بهانه گیری کرد آنها را به او بدهید تا با آنها مشغول و سرگرم شود.

 • کودک را تشویق کنید

برای پیشگیری از تلخ کردن میهمانی ها، قواعد مهمانی را به کودک یاد دهید و به او قول دهید اگر مطابق میل شما رفتار کند مستوجب پاداش است. سعی کنید همیشه حواستان به رفتارهای مودبانه کودک در مقام مهمان باشد، رفتارهای مطلوب و مثبت او را نادیده نگیرید آنها را بزرگ نمایی کنید و در صورت لزوم به آنها جایزه دهید تا این رفتار در او تقویت و مستمر شود.

 • دید و بازدیدهای طولانی ممنوع

کودکان کوچکتر و گاه حتی کودکان بزرگتر از دید و بازدیدهای طولانی و خسته کننده بیزارند. بپذیرید برای بچه ها بسیار سخت است که پا به پای شما به مبل تکیه دهند و جنب و جوشی نداشته باشند، حواستان باشد چیزی از کودک نخواهید که در توانش نباشد.

 •  کودکان را مشغول نگه دارید

معلمان و مشاورهای تخصصی کودک می گویند رفتار بی ادبانه نشانه ای از خستگی و بی حوصلگی می باشد. طول زمان توجه یک کودک به طور کلی مساوی با سن کودک بعلاوه پنج دقیقه است. برای مثال کودک ۱۰ ساله حدود ۱۵ دقیقه می تواند تمرکز عالی داشته باشد. اگر کودک مضطرب و بی قرار است زمان آن فرا رسیده است که کار جدیدی را به او پیشنهاد داده یا او را به محل دیگری ببرید. به عنوان مثال کودکی که روی صندلی نشسته را روی میز یا روی زمین قرار دهید تا موقعیت مکانی او تغییر کند.

 • بهانه ها را از او بگیرید
  گاهی بچه‌ها برای جلب توجه والدین نیازی را بیان می‌کنند. برای مثال بدون آنکه گرسنه باشند غذا می‌خواهند یا مرتب به دستشویی می‌روند. والدین باید بدانند که چرا فرزندشان سراغ چنین رفتاری می‌رود. شاید در جمع شلوغ بزرگتر‌ها، او به دنبال یک همبازی است. پس پدر یا مادر می‌توانند با فهمیدن این نیاز، با بچه بازی کنند.

آنها نباید انتظار داشته باشند که در این شرایط فرزند‌شان مثل یک بزرگسال برخورد کند و در جمعی که هیچ سرگرمی‌ای برایش وجود ندارد، ساعت‌ها آرام و بی‌صدا بنشیند.

شاید بهتر باشد والدین با نمایش یک فیلم کارتونی یا آوردن اسباب‌بازی‌هایی که کودک با آنها سرگرم می‌شود، فضای مهمانی را برای او هم دلپذیر کنند، تا دیگر فرزندشان برای جلب توجه آنها، به این رفتارهای جایگزین دست نزند.

چگونگی رفتار با کودک بی ادب دیگران

 تربیت کودک بی ادب

 • وقتی با یک بچه بی ادب در مهمانی مواجه می شوید، سعی نکنید زندگی او را تغییر دهید. تنها به موضوعی که با آن روبرو شده اید توجه کنید. راه حلی برای مشکل جاری و تنها به میزانی که برای همان دیدار لازم است، پیدا کنید.
 • بگذارید دوستتان با رفتار بچه هایش برخورد کند (و یا در مواردی برخورد نکند). تنها موقعی وارد جریان شوید که مسئله مربوط به بچه ها یا وسایل شما باشد. حرف های آنان را به صورتی دوستانه و بدون برخورد نامناسب مطرح کنید. تربیت کودک بی ادب دیگران به عهده شما نیست.
 • از او دعوت کنید تا همراه شما در یک کلاس با سخنرانی مربوط به مسائل تربیتی شرکت کند. نسخه ای از کتاب تربیتی مورد علاقه تان را برایش تهیه کنید و با ابن جمله حرفتان را شروع کنید که: « من این کتاب را بسیار دوست دارم و مطمئن هستم که تو نیز آن را دوست خواهى داشت.
 • برنامه ی دیدارها را در زمانی تعیین کنید که بچه ها در مدرسه اند یا به صورتی دیگر مشغول هستند. سعی کنید همدیگر را برای صرف غذا در خارج از خانه ببینید یا در فعالیت های مخصوص بزرگسالان، با هم دیدار کنید تا او مجبور شود فرزندانش را نزد کسی دیگر بگذارد.
 • سخت نگیرید. مسائل کوچک را نادیده بگیرید و خدا را شکر کنید که بچه هایتان رفتاری بهتر از بچه های او دارند.

آنچه باید در مورد نحوه برخورد با کودک بی ادب بدانید

رفتار با کودکان بی ادب

 • وقتی که برای کودکتان تنبیهی در نظر می گیرید نسبت به آن محکم و استوار باشید.اطمینان کسب کنید که نوع مجازات و تنبیه و شما سازگاری و تناظر لازم با نوع رفتار بی ادبانه کودک را دارد و بعد از آنکه چند بار به او اخطار داده اید به فکر اجرای تنبیه افتاده اید.
 •  درست زمانی که رفتار بد از کودک سر می زند با آن برخورد کنید. اجازه دادن به کودک به انجام کار بی ادبانه و تنبیه او پس از ساعتها و یا روزها چاره اندیشی باعث می شود که آنها نتوانند وابستگی بین تنبیه و کار بدشان را به درستی تشخیص دهند.
 • کودک را به خاطر رفتارهایی که بی ادبانه و یا لوس بازی نیست تشویق کنید. اگر او مرتبا فقط به خاطر کارهای بدش تنبیه شود ممکن است شما را به عنوان کسی که همیشه عمل او را تصدیق نمی کند به ذهن بسپارد. به طور شفاهی و یا با خرید یک هدیه از کارهای خوب او قدردانی کنید تا به او نشان دهید که چه رفتاری ستودنی و مقبول است.

 

نوشته های مشابه
چگونه با بچه خبرچین رفتار کنیم؟
بهترین روش برخورد با بچه های بد دهن
روش صحیح برخورد با بدرفتاری کودکان
روش های موثر آموزش رفتار صحیح به کودکان
قوانین بازی کردن کودکان با یکدیگر

لینک اینستاگرام:
https://www.instagram.com/p/BihQ88rlnaC/

 

نوشتهٔ بعدی
آموزش مهارت های زندگی به کودکان با قصه گفتن
نوشتهٔ پیشین
باید نبایدهای دستور دادن به کودک چیست؟

هشدار: مقالات مربوط به بخش سلامتی و تغذیه، پزشکی، بارداری، زیبایی، روانشناسی برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. کاربران برای تشخیص، تسکین و درمان مشکلات حوزه پزشکی و سلامتی ابتدا با پزشک مشورت کنند.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست